Woodstock & District Canine Association
Friday, February 22, 2019



Related Results

Conformation

Friday, February 22
Friday, February 22 (Ltd Breed Show for Sporting)
Saturday, February 23
Saturday, February 23 (Ltd Breed Show for Scent Hounds)
Sunday, February 24
Sunday, February 24 (Ltd Breed Show for Toys)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Shurb
Schipperke  
GCh Butterblac's BMW
Points: 224 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Shurb
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 186
Best Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
French Bulldog  
Ch Aristocrafts Samba In Da Reign
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
Pointer (German Short-Haired)  
Shadowland Reaper At The Gates








Group 1 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   55
Group 2nd   Ch Manitou's Rising Star To Dragonluck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   47
Group 3rd   Ch Clancuddy Double O Seven   Setter (Irish Red & White)   34
Group 4th   Ch Silkroads Unique Blend Kavi   Spaniel (American Cocker)   28
BPIG    Weatherrun Sandyridge's Over Ez   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shadowland Reaper At The Gates
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Northrock's Hello Dolly

Best Of Opposite Sex
Ch Barbevoix Oscar De Northrock

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Northrock's Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Northrock's It's Always You


Winners Dog: (2-2-1-0)
Northrock's I'll Drink To That

Reserve Winners Dog
Northrock's Fly Me To The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Northrock's I'll Drink To That

Open Dog Class
1st Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Northrock's Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Northrock's It's Always You

Junior Puppy Bitch Class
1st Northrock's It's Always You

12-18 Month Bitch Class
1st Northrock's Hello Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Opposite Sex
Fourwinds Another Vice

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Shadowland Along For The Ride

Best Puppy In Breed
Shadowland Along For The Ride


Winners Dog: (2-2-0-1)
Fourwinds Another Vice

Reserve Winners Dog
Fogelhund's Vier J P Cooper

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fourwinds Another Vice

Open Dog Class
1st Fogelhund's Vier J P Cooper

3-6 Month Dog Class
1st Shadowland Reaper At The Gates
2nd Legacyk's Country Legend


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Shadowland Along For The Ride

Reserve Winners Bitch
Aspenglow's Greta

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadowland Along For The Ride

Open Bitch Class
1st Aspenglow's Greta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ryegate's Let Me Entertain You

Best Of Opposite Sex
Rush's Instant Karma

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ryegate's Let Me Entertain You


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rush's Instant Karma

Reserve Winners Bitch
Fieldday Milady De Winters

12-18 Month Bitch Class
1st Fieldday Milady De Winters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Instant Karma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Malagold Sneaking A Peak

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Micin's Broxden Snow Business Like Show Business

Best Puppy In Breed
Malagold Sneaking A Peak

Select Dog
GCh Linirgor Tartan And Tweed


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Malagold Sneaking A Peak

Reserve Winners Bitch
Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Junior Puppy Bitch Class
1st Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Senior Puppy Bitch Class
1st Malagold Sneaking A Peak

Open Bitch Class
1st Regalgoldens Secret Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wimberway Pinebank Ze's Got It


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wimberway Pinebank Ze's Got It

Reserve Winners Dog
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Wimberway Pinebank Ze's Got It

Canadian Bred Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls


3-6 Month Bitch Class
1st Winstead's Climbing The Walls


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Best Of Opposite Sex
Reidwood Style And Grace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Best Puppy In Breed
Reidwood Ahead By A Century


Winners Dog: (1-1-0-0)
Reidwood Ahead By A Century

Junior Puppy Dog Class
1st Reidwood Ahead By A Century


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reidwood Style And Grace

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reidwood Style And Grace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valley View Elf In The Galaxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valley View Elf In The Galaxy

Open Bitch Class
1st Valley View Elf In The Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Clancuddy Double O Seven

Best Of Opposite Sex
Crossfire I Wish You Peace

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Clancuddy Winchester Arms


Winners Dog: (1-4-1-0)
Clancuddy Winchester Arms

12-18 Month Dog Class
1st Clancuddy Winchester Arms


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Crossfire I Wish You Peace

Reserve Winners Bitch
Aislingcudo Is Macalla Aine

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli
2nd Clancuddy's Cinnamon Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire I Wish You Peace

Open Bitch Class
1st Aislingcudo Is Macalla Aine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Silkroads Unique Blend Kavi

Best Of Opposite Sex
Brickett's Miss Informed At Wynridge

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Brickett's Miss Informed At Wynridge

Best Puppy In Breed
Brickett's Miss Informed At Wynridge


Winners Dog: (3-1-1-0)
Calowa's Bailey Woelfle

Reserve Winners Dog
Christycrest Topstar Clanagroe

Senior Puppy Dog Class
1st Christycrest Topstar Clanagroe

12-18 Month Dog Class
1st Calowa's Bailey Woelfle

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wynridge'sGuardianOfTheGalaxy


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Brickett's Miss Informed At Wynridge

Senior Puppy Bitch Class
1st Brickett's Miss Informed At Wynridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit

Open Dog Class
1st Brighthope Lasting Merit



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut

Best Of Opposite Sex
Windy Hill's Pink Diamond

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut

12-18 Month Dog Class
1st Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windy Hill's Pink Diamond

Open Bitch Class
1st Windy Hill's Pink Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trojh's The English Butler

Best Puppy In Breed
Trojh's The English Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trojh's The English Butler

Senior Puppy Dog Class
1st Trojh's The English Butler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Axlehurn Now I'm Here


Winners Dog: (1-0-0-0)
Axlehurn Now I'm Here

Open Dog Class
1st Axlehurn Now I'm Here



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Best Puppy In Breed
Weatherrun Sandyridge's Over Ez


Winners Dog: (1-0-0-0)
Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Senior Puppy Dog Class
1st Weatherrun Sandyridge's Over Ez



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Witsend Bruach Queen Mab   Deerhound (Scottish)   19
Group 2nd   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   18
Group 3rd    Brazosski Taylor Swift At Rivendell   Dachshund (Standard Wire-Haired)   16
Group 4th   
Rapscallion's Riding The Storm Out
  Basset Hound   15
BPIG   
Rapscallion's Riding The Storm Out
  Basset Hound   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rapscallion's Riding The Storm Out

Best Puppy In Breed
Rapscallion's Riding The Storm Out


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rapscallion's Riding The Storm Out

Senior Puppy Dog Class
1st Rapscallion's Riding The Storm Out



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Best Of Opposite Sex
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Best Puppy In Breed
Sonoma's Bet On Me ML


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sonoma's Bet On Me ML

Senior Puppy Dog Class
1st Sonoma's Bet On Me ML


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Puppy In Breed
Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Junior Puppy Dog Class
1st Tsertus Generation Next To Vitaz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Witsend Bruach Queen Mab




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Starkeepers Drummond Duncan

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Puppy In Breed
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Winners Dog: (1-1-2-1)
Risenshine Of First Avenue

Senior Puppy Dog Class
1st Risenshine Of First Avenue


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Senior Puppy Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

12-18 Month Bitch Class
1st Hunter's Riverrun Elsa Snow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kopera's Redgee Or Not

Best Puppy In Breed
Kopera's Redgee Or Not


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kopera's Redgee Or Not

Senior Puppy Dog Class
1st Kopera's Redgee Or Not



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
McCartney's Music Maker

Best Puppy In Breed
McCartney's Music Maker


Winners Dog: (1-0-0-1)
McCartney's Music Maker

Senior Puppy Dog Class
1st McCartney's Music Maker



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   35
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   34
Group 3rd   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   33
Group 4th   
Ch Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   32
BPIG    Vanderbilt's Strike A Chord   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Daomori Rising Star   Akita   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Puppy In Breed
Dr Wolf Shantey You Stay


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dr Wolf Shantey You Stay

Senior Puppy Dog Class
1st Dr Wolf Shantey You Stay


3-6 Month Bitch Class
1st Daomori Rising Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Stormsky's Nothing More Precious Than Time

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bearhug's Rocky Horror Show

Best Puppy In Breed
Bearhug's Rocky Horror Show

Select Dog
GCh Aikirocka Sahtu Moonsnoe


Winners Dog: (1-2-2-0)
Bearhug's Rocky Horror Show

Junior Puppy Dog Class
1st Bearhug's Rocky Horror Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Avatar Playing At Alpenbliss

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit The Emperor

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Avatar Playing At Alpenbliss


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alpenspirit The Emperor

Open Dog Class
1st Alpenspirit The Emperor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Avatar Playing At Alpenbliss

12-18 Month Bitch Class
1st Avatar Playing At Alpenbliss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Puppy In Breed
Hannoveria Top Gun


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hannoveria Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Hannoveria Top Gun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
Skyfall Money Penny Oyo Bull



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Skyfall Money Penny Oyo Bull

Open Bitch Class
1st Skyfall Money Penny Oyo Bull


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Mi-Ti's Jigsaw Puzzle

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Liberator's Desperado

Best Puppy In Breed
Liberator's Desperado

Select Dog
GCh Ruler's Low Winter Sun


Winners Dog: (1-4-1-0)
Liberator's Desperado

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Liberator's Desperado

3-6 Month Dog Class
1st Arket N Gra-Lemor Scoutmaster


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Drewsar Tashtin Photo Finish

Best Of Opposite Sex
GCh Charbr's Tropical Breeze

Best Puppy In Breed
Drewsar Tashtin Photo Finish

Select Bitch
Ch Valkyrie Reign Is A Good Thing



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Drewsar Tashtin Photo Finish

Reserve Winners Bitch
Valkyrie We're No Angels

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Tashtin Photo Finish
2nd Valkyrie We're No Angels


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Vanderbilt's Strike A Chord

Best Of Opposite Sex
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Strike A Chord

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Strike A Chord


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Strike It Big

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Strike It Big


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Strike A Chord

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Strike A Chord


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lindsayleigh's Handsome Devil

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lindsayleigh's A Good Fella

Open Dog Class
1st Lindsayleigh's A Good Fella


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Reserve Winners Bitch
Bluechip Tempest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bluechip Tempest

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - France Godbout Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   15
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   14
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   13
Group 4th   Ch Skerryvore Dance With The Wind   Cairn Terrier   12
BPIG    Sandywheat's Celtic Senorita   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Skerryvore Dance With The Wind

Best Puppy In Breed
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Select Bitch
GCh Skerryvore Isla Touch Of Magic



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Reserve Winners Bitch
Cairwick Vronernes Kyra Kirn

Senior Puppy Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha

Open Bitch Class
1st Cairwick Vronernes Kyra Kirn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Open Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Venture Hill Indeed I Will


Winners Dog: (1-0-0-0)
Venture Hill Indeed I Will

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Venture Hill Indeed I Will



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Opposite Sex
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Puppy In Breed
Ahndeggoense's Have Mercy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Junior Puppy Dog Class
1st Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Junior Puppy Bitch Class
1st Ahndeggoense's Have Mercy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Modny Style Ultra Chic At Almar

Best Of Opposite Sex
Sandywheat's Celtic Senorita

Best Puppy In Breed
Sandywheat's Celtic Senorita

Select Bitch
GCh Honeywheat's Poetry In Motion



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Sandywheat's Celtic Senorita

Reserve Winners Bitch
Farquar Orlaith Celtic Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Honeywheat's Karma's A Btch

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: France Godbout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   30
Group 2nd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested   27
Group 3rd    Last Castle's Ok Rio   Pomeranian   24
Group 4th   
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi
  Havanese   23
BPIG   
Jimary's Walkin An Chewin Gum
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    HeartsDelites Rumour Has It   Havanese   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Midsummer Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
GCh Burbrook What Dreams May Come

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Shirmont Farewell Gift

Best Puppy In Breed
Brinklow Embee Victoria

Select Dog
Ch Carolus The Viceroy


Winners Dog: (2-2-2-1)
Shirmont Farewell Gift

Reserve Winners Dog
Midsummer Lone Star

Open Dog Class
1st Shirmont Farewell Gift
2nd Midsummer Lone Star

3-6 Month Dog Class
1st Midsummer AllAbout The Journey


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Brockabye's Sweet River Beth

Reserve Winners Bitch
Brinklow Embee Victoria

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brinklow Embee Victoria

Open Bitch Class
1st Brockabye's Sweet River Beth

3-6 Month Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi

Open Dog Class
1st Cogie's Force Of Kimi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Puppy In Breed
Denali's Mr Sensational


Winners Dog: (2-0-1-0)
Denali's Mr Sensational

Reserve Winners Dog
Cabaret Dasha All Eyes On Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Denali's Mr Sensational

Open Dog Class
1st Cabaret Dasha All Eyes On Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Best Of Opposite Sex
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Winners: (1-1-3-1)
That's Love Knows No Boarders

Best Puppy In Breed
That's Love Knows No Boarders

Select Dog
Ch Laurelgate's Magic Mambo Ozzy


Winners Dog: (1-1-3-1)
Xr General At Sedosos

Junior Puppy Dog Class
1st Xr General At Sedosos


Winners Bitch: (1-1-3-1)
That's Love Knows No Boarders

Senior Puppy Bitch Class
1st That's Love Knows No Boarders

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelites Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clandara's Pagani


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clandara's Pagani

Open Dog Class
1st Clandara's Pagani



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Aubelle's God Is In The Rain

Best Of Opposite Sex
Bluechip Ama La Vida 2nd

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Aubelle's God Is In The Rain

Best Puppy In Breed
Bluechip Ama La Vida 2nd


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bluechip Ama La Vida 2nd

Senior Puppy Dog Class
1st Bluechip Ama La Vida 2nd

3-6 Month Dog Class
1st Bluechip Oscar Dream


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Aubelle's God Is In The Rain

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

12-18 Month Bitch Class
1st Aubelle's God Is In The Rain

Open Bitch Class
1st Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Romiche Temple Bell

Best Puppy In Breed
Romiche Temple Bell

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession


3-6 Month Dog Class
1st Taylin The Gladiator


Winners Bitch: (0-1-2-0)
Romiche Temple Bell

Senior Puppy Bitch Class
1st Romiche Temple Bell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Last Castle's Ok Rio


Winners Dog: (1-0-0-0)
Last Castle's Ok Rio

12-18 Month Dog Class
1st Last Castle's Ok Rio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
GCh Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Walkin An Chewin Gum

Select Dog
GCh CurlyQ's Christmas Spirit

Select Bitch
Ch Xoe's Hot N Heavy


3-6 Month Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Butterblac's BMW
  Schipperke   37
Group 2nd   
Ch Gardenpath Dark Horse
  Poodle (Standard)   36
Group 3rd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   30
Group 4th   
Ch Aristocrafts Samba In Da Reign
  French Bulldog   29
BPIG   
Ch Aristocrafts Samba In Da Reign
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormin The Gates At Bullmarkt   French Bulldog   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellissimo Armani Di Seta Parlare

12-18 Month Bitch Class
1st Bellissimo Armani Di Seta Parlare


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jinks I'm Precious Prue




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Colorado's Shake N Bake

Best Of Opposite Sex
Bulldacious Nonnies Shutter Up

Best Puppy In Breed
Bulldacious Nonnies Shutter Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Dot De Rides Brainstorming

Best Of Opposite Sex
GCh Siosalach's Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Dot De Rides Brainstorming

Best Puppy In Breed
Dot De Rides Brainstorming

Select Bitch
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X


Winners Dog: (2-3-0-2)
Dot De Rides Brainstorming

Reserve Winners Dog
Showbiz Smoke On The Water

Junior Puppy Dog Class
1st Dot De Rides Brainstorming
2nd Showbiz Smoke On The Water

3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Flew The Cooper Buoy


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Eki Zimurrak Lazy Song

Reserve Winners Bitch
Jolerob Ups d'Ante Excalibur

12-18 Month Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC

Open Bitch Class
1st Eki Zimurrak Lazy Song
2nd Jolerob Ups d'Ante Excalibur

3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Mind Your Biscuits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Best Puppy In Breed
Three Rivers Kiara Mesbeauchow


3-6 Month Dog Class
1st Mi-Pao's Yes Indeed


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Junior Puppy Bitch Class
1st Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Open Bitch Class
2nd Rubi Red De Los Perros De Bigo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Echoview's Nu Folio


Winners Dog: (1-0-1-1)
Echoview's Nu Folio

Senior Puppy Dog Class
1st Echoview's Nu Folio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Aristocrafts Samba In Da Reign

Best Of Opposite Sex
Aristocratescu Baltazar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Aristocrafts Samba In Da Reign

Best Puppy In Breed
Aristocrafts Samba In Da Reign


Winners Dog: (1-2-0-0)
Aristocratescu Baltazar

12-18 Month Dog Class
1st Aristocratescu Baltazar

3-6 Month Dog Class
1st Stormin The Gates At Bullmarkt


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Aristocrafts Samba In Da Reign

Reserve Winners Bitch
Aristocratescu Born Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Aristocratescu Born Beauty

Open Bitch Class
1st Aristocrafts Samba In Da Reign

3-6 Month Bitch Class
1st Nifty's Get Smart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Senior Puppy Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Horizon Zoelle Running With Scissors

Best Puppy In Breed
Horizon Zoelle Running With Scissors


12-18 Month Dog Class
2nd Bjorn Consensus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Horizon Zoelle Running With Scissors

Reserve Winners Bitch
Denali's Hot Gossip

Junior Puppy Bitch Class
1st Horizon Zoelle Running With Scissors
2nd Denali's Hot Gossip

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Timeless Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Gardenpath Dark Horse

Best Of Opposite Sex
GCh Vetset Count Me In

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Puppy In Breed
Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Dog: (1-3-1-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Senior Puppy Dog Class
1st Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Sanvar's Dance To The Music

Reserve Winners Bitch
Ormar Foregone Conclusion

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Dance To The Music

Canadian Bred Bitch Class
1st Ormar Foregone Conclusion

Open Bitch Class
1st Bibelot Tolka Intoxicating


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW


3-6 Month Dog Class
1st Butterblac's Ace Of Spades



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

Open Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   27
Group 2nd   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   21
Group 3rd    Award Cancelled      20
Group 4th   
Bredright Mysterious Mirala
  Welsh Corgi (Pembroke)   14
BPIG    Award Cancelled      N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Revlon   Shetland Sheepdog   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Ch Ninebark's Day Off

Best Of Opposite Sex
Morningdove Ninebark Trunorth

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Morningdove Ninebark Trunorth

Best Puppy In Breed
Morningdove Ninebark Trunorth


Winners Dog: (2-3-2-0)
Coralane You Had Me At Tig

Reserve Winners Dog
Runway Watters Was Born To Fly

Junior Puppy Dog Class
1st Runway Watters Was Born To Fly

Canadian Bred Dog Class
1st Coralane You Had Me At Tig


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dreamchaser Strathearn Amore

Best Puppy In Breed
Dreamchaser Strathearn Amore


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dreamchaser Strathearn Amore

Reserve Winners Dog
Romar's Enry Claymore's Son

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamchaser Strathearn Amore

Open Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Livingwater BH Believer

Best Of Opposite Sex
Livingwater Made Me A Believer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Livingwater BH Believer

Best Puppy In Breed
Livingwater BH Believer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Livingwater BH Believer

Senior Puppy Dog Class
1st Livingwater BH Believer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Livingwater Made Me A Believer

Senior Puppy Bitch Class
1st Livingwater Made Me A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Ch Sonoma's Holland Road V Timberline

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Raylex's Breeze On By Moda Chablis

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Margo Von Lumarion

Reserve Winners Bitch
Raylex Kute Kenzie Moda

12-18 Month Bitch Class
1st Raylex Kute Kenzie Moda

Open Bitch Class
1st Margo Von Lumarion

3-6 Month Bitch Class
1st Kenlyn's Onassis V Hoyle
2nd Katarina Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Best Of Opposite Sex
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Best Puppy In Breed
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon

Senior Puppy Dog Class
1st Fabrajs Marquis de Lafayette O'Kyon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Neverland

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Anamchara Fascinator

Best Puppy In Breed
Ch Stonehaven Grandgables Amore


Winners Dog: (2-3-0-1)
Nitelatches Neverland

Reserve Winners Dog
Anamchara Wholigan

Junior Puppy Dog Class
1st Anamchara Wholigan

Open Dog Class
1st Nitelatches Neverland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bredright Mysterious Mirala

Best Puppy In Breed
Bredright Mysterious Mirala



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bredright Mysterious Mirala

Senior Puppy Bitch Class
1st Bredright Mysterious Mirala


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By