Oromocto Kennel Club
Wednesday, September 20, 2023 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jeremy Browne
Miniature American Shepherd  
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
Points: 103 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jeremy Browne
Lakeland Terrier  
GCh Northcote's Isn't That The Way
Points: 88
Best Puppy In Show
Judge: Jeremy Browne
Dachshund (Miniature Smooth)  
Ch Chetcote's Island Girl








Group 1 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodducks' Gentle On My Mind
  Retriever (Labrador)   23
Group 2nd   
Ch Coldwater's Mmm Mmm Good
  Pointer (German Short-Haired)   20
Group 3rd   
Ch Winfree It's A Bug's Life
  Spaniel (English Cocker)   18
Group 4th   
Ch Alivia Flowers Klitsdvor
  Setter (Irish)   17
BPIG   
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There
  Spaniel (Brittany)   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good


Winners Dog: (1-0-1-0)
Scott De El Valle De Carranza

Open Dog Class
1st Scott De El Valle De Carranza


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glaranik Rory

Best Of Opposite Sex
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glaranik Rory

Best Puppy In Breed
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glaranik Rory

Canadian Bred Dog Class
1st Glaranik Rory

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Winfree It's A Bug's Life



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shore Gibson's Finest


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shore Gibson's Finest

12-18 Month Dog Class
1st Shore Gibson's Finest






Group 2 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   17
Group 2nd   
GCh Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   16
Group 3rd   
GCh Chetcote La Parisenne
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   15
Group 4th   
GCh Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
BPIG   
Ch Chetcote's Island Girl
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Cloverhill's Oh Henry

Select Dog
GCh Pennieslogon Mr Wilson



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChB Chetcote La Parisenne

Best Of Opposite Sex
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Winners: (1-1-2-1)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Select Dog
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam


Winners Bitch: (1-1-2-1)
E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox The Blonde Thunder Rolls

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Chetcote Notorious

Reserve Winners Bitch
Chetcote Celestial

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Celestial

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Notorious

Open Bitch Class
1st Admindac Hocus Pocus MSP

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition

Select Dog
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   12
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   11
Group 3rd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   10
Group 4th   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   9
BPIG   
Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ruling Waves At Tonomi Z Snieznej Doliny



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Of Opposite Sex
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Puppy In Breed
Adria's Knight 'N Day At Elharlen


Winners Dog: (1-1-0-1)
Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Junior Puppy Dog Class
1st Adria's Knight 'N Day At Elharlen


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Star Wars Kenobi Des Crinieres De Feu

Best Of Opposite Sex
Juliette Joodie Solaga

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Star Wars Kenobi Des Crinieres De Feu

Best Puppy In Breed
Juliette Joodie Solaga


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Juliette Joodie Solaga

Junior Puppy Bitch Class
1st Juliette Joodie Solaga

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Best Puppy In Breed
Goldwater's Stitch



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Goldwater's Stitch

Reserve Winners Bitch
Goldwaters Minerva

Junior Puppy Bitch Class
1st Goldwater's Stitch
2nd Goldwaters Minerva

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman







Group 4 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northcote's Isn't That The Way
  Lakeland Terrier   2
Group 2nd   
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   1
Group 3rd   
GCh Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Northcote's Isn't That The Way



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty







Group 5 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Miso Miss Swipe Right
  Chihuahua (Short Coat)   12
Group 2nd   Ch That's Amyla's Castle On A Cloud   Havanese   9
Group 3rd   
GCh Dedechshund Miso Far Fetched
  Chihuahua (Long Coat)   7
Group 4th   
GCh Merania George Harrison
  Cavalier King Charles Spaniel   6
BPIG   Ch That's Amyla's Castle On A Cloud   Havanese   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Merania George Harrison

Best Of Opposite Sex
Ch Mardigrais Dark & Stormy

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Next In Line At Mardigrais


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Miso Miss Swipe Right

Best Of Opposite Sex
Lutindor Arthur The Little Warrior

Best Puppy In Breed
Lutindor Arthur The Little Warrior



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Love Bee Crazy Passion

Senior Puppy Bitch Class
1st Love Bee Crazy Passion

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Gardine Don't Stop Believing



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch That's Amyla's Castle On A Cloud

Best Puppy In Breed
Ch That's Amyla's Castle On A Cloud



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amyla's Pot Of Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Amyla's Pot Of Gold

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chiyoko Mister Miyagi For Chinhooked


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore







Group 6 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   17
Group 2nd   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   16
Group 3rd   
Highland's Dancing Darkness Napoli
  Poodle (Miniature)   15
Group 4th   
GChS Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   14
BPIG   
Highland's Dancing Darkness Napoli
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Suttella's Rewrite The Stars

Best Of Opposite Sex
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GChB Masino's Petite Demone!

Best Puppy In Breed
GChB Masino's Petite Demone!


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highland's Dancing Darkness Napoli

Best Puppy In Breed
Highland's Dancing Darkness Napoli



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Highland's Dancing Darkness Napoli

Junior Puppy Bitch Class
1st Highland's Dancing Darkness Napoli

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana

Best Of Opposite Sex
GCh Theory Season's Diamond

Best Puppy In Breed
Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Satika N Sunojo's Something Special



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opals The Story Of My Life

Best Puppy In Breed
Opals The Story Of My Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opals The Story Of My Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Opals The Story Of My Life

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   14
Group 2nd   
GCh Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   12
Group 3rd   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   11
Group 4th   
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   10
BPIG    Springdream's Diamond Cut Flower   Australian Shepherd   N/A
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
GChB Mychazo Lost In The Wood

Best Puppy In Breed
Springdream's Diamond Cut Flower



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Springdream's Diamond Cut Flower

Reserve Winners Bitch
Sunpiper's Madison Square Garden

Junior Puppy Bitch Class
1st Springdream's Diamond Cut Flower

Open Bitch Class
1st Sunpiper's Madison Square Garden

Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Omega's Divine Right



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Lacomtesse Ailyn Vel

Best Of Opposite Sex
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-0-0-1)
Yukon Vom Lousar

Open Dog Class
1st Yukon Vom Lousar


Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley



Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Puppy In Breed
Levallon Horizon Le Diable Est En Prada


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By