Oakville & District Kennel Club
Sunday, September 8, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: John Muldoon
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 302 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Muldoon
Fox Terrier (Wire)  
GCh Irvonhill Bugaboo
Points: 265
Best Puppy In Show
Judge: John Muldoon
Setter (Irish Red & White)  
Ch Cornadore Branco With Annagh








Group 1 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grayvalley's Grand Madam
  Retriever (Golden)   87
Group 2nd   Ch Clancuddy Winchester Arms   Setter (Irish Red & White)   78
Group 3rd   Ch Nanjay's Just You Wait   Spaniel (English Springer)   64
Group 4th   
Ch Cupric's Firefly At Bulwinkle
  Spaniel (Clumber)   63
BPIG   
Ch Cornadore Branco With Annagh
  Setter (Irish Red & White)   N/A
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Outdoors Durango

Best Of Opposite Sex
Ginkgo De Allora Roseville

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Outdoors Durango

Best Puppy In Breed
Ginkgo De Allora Roseville


Winners Dog: (2-2-0-0)
Outdoors Durango

Reserve Winners Dog
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cahal Biscay's Dapper Citrine

Open Dog Class
1st Outdoors Durango


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Ginkgo De Allora Roseville

Reserve Winners Bitch
Ginkgo De Zora Petra

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Allora Roseville

Senior Puppy Bitch Class
1st Ginkgo De Zora Petra

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 10 pts (1-5-3-2)
Ch Clearwater's Just The Right Mix

Best Of Opposite Sex
GCh Rush's Wild Yonder

Best Of Winners: (1-5-3-2)
Rush's Full And Uncensored

Select Dog
Ch Butterblac's One For The Money

Select Bitch
Ch Blacfriar Trivial Pursuit


Winners Dog: (1-5-3-2)
Rush's Full And Uncensored

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rush's Full And Uncensored

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GCh Grayvalley's Grand Madam

Best Of Opposite Sex
Goldnote's There Is Only One

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Goldnote's There Is Only One

Best Puppy In Breed
Canwin's Im Getn Sociaball

Select Dog
GCh Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Winners Dog: (1-5-1-2)
Goldnote's There Is Only One

12-18 Month Dog Class
1st Goldnote's There Is Only One


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Liberty Henna Liska

Reserve Winners Bitch
Canwin's Im Getn Sociaball

Junior Puppy Bitch Class
1st Bittersweet Eyes That Sparkle
2nd Bittersweet Eyes To The Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Canwin's Im Getn Sociaball

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Grand Slam

Open Bitch Class
1st Liberty Henna Liska

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Best Of Opposite Sex
Ch Delightfull Bonanza For Maktawae

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Keepsake Black Cherry At Asklar

Select Dog
Ch Gaff Ravenheartstout Castlegar


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Keepsake Black Cherry At Asklar

Open Bitch Class
1st Keepsake Black Cherry At Asklar

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Hawks Nest Piper Archer

Best Of Opposite Sex
Katyra Use The Force

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Katyra Use The Force

Best Puppy In Breed
Delrickbays Full Moon Rising

Select Dog
Ch Katyra Avatar Thingamajigger


Winners Dog: (1-2-3-0)
Katyra All For One

Open Dog Class
1st Katyra All For One


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Katyra Use The Force

Reserve Winners Bitch
Delrickbays Full Moon Rising

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delrickbays Full Moon Rising

Open Bitch Class
1st Katyra Use The Force

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Best Of Opposite Sex
Fantail's English Rose Petal

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Fantail's English Gentry


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal

Open Bitch Class
1st Fantail's English Rose Petal

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Crimsonacre Come Running

Select Dog
Ch Windwood Northern X'plosion



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
Ch Wynridge's Into The Darkness

Best Of Opposite Sex
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Christycrest Mar K OffBroadway

Best Puppy In Breed
Wynridge's Quick Scope

Select Dog
Ch Christycrest Topstar Clanagroe

Select Bitch
Ch Christycrest Broadway Dream


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Wynridge's Quick Scope

Reserve Winners Bitch
Volzhskaya Victoria Night Of Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Quick Scope

Open Bitch Class
1st Volzhskaya Victoria Night Of Love

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nonnies Stellexi Sophia

Best Puppy In Breed
Nonnies Best Kept Secret



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nonnies Stellexi Sophia

Reserve Winners Bitch
Nonnies Best Kept Secret

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Best Kept Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Stellexi Sophia

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nanjay's Just You Wait



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Of Opposite Sex
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Ferngolds Spirit Of The Drum

Select Bitch
GCh Heelmark Shikari Shoot For The Moon


Winners Dog: (1-1-0-2)
Ferngolds Spirit Of The Drum

12-18 Month Dog Class
1st Ferngolds Spirit Of The Drum


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Bonneterre Eh Miz Trini

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ethtons Shade In The Moonlight

Best Puppy In Breed
Ethtons Shade In The Moonlight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ethtons Shade In The Moonlight

Reserve Winners Bitch
Ibsen Matilda Almamater

Junior Puppy Bitch Class
1st Ethtons Shade In The Moonlight

Open Bitch Class
1st Ibsen Matilda Almamater





Group 2 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   34
Group 2nd   
GCh Alacrity N McCartney Celia
  Whippet   33
Group 3rd   
Ch Grandgables Ms So Girlylicious
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   31
Group 4th   
Ch Chetcote The Edge Of Glory
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   30
BPIG   Ch Chetcote Catch Me If You Can   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Heartbeat Lunara

Best Of Opposite Sex
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Heartbeat Lunara

Best Puppy In Breed
Heartbeat Lunara


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Heartbeat Lunara

Reserve Winners Bitch
Africanadian Mocking Jay Mibre

Senior Puppy Bitch Class
1st Heartbeat Lunara

Open Bitch Class
1st Africanadian Mocking Jay Mibre

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pridebass Child Gold

Best Of Opposite Sex
Shecaras The Dock Of The Bay

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pridebass Child Gold

Best Puppy In Breed
Shecaras The Dock Of The Bay


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pridebass Child Gold

12-18 Month Dog Class
1st Pridebass Child Gold


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras The Dock Of The Bay

Reserve Winners Bitch
Quirina V. Hollandheim

Senior Puppy Bitch Class
1st Shecaras The Dock Of The Bay
2nd Quirina V. Hollandheim

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Chetcote The Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Catch Me If You Can

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Doxieluv That'll Be The Day

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Catch Me If You Can

Select Dog
GCh Palakore's Talisman


Winners Dog: (1-2-3-1)
Doxieluv That'll Be The Day

Open Dog Class
1st Doxieluv That'll Be The Day


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Rockindox Rock Hound

Reserve Winners Bitch
Doxiluv's Remembrance

Open Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound
2nd Doxiluv's Remembrance

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms So Girlylicious



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pax Mundi Bona Dea



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Doscartha Lightening Of Ulster

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Glenamadda Poem Of Wolfholm

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (1-2-1-3)
Baileysong Now N Forever

Junior Puppy Dog Class
1st Baileysong Now N Forever

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Naku's Gift At Arthayr

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-1)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Nirokii Jewel At Kopera

Best Of Opposite Sex
Anjari's Leading Man


Winners Dog: (2-0-0-1)
Anjari's Leading Man

Reserve Winners Dog
Anjari's And Adili's Amazing Race

12-18 Month Dog Class
1st Anjari's And Adili's Amazing Race

Open Dog Class
1st Anjari's Leading Man


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly







Group 3 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   36
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   35
Group 3rd   
Ch Nightline Grizzly Bear
  Schnauzer (Giant)   34
Group 4th   
GCh Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   33
BPIG    Sulandi Busy Being Fabulous   Leonberger   N/A
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Best Puppy In Breed
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Select Bitch
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

Canadian Bred Bitch Class
1st Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Sora's Amore Krizzia

Best Of Opposite Sex
Ch Kalinka Esugey Bagatur

Select Bitch
Ch IliasLegacy Joy Kallisto



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Barentsnight Nobel Class

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Canadian Bred Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barentsnight Nobel Class

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Xelascon Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Diamonds For Tiffany



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 7 pts (0-2-4-2)
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Ch Arket's Got My Groove Back

Best Puppy In Breed
Ch A-List Look'n For Love

Select Dog
Ch A-List Look'n For Love

Select Bitch
Ch Nantom's Perfect Storm



Winners Bitch: (0-2-4-2)
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Reserve Winners Bitch
Bodyguard Carley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstones Rebel Rebel V Aludra

Open Bitch Class
1st Bodyguard Carley

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku Sweetdreams R Made O'This

Reserve Winners Bitch
Naku's All That Glitters Is Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Naku Sweetdreams R Made O'This

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Lecteur's I Got Rhythm


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Sionnarush Wehra

Best Of Opposite Sex
Medvebergi Maszkos Stein

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Sulandi Busy Being Fabulous

Best Puppy In Breed
Sulandi Busy Being Fabulous


Winners Dog: (2-2-0-1)
Medvebergi Maszkos Stein

Reserve Winners Dog
CR High Roller

Junior Puppy Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Stein
2nd CR High Roller


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Sulandi Busy Being Fabulous

Reserve Winners Bitch
CR Bambina Mia

Junior Puppy Bitch Class
1st Sulandi Busy Being Fabulous

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CR Bambina Mia

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Skipnstone's Romeos Tune

Best Of Opposite Sex
Ridgehaven Keeper Of The Stars

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Claircreek Elegant Ivy

Best Puppy In Breed
Ch Skipnstone's Romeos Tune

Select Bitch
GCh Aviators Nobreza @ Macduff


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Claircreek Elegant Ivy

Reserve Winners Bitch
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Skipnstone's Fits Just Right

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Open Bitch Class
1st Claircreek Elegant Ivy

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear

Open Dog Class
1st Nightline Grizzly Bear


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill







Group 4 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Irvonhill Bugaboo
  Fox Terrier (Wire)   23
Group 2nd   
Ch Clear Soul Bull El Bonito
  Bull Terrier (Miniature)   21
Group 3rd   Ch Actions Nocho II   Bull Terrier   17
Group 4th    Kometa Rossi   Skye Terrier   15
BPIG   
Ch Clear Soul Bull El Bonito
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxrun Winter Harvest

Best Puppy In Breed
Ch Foxrun Winter Harvest



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-1-0)
uBuntu's Protector Of The Realm

Canadian Bred Dog Class
1st uBuntu's Protector Of The Realm


Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels Samurai Kid

Best Puppy In Breed
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Select Bitch
Ch Axelbelle Khaleesi Stormborn



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Andrione Bulls Peppa

Open Bitch Class
1st Andrione Bulls Peppa

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Irvonhill Bugaboo

Best Of Opposite Sex
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Moonshadows Cara

Best Of Opposite Sex
Thunder Dragon Ilunari

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Best Puppy In Breed
Thunder Dragon Ilunari


Winners Dog: (1-1-0-1)
Thunder Dragon Ilunari

Senior Puppy Dog Class
1st Thunder Dragon Ilunari


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Moonshadows Ode To Liberty

Senior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Ode To Liberty

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag



Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Best Of Opposite Sex
Can I Get A Kiss Moravia Campanella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kometa Rossi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Open Bitch Class
1st Kometa Rossi

Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Garshangan's Kinder Surprise

Best Of Opposite Sex
Pinehome's Figgy Duff

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Garshangan's Kinder Surprise

Best Puppy In Breed
Garshangan's Kinder Surprise

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Stylish One


Winners Dog: (1-3-0-2)
Pinehome's Figgy Duff

Senior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Figgy Duff


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Garshangan's Kinder Surprise

Reserve Winners Bitch
Farquar Orlaith Celtic Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Garshangan's Kinder Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star





Group 5 - Jean Tremblay Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekehuis Shazam
  Pekingese   65
Group 2nd   Ch Is It Love Bloomsbury S Lipetskih Ozer   Chihuahua (Long Coat)   63
Group 3rd   
GCh Neverland's Skylar Dynamite
  Chihuahua (Short Coat)   49
Group 4th   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   34
BPIG    St. Stephen's Once Upon A Star Deebet   Toy Manchester Terrier   N/A
Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Mavie Girls Best Friend

Best Of Opposite Sex
Ch Brinklow Embee Victoria

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Midsummer Somewhere In Time

Select Dog
Ch Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (2-1-2-1)
Midsummers Tom Thumb

Reserve Winners Dog
Venrose's Bhaltair

12-18 Month Dog Class
1st Midsummers Tom Thumb
2nd Venrose's Bhaltair


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 13 pts (4-5-3-2)
Ch Is It Love Bloomsbury S Lipetskih Ozer

Best Of Opposite Sex
Ch Neche's Lily Of The Valley

Best Of Winners: (4-5-3-2)
Ardently April Foolin

Select Dog
Ch Ardently All Started Groovin'

Select Bitch
GCh MC N BCBG Miss Piggy

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 14 pts (3-7-3-2)
GCh Neverland's Skylar Dynamite

Best Of Opposite Sex
Ch Bloomsbury Butterscotch Bonbon

Best Of Winners: (3-7-3-2)
Coolballow's All I See Is A Whale

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bagginson

Select Dog
Ch Bloomsbury Because Of Love

Select Bitch
Ch Ardently At Last


Winners Dog: (3-7-3-2)
Hidden Valley Itz'za Mouse In The House

Reserve Winners Dog
Cogie's Burning Jasper

Junior Puppy Dog Class
1st Bloomsbury Bagginson

12-18 Month Dog Class
1st Cogie's Burning Jasper

Open Dog Class
1st Hidden Valley Itz'za Mouse In The House

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Denali's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink

Select Dog
Ch Cabaret Dasha All Eyes On Me



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Denali's Pretty In Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Pretty In Pink

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton



Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Best Puppy In Breed
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
Ch HeartsDelites Rumour Has It


Winners Dog: (1-1-1-2)
Ashstones Gizmotron At Delsol

Junior Puppy Dog Class
1st Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Amistosa's Quintessential Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn Starburst

Best Puppy In Breed
Judawn Starburst



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn Starburst

Reserve Winners Bitch
Judawn's Angel Dust

Senior Puppy Bitch Class
1st Judawn Starburst
2nd Judawn Moonstruck

Open Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Best Of Opposite Sex
Tauro Ambex

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Best Puppy In Breed
Polaris Montserrat Caballe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tauro Ambex

12-18 Month Dog Class
1st Tauro Ambex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Junior Puppy Bitch Class
1st Polaris Montserrat Caballe

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Denzel Insignia Zydeco Blues


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rockalily's Kleiner Segen

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Kleiner Segen


Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pekehuis Shazam

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession



Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tinyprints Dark N Manly



Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf


Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Best Of Winners: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Puppy In Breed
CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Dog: (1-1-1-0)
CurlyQ's Firehouse Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st CurlyQ's Firehouse Inferno


Winners Bitch: (1-1-1-0)
CurlyQ's Divine Love Beatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st CurlyQ's Divine Love Beatrix

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Best Puppy In Breed
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Senior Puppy Bitch Class
1st St. Stephen's Once Upon A Star Deebet

Judge: Jean Tremblay

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Guemart Brave Princess

Best Of Opposite Sex
Rigair Sweet Chily Pepper

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Terrifical Good Goddess

Best Puppy In Breed
GCh Guemart Brave Princess

Select Bitch
Ch Rigair Easy Going Sati


Winners Dog: (2-3-0-2)
Rigair Sweet Chily Pepper

Reserve Winners Dog
Batman Of Mighty Knight

12-18 Month Dog Class
1st Batman Of Mighty Knight

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Terrifical Good Goddess

Reserve Winners Bitch
Astrid Alice Jane EL

Senior Puppy Bitch Class
1st Terrifical Bedrock Beauty

12-18 Month Bitch Class
1st Astrid Alice Jane EL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Terrifical Good Goddess





Group 6 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   27
Group 2nd   Ch Mi-Pao's Cream Merlin   Chow Chow   20
Group 3rd   
Show-Me Electric Horseman
  Bulldog   18
Group 4th    Radically's Foreign Affairs   Lhasa Apso   14
BPIG   Ch Mi-Pao's Cream Merlin   Chow Chow   N/A
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby

Best Puppy In Breed
Ch Canmoy's Boston Broadway Baby



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Best Of Opposite Sex
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Best Puppy In Breed
Aislinn Just South Of Heaven

Select Bitch
Ch Muir's Chicka Wow Wow


Winners Dog: (1-1-0-2)
Show-Me Electric Horseman

Open Dog Class
1st Show-Me Electric Horseman


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Aislinn Just South Of Heaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Aislinn Just South Of Heaven

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taipan Palace Hot Diggity Dawg



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Best Puppy In Breed
Ch Mi-Pao's Cream Merlin

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Horizon's Wildest Dream



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Best Of Opposite Sex
Ch Bythebulls Wonder Girl

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Barknbwild's Shitz N Giggles

Best Puppy In Breed
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Select Dog
Ch Barknbwild's Grin And Bear It

Select Bitch
GCh Stormins' Sweet Melody


Winners Dog: (1-2-2-2)
Aristocrafts Seas The Day

Junior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Seas The Day


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Barknbwild's Shitz N Giggles

Reserve Winners Bitch
Barknbwild's Rouxmer Has It

12-18 Month Bitch Class
1st Barknbwild's Rouxmer Has It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barknbwild's Shitz N Giggles

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Best Of Opposite Sex
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Best Puppy In Breed
Liang Mu Yuan Easo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo


Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Crystalton Tees Brio Bohannan

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Paramour's First Kiss

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade

Select Bitch
Ch Alaman's Show Me The Money


Winners Dog: (2-2-1-2)
Arreau's Masquerade

Reserve Winners Dog
Apres Argent Hylander At Paragon

Senior Puppy Dog Class
1st Arreau's Masquerade

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Apres Argent Hylander At Paragon


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Paramour's First Kiss

Reserve Winners Bitch
Paragon's Princess Corinna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss

Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW





Group 7 - Brenda Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   24
Group 2nd   
GCh Keecams S'pose I'm Sexy
  Miniature American Shepherd   21
Group 3rd   Ch Timberline's Dust Bowl Dance   German Shepherd Dog   20
Group 4th    Kyon's Tulla Tyridatter   Norwegian Buhund   16
BPIG    Grandgables Illusionist   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nonesuch 1001 Arabian Nights

Open Bitch Class
1st Nonesuch 1001 Arabian Nights

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quiche's Reese Laurendell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quiche's Reese Laurendell

12-18 Month Bitch Class
1st Quiche's Reese Laurendell

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Omega's Imagine That



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Colwick's Cover Story

Best Of Opposite Sex
Ch Thistlebrae Cardoness Faberge

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Thistlebrae Th' Last Waltz

Best Puppy In Breed
Colwick's King Of Late Night


Winners Dog: (2-1-1-1)
Thistlebrae Th' Last Waltz

Reserve Winners Dog
Colwick's King Of Late Night

Junior Puppy Dog Class
1st Colwick's King Of Late Night

12-18 Month Dog Class
1st Thistlebrae Th' Last Waltz


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Thistlebrae Strictly Ballroom

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlebrae Strictly Ballroom

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Sanhedrin's Black Lace

Best Puppy In Breed
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sanhedrin's Black Lace

Reserve Winners Bitch
Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

Senior Puppy Bitch Class
1st Kysarah's Bohemian Rhapsody V Erdberrehaus

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Black Lace

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy



Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Of Opposite Sex
Kyon's The Boldest Legend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Best Puppy In Breed
Kyon's The Boldest Legend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kyon's The Boldest Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Kyon's The Boldest Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kyon's Tulla Tyridatter

Open Bitch Class
1st Kyon's Tulla Tyridatter

Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog


Judge: Brenda Wilson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Zesta Shiver Me Timbur

Best Of Opposite Sex
Ch Divine's Secret Destiny

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Canami Buoy Rocker

Best Puppy In Breed
Grandgables Illusionist


Winners Dog: (2-2-1-1)
Canami Buoy Rocker

Reserve Winners Dog
Grandgables Illusionist

Junior Puppy Dog Class
1st Grandgables Illusionist

Open Dog Class
1st Canami Buoy Rocker


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Crinan All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Lynphil Sweet As Sin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynphil Sweet As Sin

Open Bitch Class
1st Crinan All That Jazz

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By