Northern Alberta Canine Association
Monday, June 6, 2022



Related Results

Obedience

Friday, June 03 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 04 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 05 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, June 03 (Rally Trial-1)
Saturday, June 04 (Rally Trial-2)
Sunday, June 05 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Nancy Simmons
Spaniel (American Cocker)  
Ch Bow-K's Forever After
Points: 372 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Nancy Simmons
Bearded Collie  
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee
Points: 294
Best Puppy In Show
Judge: Nancy Simmons
Pug  Ch Diabolbric's Warrior Girl








Group 1 - Nancy Simmons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bow-K's Forever After
  Spaniel (American Cocker)   77
Group 2nd   
GChB Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   61
Group 3rd   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   42
Group 4th   
GCh Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   39
BPIG   
Canzas Good Day Sunshine
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Duchess du Pimbina

Best Of Opposite Sex
Ch DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina

Select Bitch
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Duchess du Pimbina

Junior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Malhaven Dare To Dance The Tide

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Timeless Beauty

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Malhaven Dare To Dance The Tide

Best Puppy In Breed
Hunterspride Timeless Beauty

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride Timeless Beauty

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ches-Shores Spotted Eagle



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 18 pts (4-9-4-2)
GChB Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
GCh Eirene's Peep Show

Best Of Winners: (4-9-4-2)
Canzas Good Day Sunshine

Best Puppy In Breed
Canzas Good Day Sunshine

Select Dog
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Bitch
Ch Verdoro's The Border Is Closed


Winners Bitch: (4-9-4-2)
Harmony's True Type

Reserve Winners Bitch
Wyncoras Meet Your Match

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyncoras Meet Your Match

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Wine On The Water

12-18 Month Bitch Class
1st Taffy's Calypso
2nd Taffy's Mabel Medusa
3rd Coppermoon Mad Cat Boogie

Canadian Bred Bitch Class
1st Quilasun A Star In The Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Verdoro's I've Got You Babe

Open Bitch Class
1st Harmony's True Type
2nd Verdoro's All In

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 10 pts (6-2-2-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Shadesi Amicus Curiae

Best Of Winners: (6-2-2-1)
KodAnnas Follow Your Dreams

Best Puppy In Breed
Diamante's Heir

Select Dog
Ch Shadesi Rosebud Qwincee


Winners Bitch: (6-2-2-1)
KodAnnas Follow Your Dreams

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Deja Vous

12-18 Month Bitch Class
1st KodAnnas Follow Your Dreams

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Cinnstar Featherz Dapper In Tweed

Best Of Opposite Sex
Manitou Radiant Featherz

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Cinnstar Featherz Dapper In Tweed

Best Puppy In Breed
Littleriver's Scotiapride Lexi

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Briarstone's Brigadoon

12-18 Month Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 15 pts (2-5-6-3)
Ch Bow-K's Forever After

Best Of Opposite Sex
Ch Kisian's Royal Gala

Best Of Winners: (2-5-6-3)
Gold-Coast Back To The Future For Penunuri's

Best Puppy In Breed
Gold-Coast Back To The Future For Penunuri's

Select Dog
GCh Mar-K's Here We Go Again!

Select Bitch
Ch Canrick's Black Diamond


Winners Bitch: (2-5-6-3)
Cocoas Star Fire

Reserve Winners Bitch
Rejoices N Countrystars Moonmist

Junior Puppy Bitch Class
1st Rachris Raven H'll

Senior Puppy Bitch Class
1st Cocoas Star Fire
2nd Brandia's Little Bambi

12-18 Month Bitch Class
1st Rejoices N Countrystars Moonmist

Open Bitch Class
1st Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Lakefields Miss Applesauce Sally

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiestorm Sergeant Snowman


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Tricklecreek Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Best Puppy In Breed
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Reserve Winners Bitch
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Senior Puppy Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Keypoint's On The Rocks

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Autumn Essence

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Dream With Mee



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Beswin Ynot Autumn Essence

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Dream With Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Autumn Essence

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Best Puppy In Breed
Carnmellis Yorkshire Rose

Select Dog
Ch Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier


Winners Dog: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Open Dog Class
1st Greyghost's Fuzzy Fireball


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Carnmellis Yorkshire Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose





Group 2 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes Daisy For Cegah
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   21
Group 2nd   
GChB Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   20
Group 3rd   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   16
Group 4th   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   15
BPIG   
Heathview I Had A Dream
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bassetacres I'll Be There For You

Best Puppy In Breed
Bassetacres On A Real Good Night



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bassetacres I'll Be There For You

Reserve Winners Bitch
Bassetacres On A Real Good Night

Junior Puppy Bitch Class
1st Bassetacres On A Real Good Night

12-18 Month Bitch Class
1st Bassetacres I'll Be There For You

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh RHK BNB Cocos Silver Frost

Best Of Opposite Sex
GCh RHK Bnb Cocos Frosted Roxy

Best Of Winners: (3-2-1-1)
RHK Nutty Fireball

Best Puppy In Breed
RHK Nutty Fireball


Winners Dog: (3-2-1-1)
RHK Nutty Fireball

Reserve Winners Dog
Teckelwood RHK Night Frost

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Nutty Fireball

12-18 Month Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

Open Dog Class
1st Teckelwood RHK Night Frost


Winners Bitch: (3-2-1-1)
RHK Dark Diva Zensation

Reserve Winners Bitch
RHK Goldys Copper Star

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Goldys Copper Star

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Best Puppy In Breed
Longonlovings Notorious Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Reserve Winners Bitch
Longonlovings Notorious Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Notorious Treasure

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Heathview I Had A Dream

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Heathview I Had A Dream

Best Puppy In Breed
Heathview I Had A Dream


Winners Dog: (2-1-1-0)
Heathview Winner Takes It All

Reserve Winners Dog
OMalley's Return Of The Joker

Senior Puppy Dog Class
1st Heathview Winner Takes It All

12-18 Month Dog Class
1st OMalley's Return Of The Joker


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Heathview I Had A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Heathview I Had A Dream

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
GCh Hamrya's Desert Dust Devil

Select Bitch
Ch Counterpoint Perfect Circle







Group 3 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   78
Group 2nd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   66
Group 3rd   
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   57
Group 4th    Sheharla's RedRebel At Newalba   Bullmastiff   50
BPIG   
Supernova Skies Are Blue Denmel
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 8 pts (3-4-0-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Gentry's Fast 'n Furious

Best Of Winners: (3-4-0-2)
Willowcreek's Midnight Magic In Paris

Best Puppy In Breed
Supernova Skies Are Blue Denmel

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia


Winners Dog: (3-4-0-2)
Gentry's Fast 'n Furious

Reserve Winners Dog
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Senior Puppy Dog Class
1st Iconic's Angel Of Music

12-18 Month Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Open Dog Class
1st Gentry's Fast 'n Furious


Winners Bitch: (3-4-0-2)
Willowcreek's Midnight Magic In Paris

Reserve Winners Bitch
Supernova Skies Are Blue Denmel

Junior Puppy Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel

12-18 Month Bitch Class
1st Gentry's Red Red Wine

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Open Bitch Class
1st Willowcreek's Midnight Magic In Paris

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Question Everything

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Clavigers Jet Loki-Motive

Open Dog Class
1st Clavigers Jet Loki-Motive

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Angel Of Death

Select Bitch
Ch Crooks Mastinos Yolandi



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Angel Of Death

Junior Puppy Bitch Class
1st Crooks Mastinos Angel Of Death

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Foxy Brown

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Opposite Sex
Stillstreams Otis Moves To Titan Bear

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Stillstreams Otis Moves To Titan Bear

Best Puppy In Breed
Sikome's Gin & Tonic


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sikome's Gin & Tonic

Junior Puppy Bitch Class
1st Sikome's Gin & Tonic

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood Nautical Adventure

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Baywood Naut Your Captain

Best Puppy In Breed
Baywood Naut Your Captain

Select Dog
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Dog: (1-3-2-1)
Baywood Naut Your Captain

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Naut Your Captain

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Eagle Creek's Breakout

Best Puppy In Breed
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Select Dog
Ch Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (2-1-2-1)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Reserve Winners Dog
Tierney's Going 0 To 200

12-18 Month Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Canadian Bred Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Eagle Creek's Breakout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagle Creek's Breakout

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
Ch Snowlegend Enchanting Yuki

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Cosmic Beauty

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Snowlegend Gazing On A Star

Best Puppy In Breed
Ch Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
Ch Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (2-1-3-0)
Snowlegend Gazing On A Star

Reserve Winners Dog
Snowlegend Enigma Of The Winner

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Gazing On A Star

12-18 Month Dog Class
1st Snowlegend Enigma Of The Winner


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Snowlegend Cosmic Beauty

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Excaliburs No Doubt

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Kuvuk's Kissed By Fire

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Kissed By Fire

Select Dog
Ch Debalys Doesn't Do Fear

Select Bitch
Ch Kuvuk's Decended From Royalty


Winners Dog: (1-3-3-3)
Snow Image Viktor Medzhik

Open Dog Class
1st Snow Image Viktor Medzhik


Winners Bitch: (1-3-3-3)
Kuvuk's Kissed By Fire

Reserve Winners Bitch
Frostypaw's From Russia With Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Kuvuk's Kissed By Fire
2nd Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

12-18 Month Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love





Group 4 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   34
Group 2nd   
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond
  Cairn Terrier   31
Group 3rd   Ch Tequila's Brown Eye Girl   Staffordshire Bull Terrier   23
Group 4th   
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off
  American Staffordshire Terrier   21
BPIG    Ketschup King Psi Mysteria   Border Terrier   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off



Winners Bitch: (0-1-0-1)
FLK Jolt

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ketschup King Psi Mysteria

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Sparkling Pink Splash

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ketschup King Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
Ketschup King Psi Mysteria


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ketschup King Psi Mysteria

Junior Puppy Dog Class
1st Ketschup King Psi Mysteria

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull


Winners Dog: (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull

12-18 Month Dog Class
1st Floky De Invictus Bull


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Beguiling High Roller

Best Of Winners: (3-3-1-1)
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Best Puppy In Breed
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar


Winners Dog: (3-3-1-1)
Kian's Winter Winds O' The Isle

Reserve Winners Dog
Dreamacres Drift

Senior Puppy Dog Class
1st McGuinness Dressed With Basil

12-18 Month Dog Class
1st Dreamacres Drift

Open Dog Class
1st Kian's Winter Winds O' The Isle


Winners Bitch: (3-3-1-1)
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Reserve Winners Bitch
McGuinness Dressed With Sage

Senior Puppy Bitch Class
1st YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
2nd McGuinness Dressed With Sage

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamacres Nirvana

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Glaswire's Secret Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Glaswire's Scypher Baron



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glaswire's Secret Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Glaswire's Secret Princess

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Epic Huntsman

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Maddison

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Epic Huntsman

Select Dog
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach


Winners Dog: (1-1-1-1)
Epic Huntsman

Open Dog Class
1st Epic Huntsman


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Epic Humdinger

Open Bitch Class
1st Epic Humdinger

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Affirm's Charismatic


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Clarity's Right As Rain @Trymine

Best Of Opposite Sex
Ch Clarity’s Kaboom Of Summer

Best Puppy In Breed
Clarity's Right As Rain @Trymine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clarity's Right As Rain @Trymine

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Senior Puppy Bitch Class
1st Clarity's Right As Rain @Trymine

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Minuteman Mars Attacks!

Best Of Opposite Sex
Minuteman Hold My Beer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Minuteman Mars Attacks!

Best Puppy In Breed
Minuteman Mars Attacks!


Winners Dog: (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Minuteman Hold My Beer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Minuteman Mars Attacks!

Junior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Mars Attacks!

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Tyrone Kir Royale

Best Of Opposite Sex
Ch Tyrone Quintessential Pinehome

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tequila's Brown Eye Girl

Best Of Opposite Sex
GChB Ghostpine's Quantum Leap







Group 5 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   57
Group 2nd   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   45
Group 3rd   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   40
Group 4th    Sanderlin Big Bang Theory   Miniature Pinscher   34
BPIG   Ch Diabolbric's Warrior Girl   Pug   N/A
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Philippa At Edgewater


Winners Dog: (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Open Dog Class
1st Londoncor Oxford


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Reserve Winners Bitch
Cantebury Let The Journey Begin

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantebury Let The Journey Begin

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

Best Of Opposite Sex
Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

Best Puppy In Breed
Klee's Fayedra Lost In Love


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

12-18 Month Dog Class
1st Dazzles Of Mr Dynamite


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Reserve Winners Bitch
Klee's Fayedra Lost In Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Klee's Fayedra Lost In Love

Open Bitch Class
1st Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ Hersey's Baby Ruth

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey's Baby Ruth


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Taja Vision Of Love

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Shantel's The Great Pharaoh

Best Puppy In Breed
Taja Vision Of Love

Select Dog
Ch Willowglyn Alchemy


Winners Dog: (1-2-2-0)
Shantel's The Great Pharaoh

12-18 Month Dog Class
1st Shantel's The Great Pharaoh


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Taja Vision Of Love

Reserve Winners Bitch
Taja Dreamlover

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja Dreamlover

Open Bitch Class
1st Taja Vision Of Love

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 11 pts (4-5-1-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
HBH Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (4-5-1-2)
HBH Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
HBH Penny For Your Thoughts

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego


Winners Dog: (4-5-1-2)
That's Leighway's Hottest Spot North Of Havana

Reserve Winners Dog
HBH Pino Gris

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Pino Gris

Canadian Bred Dog Class
1st Seda's Shooting Star

Open Dog Class
1st That's Leighway's Hottest Spot North Of Havana
2nd Behike's Sadar

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites She Who Dares

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Tenacious


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Open Dog Class
1st Sanderlin Big Bang Theory


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Mightymites She Who Dares

Reserve Winners Bitch
Mightymites Dare To Be Tenacious

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Dare To Be Tenacious

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Be A Light

Open Bitch Class
1st Mightymites She Who Dares

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Pretty In Pink

Select Dog
GChB Valifyre Without A Trace



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Prestwick's Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Nadshell Nerine Bowdenii

12-18 Month Bitch Class
1st Passionpaps Zendaya's Song
2nd Prestwick's Lady On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Nadshell Nerine Bowdenii

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Puppy In Breed
Tofini Not Really A Waitress



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Tofini Butter Me Up

Reserve Winners Bitch
Tofini Not Really A Waitress

Junior Puppy Bitch Class
1st Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

12-18 Month Bitch Class
1st Tofini Butter Me Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tofini Can't Believe It's Not Butters

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Midori's First Edition At Staken

Best Puppy In Breed
Lavish A Perfect Storm



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Midori's First Edition At Staken

Reserve Winners Bitch
Izabella Bohemia Timothy

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavish A Perfect Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Midori's First Edition At Staken

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Xoe's Off With Their Heads

Best Puppy In Breed
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Select Dog
Ch Aisle's I Am Groot


Winners Dog: (1-2-2-1)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
Zoey Crystal Of The York

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Zoey Crystal Of The York

Best Puppy In Breed
Ch Yorkhouse Drax The Destroyer Of Cwnannwn

Select Dog
Ch Yorkhouse Drax The Destroyer Of Cwnannwn


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Zoey Crystal Of The York

Reserve Winners Bitch
Tweedsmuir Bella Of The Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Tweedsmuir Bella Of The Ball

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Simya's Extended Branch

Open Bitch Class
1st Zoey Crystal Of The York





Group 6 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
Siosalach's Poppy Spice
  Chinese Shar-Pei   36
Group 2nd   
GChB Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   35
Group 3rd   
GCh Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   24
Group 4th    Mydream's Heavenly Tango   Shih Tzu   18
BPIG   
Siosalach's Poppy Spice
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Tsunami

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bromley Rock's Tsunami

Best Puppy In Breed
Ch Bromley Rock's Master And Commander


Winners Dog: (1-3-1-0)
Roxbury's Drk Knight

Canadian Bred Dog Class
1st Roxbury's Drk Knight


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bromley Rock's Tsunami

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Canadian Bred Bitch Class
1st Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine
2nd Roxbury's Queen Of Hearts

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Best Puppy In Breed
S&D Bulls Chocani Aka Greenie



Winners Bitch: (0-2-0-2)
S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Reserve Winners Bitch
Rugerlane Can You Feel The Aftershock

Junior Puppy Bitch Class
1st S&D Bulls Chocani Aka Greenie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rugerlane Can You Feel The Aftershock

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's Poppy Spice

Best Puppy In Breed
Siosalach's Poppy Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Siosalach's Poppy Spice

Senior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's Poppy Spice

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 10 pts (3-4-1-3)
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
GChB Winterspear Atari Dreams

Best Of Winners: (3-4-1-3)
Alphadirato Kalokairie

Best Puppy In Breed
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Select Bitch
Ch Milo's Happy Daze


Winners Bitch: (3-4-1-3)
Foxy Lady Watch Me Walk On By

Reserve Winners Bitch
Redrock N' Echoviews High Win Warning

Junior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Run Silent Run Deep

Senior Puppy Bitch Class
1st Milo's Chasing Ruby's Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Foxy Lady Watch Me Walk On By

Open Bitch Class
1st Redrock N' Echoviews High Win Warning

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Opposite Sex
Blackjack Jewel Of Timepieces

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Homewood Rockydell Code Name Flash

Best Puppy In Breed
BFF's Apple Jack At Brandy Hill


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Blackjack Jewel Of Timepieces

12-18 Month Bitch Class
1st Blackjack Jewel Of Timepieces

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda Curtain Call


Winners Dog: (2-3-1-0)
Crystalton Chikoda Take A Bow

Reserve Winners Dog
Topiary Lucca Of The North

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Chikoda Take A Bow

Senior Puppy Dog Class
1st Topiary Lucca Of The North

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

12-18 Month Bitch Class
1st Aisha's Elsa's Blizzard Warning



Group 7 - Nancy Simmons Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee
  Bearded Collie   63
Group 2nd   
GCh Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   62
Group 3rd   Ch I'm Special Smokin Hot Baylor   Bouvier des Flandres   55
Group 4th   GCh Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   49
BPIG   Ch Mystic Suntime Intuitive   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Adelyn Prairie Sky

Best Of Opposite Sex
WR Aussies All My Rowdy Friends

Best Of Winners: (2-3-0-1)
WR Aussies All My Rowdy Friends

Best Puppy In Breed
Ch Adelyn Prairie Sky

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Synecdockes Xia Jubilations

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Dragon Tattoo

Best Puppy In Breed
Omera De La Hacienda Pura Vida

Select Bitch
Ch Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Synecdockes Xia Jubilations

Reserve Winners Bitch
Omera De La Hacienda Pura Vida

Junior Puppy Bitch Class
1st Omera De La Hacienda Pura Vida

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel


Winners Dog: (1-1-0-0)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch I'm Special Smokin Hot Baylor

Best Of Opposite Sex
Ch Lanvern's British Justice

Select Dog
Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiemist Country Rebel

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Country Rebel

Select Dog
Ch Charvell's Midnight Thunder


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Islands In The Stream

Senior Puppy Bitch Class
1st Davenloch Cardoness Cote D'azur

Open Bitch Class
1st Tamaron's Islands In The Stream

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Enter The Royal

Select Bitch
Ch Island Bound Our Gal Pippa



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Tasiahills Enter The Royal

Open Bitch Class
1st Tasiahills Enter The Royal

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Windkist Shotgun Start

Best Of Opposite Sex
Ch Windkist Princess Bride

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Windkist Up The Ante

Best Puppy In Breed
Ludas Matyi Huba

Select Bitch
Ch Sebesi-Bodzas Bibor


Winners Dog: (2-2-1-2)
Windkist Up The Ante

Reserve Winners Dog
Ludas Matyi Huba

Senior Puppy Dog Class
1st Ludas Matyi Huba

Open Dog Class
1st Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Windkist Minuet

Reserve Winners Bitch
Windkist Up From The Ashes

12-18 Month Bitch Class
1st Windkist Up From The Ashes

Open Bitch Class
1st Windkist Minuet

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 11 pts (3-4-2-3)
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Mystic Suntime Intuitive

Best Of Winners: (3-4-2-3)
Keystone Fancy Like

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Intuitive

Select Dog
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Select Bitch
Ch Cincerlee Un Poco Loco


Winners Dog: (3-4-2-3)
Keystone Fancy Like

Reserve Winners Dog
Emmys Julius Caesar

Junior Puppy Dog Class
1st Keystone Fancy Like

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler

Open Dog Class
1st Emmys Julius Caesar


Winners Bitch: (3-4-2-3)
Keystone Heart On Fire

Reserve Winners Bitch
Emmy's Apple Jacks

Junior Puppy Bitch Class
1st Keystone Heart On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle

Open Bitch Class
1st Emmy's Apple Jacks
2nd Attridge Twice As Nice

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Best Of Opposite Sex
Lillemor Snowdon Peak

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Best Puppy In Breed
Diamond G's Magic Morning Madeline


Winners Dog: (2-3-0-0)
Lillemor Snowdon Peak

Reserve Winners Dog
Lillemor Ingleborough Fell

12-18 Month Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Reserve Winners Bitch
Lillemor Pen-Y-Ghent

Senior Puppy Bitch Class
1st Diamond G's Magic Morning Madeline

12-18 Month Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig A Kiss From A Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By