Alberta Kennel Club [Summer Classic]
Saturday, July 30, 2022



Related Results

Conformation

Friday, July 29
Friday, July 29 (Ltd Show - Spitz Breeds)
Saturday, July 30
Saturday, July 30 (Ltd Show - Group 6)
Sunday, July 31
Sunday, July 31 (Ltd Show - Group 3)
Monday, August 01
Monday, August 01 (Ltd Show - Group 7)

Obedience

Friday, July 29 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 30 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 31 (Obedience Trial-3)
Monday, August 01 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, July 29 (Rally Fri-1)
Saturday, July 30 (Rally Sat-2)
Sunday, July 31 (Rally Sun-3)
Sunday, July 31 (Rally Sun-4)
Monday, August 01 (Rally Mon-5)
Monday, August 01 (Rally Mon-6)

Related Specialties

All Terrier Club of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Borzoi Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Saluki Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Westwind Sporting Dog Club - Saturday, July 30 - Conformation
Rocky Mountain Whippet Association Of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
American Staffordshire Terrier Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, July 29 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Pointer Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Obedience
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Rally Obedience
National Whippet Club Of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 29 - Conformation
Stampede City Whippet Club - Friday, July 29 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Miniature Pinscher Club [National] - Friday, July 29 - Conformation
English Springer Spaniel Club Of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Western Canada Miniature And Bull Terrier Club - Friday, July 29 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Pacific Saluki Club Of BC - Friday, July 29 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, July 30 - Conformation
English Setter Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Obedience
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Rally Obedience
Golden Retriever Club Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Bernese Mountain Dog Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Border Terrier Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Bull Terrier Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Kerry Blue Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
West Highland White Terrier Club of Western Canada - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Manchester Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Poodle Club of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Obedience
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Rally Obedience
Ibizan Hound Club of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Papillon Canada [National] - Thursday, July 28 - Conformation
Prairie Labrador Retriever Club - Sunday, July 31 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, July 31 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Deerhound (Scottish)  
Ch Necesse's Defendo Dominus
Points: 722 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Shawn Nichols
Havanese  
Ch Oeste's Askin For Kisses
Points: 632
Best Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Scottish Terrier  
Ch Langholm's Champagne Legacy
Best Baby Puppy In Show
Judge: Shawn Nichols
Retriever (Chesapeake Bay)  
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
Best Veteran In Show
Judge: Shawn Nichols
Collie (Rough)  
GCh Tallywood Revelry








Group 1 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   125
Group 2nd    Esquire's Bow Tri Affair   Setter (English)   104
Group 3rd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   99
Group 4th   GCh Perryglen's Black Label   Pointer   97
BPIG   
Ch Nadina's Just Stickn To My Story
  Retriever (Golden)   8
Best Baby Puppy In Group   
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Veteran In Group   
GCh Malhaven Song And Dance Man
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Open Bitch Class
1st Wulymut's Pickled Pippa

4-6 Month Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Novera's Bad Reputation

Best Puppy In Breed
Novera's Bad Reputation


Winners Dog: (1-2-1-1)
Novera's Bad Reputation

Junior Puppy Dog Class
1st Novera's Bad Reputation

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 14 pts (3-3-4-5)
GChB Perryglen's Black Label

Best Of Opposite Sex
GCh Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Of Winners: (3-3-4-5)
Prosperity's The Skye Awaits

Best Puppy In Breed
Solivia's Surprise Surprise At Prosperity

Select Dog
GCh Nowwithem Black Bart

Select Bitch
Ch Perryglen's I'm A Wild Party


Winners Bitch: (3-3-4-5)
Prosperity's The Skye Awaits

Reserve Winners Bitch
Kingscroft Aria

Canadian Bred Bitch Class
1st Nyhar Don't Stop Believin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prosperity's The Skye Awaits

Open Bitch Class
1st Kingscroft Aria

Veteran Female
Ch Edgehill's Poetic Justice

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dream Seasons Sweet American Honey


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Stonepeake's Blue T Shadow

Select Dog
GCh Ches-Shores Spotted Eagle

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
Ch Blazingstar Westlin Winds

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Aerodynamic

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Muddyflats Gadsby

Best Puppy In Breed
Muddyflats Gadsby

Select Bitch
Ch Blazingstar Prairie Rose


Winners Dog: (1-1-1-4)
Muddyflats Gadsby

Senior Puppy Dog Class
1st Muddyflats Gadsby


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Blazingstar Muddyflats Nightscape

12-18 Month Bitch Class
1st Blazingstar Muddyflats Nightscape

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 16 pts (4-6-1-6)
Ch Charltons Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Key To Innovation

Best Of Winners: (4-6-1-6)
Paevalley Willowrose Ink Spot

Best Puppy In Breed
Paevalley Willowrose Ink Spot

Select Bitch
GCh Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (4-6-1-6)
Paevalley Willowrose Ink Spot

Reserve Winners Dog
Mayhemfarms A Star Is Born

Junior Puppy Dog Class
1st Paevalley Willowrose Ink Spot

Senior Puppy Dog Class
1st Paevalley Jalapeno

12-18 Month Dog Class
1st Mayhemfarms A Star Is Born

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Labralayne's Stone Cold Crazy


Winners Bitch: (4-6-1-6)
Cambridge's Lone Piper

Reserve Winners Bitch
Sublime's Serendipity

Junior Puppy Bitch Class
1st Torngat's Ballerina Tutu

Senior Puppy Bitch Class
1st Paevalley Diamante Black Gold
2nd Lilywings Serendipity At Labralayne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper
2nd Sublime's Serendipity

Open Bitch Class
1st Tenacity's Belle Of The Ball

4-6 Month Bitch Class
1st Willowrose I Will Too
2nd Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 8 pts (2-3-4-0)
GCh Caltansis 23 Curiosities

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Best Of Winners: (2-3-4-0)
Manitou's Keller Redux

Best Puppy In Breed
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Select Dog
GCh Readyfor Sunjiro Of Madrona Kii


Winners Dog: (2-3-4-0)
Manitou's Keller Redux

Reserve Winners Dog
Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

12-18 Month Dog Class
1st Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

Open Dog Class
1st Manitou's Keller Redux


Winners Bitch: (2-3-4-0)
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Reserve Winners Bitch
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Senior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Eastbound N Down To Torlan

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Esquire's Bow Tri Affair

Best Of Opposite Sex
GCh Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Esquire's Bow Tri Affair

Select Bitch
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter


Winners Dog: (1-1-0-3)
Esquire's Bow Tri Affair

Open Dog Class
1st Esquire's Bow Tri Affair


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Firerun's Fan The Flames

12-18 Month Bitch Class
1st Firerun's Fan The Flames

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo

Best Of Opposite Sex
Ch Martinridge Future Promise


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh KLAD Samamari Shut Up And Drive

Best Of Opposite Sex
Ch Canrick's Black Diamond

Select Bitch
Stand Alone's Hearts On Fire



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Bet On Me

12-18 Month Bitch Class
1st Corjdct's Bet On Me

Open Bitch Class
1st Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Macbrits Ditto



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Macbrits Ditto

Canadian Bred Bitch Class
1st Macbrits Ditto

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elcazador Gimme Some Sugar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elcazador Gimme Some Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Elcazador Gimme Some Sugar

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Keypoint's On The Rocks

Best Of Opposite Sex
GChB Keypoint's Play On Words



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Beswin Ynot Autumn Essence

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Autumn Essence

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Upcountry N' Sentryfier Dauntless Forward Progress

Best Of Opposite Sex
Amber Haida Mysliwski Team

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Upcountry N' Sentryfier Dauntless Forward Progress

Best Puppy In Breed
Dreamvizslas And Just Like That


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Amber Haida Mysliwski Team

12-18 Month Bitch Class
1st Amber Haida Mysliwski Team



Winners Bitch: (1-4-3-1)
Koping Custom Fit Fairy Tale

Reserve Winners Bitch
Koping Bivins No Harm No Fowl

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time

12-18 Month Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Koping Bivins No Harm No Fowl

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   89
Group 2nd   
Ch Orion's Calgary Flame
  Ibizan Hound   87
Group 3rd   
Firestorm's Pyt Of Bocopa
  Finnish Spitz   85
Group 4th   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   82
BPIG   
Ch Nalikar's Blow Us All Away
  Afghan Hound   16
Best Baby Puppy In Group    Heathview Padraig Is Fearr   Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
GCh Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Intisar Light Em Up

Best Of Opposite Sex
Nalikar's Blow Us All Away

Best Puppy In Breed
Nalikar's Blow Us All Away

Select Bitch
Ch Daghan Diamonds On Her Soles



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Nalikar's Blow Us All Away

Reserve Winners Bitch
Azari's Black Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Nalikar's Blow Us All Away

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Best Puppy In Breed
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Select Dog
Ch Introducing Ike V. Grunsven



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
GChB Bory Wood XiGia

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Foxfire And Telford's An Apple A Day

Select Bitch
Ch Telford's Isn't She Lovely


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Telford's G And T At Gwencalon

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Victory Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Telford's G And T At Gwencalon

Open Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
Elance Sylvan Summerlane Veracity

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Winners: (1-2-3-2)
Elance Sylvan Summerlane Veracity

Select Dog
Ch Taugo's Rocket Man

Select Bitch
Ch Elista Justart Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-2-3-2)
Otrada Sapsan

Canadian Bred Dog Class
1st Otrada Sapsan


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Elance Sylvan Summerlane Veracity

Reserve Winners Bitch
Veena Elista Stone Roses

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Elista Stone Roses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elance Sylvan Summerlane Veracity

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Era Of An Artisan Performance Rendition

Best Of Winners: (2-2-4-1)
Era Of An Artisan Performance Rendition

Best Puppy In Breed
Stardax Go Your Own Way

Select Dog
GCh Zvezda Kovaleni Takesha II

Select Bitch
GCh Stardax Just What I Needed


Winners Dog: (2-2-4-1)
Stardax Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
Westdach Because Im Theodorable

Senior Puppy Dog Class
1st Stardax Go Your Own Way

12-18 Month Dog Class
1st Westdach Because Im Theodorable

Veteran Male
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

Best Of Opposite Sex
Admindacs Just In Time MS

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (1-1-0-1)
Admindacs Just In Time MS

Junior Puppy Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

12-18 Month Bitch Class
1st Christofle Citadel Of Love

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Best Of Opposite Sex
GCh Dreamdax Metalingus

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW

Select Bitch
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Photoshopped MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Open Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Necesse's Defendo Dominus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fernhill's Lightfoot Gordon

12-18 Month Dog Class
1st Fernhill's Lightfoot Gordon


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Firestorm's Pyt Of Bocopa

Select Bitch
Ch Flaming Fox Fiona The Brave



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Firestorm's Pyt Of Bocopa

Reserve Winners Bitch
Flaming Fox Keilo Wild

Open Bitch Class
1st Firestorm's Pyt Of Bocopa
2nd Flaming Fox Keilo Wild

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Mockingjay


Winners Dog: (1-0-0-1)
Dreamwindz Mockingjay

Open Dog Class
1st Dreamwindz Mockingjay


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Orion's Calgary Flame

Best Of Opposite Sex
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Rocklake Rhymer Skedaddle


4-6 Month Dog Class
1st Heathview Padraig Is Fearr


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

4-6 Month Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Janor Adelsmann Av Vigeland



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
Dal Rood Dunelms Lad Hal Of Course

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-0-2-4)
Ch Krimzyn Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Raza Soda Pop Confusion

Select Dog
Ch Lahhabeh's Q'ka Baymax

Select Bitch
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud


Winners Dog: (2-0-2-4)
Raza Soda Pop Confusion

Reserve Winners Dog
Haefen Phaeton Kingsley

12-18 Month Dog Class
1st Raza Soda Pop Confusion

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 16 pts (5-6-3-3)
Ch McKaden Flying Colors

Best Of Opposite Sex
GChB Aikerskaill Always At SpecialD

Best Of Winners: (5-6-3-3)
Watch Me Chariot The Moon

Best Puppy In Breed
Watch Me Chariot The Moon

Select Dog
GCh Hamrya's Desert Dust Devil

Select Bitch
Ch Snow Hill Fire And Rain


Winners Dog: (5-6-3-3)
Treadway Show Me The Way

Reserve Winners Dog
Mckaden Eurythmic

Junior Puppy Dog Class
1st Watch Me The Winged Messenger

Senior Puppy Dog Class
1st Mckaden Eurythmic

Open Dog Class
1st Treadway Show Me The Way
2nd Watch Me Phantom Mooon
3rd Tarapaca Alfajor


Winners Bitch: (5-6-3-3)
Watch Me Chariot The Moon

Reserve Winners Bitch
Tarrango's Spotlight Affair

Junior Puppy Bitch Class
1st Watch Me Goddess Of The Hunt

12-18 Month Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Watch Me Chariot The Moon
2nd Tarrango's There Will Be Drama

Open Bitch Class
1st Watch Me Crimson Moon
2nd Tivio Orion Set Fire To The Rain





Group 3 - Hisayoshi Kadowaki Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   131
Group 2nd   
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   115
Group 3rd   
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh
  Rottweiler   99
Group 4th   
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul
  Bullmastiff   84
BPIG   
Ch Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   4
Best Baby Puppy In Group    Kalidor's Blazen To Kiraly   Schnauzer (Giant)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Wathaman's North Sky's Zenith
  Rottweiler   0
Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas



4-6 Month Bitch Class
1st Ghost Rivers Spring Willow

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Orionblu's Double Oaked

Best Of Opposite Sex
Taolan's Everybody Knows

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Orionblu's Double Oaked

Best Puppy In Breed
Orionblu's Double Oaked


Winners Dog: (2-2-0-1)
Orionblu's Double Oaked

Reserve Winners Dog
TaolanQuest Larger Than Life

Junior Puppy Dog Class
1st Orionblu's Double Oaked

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TaolanQuest Larger Than Life

4-6 Month Dog Class
1st Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Taolan's Everybody Knows

Reserve Winners Bitch
Ivorymoon Rasberry Beret

Open Bitch Class
1st Taolan's Everybody Knows
2nd Ivorymoon Rasberry Beret

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 28 pts (7-14-5-3)
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Opposite Sex
Canton Sur Summers' Fishing Jurassic

Best Of Winners: (7-14-5-3)
Canton Sur Summers' Fishing Jurassic

Best Puppy In Breed
Hickory's Lady Marmalade

Select Dog
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Bitch
GChB Tailspins The One And Only


Winners Bitch: (7-14-5-3)
Canton Sur Summers' Fishing Jurassic

Reserve Winners Bitch
Summers' Anastasia Treasured Godiva

Junior Puppy Bitch Class
1st Hickory's Lady Marmalade
2nd Driftless Night Sky Over Wildblume
3rd Creo's Good Golly Miss Molly
4th Kelbern When Stars Align

Senior Puppy Bitch Class
1st Phoenix Rising V Sennenridge

12-18 Month Bitch Class
1st Seaberns Calm Before The Storm
2nd Seaberns Perfect Storm
3rd Borealbreeze's Ray Of Radiance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Canton Sur Summers' Fishing Jurassic
2nd Licorice Fern's Winter Moon Over Big Sky
3rd Hickory's Mover, Shaker & Music Maker
4th Wildblume's Imagine Me And You

Open Bitch Class
1st Summers' Anastasia Treasured Godiva
2nd Licorice Fern's Back In The Saddle

4-6 Month Bitch Class
1st NitroBerner's Golden Girl
2nd Alpinemist's Cascading Water

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul

Best Of Opposite Sex
GCh Bolder's Flatten The Curve

Best Puppy In Breed
Headstone's Double Down At Honorbuls



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Headstone's Double Down At Honorbuls

Reserve Winners Bitch
Bolder's Dowager Countess

Senior Puppy Bitch Class
1st Headstone's Double Down At Honorbuls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bolder's Dowager Countess

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Prairie Creek's Purple Rain

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 15 pts (1-5-5-5)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (1-5-5-5)
Gentry's Red Red Wine

Best Puppy In Breed
Cassels I Saw Red

Select Dog
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Select Bitch
GCh Legendale N KO Summer Breeze


Winners Dog: (1-5-5-5)
Cassels Once You Go Red

Senior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red


Winners Bitch: (1-5-5-5)
Gentry's Red Red Wine

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Junior Puppy Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Cassels I Saw Red

12-18 Month Bitch Class
1st Gentry's Red Red Wine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Open Bitch Class
1st Sharinway's She's A Maneater

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crown's Inar V. Folkvangr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crown's Inar V. Folkvangr

Open Dog Class
1st Crown's Inar V. Folkvangr


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Silverado De La Fortea



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Of Opposite Sex
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Puppy In Breed
Baywood Naut Your Captain

Select Dog
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'


Winners Dog: (2-2-2-0)
Baywood Naut Your Captain

Reserve Winners Dog
Baywood Nauti By Nature

Senior Puppy Dog Class
1st Baywood Naut Your Captain
2nd Baywood Nauti By Nature

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 14 pts (3-4-7-1)
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Flirt'n With Fire

Best Of Winners: (3-4-7-1)
M.K's Green Beret

Best Puppy In Breed
M.K's Green Beret

Select Dog
Ch Eternalfire's Do It For Johnny


Winners Bitch: (3-4-7-1)
Tierney's Favourite Book Thief

Reserve Winners Bitch
Serrant's 8 Second Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st Tierney's High Class Jersey Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tierney's Favourite Book Thief

Open Bitch Class
1st Serrant's 8 Second Angel
2nd Stoneyplains Fallntoyourdreams

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Opposite Sex
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Snowlegend Cosmic Beauty

Best Puppy In Breed
GCh Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
Ch Snowlegend Gazing On A Star


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Snowlegend Cosmic Beauty

Reserve Winners Bitch
Snowfire's Havana

Junior Puppy Bitch Class
1st Gandale 'n Starstruck's Born Of The North Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Cosmic Beauty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowfire's Havana

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Of Opposite Sex
Ch Kiraly's Dance Of Dragons

Best Puppy In Breed
Kiraly's Dream Dragon

Select Dog
GCh Eugen I-Ra A Handsome Boy


4-6 Month Dog Class
1st Kalidor's Blazen To Kiraly


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Aerdenhout's Miss Know It All

Reserve Winners Bitch
Kiraly's Dream Dragon

Junior Puppy Bitch Class
1st Kiraly's Dream Dragon

Open Bitch Class
1st Aerdenhout's Miss Know It All

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peppermill's Mackenzie King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peppermill's Mackenzie King

Open Dog Class
1st Peppermill's Mackenzie King


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Debalys Kick Start My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys I Am The Tornado

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Kissed By Fire

Select Bitch
Ch Kuvuk's Decended From Royalty



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Kuvuk's Kissed By Fire

Reserve Winners Bitch
Frostypaw's From Russia With Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Kuvuk's Kissed By Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love

4-6 Month Bitch Class
1st Rockyview's Northern Fire Diamond At Nanook





Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign
  Kerry Blue Terrier   124
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   118
Group 3rd   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   106
Group 4th   
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach
  Irish Terrier   97
BPIG   
Ch Langholm's Champagne Legacy
  Scottish Terrier   11
Best Baby Puppy In Group    Chargers How To Flame Your Dragon   American Staffordshire Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh LBK's Release The Kraken
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Champagne Bleuz

Best Puppy In Breed
Brea's Champagne Bleuz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Champagne Bleuz

Senior Puppy Bitch Class
1st Brea's Champagne Bleuz



Winners Bitch: (0-3-4-5)
Alpine's Mesa Boogie

Reserve Winners Bitch
FLK Jolt

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Trailblazing All I Need Is Roses

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Open Bitch Class
1st Alpine's Mesa Boogie

4-6 Month Bitch Class
1st Chargers How To Flame Your Dragon

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ch MySidekicks Tengo Esperanza

Best Of Winners: (2-2-4-1)
Ketschup King Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
Ketschup King Psi Mysteria

Select Dog
Ch Mysidekicks Contigo


Winners Dog: (2-2-4-1)
Ketschup King Psi Mysteria

Reserve Winners Dog
Zealous N Lammergeier First In Queue

Junior Puppy Dog Class
1st Zealous N Lammergeier First In Queue

Senior Puppy Dog Class
1st Ketschup King Psi Mysteria


Winners Bitch: (2-2-4-1)
Bittersweet Belle Starr

Reserve Winners Bitch
Thistlebitt Beechwood Minnie

Open Bitch Class
1st Bittersweet Belle Starr
2nd Thistlebitt Beechwood Minnie

4-6 Month Bitch Class
1st Mysidekicks Tui Byrd

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
Ch Rozehaven's Eastern Haar

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Floky De Invictus Bull

Best Puppy In Breed
Ch Delicious Abernethy

Select Dog
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (2-2-2-3)
Floky De Invictus Bull

Reserve Winners Dog
Rozehaven's Ball Lightning

12-18 Month Dog Class
1st Floky De Invictus Bull

Open Dog Class
1st Rozehaven's Ball Lightning

4-6 Month Dog Class
1st Rozehaven's Two For The Show At Lozoe


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Romcana Tzooka Bazooka

Reserve Winners Bitch
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka
2nd Romcana Crystal River



Winners Dog: (1-2-2-2)
Tinydancer Rocket Man

Open Dog Class
1st Tinydancer Rocket Man


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Tinydancer One Of These Nights

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 18 pts (4-6-4-5)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Best Of Winners: (4-6-4-5)
Quarrydene's Key To My Heart

Best Puppy In Breed
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Select Bitch
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond


Winners Bitch: (4-6-4-5)
Quarrydene's Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
McGuinness Dressed With Sage

Junior Puppy Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

Senior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quarrydene's Gossip Girl
2nd Pellinore's Northern Lights

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

Canadian Bred Bitch Class
1st Venandi's Hollywood Drama

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign

Best Of Opposite Sex
Krisma's Quest For Satisfaction

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Krisma's Quest For Satisfaction

Best Puppy In Breed
Krisma Verity Reigns Eternal

Select Dog
Ch Cearuil's Radha Ta Me


Winners Dog: (2-2-1-1)
Krisma's Quest For Satisfaction

Reserve Winners Dog
Edbrios King Rollo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Krisma's Quest For Satisfaction

Open Dog Class
1st Edbrios King Rollo

Veteran Male
GCh Krisma's Xman First Class

4-6 Month Dog Class
1st Krisma's Warrior X Of A Noble Spirit


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Krisma's Illuminati

Reserve Winners Bitch
Krisma Verity Reigns Eternal

Junior Puppy Bitch Class
1st Krisma Verity Reigns Eternal

Open Bitch Class
1st Krisma's Illuminati

Veteran Female
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart

Best Of Opposite Sex
Ch Blackrystal Amarillo By Mornin

Select Bitch
Ch Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Open Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Ch Westham's Born This Way

Select Dog
Ch Ravenclaw Barkley


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Clarity's Kaboom Of Summer

Best Of Opposite Sex
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Best Puppy In Breed
Ch Clarity's Kaboom Of Summer



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Reserve Winners Bitch
Clarity's No Regrets

Canadian Bred Bitch Class
1st Clarity's No Regrets

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Villam's Dreamaker Flying Solo

Best Of Opposite Sex
Cherry Fields Love Story

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Cherry Fields Love Story

Best Puppy In Breed
Minuteman Hold My Beer

Select Dog
GCh Minuteman Lex Luthor


Winners Dog: (1-3-2-0)
Minuteman Hold My Beer

Senior Puppy Dog Class
1st Minuteman Hold My Beer


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Cherry Fields Love Story

Reserve Winners Bitch
Tivoli's Sound Of My Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Mars Attacks!

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tivoli's Sound Of My Soul

Open Bitch Class
1st Cherry Fields Love Story

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 14 pts (4-3-3-5)
GCh Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Of Opposite Sex
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Winners: (4-3-3-5)
McVan's Devil's In The Details

Best Puppy In Breed
Ch Langholm's Champagne Legacy

Select Dog
Ch Black Thistle Once In A Blue Moon

Select Bitch
Ch Langholm's Sapphire


Winners Bitch: (4-3-3-5)
Gryndlscot I Won't Dance

Reserve Winners Bitch
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Gryndlscot Alyssum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot I Won't Dance
2nd Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alibi's Good Golly, Miss Molly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alibi's Good Golly, Miss Molly

Open Bitch Class
1st Alibi's Good Golly, Miss Molly

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starry Night's Walk On The Wild Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starry Night's Walk On The Wild Side

12-18 Month Bitch Class
1st Starry Night's Walk On The Wild Side

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Tyrone Mercury Rising

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Kir Royale

Select Dog
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Select Bitch
Ch Skyfalls Keela Mother Of Dragons



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Tequila's Brown Eye Girl

Select Bitch
Ch Hillside Morrigan


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 11 pts (1-6-2-3)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GCh Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Winners: (1-6-2-3)
Cleghorns Okanagan Triumph

Best Puppy In Breed
Ch Windacre In Fine Fettle

Select Dog
Ch Mactal We Will Rock U For CryCa

Select Bitch
Ch Windacre In Fine Fettle


Winners Dog: (1-6-2-3)
Windacre Flying High

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Flying High


Winners Bitch: (1-6-2-3)
Cleghorns Okanagan Triumph

Reserve Winners Bitch
CryCa's Golden Girl For Darstar

Junior Puppy Bitch Class
1st CryCa's Golden Girl For Darstar
2nd Dilywag's Country Lady Jolene

Senior Puppy Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cleghorns Okanagan Triumph

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag





Group 5 - Adrian Landarte Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   88
Group 2nd   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   80
Group 3rd   
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   72
Group 4th   
GCh Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested   71
BPIG   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Keja's Never Out Of Style   Poodle (Toy)   0
Best Veteran In Group   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   0
Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Matmor Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Kewpy's Mamma Mia



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Kewpy's Mamma Mia

Reserve Winners Bitch
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia
2nd Kewpy's Cinnamon Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Miss M's Stars On Fire

Best Puppy In Breed
Miss M's Stars On Fire

Select Dog
GCh Miss M's Black Barlow


Winners Dog: (1-1-2-0)
Miss M's Stars On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Miss M's Stars On Fire


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Pastels Badlands

Junior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Puppy In Breed
Sharinway's Angels Don't Cry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 10 pts (5-3-1-2)
GCh Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Winners: (5-3-1-2)
De Novo Gattaca

Best Puppy In Breed
Shantel's Reach For The Stars

Select Bitch
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL


Winners Dog: (5-3-1-2)
De Novo Gattaca

Reserve Winners Dog
Shantel's Reach For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Shantel's Reach For The Stars
2nd Hex's Gone To Tex's

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Roc Me Out

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca
2nd Muso Grazioso Charlie

Veteran Male
GCh Zen's Shake It Up


Winners Bitch: (5-3-1-2)
Crest-Vue To Be Puff-ectly Frank

Reserve Winners Bitch
Crestars WhatZapp HL

Senior Puppy Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL

Open Bitch Class
1st Crest-Vue To Be Puff-ectly Frank
2nd Muso Grazioso Isabelle

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chapala Bay's Do-Re-Mi


Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Senior Puppy Bitch Class
1st Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GChB Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChB Havadahl Kizmet

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Rasberrys SuperNova I

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Select Dog
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego


Winners Dog: (2-1-2-3)
Specialty Ebony's Yellow Stone

Reserve Winners Dog
Havasmallpaw Fluffy Shadow

Junior Puppy Dog Class
1st Specialty Ebony's Yellow Stone

Senior Puppy Dog Class
1st Havasmallpaw Fluffy Shadow


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Rasberrys SuperNova I

12-18 Month Bitch Class
1st Rasberrys SuperNova I

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark

Best Of Opposite Sex
Sanlore's Treasure Of The Seanchai

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark

Open Dog Class
1st Sanlore's Just A Lark

Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: John Constantine-Amodei

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GChS Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites Be A Light

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Mightymites Be A Light

Best Puppy In Breed
Mightymites Fire In My Soul

Select Dog
Ch Sheepin The Heart Of Rome

Select Bitch
GChB Rockit's Simply Irresitable


Winners Dog: (2-5-3-1)
Mightymites Scooter

Reserve Winners Dog
Whitehouse's Best Dressed Man

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Scooter

12-18 Month Dog Class
1st Whitehouse's Best Dressed Man


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Mightymites Be A Light

Reserve Winners Bitch
Mightymites Fire In My Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Fire In My Soul
2nd Sheepin's Keltic Wild Irish Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Mightymites Be A Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Brackley Come Fly With Me V Teralea

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 17 pts (4-4-5-5)
Ch Derrima Abracadabra

Best Of Opposite Sex
GCh Notion's As If By Witchcraft

Best Of Winners: (4-4-5-5)
Mach 2 Topflite Vega Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Notion's Disco Inferno

Select Dog
Ch Rae Anne's Top Gun

Select Bitch
Ch Raeanne's Such A Lady


Winners Dog: (4-4-5-5)
Notion's Disco Inferno

Reserve Winners Dog
Topflite Nanrich No Cash Limit

Senior Puppy Dog Class
1st Notion's Disco Inferno

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Topflite Nanrich No Cash Limit
2nd Akai's Diamond In The Ruff

Open Dog Class
1st La Ren Kalista Ph Akai's Dark Sword

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 13 pts (1-7-3-3)
GCh Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
GCh Lilangelz Oh Yeah

Best Of Winners: (1-7-3-3)
Cristyhill's Darkside Of The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Lilangelz Oh Yeah

Select Dog
GChS Sunterra So Fired Up

Select Bitch
GCh Tofini Butter Me Up


Winners Bitch: (1-7-3-3)
Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Reserve Winners Bitch
Firesprite High Flyer

Junior Puppy Bitch Class
1st Tribble Crystalton Valcopy Phoebe
2nd Firesprite High Flyer
3rd Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Canadian Bred Bitch Class
1st Diogenoir Thing Two

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tofini The Beat Goes On
2nd Diogenoir Wandering Soul

Open Bitch Class
1st Arwins Billie Holiday

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Custom's Devolution


Winners Dog: (1-0-0-0)
Custom's Devolution

12-18 Month Dog Class
1st Custom's Devolution

4-6 Month Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style


Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Susan Godek Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   77
Group 2nd   Ch Timberfox's Minion Mayhem   Shiba Inu   66
Group 3rd   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   49
Group 4th   
GCh Fyrewater's Black Fog
  Schipperke   40
BPIG   
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers
  Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Apsolutely Firecracker
  Lhasa Apso   0
Best Veteran In Group   
GCh Fyrewater's Black Fog
  Schipperke   0
Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Purejoy's Double Legacy

Select Dog
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
VanGogh's Trouble With Tribbles

Best Of Opposite Sex
VanGogh's Double Eagle

Best Of Winners: (1-2-0-1)
VanGogh's Trouble With Tribbles

Best Puppy In Breed
VanGogh's Trouble With Tribbles

Select Bitch
Ch Bromley Rock's Shine In Darkness


Winners Dog: (1-2-0-1)
VanGogh's Double Eagle

Senior Puppy Dog Class
1st VanGogh's Double Eagle


Winners Bitch: (1-2-0-1)
VanGogh's Trouble With Tribbles

Reserve Winners Bitch
VanGogh By Dawn’s Early Light

Junior Puppy Bitch Class
1st VanGogh's Trouble With Tribbles

Senior Puppy Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rugerlane Can You Feel The Aftershock


Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Quantum Scarlett

Select Dog
Ch Chowridge U R Not Just Eye Candy


Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 8 pts (1-3-1-4)
GChB Ko's See Ya Later Gator

Best Of Opposite Sex
GChS Winterspear Atari Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-4)
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Best Puppy In Breed
GCh SpecialD Harvest Moon

Select Bitch
GCh SpecialD Harvest Moon

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything



Winners Bitch: (0-1-1-0)
BFF's You Are My Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Merry Thought Ups Its Ante With An Ace

Best Puppy In Breed
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club

Select Dog
Ch Admiraal's Rocky Road


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Veteran Male
GChS Apsolutely Red Red Whine

4-6 Month Dog Class
1st Apsolutely Firecracker


Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Thalpet's Island Girl

Best Puppy In Breed
Thalpet's Island Girl

Select Bitch
Ch Keja's All The Right Moves



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Thalpet's Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 16 pts (3-5-5-4)
Ch Timberfox's Minion Mayhem

Best Of Opposite Sex
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Winners: (3-5-5-4)
Satika's The Conquistador

Best Puppy In Breed
Satika's The Conquistador

Select Dog
Ch Timberfox's Felonius Gru

Select Bitch
Ch Raiponce d'Urajiro

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley



Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Adominos Ringside Chatter

Best Of Opposite Sex
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Adominos Ringside Chatter

Best Puppy In Breed
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Adominos Ringside Chatter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Ringside Chatter

Judge: Susan Godek

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamarzi's Whispers In The Dark @ Mysticblu




Group 7 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   82
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   81
Group 3rd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   76
Group 4th   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   70
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   4
Best Baby Puppy In Group    Cincerlee's Urban Dream   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Best Of Opposite Sex
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Puppy In Breed
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Reserve Winners Bitch
Ksenia's Milwaukee Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ksenia's Milwaukee Red

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GChB Turbar's All Of Me

Best Of Opposite Sex
GCh Adelyn Prairie Sky

Best Of Winners: (2-2-2-3)
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Best Puppy In Breed
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice

Select Bitch
GCh Vanstone Tenderhearted Girl


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Tenderheart Sun Sprinkles

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin Heard The Beat

Junior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Sun Sprinkles

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Heard The Beat

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
GCh Rhosown's Anchor My World



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Sheiling Spirit Waving To Rhosown

12-18 Month Bitch Class
1st Sheiling Spirit Waving To Rhosown

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Ch Niobe De L'Ame Du Loup



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belgiador Heart And Soul Forever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belgiador Heart And Soul Forever

12-18 Month Dog Class
1st Belgiador Heart And Soul Forever


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-2-0-1)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Reserve Winners Bitch
Outburst Goddess Of War

Senior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

Open Bitch Class
1st Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Islands In The Stream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tamaron's Islands In The Stream

Reserve Winners Bitch
Caradilis Black Dash

12-18 Month Bitch Class
1st Caradilis Black Dash

Open Bitch Class
1st Tamaron's Islands In The Stream

Veteran Female
GCh Tallywood Revelry

4-6 Month Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Tamaron's After Midnight

Best Of Opposite Sex
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Calibre's Golden Goose

Best Puppy In Breed
Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-1-1-1)
Calibre's Golden Goose

Reserve Winners Dog
Tamaron's Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Maplemyst Bold With A Smooth Finnish

Best Of Opposite Sex
Ch Lighthouse Kielo At Bearspaw

Select Dog
GChS Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Clayfield's C'est La Vie Of Norberge

Select Dog
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit


Winners Dog: (1-1-2-2)
Hellwigg's Jack Reacher

Open Dog Class
1st Hellwigg's Jack Reacher

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koroshati-Pasztor Zizi

Best Puppy In Breed
Koroshati-Pasztor Zizi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koroshati-Pasztor Zizi

Junior Puppy Bitch Class
1st Koroshati-Pasztor Zizi

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 27 pts (8-14-6-0)
Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Westpointe's Garden Of Eden

Best Of Winners: (8-14-6-0)
Mystic Suntime Jesse James

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Jesse James

Select Dog
GCh Mystic Suntime Supernova


Winners Dog: (8-14-6-0)
Mystic Suntime Jesse James

Reserve Winners Dog
Blackmyst Master Detective

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Jesse James
2nd Mystic Suntime Billy The Kid

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta No Reply Necessary

12-18 Month Dog Class
1st Blackmyst Master Detective
2nd Dynstar Little Red Corvette

Canadian Bred Dog Class
1st Zesta Ray Of Sunshine
2nd Hyperhounds Pedal To The Metal

Open Dog Class
1st Zesta Ask Me How

4-6 Month Dog Class
1st Cincerlee's Urban Dream

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh RCh Lillemor's Cantor

Best Of Opposite Sex
OU Dream Rhiannon Rose

Select Dog
Ch Khaskova's Second Edition


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By