Calgary Kennel & Obedience Club
Sunday, September 10, 2023



Related Results

Obedience

Friday, September 08 (Obedience Trial-1)
Friday, September 08 (Obedience Trial-2)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-3)
Saturday, September 09 (Obedience Trial-4)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-5)
Sunday, September 10 (Obedience Trial-6)

Rally Obedience

Friday, September 08 (Rally Trial-1)
Friday, September 08 (Rally Trial-2)
Saturday, September 09 (Rally Trial-3)
Saturday, September 09 (Rally Trial-4)
Sunday, September 10 (Rally Trial-5)
Sunday, September 10 (Rally Trial-6)



Results courtesy of:

-- Elyse Fernets --
GCH Xoe Eleki’s Harvest Moon
"Harvey"
Breeders/Owners: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Collie (Rough)  
GChS Tallywood Coalescence
Points: 292 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Boxer  
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
Points: 258
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Shetland Sheepdog   Mystic Suntime Pulsar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Weimaraner  
Ashmores The Eighth Note
Best Veteran In Show
Judge: Sandy Alexander
Great Dane  
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour
Best Brace In Show
Judge: Sandy Alexander
Griffon (Wire-Haired Pointing) 
GCh DuValin Jersey Boy & Griffon (Wire-Haired Pointing) 
Ch Duchess du Pimbina








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   44
Group 2nd   
GChB Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   37
Group 3rd   GCh Driftwind Reach for The Stars   Setter (Irish)   33
Group 4th   Ch Malhaven Just Dance With Your Dog In The Rain   Pointer (German Short-Haired)   32
BPIG   
Bianca's Save The Last Dance
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
GCh Malhaven Song And Dance Man
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Duchess du Pimbina



4-6 Month Bitch Class
1st DuValin Yoko

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nyhar's Happy Hour



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Malhaven Just Dance With Your Dog In The Rain

Best Of Opposite Sex
Vielseitigs Legacy Lives On

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Malhaven Early Morning Rain

Best Puppy In Breed
Ch Bianca's Save The Last Dance

Select Bitch
Ch Bianca's Save The Last Dance


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Malhaven Early Morning Rain

Reserve Winners Bitch
Bianca's Dancing After Midnight

Senior Puppy Bitch Class
1st Malhaven Early Morning Rain

Canadian Bred Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Malhaven Dark Chocolate Espresso

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Tasmara Maple Sugar

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Tasmara Highland Spirit

Best Puppy In Breed
Verdoro's She's A Miracle


Winners Dog: (1-5-1-0)
Tasmara Highland Spirit

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara Highland Spirit

Veteran Male
Ch GMOTCh GMH Zaniri Letter By Letter

4-6 Month Dog Class
1st Wakemup Piece Of The Puzzle


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Tasmara Maple Sugar

Reserve Winners Bitch
Hollykins Beach You To It

Junior Puppy Bitch Class
1st Revelry's Blonde Bombshell
2nd Trugold's Amazing Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's She's A Miracle

Canadian Bred Bitch Class
1st Hollykins Beach You To It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tasmara Maple Sugar

4-6 Month Bitch Class
1st Auburnmist Special Edition

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Best Of Opposite Sex
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Select Dog
Ch Mayhemfarms A Star Is Born


Winners Dog: (1-0-2-1)
Torngat's Midnight Dream

Open Dog Class
1st Torngat's Midnight Dream


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Readyfor Zippity Do Dog Sawyer

Best Of Opposite Sex
Saltydog's Kenna At Calibre

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sassenach Evans On Fire



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Driftwind Reach for The Stars



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (4-0-0-2)
Ch Stormking Are We There Yet Maggie

Best Of Opposite Sex
Kinwashkly Roe

Best Puppy In Breed
HuntersHeart Spirit Bear

Select Bitch
Hunterslove Limited Edition


Winners Dog: (4-0-0-2)
Kinwashkly Roe

Reserve Winners Dog
Amigo's Bird Zekeing Missile

Senior Puppy Dog Class
1st HuntersHeart Spirit Bear

12-18 Month Dog Class
1st Amigo's Georgie Boy

Open Dog Class
1st Kinwashkly Roe
2nd Amigo's Bird Zekeing Missile


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (5-0-0-0)
Winauby's Cheeky Chap

Best Puppy In Breed
Sherlock's Fair Play


Winners Dog: (5-0-0-0)
Winauby's Cheeky Chap

Reserve Winners Dog
Winauby's Dust N' Dazzle

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Fair Play

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's Cheeky Chap
2nd Winauby's Dark N' Dashing

Canadian Bred Dog Class
1st Winauby's Double Down

Open Dog Class
1st Winauby's Dust N' Dazzle


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Of Opposite Sex
Bondir's Ami Riche Edwina

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Best Puppy In Breed
Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bondir's Ami Brilliant Berwin

Junior Puppy Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bondir's Ami Riche Edwina

Junior Puppy Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Of Opposite Sex
Dreamvizslas And Just Like That

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Best Puppy In Breed
Stoney Lake Legendary Lexi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoney Lake Legendary Lexi

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Legendary Lexi

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace

Best Of Opposite Sex
Ch Leith Gramayre Mic Drop

Best Puppy In Breed
Ch Leith Gramayre Mic Drop


4-6 Month Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Greyghost's Fuzzy Quatre

Reserve Winners Bitch
Carnmellis Yorkshire Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Greyghost's Fuzzy Quatre

Open Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose





Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   28
Group 2nd   
Ch Chetcote Flanders Finest For Divine
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   25
Group 3rd   
GChB Matsutake's Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   11
Group 4th   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   10
BPIG    Era A Rendition Of Legends   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Best Of Opposite Sex
Polo's Crown Prince Of Aphra

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life


Winners Dog: (1-1-0-0)
Polo's Crown Prince Of Aphra

Open Dog Class
1st Polo's Crown Prince Of Aphra


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jangel's Awbarilicious Life

Open Bitch Class
1st Jangel's Awbarilicious Life

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bassetacres On A Real Good Night


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Veena Sunara



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Veena Sunara

Reserve Winners Bitch
Elance Falling Glass

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Sunara

Canadian Bred Bitch Class
1st Elance Falling Glass

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 13 pts (2-5-4-3)
Ch Chetcote Flanders Finest For Divine

Best Of Opposite Sex
GCh Stardax Go Your Own Way

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Era A Rendition Of Legends

Best Puppy In Breed
Era A Rendition Of Legends

Select Dog
Award Cancelled

Select Bitch
Ch Blackpoint Tickle My Fancy


Winners Bitch: (0-0-0-1)
Era A Rendition Of Legends

Reserve Winners Bitch
Chetcote Catch Me Runnin To Westdach

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackpoint Royal Flush
2nd Telford's Ok Let's Show

Senior Puppy Bitch Class
1st Era A Rendition Of Legends

12-18 Month Bitch Class
1st Chetcote Catch Me Runnin To Westdach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westdach Classy And Fabulous

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sonderbar You Ar Everything

Best Puppy In Breed
Sonderbar You Ar Everything



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sonderbar You Ar Everything

Senior Puppy Bitch Class
1st Sonderbar You Ar Everything

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL

Best Puppy In Breed
Telkel Over My Dead Body At Stardax SL


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Telkel Dance To The Music SL

Open Bitch Class
1st Telkel Dance To The Music SL

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Matsutake's Moments Reflection



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rocklake Rhymer Skedaddle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Irishware Porcelaine Chandelier

Open Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Snow Hill Fire And Rain







Group 3 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   76
Group 2nd   Ch EBD ValbyDane Almost Legendary   Great Dane   68
Group 3rd   
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen
  Bernese Mountain Dog   64
Group 4th   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   49
BPIG   
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Devonquest N Legendale Poker Face
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour
  Great Dane   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Aracari's Sicilian Cosa Nostra

Best Of Opposite Sex
Ch Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Aracari's Never Trust A Babyface


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aracari's Never Trust A Babyface

Junior Puppy Bitch Class
1st Aracari's Never Trust A Babyface

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tonomi's Building A Mystery

Best Puppy In Breed
Tonomi's Building A Mystery



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tonomi's Building A Mystery

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Gold Dust Woman

Senior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Building A Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Gold Dust Woman

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 14 pts (1-6-3-5)
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire Fox

Best Of Winners: (1-6-3-5)
Creo's Bring It On

Best Puppy In Breed
Ch NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Select Dog
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Bitch
GChB Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (1-6-3-5)
Creo's Just Cruisin Along

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Just Cruisin Along


Winners Bitch: (1-6-3-5)
Creo's Bring It On

Reserve Winners Bitch
Delagrea's Easy Come Easy Go

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn
2nd AlpineMists Livingstone Falls

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Bring It On
2nd Doubledutch's Leia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delagrea's Easy Come Easy Go

Open Bitch Class
1st NitroBerner's Happy Feet

4-6 Month Bitch Class
1st Alpinemist's Swiss Miss

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nightwatch's Solar Impact

Best Puppy In Breed
Seek Me If You Can De Terras Lusitanas


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 17 pts (4-6-5-3)
GCh Arcticice Red Of Firesteel

Best Of Opposite Sex
Arcticsun's Qimmiq Sila

Best Of Winners: (4-6-5-3)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Select Dog
GCh Akiak's Qimmiq Nutka The II

Select Bitch
Ch Akiak's Qimmiq Jasmine


Winners Dog: (4-6-5-3)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Reserve Winners Dog
Arcticice Qimmiq Lichen

12-18 Month Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Tuktu

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Justice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Open Dog Class
1st Arcticice Qimmiq Lichen

Veteran Male
GCh Arcticice Qimmiq Xerox

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Island Reign's Forge New Ground

Best Of Opposite Sex
Rocky Views Playing For Keeps At Prairie Creek


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch EBD ValbyDane Almost Legendary

Best Of Opposite Sex
Ch EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kingstone's Widowmaker

Best Puppy In Breed
Kingstone's Widowmaker


Winners Dog: (1-1-1-1)
Azulene's Can't Say No To This

Junior Puppy Dog Class
1st Azulene's Can't Say No To This

4-6 Month Dog Class
1st Cosmic Nobonz Starry Pie'd Surprise


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Kingstone's Widowmaker

Canadian Bred Bitch Class
1st Kingstone's Widowmaker

Veteran Female
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds You Make Me Smile



4-6 Month Bitch Class
1st Tierney's Into The Wyld

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Best Of Opposite Sex
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Best Puppy In Breed
Cethuz A King's Gift

Select Dog
Ch Innovations Son Of A Goodfella


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cethuz A King's Gift

Junior Puppy Dog Class
1st Cethuz A King's Gift


Winners Bitch: (1-1-1-0)
GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Senior Puppy Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
Ch Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook

Best Of Opposite Sex
GChB Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Whirlwind's A Dragons Heart

Select Bitch
Ch Nightshade Jupiter Rising





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   GCh Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   32
Group 2nd   
GCh Ghostpine's Brightest Star
  Staffordshire Bull Terrier   31
Group 3rd   
GCh Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   29
Group 4th   
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   27
BPIG   
Tyrone I Can Buy Myself Flowers
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tinydancer Mamma Mia   Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GChB Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brea's Champagne Bleuz



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
GCh Zoda J's Forget Me Knots

Best Puppy In Breed
Bodacious Red Shadow

Select Dog
GCh Ganymede's Holy Grail

Select Bitch
Ch Oreos Casablanca Psi Mysteria



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Bodacious Red Shadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Bodacious Red Shadow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Renica's Good Omens

Select Bitch
GCh Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer



4-6 Month Bitch Class
1st Tinydancer Mamma Mia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tarahill's Hidden Treasure

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire


4-6 Month Dog Class
1st Tarahill's Court Jester


4-6 Month Bitch Class
1st Tarahill's Living The Good Life

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kenan's Celtic Legend

Reserve Winners Dog
Gellent Hof Zennon Miracle

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kenan's Celtic Legend

Open Dog Class
1st Gellent Hof Zennon Miracle


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Boldheart's Pixie

Best Of Opposite Sex
River Glenn Be Still My Heart

Best Of Winners: (2-1-0-1)
River Glenn Be Still My Heart

Best Puppy In Breed
River Glenn Be Still My Heart


Winners Dog: (2-1-0-1)
River Glenn Be Still My Heart

Reserve Winners Dog
River Glenn Zero Fox Given

Senior Puppy Dog Class
1st River Glenn Be Still My Heart

12-18 Month Dog Class
1st River Glenn Zero Fox Given


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

4-6 Month Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up
2nd Aspen Ridge Pay The Piper

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChB Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkeld's Red Sky Solar Flare

Best Of Winners: (2-2-1-2)
McVan's Twist And Shout

Best Puppy In Breed
Langholm Champagne On Ice

Select Bitch
GChB VDK Glamorous At Embolden


Winners Dog: (2-2-1-2)
McVan's Twist And Shout

Reserve Winners Dog
Haigis Royal Clo Dubh

Open Dog Class
1st McVan's Twist And Shout
2nd Haigis Royal Clo Dubh


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Christimoor Cub Bear Black Skye

Reserve Winners Bitch
Langholm Champagne On Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Langholm Champagne On Ice

Open Bitch Class
1st Christimoor Cub Bear Black Skye

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Puppy In Breed
Tyrone I Can Buy Myself Flowers



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone I Can Buy Myself Flowers

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Ghostpine's Brightest Star

Best Puppy In Breed
Ch Hillside Wolfsbane

Select Dog
Ch Hillside Wolfsbane


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-1-0)
Cleghorn's Million Dollar Baby



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cleghorn's Million Dollar Baby

Reserve Winners Bitch
Mavs All That Jazz

12-18 Month Bitch Class
1st Mavs All That Jazz

Canadian Bred Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby





Group 5 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   39
Group 2nd   
Ch Prairiefire Linguine
  Havanese   38
Group 3rd   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   32
Group 4th   
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL
  Chinese Crested Dog   29
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Add A Little Spice
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Typecast Toy Story   Chihuahua (Short Coat)   0
Best Veteran In Group   Ch Midori's Cheeky Monkey   Poodle (Toy)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Msfizz Code Of Honor

Best Of Opposite Sex
Ch Kewpy's Misty Blue

Select Bitch
GChB Kewpy's Cinnamon Girl



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Sunsprite's Surely Beloved

Reserve Winners Bitch
Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Dorothy's Ruby Slippers

12-18 Month Bitch Class
1st Sunsprite's Surely Beloved

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pastel's Moscow Mule

Best Puppy In Breed
Ch Pastel's Moscow Mule



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Dipped In Carmel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Dipped In Carmel


4-6 Month Dog Class
1st Typecast Toy Story


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sharinway's Dipped In Carmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Dipped In Carmel

4-6 Month Bitch Class
1st Typecast Trustfall

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (3-1-3-2)
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL

Best Of Opposite Sex
Ch Shantel's A Star A Star Dancing In The Night

Best Of Winners: (3-1-3-2)
Wind, Highway To The Danger Zone

Best Puppy In Breed
Ch Shantel's A Star A Star Dancing In The Night

Select Dog
Ch Taja Trojan Horse

Select Bitch
GChB Wind Heaven Sent


Winners Bitch: (3-1-3-2)
Dalen Good Girl Gone Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalen Good Girl Gone Bad

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Last Kiss

Canadian Bred Dog Class
1st Diavolino's Last Kiss


Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Illaryi's Dancing By Moonlight

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Illaryi's Dancing By Moonlight

Best Puppy In Breed
Prestwick's Candi Crush


Winners Dog: (1-3-1-1)
Prestwick's Let The Good Times Roll

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prestwick's Let The Good Times Roll


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Illaryi's Dancing By Moonlight

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Candi Crush

Junior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Candi Crush

Senior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's Life Of The Party

12-18 Month Bitch Class
1st Illaryi's Dancing By Moonlight

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Intime Poms In A Pinch

Best Of Opposite Sex
Firesprite Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Firesprite Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Firesprite Worth The Wait

Senior Puppy Bitch Class
1st Firesprite Worth The Wait

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Keja's Precious Gift

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's Never Out Of Style

Best Puppy In Breed
Houseopaws Stinker Bell


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Houseopaws Stinker Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell

Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Best Puppy In Breed
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice

Select Dog
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   29
Group 3rd   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   27
Group 4th   
GCh Timepieces Wicket Wilma
  French Bulldog   26
BPIG   
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Milo's Take A Chance On Me
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky

Best Puppy In Breed
Luvit Solstice Dalnavert Pi In The Sky

Select Bitch
Ch Dalnavert Luvit Longines Dolcevita


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

12-18 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chowridge U R Not Just Eye Candy



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Of Opposite Sex
Ch Merry Go Round Again

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Best Puppy In Breed
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up


Winners Dog: (1-1-1-0)
Echoviews Pop A Top

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top

4-6 Month Dog Class
1st Milo's Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Sun Dog N Winterspear All Dressed Up

4-6 Month Bitch Class
1st Milo's Something To Talk About

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GCh Timepieces Wicket Wilma

Best Of Opposite Sex
Timepieces Too Fat To Fly

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Timepieces Too Fat To Fly

Best Puppy In Breed
Timepieces Too Fat To Fly

Select Dog
Ch Ferrari Rosso

Select Bitch
Ch BFF's Zenith Of Beauty

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Puppy In Breed
Fascino's Terrible Fate

Select Bitch
Ch Rosebell's Gliding High



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Fascino's Terrible Fate

Reserve Winners Bitch
Fascino's Dancing Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Fascino's Terrible Fate

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fascino's Dancing Queen

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GChG Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Opposite Sex
Sailso Presley Guides Me Home

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Sailso Presley Guides Me Home

Select Bitch
Ch Coronado Heritage Rose


Winners Dog: (1-2-0-2)
Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Benverde Coronado Rosa Verde

Reserve Winners Bitch
Coronado Benverde Mint Julep

12-18 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde

Canadian Bred Bitch Class
1st Coronado Benverde Mint Julep

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Monterrez The Fast And The Furious

Best Of Opposite Sex
Darken's Candle In The Wind From Monterrez

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Monterrez The Fast And The Furious

Best Puppy In Breed
Monterrez The Fast And The Furious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monterrez The Fast And The Furious

Senior Puppy Dog Class
1st Monterrez The Fast And The Furious

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler

Best Puppy In Breed
Ch Halo's Signed On The Dotted Line By Whissler



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Halo's Sweet Magnolias

Reserve Winners Bitch
Midnight Poison's Kiss My Doll Face

Junior Puppy Bitch Class
1st Halo's Sweet Magnolias

Senior Puppy Bitch Class
1st Whissler N Sealegends Kiss My Sass

12-18 Month Bitch Class
1st Midnight Poison's Kiss My Doll Face

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tyrone Walk This Way With Adominos

12-18 Month Dog Class
1st Tyrone Walk This Way With Adominos




Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   33
Group 2nd   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   30
Group 3rd   
GChB Lacomtesse Vampire Slayer
  German Shepherd Dog   20
Group 4th   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   18
BPIG    Mystic Suntime Pulsar   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
GChB Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clearwater Djanga's Rhythm Of Life


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Opposite Sex
Ch WR Aussies Fire Starter

Best Puppy In Breed
GChB BigRkAussies Great Divide



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Oenomel's Wilder Days

Senior Puppy Bitch Class
1st Oenomel's Wilder Days

4-6 Month Bitch Class
1st Kiji I'll Have Another Nickel

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Niobe De L'Ame Du Loup



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh MBS Continuum

Best Of Opposite Sex
Ch AlphaLoup's I'm No Angel

Best Puppy In Breed
Ch AlphaLoup's I'm No Angel


Winners Dog: (3-0-1-1)
Stronghold's K9's Fox

Reserve Winners Dog
Teseko Born To Shine

12-18 Month Dog Class
1st Vulpes' Another Summit Mastered

Open Dog Class
1st Stronghold's K9's Fox
2nd Teseko Born To Shine






4-6 Month Bitch Class
1st IB'lieve's Uptown Girl

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue

Select Dog
Ch Prairiepine's When The Stars Go Blue



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Opposite Sex
GCh Starrdogs Grace And Grit



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Of Opposite Sex
Ch Audurs Galdra Koldimma

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Best Puppy In Breed
Audurs Galdra Astrikur


Winners Dog: (1-2-0-1)
Audurs Galdra Astrikur

Senior Puppy Dog Class
1st Audurs Galdra Astrikur


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Audurs Ovaenta Karamella

Reserve Winners Bitch
Audurs Galdra Rauðhetta

Senior Puppy Bitch Class
1st Audurs Galdra Rauðhetta

Open Bitch Class
1st Audurs Ovaenta Karamella

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius

Best Of Opposite Sex
Porgeloci Csepke

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Iszkiri Rise To The Challenge Remedius


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Porgeloci Csepke

Open Bitch Class
1st Porgeloci Csepke

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Arctic Blue Ice

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Mystic Suntime Pulsar

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Pulsar

Select Dog
Ch Shadland Chromatic

Select Bitch
Ch Shelgrande's Believe It Or Not


Winners Dog: (2-3-2-3)
Mystic Suntime Pulsar

Reserve Winners Dog
Shelgrande's Eddie Money

Junior Puppy Dog Class
1st Shelgrande's Eddie Money

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Pulsar

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Zesta Forever My Girl

Reserve Winners Bitch
Zesta National Geographic

Junior Puppy Bitch Class
1st Jetset Love You So

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta National Geographic

Open Bitch Class
1st Zesta Forever My Girl

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Corgitail's Pretty Little Thing Called Love


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By