Alberta Kennel Club [Summer Classic]
Monday, August 1, 2022



Related Results

Conformation

Friday, July 29
Friday, July 29 (Ltd Show - Spitz Breeds)
Saturday, July 30
Saturday, July 30 (Ltd Show - Group 6)
Sunday, July 31
Sunday, July 31 (Ltd Show - Group 3)
Monday, August 01
Monday, August 01 (Ltd Show - Group 7)

Obedience

Friday, July 29 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 30 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 31 (Obedience Trial-3)
Monday, August 01 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, July 29 (Rally Fri-1)
Saturday, July 30 (Rally Sat-2)
Sunday, July 31 (Rally Sun-3)
Sunday, July 31 (Rally Sun-4)
Monday, August 01 (Rally Mon-5)
Monday, August 01 (Rally Mon-6)

Related Specialties

All Terrier Club of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Borzoi Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Saluki Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Westwind Sporting Dog Club - Saturday, July 30 - Conformation
Rocky Mountain Whippet Association Of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
American Staffordshire Terrier Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, July 29 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Pointer Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Obedience
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Rally Obedience
National Whippet Club Of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 29 - Conformation
Stampede City Whippet Club - Friday, July 29 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Miniature Pinscher Club [National] - Friday, July 29 - Conformation
English Springer Spaniel Club Of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Western Canada Miniature And Bull Terrier Club - Friday, July 29 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Pacific Saluki Club Of BC - Friday, July 29 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, July 30 - Conformation
English Setter Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Obedience
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Rally Obedience
Golden Retriever Club Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Bernese Mountain Dog Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Border Terrier Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Bull Terrier Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Kerry Blue Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
West Highland White Terrier Club of Western Canada - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Manchester Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Poodle Club of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Obedience
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Rally Obedience
Ibizan Hound Club of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Papillon Canada [National] - Thursday, July 28 - Conformation
Prairie Labrador Retriever Club - Sunday, July 31 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, July 31 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Wendy Paquette
German Shepherd Dog  
GChB Woodside's Kahlua PP
Points: 558 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Paquette
Poodle (Standard)  
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 489
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Paquette
Shetland Sheepdog  Ch Mystic Suntime Jesse James
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Paquette
Poodle (Standard)  
Aviator Esprit Kiss My Rosettes
Best Veteran In Show
Judge: Wendy Paquette
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   89
Group 2nd   
Ch Suma's Mistero L'Uomo Mascherato
  Pointer (German Short-Haired)   88
Group 3rd   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   76
Group 4th   
Winauby's American Apparel
  Spaniel (English Cocker)   61
BPIG   Ch Beswin Ynot Can't Handle The Suspence   Spaniel (English Springer)   6
Best Baby Puppy In Group   
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Veteran In Group   
GCh Malhaven Song And Dance Man
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Open Bitch Class
1st Wulymut's Pickled Pippa

4-6 Month Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

Best Puppy In Breed
Novera's Take Me Anywhere V Crossiron


Winners Dog: (1-2-1-1)
Novera's Bad Reputation

Junior Puppy Dog Class
1st Novera's Bad Reputation

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 14 pts (4-4-5-2)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Taffy's Twin Storm Jayda

Best Of Winners: (4-4-5-2)
Goldcker Meritorious Bready Or Knot

Best Puppy In Breed
Ch Nadina's Just Stickn To My Story

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Nadina's Joyful Escapades


Winners Bitch: (4-4-5-2)
Taffy's Calypso

Reserve Winners Bitch
Lexagold's Limoncello Spritz

12-18 Month Bitch Class
1st Lexagold's Limoncello Spritz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lexagold's Clear The Ice

Open Bitch Class
1st Taffy's Calypso
2nd Goldenmoment's Capture The Sparkling Magic

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 12 pts (2-3-2-6)
Ch Paevalley Willowrose Ink Spot

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Key To Innovation

Best Of Winners: (2-3-2-6)
Lilywings Serendipity At Labralayne

Best Puppy In Breed
Ch Paevalley Willowrose Ink Spot

Select Dog
Ch Mayhemfarms A Star Is Born

Select Bitch
Ch Summerland It's Only Money At Sublime


Winners Dog: (2-3-2-6)
Paevalley Jalapeno

Reserve Winners Dog
Labralayne's Stone Cold Crazy

Senior Puppy Dog Class
1st Paevalley Jalapeno

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Labralayne's Stone Cold Crazy


Winners Bitch: (2-3-2-6)
Lilywings Serendipity At Labralayne

Reserve Winners Bitch
Willowrose I Will Too

Junior Puppy Bitch Class
1st Willowrose I Will Too

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilywings Serendipity At Labralayne

Open Bitch Class
1st Tenacity's Belle Of The Ball

4-6 Month Bitch Class
1st Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Caltansis 23 Curiosities

Best Of Opposite Sex
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Manitou's Keller Redux

Best Puppy In Breed
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Select Dog
GCh Readyfor Sunjiro Of Madrona Kii


Winners Dog: (2-2-3-0)
Manitou's Keller Redux

Reserve Winners Dog
Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

12-18 Month Dog Class
1st Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

Open Dog Class
1st Manitou's Keller Redux


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Reserve Winners Bitch
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Junior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Select Bitch
GCh Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo

Best Of Opposite Sex
Ch Trusask Denbydale Rift In Time


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Corjdct's Exotic Entertainment



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winauby's American Apparel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winauby's American Apparel

12-18 Month Dog Class
1st Winauby's American Apparel


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
Ch Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier

Best Of Opposite Sex
Koping Custom Fit Fairy Tale

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Versa N' Koping Frankly My Aim Is True

Best Puppy In Breed
Breica's Maybe This Time

Select Dog
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Koping Custom Fit Fairy Tale

Reserve Winners Bitch
Breica's Maybe This Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time

12-18 Month Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale

Veteran Female
GCh Koping Keep Calm N Sparkle On





Group 2 - Kim Haddon Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   73
Group 2nd   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   70
Group 3rd   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   69
Group 4th   
GCh Janor Adelsmann Av Vigeland
  Norwegian Elkhound   68
BPIG    Lagom's Liberty, Reporting For Duty   Basset Hound   16
Best Baby Puppy In Group    Heathview Padraig Is Fearr   Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Polo's The Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Ch Daghan Diamonds On Her Soles


Winners Dog: (1-0-0-1)
Polo's The Da Vinci Code

Open Dog Class
1st Polo's The Da Vinci Code


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Introducing Ike V. Grunsven

Best Of Opposite Sex
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Best Puppy In Breed
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Select Dog
GChS RJ's Scottish Mist



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Foxfire And Telford's An Apple A Day

Best Of Opposite Sex
GChB Bory Wood XiGia

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Foxfire And Telford's An Apple A Day

Select Bitch
Ch Gwencalon Heather On The Hill


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Telford's G And T At Gwencalon

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Victory Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Telford's G And T At Gwencalon

Open Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Taugo's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ch Elista Justart Queen Of Hearts

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Era Of An Artisan Performance Rendition

Best Puppy In Breed
Ch RHK Nutty Fireball

Select Dog
Ch RHK Nutty Fireball

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh FifthElement's Plavalguna

Best Of Opposite Sex
Admindacs Just In Time MS

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS


Winners Dog: (1-1-0-1)
Admindacs Just In Time MS

Junior Puppy Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

12-18 Month Bitch Class
1st Christofle Citadel Of Love

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Best Of Opposite Sex
GCh Dreamdax Metalingus

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW

Select Bitch
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Photoshopped MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Open Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GCh Efiop Iz Novo-Peredelkino

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Summer In The City

Select Dog
Wagswell's Let There Be Carnage

Select Bitch
GChB Matsutakes Daisy For Cegah


Winners Dog: (1-0-3-2)
Hansen IZ Novo-Peredelkino

Open Dog Class
1st Hansen IZ Novo-Peredelkino

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Necesse's Defendo Dominus



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Flaming Fox Fiona The Brave

Select Bitch
Ch Firestorm's Pyt Of Bocopa



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Flaming Fox Keilo Wild

Open Bitch Class
1st Flaming Fox Keilo Wild

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
Ch Orion's Calgary Flame

Select Dog
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Rocklake Rhymer Skedaddle


4-6 Month Dog Class
1st Heathview Padraig Is Fearr


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

4-6 Month Bitch Class
1st Irishware Porcelaine Chandelier

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Janor Adelsmann Av Vigeland



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess

Best Of Opposite Sex
Ch Khamsin's Another Perfect Day

Best Of Winners: (2-1-1-4)
Raza Soda Pop Confusion

Select Bitch
GCh DeiConsorti Anythin But Cliche


Winners Dog: (2-1-1-4)
Raza Soda Pop Confusion

Reserve Winners Dog
Haefen Phaeton Kingsley

12-18 Month Dog Class
1st Raza Soda Pop Confusion

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Winners Bitch: (2-1-1-4)
Haefen Lark Ascending Of Divine

Open Bitch Class
1st Haefen Lark Ascending Of Divine

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 16 pts (3-5-3-6)
GCh Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Tarrango's Telling Tales

Best Of Winners: (3-5-3-6)
Watch Me Crimson Moon

Best Puppy In Breed
Watch Me The Winged Messenger

Select Dog
Ch Aikerskaill SpecialD Rock Star

Select Bitch
GChB Aureate's Sweet Envie


Winners Bitch: (3-5-3-6)
Watch Me Crimson Moon

Reserve Winners Bitch
Tarrango's Spotlight Affair

Junior Puppy Bitch Class
1st Watch Me Goddess Of The Hunt

12-18 Month Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

Canadian Bred Bitch Class
1st Manorcourt Girl With The Pearl

Open Bitch Class
1st Watch Me Crimson Moon
2nd Tivio Orion Set Fire To The Rain





Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   99
Group 2nd   
Armada's Truth Be Told Aveiro
  Portuguese Water Dog   88
Group 3rd   
GCh Vanderbilt's Talk About Luck
  Samoyed   84
Group 4th   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   75
BPIG    Orionblu's Double Oaked   Alaskan Malamute   4
Best Baby Puppy In Group    NitroBerner's Golden Remington   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sendosan Naxxramas



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Orionblu's Double Oaked

Best Of Opposite Sex
Ivorymoon Rasberry Beret

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Orionblu's Double Oaked

Best Puppy In Breed
Orionblu's Double Oaked


Winners Dog: (1-1-0-0)
Orionblu's Double Oaked

Junior Puppy Dog Class
1st Orionblu's Double Oaked


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ivorymoon Rasberry Beret

Open Bitch Class
1st Ivorymoon Rasberry Beret

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul

Best Puppy In Breed
Ch Headstone's Double Down At Honorbuls

Select Bitch
Ch Headstone's Double Down At Honorbuls



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Prairie Creek's Purple Rain

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 10 pts (0-5-3-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (0-5-3-3)
Gentry's Red Red Wine

Best Puppy In Breed
Ka-Tet Queen Of Hearts

Select Dog
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia


Winners Dog: (0-5-3-3)
Cassels Once You Go Red

Senior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red


Winners Bitch: (0-5-3-3)
Gentry's Red Red Wine

Reserve Winners Bitch
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Junior Puppy Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts

12-18 Month Bitch Class
1st Gentry's Red Red Wine

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Open Bitch Class
1st Sharinway's She's A Maneater

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Silverado De La Fortea



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Of Opposite Sex
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Dog
Baywood Naut Your Captain


Winners Dog: (1-0-2-1)
Baywood Nauti By Nature

Senior Puppy Dog Class
1st Baywood Nauti By Nature


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 10 pts (2-2-7-0)
GCh Esmonds You Make Me Smile

Best Of Opposite Sex
Serrant's 8 Second Angel

Best Of Winners: (2-2-7-0)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Best Puppy In Breed
M.K's Green Beret

Select Dog
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh


Winners Dog: (2-2-7-0)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Reserve Winners Dog
M.K's Green Beret

Senior Puppy Dog Class
1st M.K's Green Beret

Open Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Veteran Male
Esmonds God Of All


Winners Bitch: (2-2-7-0)
Serrant's 8 Second Angel

Reserve Winners Bitch
Quickfire's Hypersonic Boom To Maplemor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quickfire's Hypersonic Boom To Maplemor

Open Bitch Class
1st Serrant's 8 Second Angel

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Desertwind's Cloud9 Albertasky

Best Of Opposite Sex
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Snowlegend Gazing On A Star

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Snowlegend Charming Sheleg

Best Puppy In Breed
Ch Snowlegend Gazing On A Star

Select Dog
GCh Blitzen's Mr Blue Sky

Select Bitch
Snowlegend Cosmic Beauty


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Snowlegend Glow Princess Ellie

Reserve Winners Bitch
Snowfire's Havana

Junior Puppy Bitch Class
1st Gandale 'n Starstruck's Born Of The North Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowfire's Havana

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Of Opposite Sex
GCh Aerdenhout's Light Speed

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Asgardian's Love Never Dies

Select Dog
GCh Firezone's Firefly At Dragonair


Winners Dog: (1-2-3-1)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Asgardian's Love Never Dies

Reserve Winners Bitch
Aerdenhout's Miss Know It All

12-18 Month Bitch Class
1st Asgardian's Love Never Dies

Open Bitch Class
1st Aerdenhout's Miss Know It All

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Debalys Kick Start My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys I Am The Tornado

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Kissed By Fire

Select Bitch
Ch Kuvuk's Decended From Royalty



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Kuvuk's Kissed By Fire

Reserve Winners Bitch
Frostypaw's From Russia With Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Kuvuk's Kissed By Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love

4-6 Month Bitch Class
1st Rockyview's Northern Ice Diamond At Nanook





Group 4 - Adrian Landarte Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   90
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   89
Group 3rd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   79
Group 4th    Krisma's Quest For Satisfaction   Kerry Blue Terrier   75
BPIG   Ch Windacre In Fine Fettle   West Highland White Terrier   9
Best Baby Puppy In Group    Rozehaven's Two For The Show At Lozoe   Bull Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   0
Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 8 pts (3-1-3-2)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Ch MySidekicks Tengo Esperanza

Best Of Winners: (3-1-3-2)
Bittersweet Belle Starr

Best Puppy In Breed
Ch MySidekicks Tengo Esperanza

Select Dog
GChB Benchmark's Bright Shining Fame

Select Bitch
Ch Benchmark's Bella Amiga


Winners Dog: (3-1-3-2)
Meadowlake Fast 'n Furious

Reserve Winners Dog
Ketschup King Psi Mysteria

Junior Puppy Dog Class
1st Zealous N Lammergeier First In Queue

Senior Puppy Dog Class
1st Ketschup King Psi Mysteria

Open Dog Class
1st Meadowlake Fast 'n Furious


Winners Bitch: (3-1-3-2)
Bittersweet Belle Starr

Open Bitch Class
1st Bittersweet Belle Starr

4-6 Month Bitch Class
1st Mysidekicks Tui Byrd

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 5 pts (0-0-3-3)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Select Dog
Ch Floky De Invictus Bull

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Best Puppy In Breed
Tinydancer One Of These Nights



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Reserve Winners Bitch
Tinydancer One Of These Nights

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Open Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 13 pts (3-4-3-4)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Winners: (3-4-3-4)
Beguiling Stuart Mcgnome

Best Puppy In Breed
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Select Dog
GCh Beguiling High Roller

Select Bitch
GCh YellowBrickRoad Bijou O'Corimar


Winners Bitch: (3-4-3-4)
Tarahill's Dancing Away With My Heart

Reserve Winners Bitch
Quarrydene's Gossip Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

12-18 Month Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quarrydene's Gossip Girl

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

Canadian Bred Bitch Class
1st Venandi's Hollywood Drama

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Krisma's Quest For Satisfaction

Best Of Opposite Sex
Krisma Verity Reigns Eternal

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Krisma's Quest For Satisfaction

Best Puppy In Breed
Krisma Verity Reigns Eternal


Winners Dog: (2-1-0-0)
Krisma's Quest For Satisfaction

Reserve Winners Dog
Edbrios King Rollo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Krisma's Quest For Satisfaction

Open Dog Class
1st Edbrios King Rollo

Veteran Male
GCh Krisma's Xman First Class

4-6 Month Dog Class
1st Krisma's Warrior X Of A Noble Spirit


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Krisma Verity Reigns Eternal

Junior Puppy Bitch Class
1st Krisma Verity Reigns Eternal

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Open Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Ch Ravenclaw Barkley


Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clarity's Kaboom Of Summer

Best Puppy In Breed
Ch Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Minuteman Lex Luthor

Best Of Opposite Sex
Cherry Fields Love Story

Select Dog
Ch Villam's Dreamaker Flying Solo



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Cherry Fields Love Story

Reserve Winners Bitch
Tivoli's Sound Of My Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tivoli's Sound Of My Soul

Open Bitch Class
1st Cherry Fields Love Story

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 8 pts (1-2-2-4)
Langholm's Mactyrus

Best Of Opposite Sex
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Winners: (1-2-2-4)
Pendor Rendezvous At Trotters

Best Puppy In Breed
Pendor Rendezvous At Trotters

Select Dog
GCh Glenshiel's Red Samurai

Select Bitch
GCh Lochraven Glenecho Clearly Karma


Winners Dog: (1-2-2-4)
VDK's Duncan Living That Low Life

12-18 Month Dog Class
1st VDK's Duncan Living That Low Life


Winners Bitch: (1-2-2-4)
Pendor Rendezvous At Trotters

Reserve Winners Bitch
Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haigis Tweed's Wild Ebony Rose

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Best Of Opposite Sex
Gleanntan Goodness Knows The Dream

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gleanntan Something Special Comin At Ya

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Kir Royale

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChS Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Hillside Morrigan

Select Bitch
GChB Distaff Blackbird

Judge: Adrian Landarte

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Windacre In Fine Fettle

Best Of Winners: (2-4-2-2)
CryCa's Golden Girl For Darstar

Best Puppy In Breed
Ch Windacre In Fine Fettle

Select Dog
Ch Mactal We Will Rock U For CryCa


Winners Dog: (2-4-2-2)
Windacre Flying High

Reserve Winners Dog
Cleghorn's I'm Here To Party

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Flying High

12-18 Month Dog Class
1st Cleghorn's I'm Here To Party


Winners Bitch: (2-4-2-2)
CryCa's Golden Girl For Darstar

Reserve Winners Bitch
Windacre Scottish Mist

Junior Puppy Bitch Class
1st CryCa's Golden Girl For Darstar
2nd Dilywag's Country Lady Jolene

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag





Group 5 - Hisayoshi Kadowaki Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lionheart Mi Shizuka
  Japanese Chin   78
Group 2nd   
GChS Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   77
Group 3rd   
GChB Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   72
Group 4th   
Ch Rae Anne's Top Gun
  Papillon   61
BPIG   Ch Diabolbric's Warrior Girl   Pug   N/A
Best Veteran In Group   Ch Marron's Fleur De Chloe   Papillon   0
Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Freddie Mercury Of Msfizz

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Freddie Mercury Of Msfizz

Best Puppy In Breed
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys


Winners Dog: (1-3-0-1)
Freddie Mercury Of Msfizz

12-18 Month Dog Class
1st Freddie Mercury Of Msfizz


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Mamma Mia

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Mamma Mia
2nd Kewpy's Cinnamon Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Pastels Badlands

Best Puppy In Breed
Pastels Badlands


Winners Dog: (1-1-2-0)
Miss M's Stars On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Miss M's Stars On Fire


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Pastels Badlands

Junior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sharinway's Rocky Mountain High

Best Puppy In Breed
Sharinway's Rocky Mountain High


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sharinway's Rocky Mountain High

Junior Puppy Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 10 pts (5-2-1-3)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Ch Crestars Zhen Against All Oddz HL

Best Of Winners: (5-2-1-3)
Hex's Gone To Tex's

Best Puppy In Breed
Hex's Gone To Tex's

Select Bitch
GCh Winwood Top Secret With BRK


Winners Dog: (5-2-1-3)
Hex's Gone To Tex's

Reserve Winners Dog
De Novo Gattaca

Junior Puppy Dog Class
1st Hex's Gone To Tex's
2nd Shantel's Reach For The Stars

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Roc Me Out

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca
2nd Muso Grazioso Charlie

Veteran Male
GCh Zen's Shake It Up


Winners Bitch: (5-2-1-3)
Muso Grazioso Isabelle

Reserve Winners Bitch
Hex's Good Girl Gone Bad

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hex's Good Girl Gone Bad

Open Bitch Class
1st Muso Grazioso Isabelle

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chapala Bay's Do-Re-Mi


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Of Opposite Sex
Moonjinx Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Moonjinx Wish Upon A Star


Winners Dog: (1-0-0-1)
Moonjinx Wish Upon A Star

Junior Puppy Dog Class
1st Moonjinx Wish Upon A Star


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing



Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Specialty Susie Q's Hailey

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Best Puppy In Breed
Ch Specialty Susie Q's Hailey

Select Dog
GChB Havadahl Kizmet

Select Bitch
GChB Oeste's Askin For Kisses


Winners Dog: (1-1-2-2)
Specialty Ebony's Yellow Stone

Junior Puppy Dog Class
1st Specialty Ebony's Yellow Stone


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark

Best Of Opposite Sex
Sanlore's Treasure Of The Seanchai

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sanlore's Just A Lark

Open Dog Class
1st Sanlore's Just A Lark

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChS Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
GChB Rockit's Simply Irresitable

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Mightymites Be A Light

Best Puppy In Breed
Mightymites Scooter


Winners Dog: (2-4-1-1)
Mightymites Scooter

Reserve Winners Dog
Whitehouse's Best Dressed Man

Junior Puppy Dog Class
1st Mightymites Scooter

12-18 Month Dog Class
1st Whitehouse's Best Dressed Man


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Mightymites Be A Light

Reserve Winners Bitch
Mightymites Fire In My Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Fire In My Soul

12-18 Month Bitch Class
1st Mightymites Be A Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Brackley Come Fly With Me V Teralea

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 11 pts (1-1-5-5)
Ch Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
GCh Notion's As If By Witchcraft

Best Of Winners: (1-1-5-5)
Prestwick's Lady On Fire

Best Puppy In Breed
Notion's Disco Inferno

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Bitch
Ch Marron's Katy Perry


Winners Dog: (1-1-5-5)
Notion's Disco Inferno

Senior Puppy Dog Class
1st Notion's Disco Inferno


Winners Bitch: (1-1-5-5)
Prestwick's Lady On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Veteran Female
Ch Marron's Fleur De Chloe

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 12 pts (1-7-2-3)
GCh Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
GCh Tofini Butter Me Up

Best Of Winners: (1-7-2-3)
Cristyhill's Darkside Of The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Lilangelz Oh Yeah

Select Dog
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Select Bitch
GCh Lilangelz Oh Yeah


Winners Bitch: (1-7-2-3)
Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Reserve Winners Bitch
Arwins Billie Holiday

Junior Puppy Bitch Class
1st Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah

Canadian Bred Bitch Class
1st Diogenoir Thing Two

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tofini The Beat Goes On
2nd Diogenoir Wandering Soul

Open Bitch Class
1st Arwins Billie Holiday
2nd Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Custom's Devolution


Winners Dog: (1-0-0-0)
Custom's Devolution

12-18 Month Dog Class
1st Custom's Devolution


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 7 pts (0-2-4-2)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Puppy In Breed
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Select Dog
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Winners Bitch: (0-2-4-2)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Reserve Winners Bitch
Xoe Smoke And Mirrors

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Smoke And Mirrors

Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Hisayoshi Kadowaki Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   55
Group 2nd   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   48
Group 3rd   
GCh Sunojo How We Say Zee
  Shiba Inu   41
Group 4th   
GChS TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   26
BPIG   
Sunside Steady Freddy
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aviator Esprit Kiss My Rosettes
  Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   0
Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Purejoy's Double Legacy

Select Dog
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch VanGogh's Trouble With Tribbles

Best Puppy In Breed
Ch VanGogh's Trouble With Tribbles

Select Bitch
Ch Bromley Rock's Shine In Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-2)
VanGogh By Dawn’s Early Light

Senior Puppy Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Quantum Scarlett

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Chowridge Raffi

Select Dog
Ch Chowridge U R Not Just Eye Candy


Winners Dog: (1-1-2-0)
Chowridge Raffi

Open Dog Class
1st Chowridge Raffi


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Chowridge Quantum Scarlett

Open Bitch Class
1st Chowridge Quantum Scarlett

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 6 pts (1-2-1-3)
GChB Ko's See Ya Later Gator

Best Of Opposite Sex
GChS Winterspear Atari Dreams

Best Of Winners: (1-2-1-3)
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Best Puppy In Breed
Ch Milo's Out On A Limb

Select Bitch
Ch Milo's Out On A Limb

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Maya Of Guards Of King

Best Puppy In Breed
Maya Of Guards Of King



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maya Of Guards Of King

Reserve Winners Bitch
BFF's You Are My Everything

Junior Puppy Bitch Class
1st Maya Of Guards Of King
2nd BFF's You Are My Everything

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Ch Merry Thought Ups Its Ante With An Ace

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Merrythought Fly Me To The Moon For Seawyns

Best Puppy In Breed
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club

Select Dog
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Veteran Male
GChS Apsolutely Red Red Whine

4-6 Month Dog Class
1st Apsolutely Firecracker


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Maezhi Gears Up

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's All The Right Moves



Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChS Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Crystalton Chikoda Curtain Call

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Topiary Canada Day Special

Best Puppy In Breed
Ch Crystalton Chikoda Curtain Call

Select Dog
GChS Oakridge Travelin' Soldier


Winners Dog: (1-2-3-1)
Edencourt Moonraker

Open Dog Class
1st Edencourt Moonraker


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Topiary Canada Day Special

Reserve Winners Bitch
Labelle's Killer Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Topiary Canada Day Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labelle's Killer Queen

4-6 Month Bitch Class
1st Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Fyrewater's Black Fog

Select Dog
GCh Monterrez Superstar


Judge: Kim Haddon

Best Of Breed: 14 pts (3-2-5-5)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Ch Timberfox's Minion Mayhem

Best Of Winners: (3-2-5-5)
Sunojo's V For Vendeddie

Best Puppy In Breed
Sunojo's V For Vendeddie

Select Dog
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Select Bitch
Ch Timberfox's Ruby Red Chianti Reserva Sunojo


Winners Dog: (3-2-5-5)
Masamune Go Kunitachi Satou

Reserve Winners Dog
Satika's Ready Or Not

Junior Puppy Dog Class
1st Satika's Ready Or Not

Senior Puppy Dog Class
1st Timberfox's Chamber Of Secrets

Open Dog Class
1st Masamune Go Kunitachi Satou

Veteran Male
GCh Satika's Valiant Gladiator


Winners Bitch: (3-2-5-5)
Sunojo's V For Vendeddie

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Uncharted Territory

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's V For Vendeddie

Open Bitch Class
1st Sunojo's Uncharted Territory

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunside Steady Freddy

Best Puppy In Breed
Sunside Steady Freddy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunside Steady Freddy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sunside Steady Freddy


Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adominos Ringside Chatter

Best Puppy In Breed
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Adominos Ringside Chatter

Reserve Winners Bitch
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Junior Puppy Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Ringside Chatter

Judge: Hisayoshi Kadowaki

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamarzi's Whispers In The Dark @ Mysticblu




Group 7 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   68
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   60
Group 3rd   
GCh Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   59
Group 4th   
GChB Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   57
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   2
Best Veteran In Group   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Best Puppy In Breed
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Reserve Winners Bitch
Ksenia's Milwaukee Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Ksenia's Ain't No Haagen-Dazs

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ksenia's Milwaukee Red

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GChB Turbar's All Of Me

Best Of Opposite Sex
GCh RaineDance Millenni’EM Cameo

Best Of Winners: (3-2-2-3)
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Best Puppy In Breed
WR Aussies Coffee To Go Graceland

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice

Select Bitch
GCh Vanstone Tenderhearted Girl


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Sheep's Kin Heard The Beat

Reserve Winners Bitch
Tenderheart Sun Sprinkles

Junior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Sun Sprinkles

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Heard The Beat

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rhosown's Anchor My World

Best Of Opposite Sex
GCh Corimist Destiny Awaits



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Ch Niobe De L'Ame Du Loup



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Outburst Goddess Of War

Best Of Opposite Sex
Outburst Shine At Kiltaire

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Outburst Goddess Of War

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War

Select Bitch
GCh Border Lane Air On The G String


Winners Dog: (2-2-0-1)
Outburst Shine At Kiltaire

Reserve Winners Dog
On Targets Star Lord

Senior Puppy Dog Class
1st Outburst Shine At Kiltaire

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Outburst Goddess Of War

Reserve Winners Bitch
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Senior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

Open Bitch Class
1st Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Caradilis Black Dash


4-6 Month Dog Class
1st Rainycreek Grand Cru


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Caradilis Black Dash

12-18 Month Bitch Class
1st Caradilis Black Dash

Veteran Female
GCh Tallywood Revelry

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Tamaron's After Midnight

Best Of Opposite Sex
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Best Puppy In Breed
Tamaron's From Dusk Til Dawn


Winners Dog: (2-1-1-1)
Calibre's Golden Goose

Reserve Winners Dog
Tamaron's Lord Of The Rings

Senior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Sugarok Magical Mystery Tour

Select Dog
Ch Maplemyst Bold With A Smooth Finnish


Winners Dog: (1-0-2-0)
Shadagrace Super Broly

12-18 Month Dog Class
1st Shadagrace Super Broly


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Billyjo's Back To Black El Shaddai

Best Puppy In Breed
Billyjo's Back To Black El Shaddai

Select Dog
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit


Winners Dog: (1-2-2-3)
Luckystryke's Black To The Future

12-18 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Billyjo's Back To Black El Shaddai

Reserve Winners Bitch
Southern Witchcraft Of Kohlein

Senior Puppy Bitch Class
1st Billyjo's Back To Black El Shaddai

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Veteran Female
GCh Qisma's Party Time Again Nobler

4-6 Month Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E



Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 18 pts (7-9-2-1)
Ch Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Ch Westpointe's Garden Of Eden

Best Of Winners: (7-9-2-1)
Zesta Blutiful Mistake

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Jesse James


Winners Dog: (7-9-2-1)
Dynstar Little Red Corvette

Reserve Winners Dog
Zesta No Reply Necessary

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Billy The Kid

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta No Reply Necessary

12-18 Month Dog Class
1st Dynstar Little Red Corvette

Canadian Bred Dog Class
1st Hyperhounds Pedal To The Metal
2nd Zesta Ray Of Sunshine

Open Dog Class
1st Zesta Ask Me How
2nd Gratia's From Ashes Risen


Winners Bitch: (7-9-2-1)
Zesta Blutiful Mistake

Reserve Winners Bitch
Zesta Intensified

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Blutiful Mistake
2nd Blueshadow Stolen Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Intensified

12-18 Month Bitch Class
1st Cincerlee's Jealous Of My Boogie

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Fired Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keystone A Star Is Born
2nd Avoca's Anniversary Edition

Open Bitch Class
1st Zesta Shadows Of Blue
2nd Zesta Girl Of The Knight

Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
OU Dream Rhiannon Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Calawynn As You Like It


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By