Lakehead Kennel Club
Saturday, May 4, 2024 - Show 4



Related Results

Conformation

Friday, May 03 (Show 1)
Friday, May 03 (Show-2)
Saturday, May 04 (Show 3)
Saturday, May 04 (Show 4)
Sunday, May 05 (Show 5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Carol Graham
Bull Terrier  
GCh Grabo Frankie Goes To Magor
Points: 114 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carol Graham
Retriever (Golden)  
GCh Northsyde's Pumpkin To Talk About
Points: 101
Best Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Bernese Mountain Dog  
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
Best Altered In Show
Judge: Carol Graham
  








Group 1 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   18
Group 2nd   
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins
  Setter (English)   14
Group 3rd   
GChB Annagh's Sceolan
  Setter (Irish Red & White)   12
Group 4th   Ch Shaankata N Clanagroe's All That Is   Spaniel (American Cocker)   10
BPIG   
Aerden's Funny Girl
  Setter (English)   N/A
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drewsar Southern Style

Best Puppy In Breed
Drewsar Southern Style


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drewsar Southern Style

Senior Puppy Dog Class
1st Drewsar Southern Style


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Athercroft Flambouyant

Best Puppy In Breed
Athercroft Flambouyant


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Northsyde's Pumpkin To Talk About

Best Of Opposite Sex
GCh Northsyde's How Do U Like Them Apples

Select Dog
Ch Northsyde's Maximum Grapeness At Alpenrose



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Keswick's Asgardian Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Chablais Jewel Of The North

12-18 Month Bitch Class
1st Chablais Jewel Of The North

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roaneden's Red Sky At Night



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins

Best Of Opposite Sex
Aerden's Funny Girl

Best Puppy In Breed
Aerden's Funny Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aerden's Funny Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Aerden's Funny Girl

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Annagh's Sceolan

Best Of Opposite Sex
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Of Opposite Sex
Sebastian's Power Play

Best Puppy In Breed
Sebastian's Power Play


Winners Dog: (3-0-0-1)
Sebastian's Power Play

Reserve Winners Dog
Nicolas Romero Moser Dog

Junior Puppy Dog Class
1st Nicolas Romero Moser Dog

Senior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Diamond At Dagobah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sebastian's Power Play






Group 2 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ER Dox The Road Warrior is Dawson
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 2nd   
Ch Boru's Absolutely Fabulous
  Bloodhound   7
Group 3rd   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   6
Group 4th    Flying Ears Thrill Of The Hunt At Redlaur   Beagle   5
BPIG No Entry
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Envy Me Gravity Can't Stop Me



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boru's Absolutely Fabulous



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch ER Dox The Road Warrior is Dawson



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

Best Of Opposite Sex
Dogwood Dream Catcher SW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

12-18 Month Dog Class
1st Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day







Group 3 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   16
Group 2nd    Drogheda N Striders Against The Wind At CJS   Great Dane   15
Group 3rd   
GChB Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   11
Group 4th   
Hi-Tech Chasing My Dream
  Boxer   10
BPIG   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Puppy In Breed
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hi-Tech Chasing My Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hi-Tech Chasing My Dream

Open Dog Class
1st Hi-Tech Chasing My Dream


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Wingate's Marlon Brando

Best Of Opposite Sex
Fayer's Seriously Sassy

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Fayer's Seriously Sassy

Best Puppy In Breed
Ch Hilltophaven's Causin' Havoc

Select Dog
Ch Hilltophaven's Causin' Havoc


Winners Dog: (1-2-3-0)
Hilltophaven's Firestorm

Senior Puppy Dog Class
1st Hilltophaven's Firestorm

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Badbears Off Side



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Lucky Iceman



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivercove's Livin La Vida Loca


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stones Sweet Serenity At Awestruck






Group 4 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Grabo Frankie Goes To Magor
  Bull Terrier   12
Group 2nd   
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   11
Group 3rd   
Ch Tuckercreek's My Name Is Earl Grey
  Russell Terrier   6
Group 4th    Millenium's God Of Mischiefs   Schnauzer (Miniature)   4
BPIG   
Amarantine's Window To My Soul
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grabo Frankie Goes To Magor



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Of Opposite Sex
Ch Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Puppy In Breed
Amarantine's Window To My Soul



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Amarantine's Window To My Soul

Reserve Winners Bitch
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Junior Puppy Bitch Class
1st Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Window To My Soul

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Best Of Opposite Sex
Warkshires Kasey At The Bat

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat

Canadian Bred Dog Class
1st Warkshires Kasey At The Bat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Open Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tuckercreek's My Name Is Earl Grey

Best Of Opposite Sex
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs

Best Of Opposite Sex
Millenium It Happened In Hollywood

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs


Winners Dog: (1-2-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs

Canadian Bred Dog Class
1st Millenium's God Of Mischiefs





Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symarun's Dirty Laundry
  Pomeranian   10
Group 2nd   
Ch Southcreek's Life In The Fast Lane
  Papillon   9
Group 3rd   
GChB Ardently All Right Fellas
  Chihuahua (Long Coat)   5
Group 4th    JBLittle Faithful's Munro   Maltese   4
BPIG   
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila
  Papillon   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mavie All That Glitters Is Gold



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mavie Welcome To New York

12-18 Month Bitch Class
1st Mavie Welcome To New York

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ardently All Right Fellas



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro


Winners Dog: (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro

Open Dog Class
1st JBLittle Faithful's Munro


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Southcreek's Life In The Fast Lane

Best Of Opposite Sex
Ch Riff Raff's Replica

Best Puppy In Breed
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila

Select Dog
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symarun's Dirty Laundry



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Best Of Opposite Sex
Amity's Princess Catherine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Best Puppy In Breed
Amity's Mr Texaco


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Senior Puppy Dog Class
1st Amity's Mr Texaco


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amity's Princess Catherine

Open Bitch Class
1st Amity's Princess Catherine





Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st    Symarun's Snow Fairy   Bulldog   14
Group 2nd   
Jadesilk Firenze
  Shih Tzu   10
Group 3rd   
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   9
Group 4th   
Ch Visualart's Million Dollar Baby
  Poodle (Standard)   3
BPIG   
Jadesilk Firenze
  Shih Tzu   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Symarun's Snow Fairy

Best Of Opposite Sex
Ch Threeacres Puff The Magicdragon



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Symarun's Snow Fairy

Reserve Winners Bitch
Threeacres Tea Party

12-18 Month Bitch Class
1st Symarun's Snow Fairy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's North Star

Open Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Best Puppy In Breed
Katzenjammers Dr J Julius


Winners Dog: (1-0-0-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Senior Puppy Dog Class
1st Katzenjammers Dr J Julius


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Best Of Opposite Sex
Mystical Amity Good Morning Vn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Best Puppy In Breed
Ash's Mystical Sheriff Maddox


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Senior Puppy Dog Class
1st Ash's Mystical Sheriff Maddox


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mystical Amity Good Morning Vn

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystical Amity Good Morning Vn

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Visualart's Million Dollar Baby



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Puppy In Breed
Ch Timberfox's Live My Barbie Dreams

Select Bitch
Ch Timberfox's Live My Barbie Dreams


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jadesilk Firenze

Best Puppy In Breed
Jadesilk Firenze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jadesilk Firenze

Senior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Firenze



Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Timberline Rockn At Coachella
  German Shepherd Dog   30
Group 2nd   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   28
Group 3rd   Ch Cassbar Laureate All Fired Up   Shetland Sheepdog   27
Group 4th   
GCh Riverside Cuiba Wickedly Successful At Kamvalley
  Welsh Corgi (Pembroke)   11
BPIG    Conspirito Tresta Talisman   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reddenblu's Satisfaction



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Wedgewood's Reason To Be At Wildpine

Best Of Opposite Sex
Ch Emerald Isle Revolution At Taisho

Best Of Winners: (1-2-1-1)
KG Tucker Creek's Hurricane Kate


Winners Dog: (1-2-1-1)
Tuckercreek's Harris Tweed

Canadian Bred Dog Class
1st Tuckercreek's Harris Tweed

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step

12-18 Month Bitch Class
1st Runamok Texas Two Step

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellaclan Denim Tuxedo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellaclan Denim Tuxedo

Open Dog Class
1st Bellaclan Denim Tuxedo


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Timberline Rockn At Coachella



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kaleef's Celeste

12-18 Month Bitch Class
1st Kaleef's Celeste

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 15 pts (2-8-2-4)
Ch Cassbar Laureate All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Ch Dalgarnoch Miracle Girl

Best Of Winners: (2-8-2-4)
Dalgarnoch Man Of Mystery

Best Puppy In Breed
Conspirito Tresta Talisman

Select Dog
Dalgarnoch Ice Age

Select Bitch
Ch Shelhaven Afire


Winners Dog: (2-8-2-4)
Dalgarnoch Man Of Mystery

Reserve Winners Dog
Weis Sanjo Hi-Jacking Me

12-18 Month Dog Class
1st Dalgarnoch Man Of Mystery
2nd Weis Sanjo Hi-Jacking Me


Winners Bitch: (2-8-2-4)
Cassbar Laureate Luminous

Reserve Winners Bitch
Conspirito Tresta Talisman

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Nite To Remember

Senior Puppy Bitch Class
1st Conspirito Tresta Talisman

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Alines Liberty Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cassbar Laureate Luminous
2nd Athill's Too Fast For Love

Open Bitch Class
1st Kyrie Animation
2nd Dalgarnoch Maple Sugar
3rd Dalgarnoch Made For You

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverside Cuiba Wickedly Successful At Kamvalley



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By