Markham Kennel Club
Tuesday, August 21, 2018 - Show #2



Related Results

Conformation

Tuesday, August 21 (Show #1)
Tuesday, August 21 (Show #2)
Wednesday, August 22 (Show #3)
Wednesday, August 22 (Show #4)



Results courtesy of:


--- Sara Manzi ---
MBPIS Ch Drewsar Kwik Start My Heart
"Greyson"
Breeder/Owner: Mari Szauerzopf and Sara Manzi
Handler: Sara Manzi
www.drewsar.com


Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 152 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Belgian Shepherd Dog  
Ch MNMs Monaco du Belgiador
Points: 127
Best Puppy In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Greyhound  
Ch Estet Classic Illusion
Best Baby Puppy In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Shetland Sheepdog  
Surona's Stardust








Group 1 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   31
Group 2nd   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   30
Group 3rd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   29
Group 4th   Ch Setherwood Tilda   Retriever (Golden)   28
BPIG    Leaside N Legacyk Blues Traveller   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's This Is It Baby   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Of Opposite Sex
Rose Mountain's Last Man Standing

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Puppy In Breed
Leaside N Legacyk Blues Traveller


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 12 pts (4-7-0-2)
Ch Setherwood Tilda

Best Of Opposite Sex
O'Quince's Stole The Show At Bowbell

Best Of Winners: (4-7-0-2)
O'Quince's Stole The Show At Bowbell

Best Puppy In Breed
Setherwood Your Ad Here

Select Bitch
Ch Chestnut Blue Angel


Winners Dog: (4-7-0-2)
O'Quince's Stole The Show At Bowbell

Reserve Winners Dog
Setherwood Your Ad Here

Junior Puppy Dog Class
1st Makani's Bend N Sway

Senior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

Best Of Opposite Sex
Ch Jaunenoir's Moonlight Sonata

Select Dog
Ch Cawarra's Handyman


Winners Dog: (1-0-2-1)
Startop's Rhetoric

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Rhetoric



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Best Puppy In Breed
Kasomor's Gunslinging Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Junior Puppy Dog Class
1st Kasomor's Gunslinging Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MacNeall Red And White Shadow Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cedarlakes Archangel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cedarlakes Archangel

Open Dog Class
1st Cedarlakes Archangel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Especially Hotline Bling

Best Puppy In Breed
Ch Especially Hotline Bling




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Of Opposite Sex
Adrian's North Star Dreamer

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Adrian's North Star Dreamer

Select Bitch
Ch Calabri Heart 'N Seoul


Winners Dog: (1-1-0-3)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Calabri Hera Tine An Ghrian

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   8
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   7
Group 3rd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   6
Group 4th   
Ch Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   3
BPIG   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Ch Mankia's Simba Dogo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mankia's Zuri Yatima

Open Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Puppy In Breed
GCh Three Little Birds' Follow My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Be My Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Be My Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   24
Group 2nd   
Ch Phillmar Xena Warrior Princess
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   16
Group 4th   GCh Snowmist's Hennessey   Siberian Husky   9
BPIG    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's No Regrets   Siberian Husky   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

Best Of Opposite Sex
Femme Fatale Iz Teremka

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

Best Puppy In Breed
Femme Fatale Iz Teremka


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

12-18 Month Dog Class
1st Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Femme Fatale Iz Teremka

Reserve Winners Bitch
Honey Of Cream Iz Teremka

Junior Puppy Bitch Class
1st Honey Of Cream Iz Teremka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Femme Fatale Iz Teremka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base


3-6 Month Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Edenwoods Midnight Train

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (2-3-1-1)
Edenwoods Midnight Train

Reserve Winners Dog
Whitcam's Worth Winning

Junior Puppy Dog Class
1st Whitcam's Worth Winning

Senior Puppy Dog Class
1st Edenwoods Midnight Train


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Krymsum's Emerald Isle

Reserve Winners Bitch
Edenwoods More Than A Memory

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenwoods More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Krymsum's Emerald Isle
2nd Di'Limbazi Mistress Dread


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-1-0)
HS's Koga Crouching Tiger

Senior Puppy Dog Class
1st HS's Koga Crouching Tiger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove

Best Of Opposite Sex
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove


Winners Dog: (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove

Reserve Winners Dog
Vision Of Dreams Von Wildau

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vision Of Dreams Von Wildau

Open Dog Class
1st Notta Bear's Love Bug To Coffeycove


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Open Bitch Class
1st Ashmoor H2ODancer On Dreampool

3-6 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Bigbay Faithful First Knight

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Puppy In Breed
Drewsar Kwik To The Heart


Winners Dog: (3-3-1-0)
Bigbay Moonlight Splash

Reserve Winners Dog
Charbr's Tropical Breeze

Junior Puppy Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bigbay Moonlight Splash


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Reserve Winners Bitch
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwaves Born Ready For You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Kwik To The Heart
2nd Bigbay Maggie Mae Macfarlane

3-6 Month Bitch Class
1st Bigbay Songs Of Brigadoon
2nd Bigbay Little Black Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey


3-6 Month Dog Class
1st Snowmist's No Regrets



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   13
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   12
Group 3rd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   11
Group 4th    Glahms Silver Centurion   Dandie Dinmont Terrier   10
BPIG   
Ch Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Glahms Silver Centurion

Best Of Opposite Sex
Glahms Lineal Legacy

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Glahms Silver Centurion


Winners Dog: (3-3-0-0)
Glahms Silver Centurion

Reserve Winners Dog
Glahms Silver Scion

12-18 Month Dog Class
1st Glahms Silver Scion

Open Dog Class
1st Glahms Silver Centurion
2nd Glahms Earl Of Darby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pointe Earth Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Open Bitch Class
1st High Pointe Earth Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   33
Group 2nd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   25
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   23
Group 4th   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   19
BPIG    Laurelgates Laird   Havanese   N/A
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Best Of Opposite Sex
Embee Cabella Tanami Sunset

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Best Puppy In Breed
Chiffinmoonlight Dream

Select Bitch
GCh Embee's Highland Moon


Winners Dog: (2-2-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Reserve Winners Dog
Rowantree Golden Promise

Junior Puppy Dog Class
1st Rowantree Golden Promise

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Embee Brinklow Whirlwind


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

Reserve Winners Bitch
Chiffinmoonlight Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Chiffinmoonlight Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Embee Cabella Tanami Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Best Of Opposite Sex
Ch Neche's Lily Of The Valley

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Best Puppy In Breed
Ahau Casa Grande Quite A Hero


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Open Dog Class
1st Ahau Casa Grande Quite A Hero


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bloomsbury Biscotti Hottie

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bling Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Hottie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black

Open Dog Class
1st Tsarista Gangster Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird


Winners Bitch: (3-2-2-1)
HeartsDelight Red Sky At Night

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Northern Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st HeartsDelight Red Sky At Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn's Angel Dust



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn's Angel Dust

Reserve Winners Bitch
Judawn Queen Of Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Open Bitch Class
1st Judawn Queen Of Hearts
2nd Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Best Of Opposite Sex
Keltic Fantastic Start

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Open Dog Class
1st Keltic Back N Black


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery

Best Puppy In Breed
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roses Royal Prerogative




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Karaoke Queen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Best Puppy In Breed
Qoccle's Shine On Dance


Winners Dog: (1-2-1-0)
Qoccle's Shine On Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Qoccle's Shine On Dance


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Reserve Winners Bitch
Rigair Diamonds Are Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   8
Group 3rd    Ahkama Sharara Boshay La   Tibetan Terrier   3
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   2
BPIG   Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman   Bulldog   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman

Best Puppy In Breed
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Opposite Sex
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Puppy In Breed
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Open Bitch Class
1st Ahkama Sharara Boshay La


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   27
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   26
Group 3rd    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   24
Group 4th   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   23
BPIG    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Surona's Stardust
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


3-6 Month Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Riomesa Doin' What She Likes

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Riomesa Doin' What She Likes

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd


Winners Dog: (1-3-2-0)
Riomesa Pay It Forward

Open Dog Class
1st Riomesa Pay It Forward


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Riomesa Doin' What She Likes

Reserve Winners Bitch
Robin's Melody For Mee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee

Open Bitch Class
1st Riomesa Doin' What She Likes
2nd Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Puppy In Breed
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Senior Puppy Bitch Class
1st Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hollowshot Spot On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
Cornerstone The Postmaster


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cornerstone The Postmaster

Canadian Bred Dog Class
1st Cornerstone The Postmaster



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
Ch Woodsides Storm Warning

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (4-1-1-1)
Ranita's Divine Intervention V Brook

Best Puppy In Breed
Ranita's Prevailing Prince


Winners Bitch: (4-1-1-1)
Ranita's Divine Intervention V Brook

Open Bitch Class
1st Ranita's Divine Intervention V Brook

3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Regaloake's Charming Alexis

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury


3-6 Month Dog Class
1st Surona's Stardust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Of Opposite Sex
Vermilion's Oh Lord Won't You Buy Me A Mercedes Benz

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Puppy In Breed
Vermilion's Agent 86


Winners Dog: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Reserve Winners Dog
Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion

Junior Puppy Dog Class
1st Vermilion's Agent 86

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vermilion's Bobby Sang The Blues

Open Dog Class
1st Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wenlisa's Made Two Order

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Made Two Order


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By