Halifax Kennel Club
Saturday, March 14, 2015 - Show 3



Related Results

Conformation

Friday, March 13 (Show 1)
Saturday, March 14 (Show 2)
Saturday, March 14 (Show 3)
Saturday, March 14 (Show 4)

Obedience

Friday, March 13 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 14 (Obedience Trial 2)
Saturday, March 14 (Obedience Trial 3)
Saturday, March 14 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, March 13 (Rally Obedience Trial 1)
Saturday, March 14 (Rally Obedience Trial 2)
Saturday, March 14 (Rally Obedience Trial 3)
Saturday, March 14 (Rally Obedience Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Cairn Terrier  
GCh Lochlomond's Highland Falcon
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Poodle (Standard)  
Ch Adessi Elemental Afterglow
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Affenpinscher   Lorelei Little V Tani Kazari
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Retriever (Labrador)   Madabout's Trix On You








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk So What's Your Point
  Pointer (German Short-Haired)   33
Group 2nd   
Ch Everwoods All Fired Up
  Retriever (Labrador)   32
Group 3rd   
Ch Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   22
Group 4th    Sun Devil Heat Wave At Mystcurl   Retriever (Curly-Coated)   8
BPIG   
Jackson's This Kiss at Eirene
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Trix On You   Retriever (Labrador)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Felipe's Freyja At Los Sombra



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Legacyk So What's Your Point



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fleetwing's Fly Me To The Moon



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 13 pts
GCh Amberview Socie'te' Cartier



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 9 pts
GCh Everwoods All Fired Up



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Wingset's Dream On



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Marsuvica's Ebony For Heartsong



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Whitfield's You Know You Dig Me



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS







Group 2 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   
Jalhar Traveller Girl
  Beagle   17
Group 2nd    Trumphill's Strawberry Fury   Rhodesian Ridgeback   12
Group 3rd   
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   7
Group 4th   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   6
BPIG   
Jalhar Traveller Girl
  Beagle   N/A
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Miloki's Trouble B'rooing



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
Ch Corkery's Caught In The Act



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 4 pts
Ch Jalhar Traveller Girl



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rhill's New Hope At Ashdown MS



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Raydachs Rippin Good



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 4 pts
Trumphill's Strawberry Fury







Group 3 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   45
Group 2nd   
Ch Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   43
Group 3rd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   39
Group 4th   
Ch Mi-Ti's What Dreams May Come
  Doberman Pinscher   35
BPIG   
Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
VeGrenan's Lady Gwenivere
  Bullmastiff   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gabriel von der Maburg



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Briley's Wild As The Wind



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ciana Del Ecousse



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts
GCh Lagarada's Celtic Magic



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Karleo's Gold Rush



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wanderweg's Jolly Jumper



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Jalynns The Best For Heirloom



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts
Genworks On Fire



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 7 pts
Ch Lucerne's Written In The Stars



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Skansen's Scarlet Jewel



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts
Chimini's A Spoonful Of Sugar







Group 4 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lochlomond's Highland Falcon
  Cairn Terrier   10
Group 2nd   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   8
Group 3rd   
Comberdown Finnegan
  Border Terrier   6
Group 4th   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   4
BPIG    Bernfield's Moorbern Moxie   Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Scandvik Java Rush
  Norwich Terrier   0
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Comberdown Finnegan



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lochlomond's Highland Falcon



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nanstop It's A Deal



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
GCh Caudlewood Naughty Nature



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Hobel She's Gone To Inisroe



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
GCh Whiteheather WYSIWYG







Group 5 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   20
Group 2nd   
Ch Fwaggles Pret-a-Porter
  Toy Manchester Terrier   19
Group 3rd   
GCh Cheristar's It's In His Kiss
  Miniature Pinscher   18
Group 4th   
Ch Fantasy's Que Sera Sera Chi Chi
  Papillon   16
BPIG    Lorelei Little V Tani Kazari   Affenpinscher   N/A
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Lorelei Little V Tani Kazari



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hackensack New Years Eve



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zhen's Three Ring Circus



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts
GCh Jolly Jumper des Jardins de Gossypium



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts
Ch Adamas Acernis Baleigh



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cheristar's It's In His Kiss



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts
GCh Fantasy's Que Sera Sera Chi Chi



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
PekeEasy Princess Mia



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Chriscendo Catch Phrase



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
GCh Diamond Sand's Simply Perfect



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fwaggles Pret-a-Porter



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts
Shan Yhaven Ride The Waves







Group 6 - Alan Ewles Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Adessi Elemental Afterglow
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Bluemount Silver Shadow
  Bulldog   11
Group 3rd   
Bijzondere Wilhelmina of James
  Keeshond   10
Group 4th    Daulokkes Flora Danica   French Bulldog   7
BPIG   
Bluemount Silver Shadow
  Bulldog   N/A
Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bramley's Got The Last Word



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bluemount Silver Shadow



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 1 pts
Ch Onsengeltje Saturday Nite Live



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 2 pts
Ch Daulokkes Flora Danica



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bijzondere Wilhelmina of James



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
GCh Adessi Elemental Afterglow



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch Jet's Illustrious Gypsy



Judge: Alan Ewles

Best Of Breed: 0 pts
Ch HiTorq's Something Wicked at Arisu





Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Agassiz's Come From Away
  Australian Cattle Dog   22
Group 2nd   
Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   21
Group 3rd   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   18
Group 4th   
Feldberg Canadaday Firewrks LT
  Swedish Vallhund   13
BPIG   
Paray's Fabulousity
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Somom's Blue Summer Heat
  Australian Shepherd   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Come From Away



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Copperridge's Win Advisory



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Stonepillar's Magnum



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Cardross Southern Girl



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Blackcrest's Phara Selighaus



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Paray's Fabulousity



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
Ch Feldberg Canadaday Firewrks LT



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By