Cornwall District Kennel Club
Thursday, August 31, 2017



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. Can. Ch. Loral's Gibraltar of Black Onyx
Owners: Dr. Brian & Janna Beard
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Michael Shoreman
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Michael Shoreman
Schnauzer (Miniature)  Ch Yvana La Fee Vivianne
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Shoreman
German Shepherd Dog  
Harmonia's A Magic Moment








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   31
Group 2nd   
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   30
Group 3rd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   22
Group 4th    Nautica's Like No Other   Spaniel (Field)   20
BPIG    Miron Sweet Abbie   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sarga Amanda's Traum Von Feen   Vizsla (Wire-Haired)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Northrock's Fly Me To The Moon

Best Puppy In Breed
Northrock's Fly Me To The Moon


Winners Dog: (2-1-1-0)
Northrock's Fly Me To The Moon

Reserve Winners Dog
Northrock's Full Morning Star


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Neigenuveaux's My Gal Moonbeam

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Duccio Da Buoninsegna


Winners Dog: (1-0-0-0)
Duccio Da Buoninsegna


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Birnam Wood's Ray D. O'Flyer

Best Of Opposite Sex
Sunkozi Thornelea Gone Country

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Birnam Wood's Ray D. O'Flyer

Best Puppy In Breed
Ch Sunkozi Follow My Lead


Winners Dog: (2-3-0-0)
Birnam Wood's Ray D. O'Flyer

Reserve Winners Dog
Mardovar's Life's A Beech


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Sunkozi Thornelea Gone Country

Reserve Winners Bitch
Mardovar's Moonlit Marsh

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Erinhill's Good Grief Charlie Brown

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Miron Sweet Abbie

Best Puppy In Breed
Miron Sweet Abbie

Select Bitch
Ch Miron Lady Kim


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Miron Sweet Abbie

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block

Best Puppy In Breed
Ch Setterrama's Trading Paint

Select Dog
Ch Setterrama's Trading Paint


Winners Dog: (1-0-2-0)
Meadowset Danny Boy


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whitehot's Tazmanian She Devil



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shillalah's Lord Of The Rings



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nautica's Like No Other


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nautica's Like No Other


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Ch Silverhoney's Rockets Red Glare

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Gramayre Leith Oh What A Thrill

Best Puppy In Breed
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Dog
GCh Winokabz Castaway At Follyhill

Select Bitch
Ch Graysong's Bring Down The Birds


Winners Dog: (2-1-2-3)
Quantrels Just Say Cheese

Reserve Winners Dog
Trax Gordie Zigmund Forbes


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Gramayre Leith Oh What A Thrill





Group 2 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   13
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   9
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   8
Group 4th   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   7
BPIG    Mountinridge's Cordelia   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time

Select Dog
GCh Marquis Onde Mystere

Select Bitch
Ch Marquis Phoenix of Simoon



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Marilys



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Marilys

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hersyl's (Hernandez)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hersyl's (Hernandez)

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Granvalero's A Star Is Born SL



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chaparral's Ysobelle



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mountinridge's Cordelia

Best Puppy In Breed
Mountinridge's Cordelia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mountinridge's Cordelia

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm







Group 3 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   45
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   40
Group 3rd   
Ch Triumf Sibiri Magnat
  Akita   14
Group 4th   Ch Tickitbou's Fatal Attraction   Boxer   13
BPIG    Mooncusser Black Pearl Full Sail To Abbie Hill   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bearscamp's Fenway   Newfoundland   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Sit Still Look Pretty

Best Puppy In Breed
GCh Belnois Sit Still Look Pretty



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Tickitbou's Fatal Attraction

Best Of Opposite Sex
GCh Tiamat's All About That Base



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Best Puppy In Breed
Demetra Dali Land



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Demetra Dali Land

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sunrock Ace Of Heart

Best Puppy In Breed
Ch Sunrock Ace Of Heart


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sterling's Whitewater Knight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sterling's Whitewater Knight


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 25 pts (9-15-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Of Winners: (9-15-1-1)
Summerford's I Remember When 2nd

Best Puppy In Breed
Mooncusser Black Pearl Full Sail To Abbie Hill


Winners Dog: (9-15-1-1)
Old Bay's Perfect Timing

Reserve Winners Dog
Ashmoors Bowaters Thunderrolls

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Ch Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Sailormoon Sexsea Girl O'Canada

Best Puppy In Breed
Seabury's Made To Measure

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage


Winners Dog: (1-1-2-1)
Seabury's Made To Measure


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Sailormoon Sexsea Girl O'Canada

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Loral's Gibraltar Of Black Onyx



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Made's Wayward Queen At Steinwald

Best Of Opposite Sex
Celtic Cross Monkey Business

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Made's Wayward Queen At Steinwald


Winners Dog: (3-1-0-0)
Celtic Cross Monkey Business

Reserve Winners Dog
Made's Czech And Mate


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Made's Wayward Queen At Steinwald

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kortar's Kaliforniasong

Best Of Opposite Sex
Kortar's Kant Katchme

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kortar's Kaliforniasong

Best Puppy In Breed
Kortar's Kaliforniasong


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kortar's Kant Katchme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kortar's Kaliforniasong





Group 4 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Wave Ryder
  Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Group 2nd   
Ch Abberann Phelan
  Glen Of Imaal Terrier   9
Group 3rd   
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex
  Bull Terrier (Miniature)   8
Group 4th    Chris Dakota (Luna)   Lakeland Terrier   7
BPIG   Ch Yvana La Fee Vivianne   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Orzo Davila


Winners Dog: (1-0-0-0)
Orzo Davila


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hiwire Pyrotechnics Of Mazara

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chris Dakota (Luna)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chris Dakota (Luna)

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Yvana La Fee Vivianne

Best Puppy In Breed
Ch Yvana La Fee Vivianne

Select Bitch
Ch Regency XCL N Ebonylyns Tiffany



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Sunrock Body N Soul Debessiere

Reserve Winners Bitch
Ebonylyn's Christmas Bell

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Keepsake's Wave Ryder

Best Puppy In Breed
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (2-0-1-0)
Keepsake's Lie Lie Again

Reserve Winners Dog
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Forestfield Mysterious Garnet

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Forestfield Mysterious Garnet






Group 5 - Michael Guy Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   17
Group 2nd   
Ch Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   16
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   15
Group 4th   
GCh Marchwind Riverport's Enzo
  Italian Greyhound   12
BPIG    Divine Dee-Dee May du Clocher   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cogie's Amazing Lilly   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cogie's Hello Dolly Streak

Best Of Opposite Sex
Cornelio Della Citta Eternal

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cogie's Hello Dolly Streak

Best Puppy In Breed
Cornelio Della Citta Eternal


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cornelio Della Citta Eternal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cogie's Hello Dolly Streak

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Cogie's OnStar

Best Of Opposite Sex
Microschihuas Kiss You

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Cogie's OnStar

Best Puppy In Breed
Microschihuas Kiss You


Winners Dog: (3-1-0-0)
Cogie's OnStar

Reserve Winners Dog
Cogie's Je Suis Charlie


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Microschihuas Kiss You

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita

Best Of Opposite Sex
Ch DeReve Coka Gong Zhu Mipha

Best Puppy In Breed
Ch Nu Poil's Irresistible Nikita



Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Marchwind Riverport's Enzo

Best Of Opposite Sex
Maplewood's Curiosity With Style

Best Puppy In Breed
Divine Dee-Dee May du Clocher

Select Dog
Ch Maplewood's Ring Leader



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Maplewood's Curiosity With Style

Reserve Winners Bitch
Divine Dee-Dee May du Clocher

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Perleblanche's Diamond Body



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Perleblanche's Diamond Body

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City



Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Szulik's Mister Munster Junior

Best Of Opposite Sex
Ch Diventy's Lady Morgane


Winners Dog: (1-0-1-1)
Poricias Straight To The Top






Group 6 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   20
Group 2nd   
Ch Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   19
Group 3rd   
Ch Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   9
Group 4th    Wassong's Riva Ridge   Tibetan Spaniel   7
BPIG   
Onsengeltje Secrets Enough
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Delenclos Miss Pia At Majoray



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Delenclos Miss Pia At Majoray

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
GCh Jade East Space Odyssey

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Vigelais Trouver Doris

Best Puppy In Breed
Siosalach's Heart Of Glass

Select Dog
Ch Vigelais The Force Awakens

Select Bitch
Ch Siosalach Ms Marvel


Winners Dog: (1-3-3-3)
Tzowen N Xinjin Hit The Jackpot


Winners Bitch: (1-3-3-3)
Vigelais Trouver Doris

Reserve Winners Bitch
Siosalach's Heart Of Glass

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Onsengeltje Secrets Enough

Best Of Opposite Sex
Emerald Meadows Shoot For The Stars

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Onsengeltje Secrets Enough

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Secrets Enough


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Onsengeltje Secrets Enough

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kortar's Keki

Best Of Opposite Sex
Wyzguy's Snow Drifter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kortar's Keki

Best Puppy In Breed
Kortar's Keki


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wyzguy's Snow Drifter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kortar's Keki

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wassong's Riva Ridge

Best Of Opposite Sex
Sandon Wassong Stage Diva

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wassong's Riva Ridge


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wassong's Riva Ridge


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sandon Wassong Stage Diva

Reserve Winners Bitch
Wassong's Xalvadora

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Besitos Tepal





Group 7 - Michael Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   13
Group 2nd   
GCh Laureate Who Knew
  Shetland Sheepdog   11
Group 3rd   
GCh Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   6
Group 4th    Chenard Beau Regard   Old English Sheepdog   5
BPIG    Bonibrook Gone With The Wind   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harmonia's A Magic Moment
  German Shepherd Dog   0
Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lein's Nothin Gonna Stopus Now

Best Of Opposite Sex
Bonibrook Gone With The Wind

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lein's Nothin Gonna Stopus Now

Best Puppy In Breed
Bonibrook Gone With The Wind


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lein's Nothin Gonna Stopus Now


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bonibrook Gone With The Wind

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gabizos du Picourlet



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma



Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Inverness Eleanor Rigby

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chenard Beau Regard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chenard Beau Regard


Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Laureate Who Knew

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Cinderella

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Regaloake's Cinderella

Best Puppy In Breed
Zesta Paradise Blue


Winners Dog: (2-2-1-0)
Vision Allure Love

Reserve Winners Dog
TLCs Profiler


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Regaloake's Cinderella

Reserve Winners Bitch
Zesta Paradise Blue

Judge: Michael Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cymry Winter Moonlight

Best Puppy In Breed
Cymry Winter Moonlight


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cymry Winter Moonlight

Reserve Winners Dog
Cymry Winter Jamboree


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By