Lakehead Kennel Club
Saturday, July 23, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, July 22 (Show-1)
Friday, July 22 (Show-2)
Saturday, July 23 (Show-3)
Saturday, July 23 (Show-4)
Sunday, July 24 (Show-5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Joy Hodgkinson
Pug  
Ch Aisle's I Am Groot
Points: 79 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joy Hodgkinson
Irish Wolfhound  
Heathview Gyda
Points: 61
Best Puppy In Show
Judge: Joy Hodgkinson
Doberman Pinscher  
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream








Group 1 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   12
Group 2nd   
Ch Play Mor Open Secrets At Keswick
  Retriever (Labrador)   4
Group 3rd    Labrys Fire Diamond In The Ruff   Retriever (Flat-Coated)   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   1
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff

12-18 Month Dog Class
1st Labrys Fire Diamond In The Ruff


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Best Of Opposite Sex
Rickway Moon River

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Rickway Moon River


Winners Dog: (2-1-1-0)
Keswick's Still Worthy

Reserve Winners Dog
Keswick's Wolf King

Open Dog Class
1st Keswick's Still Worthy
2nd Keswick's Wolf King


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Rickway Moon River

Open Bitch Class
1st Rickway Moon River





Group 2 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Heathview Gyda
  Irish Wolfhound   4
Group 2nd   
Ch Foxfire's Three Small Words
  Beagle   3
Group 3rd   
Envy Me Gravity Can't Stop Me
  Afghan Hound   1
Group 4th   
Ch Hiddenwires Circuit Breaker
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
BPIG No Entry
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Open Dog Class
1st Envy Me Gravity Can't Stop Me


Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Foxfire's Three Small Words

Select Bitch
Ch Foxfire's Forget Me Not



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hiddenwires Circuit Breaker



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heathview Gyda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heathview Gyda

Open Bitch Class
1st Heathview Gyda





Group 3 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   5
Group 2nd   
GCh Badbears Off Side
  Newfoundland   2
Group 3rd   
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune
  Tibetan Mastiff   1
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Hilltophaven's Runnin' With A Dream
  Doberman Pinscher   1
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
GChB Wingate's Marlon Brando

Best Puppy In Breed
GCh Hilltophaven's Runnin' With A Dream



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Badbears Off Side



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Saras Himalayas Fame N Fortune

Best Of Opposite Sex
Stones Sweet Serenity At Awestruck

Best Puppy In Breed
Stones Sweet Serenity At Awestruck



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stones Sweet Serenity At Awestruck

Junior Puppy Bitch Class
1st Stones Sweet Serenity At Awestruck





Group 4 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd   
Shawndee Razor Ramon
  Airedale Terrier   10
Group 3rd   
Ch Dolce Vita Sunshine Celebration
  West Highland White Terrier   8
Group 4th    Millenium's Will O The Wisp   Schnauzer (Miniature)   5
BPIG   
Shawndee Razor Ramon
  Airedale Terrier   1
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shawndee Razor Ramon

Best Of Opposite Sex
Shawndee Walking On Sunshine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shawndee Razor Ramon

Best Puppy In Breed
Shawndee Razor Ramon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shawndee Razor Ramon

Senior Puppy Dog Class
1st Shawndee Razor Ramon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shawndee Walking On Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Walking On Sunshine

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Warkshire's Ayr

Best Of Opposite Sex
Warkshire's Faery Wicca

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Warkshire's Ayr

Best Puppy In Breed
Warkshire's Faery Wicca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Warkshire's Ayr

Open Dog Class
1st Warkshire's Ayr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Junior Puppy Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shawndee Adrian August Crown Prince

Best Of Opposite Sex
Tuckercreek What's Up Buttercup

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shawndee Adrian August Crown Prince

Best Puppy In Breed
Shawndee Adrian August Crown Prince


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shawndee Adrian August Crown Prince

Senior Puppy Dog Class
1st Shawndee Adrian August Crown Prince


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tuckercreek What's Up Buttercup

12-18 Month Bitch Class
1st Tuckercreek What's Up Buttercup

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Millenium's Will O The Wisp

Best Puppy In Breed
Millenium's Let The Sun Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Millenium's Will O The Wisp

Reserve Winners Bitch
Millenium's Let The Sun Shine

Senior Puppy Bitch Class
1st Millenium's Let The Sun Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Millenium's Will O The Wisp

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Dolce Vita Sunshine Celebration

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Sunshine Celebration






Group 5 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Aisle's I Am Groot
  Pug   17
Group 2nd   
Ch Symarun's One In A Million
  Pomeranian   16
Group 3rd   
JBLittle Monopolly
  Maltese   15
Group 4th   
GChB Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff
  Papillon   13
BPIG   
JBLittle Monopolly
  Maltese   1
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh KBPride Oliver's Little Dickens

Best Of Opposite Sex
Ch Diago Sure As Shootin'

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Saranade Temperance At Diago

Best Puppy In Breed
Saranade Temperance At Diago


Winners Dog: (1-1-1-1)
Saranade Little Prince

Senior Puppy Dog Class
1st Saranade Little Prince


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Saranade Temperance At Diago

Senior Puppy Bitch Class
1st Saranade Temperance At Diago

Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ardently A Wink Of Her Eye

Reserve Winners Bitch
Ardently April Foolin

Canadian Bred Bitch Class
1st Ardently April Foolin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently A Wink Of Her Eye

Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lemieux's King Of The Gods



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chic Truly Daring



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Best Of Opposite Sex
Winner Be King Solativo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Best Puppy In Breed
JBLittle Monopolly


Winners Dog: (1-1-0-0)
Winner Be King Solativo

Open Dog Class
1st Winner Be King Solativo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
JBLittle Monopolly

Senior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Monopolly

Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symarun's One In A Million



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aisle's I Am Groot



Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st    Kumi Kian Burlesque   Lhasa Apso   8
Group 2nd   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   7
Group 3rd   
Ch Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity
  French Bulldog   6
Group 4th   
Ch San Jo The Man In Black
  Shiba Inu   5
BPIG No Entry
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Threeacres Puff The Magicdragon

Best Of Opposite Sex
Symarun's Kopy Kat That

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Threeacres Puff The Magicdragon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Threeacres Puff The Magicdragon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Threeacres Puff The Magicdragon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Symarun's Kopy Kat That

Reserve Winners Bitch
Threeacres Tea Party

12-18 Month Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's Kopy Kat That

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Paisleypella Miracle Mack



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kumi Kian Burlesque



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kumi Kian Burlesque

12-18 Month Bitch Class
1st Kumi Kian Burlesque

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Visualart's Million Dollar Baby



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh San Jo The Man In Black





Group 7 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Timberline Rockn At Coachella
  German Shepherd Dog   16
Group 2nd   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   11
Group 3rd   
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx
  Collie (Smooth)   10
Group 4th   GCh Weeskelf Laureate Dream On   Shetland Sheepdog   9
BPIG    Dalgarnoch Made For You   Shetland Sheepdog   1
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
GChB Weeskelf Laureate Dream On

Best Of Opposite Sex
GCh Dalgarnoch Cashmere

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Dalgarnoch Untouchable

Best Puppy In Breed
Dalgarnoch Made For You

Select Dog
Athill's A New Beginning


Winners Dog: (3-4-2-1)
Dalgarnoch Untouchable

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch Ice Age

Junior Puppy Dog Class
1st Dalgarnoch Little Dark One

Canadian Bred Dog Class
1st Dalgarnoch Untouchable

Open Dog Class
1st Dalgarnoch Ice Age


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Dalgarnoch River Dance

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch Jet Setter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Made For You

12-18 Month Bitch Class
1st Dalgarnoch River Dance

Open Bitch Class
1st Dalgarnoch Jet Setter
2nd Athill's Cute As A Button

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By