Northern Alberta Canine Association
Monday, June 3, 2024



Related Results

Obedience

Friday, May 31 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 01 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 02 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 31 (Rally Trial-1)
Saturday, June 01 (Rally Trial-2)
Sunday, June 02 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Cindy Lane
Schnauzer (Miniature)  
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
Points: 336 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cindy Lane
Papillon  
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
Points: 306
Best Puppy In Show
Judge: Cindy Lane
Setter (English)   Winchester Weymouth NeverEndingStory At Sevenoaks
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cindy Lane
Chinese Crested Dog   Swifthaven Little Miss Talkative
Best Owner Handled In Show
Judge: Cindy Lane
Australian Shepherd  
GChEx Annrock's Stonehill A League Of Her Own








Group 1 - Cindy Lane Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   66
Group 2nd   
GChS Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry
  Retriever (Labrador)   64
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Rock Legend
  Setter (English)   45
Group 4th   
Ch Keypoint's Show You The World
  Spaniel (English Springer)   43
BPIG    Winchester Weymouth NeverEndingStory At Sevenoaks   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crispin's Im Quintessential's Bria   Spaniel (Irish Water)   0
Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Double Barrel's Jazz Age Legend



Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Bianca's Let's Dance

Best Of Opposite Sex
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Select Bitch
Ch Clarity's Take The Shot


Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 14 pts (3-7-3-2)
Ch Hollykins Mystic Hershey's Kiss

Best Of Opposite Sex
RainbowsGold Happy Camper

Best Of Winners: (3-7-3-2)
Nadina's Living The Dream

Best Puppy In Breed
Canza's And You Turn Yourself Around

Select Dog
Ch Taffy The Yellowstone Link

Select Bitch
GChB Harmony's Bon Appetit


Winners Dog: (3-7-3-2)
RainbowsGold Happy Camper

Reserve Winners Dog
Beaugolden's It's Time For Cruzin

Senior Puppy Dog Class
1st Beaugolden's It's Time For Cruzin

12-18 Month Dog Class
1st Trugold N Breka's Prince Charming

Open Dog Class
1st RainbowsGold Happy Camper

4-6 Month Dog Class
1st Nadina's Love To Last A Lifetime

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Saltydog's Kenna At Calibre

Best Puppy In Breed
Gapanova's Fireball At Calibre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gapanova's Fireball At Calibre

Senior Puppy Bitch Class
1st Gapanova's Fireball At Calibre

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 3 pts (0-0-0-4)
GCh Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo

Select Bitch
GChS Kulana Prime Time



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 10 pts (4-2-4-1)
GChB Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
Ch KLAD Singular Scentsation

Best Of Winners: (4-2-4-1)
Viv'en Jurgapearls

Best Puppy In Breed
KLAD N Kove's I'm Kind Of A Big Dill

Select Dog
GChG Mar-K's Here We Go Again!


Winners Bitch: (4-2-4-1)
Viv'en Jurgapearls

Reserve Winners Bitch
Samamari N KLAD's Adventure Calls

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Samamari N KLAD's Adventure Calls

Open Bitch Class
1st Viv'en Jurgapearls

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tricklecreek Meadow Dancer

Best Puppy In Breed
Tricklecreek Meadow Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tricklecreek Meadow Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Tricklecreek Meadow Dancer

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sherlock's Fair Play

Best Puppy In Breed
Sherlock's Pretty Boy Floyd


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sherlock's Pretty Boy Floyd

Senior Puppy Dog Class
1st Sherlock's Pretty Boy Floyd


Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Keypoint's Show You The World

Best Of Opposite Sex
Ch Bryden's Signed Sealed Delivered

Select Bitch
Ch Keypoint's Be The Change



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Bondir's Ami Riche Edwina

12-18 Month Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina





4-6 Month Bitch Class
1st Crispin's Im Quintessential's Bria

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ashmores The Eighth Note

Select Dog
GChB Leith Gramayre Fortified Spirit







Group 2 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   17
Group 2nd   Ch Of Course Nyah's Delight   Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd   
GChB Hamrya's Desert Dust Devil
  Whippet   15
Group 4th   
GCh Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   14
BPIG   
Utterly Lovely Ionmhain Norman
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    RHK Boos Foreign Agent   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch RHK Boos Golden Legacy

Best Of Opposite Sex
Ch RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Best Of Winners: (2-3-3-1)
BNB Roxy's Zipping Little Loki

Best Puppy In Breed
BNB Roxy's Zipping Little Loki

Select Dog
Ch Era The Legacy Lives On At Akadan


Winners Dog: (2-3-3-1)
BNB Roxy's Zipping Little Loki

Reserve Winners Dog
RHK Vastayan Time Winder

Junior Puppy Dog Class
1st BNB Roxy's Zipping Little Loki

12-18 Month Dog Class
1st RHK Vastayan Time Winder

4-6 Month Dog Class
1st RHK Boos Foreign Agent


Winners Bitch: (2-3-3-1)
RHK Saphires Silver Song At Braewick

Reserve Winners Bitch
BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Saphires Silver Song At Braewick

12-18 Month Bitch Class
1st RHK Blackberry Cookie

Canadian Bred Bitch Class
1st BNB Marley's Miss Night Frosted Carly

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dreamacres Redemption

Best Of Opposite Sex
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dreamacres Redemption

Best Puppy In Breed
Utterly Lovely Ionmhain Norman


Winners Dog: (2-1-0-0)
Dreamacres Redemption

Reserve Winners Dog
Dreamacres Northern Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Dreamacres Redemption
2nd Dreamacres Northern Thunder


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Utterly Lovely Ionmhain Norman

Senior Puppy Bitch Class
1st Utterly Lovely Ionmhain Norman

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Of Course Nyah's Delight



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Hamrya's Desert Dust Devil







Group 3 - Jean-Louis Blais Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   77
Group 2nd   Ch Legendale N KO Madness Of The Storm   Doberman Pinscher   74
Group 3rd   GChB Newalba N Novera's Full Circle   Boxer   56
Group 4th   
GChB Newalba's Ben Grimm
  Bullmastiff   40
BPIG   Ch Legendale N KO Madness Of The Storm   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rosethorn & Twinhuey's A Mari Usque Ad Mare   Newfoundland   0
Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
Creo's Night Of Personification

Select Dog
Ch NitroBerner's Golden Pioneer



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Creo's Night Of Personification

Reserve Winners Bitch
Creo's Made You Look

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Night Of Personification
2nd Creo's Made You Look

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kingdom Of Pride Enzo






Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dolden Terrabuda Talk Birdy To Me



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lizonas Indiana King Of Adventure

Best Of Opposite Sex
Lizonas Courageous Maiden Finlay

Best Puppy In Breed
Lizonas Courageous Maiden Finlay



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lizonas Courageous Maiden Finlay

Senior Puppy Bitch Class
1st Lizonas Courageous Maiden Finlay

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary

Best Puppy In Breed
Kodiak Acres If It Makes You Happy

Select Bitch
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Baywood True To The Mission

Select Dog
Ch Baywood's The Joy Of Life



Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Wathaman's Helluva Hasty Turn

Best Puppy In Breed
Maplemor's It Was Worth The Wait v Quickfire


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Desertwind's Mike Hat's Hykin' Tails

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Muddy Paws Mayhem V Hyker

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Desertwind's Mike Hat's Hykin' Tails

Best Puppy In Breed
Desertwind's Mike Hat's Hykin' Tails

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Snowlegend Enchanting Yuki

Best Of Opposite Sex
Ch Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Vanderbilt's Striking Reflection

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Striking Reflection

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (1-1-3-1)
Blitzen's Winter Snowstorm

Junior Puppy Dog Class
1st Blitzen's Winter Snowstorm


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Vanderbilt's Striking Reflection

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Striking Reflection

Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Puppy In Breed
Taurus De Barba Negra


Winners Dog: (1-0-1-1)
Taurus De Barba Negra

Junior Puppy Dog Class
1st Taurus De Barba Negra


Judge: Jean-Louis Blais

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Snowmist's Taffy

Best Puppy In Breed
Unicornhill Nakiska's Alpine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Unicornhill Nakiska's Legacy

Reserve Winners Bitch
Unicornhill Nakiska's Alpine

Junior Puppy Bitch Class
1st Unicornhill Nakiska's Alpine

12-18 Month Bitch Class
1st Unicornhill Nakiska's Legacy





Group 4 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   29
Group 2nd   
GChS Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   28
Group 3rd   Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun   West Highland White Terrier   27
Group 4th   
Ch Glenshiel's Gregarious Laird
  Scottish Terrier   25
BPIG   
Ovio's Runs With Scissors
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cryca's Sweet Addiction   West Highland White Terrier   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar

Best Of Opposite Sex
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Bodacious Machibuse

Select Bitch
GCh Zoda J's Forget Me Knots


Winners Dog: (1-1-1-2)
Versaterre Steals Home

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre Steals Home


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Bodacious Machibuse

12-18 Month Bitch Class
1st Bodacious Machibuse

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Select Bitch
Ch Tinydancer Gimme! Gimme! Gimme!



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Kian's Winter Winds O' The Isle

Best Of Opposite Sex
McGuinness Firefly In The Rain

Best Of Winners: (1-1-2-0)
McGuinness Firefly In The Rain

Best Puppy In Breed
McGuiness Gaelic Link To The Past

Select Dog
Ch Dalbeattie's Just You Wait Joe


Winners Dog: (1-1-2-0)
McGuiness Gaelic Link To The Past

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McGuiness Gaelic Link To The Past


Winners Bitch: (1-1-2-0)
McGuinness Firefly In The Rain

Open Bitch Class
1st McGuinness Firefly In The Rain

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch River Glenn Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Boldheart's Pixie

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Boldheart's Light It Up

Best Puppy In Breed
River Glenn Dream Weaver At Boldheart


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Boldheart's Light It Up

Reserve Winners Bitch
Aspen Ridge Pay The Piper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up
2nd Aspen Ridge Pay The Piper

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Glenshiel's Gregarious Laird

Best Of Opposite Sex
Gryndlscot Something Else

Best Puppy In Breed
Ovio's Runs With Scissors



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Gryndlscot Something Else

Reserve Winners Bitch
Ovio's Runs With Scissors

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ovio's Runs With Scissors

Open Bitch Class
1st Gryndlscot Something Else

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Hillside Wolfsbane

Best Of Opposite Sex
Rockyhollow's I Made You Look Megan

Select Dog
GChB Ghostpine's Brightest Star



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Rockyhollow's I Made You Look Megan

Canadian Bred Bitch Class
1st Rockyhollow's I Made You Look Megan

4-6 Month Bitch Class
1st Vangerbull Princess Letty

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Dog: (1-0-1-0)
Selenidera Eternity Magic

Open Dog Class
1st Selenidera Eternity Magic


4-6 Month Bitch Class
1st Cryca's Sweet Addiction





Group 5 - Cindy Lane Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   45
Group 2nd   
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore
  Silky Terrier   40
Group 3rd   
Ch Xoe's Margarita
  Pug   39
Group 4th   Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess   Biewer Terrier   35
BPIG   
Ch Xoe's Margarita
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Swifthaven Little Miss Talkative   Chinese Crested Dog   0
Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Puppy In Breed
Ch Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Caruaidd Corrigan

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Reserve Winners Bitch
Caruaidd Ciara

12-18 Month Bitch Class
1st Caruaidd Ciara

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ's Muddy Puddles

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sharinway's Strangers In The Night

Best Puppy In Breed
DNZ's Muddy Puddles


Winners Bitch: (1-1-1-0)
DNZ's Muddy Puddles

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Muddy Puddles

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
Taja's Boldly Flirtatious

Best Of Opposite Sex
Ch Taja Rolex On A Redneck

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Taja's Boldly Flirtatious

Best Puppy In Breed
Taja's Boldly Flirtatious

Select Dog
Ch Crestars Half Nakid At Rompford HL

Select Bitch
GChEx Winwood Top Secret With BRK


Winners Bitch: (4-5-2-1)
Taja's Boldly Flirtatious

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Surely Too Gud

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja's Boldly Flirtatious
2nd WillowGlyn Orange Blossom

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Vision Of Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st WillowGlyn Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Yorkhouse Surely Too Gud

4-6 Month Bitch Class
1st Swifthaven Little Miss Talkative
2nd Willowglyn Flyin' High

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Best Puppy In Breed
Crackerjack's Chili Pepper

Select Dog
Ch Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Dog: (1-0-1-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Junior Puppy Dog Class
1st Crackerjack's Chili Pepper




Winners Dog: (3-1-2-3)
Sylyn's Zelensky

Reserve Winners Dog
Sylyn's Golden Fire Of Topazz

Junior Puppy Dog Class
1st Saibhir's Remember When

12-18 Month Dog Class
1st Sylyn's Golden Fire Of Topazz

Canadian Bred Dog Class
1st Sylyn's Zelensky


Winners Bitch: (3-1-2-3)
Henwrach Lets Get The Parti Started

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Henwrach Lets Get The Parti Started

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Westgate First Love Of Forever With Pom

Best Puppy In Breed
Ch Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Select Dog
Ch Windmist Pinch Me I'm Dreaming


Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lemoge's Snow Angel



Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Xoe's Margarita

Best Of Opposite Sex
GCh Aisle's I Am Groot

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Margarita



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aisle's Tribute To Carol

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Spring Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Aisle's Tribute To Carol
2nd Xoe Eleki's Spring Fever

Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Cindy Lane

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
CryCa's Never Ending Story



Winners Bitch: (0-1-0-0)
CryCa's Never Ending Story

Open Bitch Class
1st CryCa's Never Ending Story





Group 6 - Francisco Chapa Guajardo (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   51
Group 2nd   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   45
Group 3rd   
GCh Staken Kandansk Digital Princess
  Poodle (Miniature)   38
Group 4th   
GCh Sunside Don't Stop Me Now
  Shih Tzu   33
BPIG   
Ch Timberfox's Life Is Your Creation
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bromley Rock's Carte Blanche   Boston Terrier   0
Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eisbar's Precious Pinot Blanc



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Ever Single Truly Madly


4-6 Month Dog Class
1st Bromley Rock's Carte Blanche


4-6 Month Bitch Class
1st Bromley Rock's Winter Jasmine

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Rakaro's Mind 'n Manners

Best Of Opposite Sex
Honorbul's Found My Furever

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Honorbul's Found My Furever

Best Puppy In Breed
Casagrande's Megacab Shortbox

Select Bitch
Ch Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Winners Dog: (1-3-0-2)
Honorbul's Found My Furever

12-18 Month Dog Class
1st Honorbul's Found My Furever


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Casagrande's Oh Mercy Me

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Champagne 'n Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Casagrande's Megacab Shortbox

12-18 Month Bitch Class
1st Rakaro's Champagne 'n Lace

Open Bitch Class
1st Casagrande's Oh Mercy Me

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (2-2-3-4)
GChB Milo's Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
GChB Echoview N Sevenmoons Grand Design

Best Of Winners: (2-2-3-4)
Echoviews Storm Chaser

Best Puppy In Breed
Echoviews Storm Chaser

Select Dog
GCh Milo's Take A Chance On Me

Select Bitch
Ch Echoview N Yensid Blue Suede Shoes


Winners Dog: (2-2-3-4)
Echoviews Storm Chaser

Reserve Winners Dog
Leedal's Answering The Call

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Storm Chaser
2nd Leedal's Answering The Call


Winners Bitch: (2-2-3-4)
Winterspear at Kalokairie

Reserve Winners Bitch
Leedal's I'm Gonna Getcha Good

Junior Puppy Bitch Class
1st Leedal's I'm Gonna Getcha Good

Open Bitch Class
1st Winterspear at Kalokairie

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
Ch TR Gunpowder N Lace At Gernada

Best Of Opposite Sex
Ch Amadeus Mozart Of Frog Castle

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Wildx Akira Pequeoo Moloso

Best Puppy In Breed
Ch TR Gunpowder N Lace At Gernada


Winners Dog: (2-3-2-2)
Chapo Slavic Storm

Reserve Winners Dog
Incognito's Something Wicked This Way Comes

Junior Puppy Dog Class
1st Chapo Slavic Storm

12-18 Month Dog Class
1st Incognito's Something Wicked This Way Comes


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Wildx Akira Pequeoo Moloso

Reserve Winners Bitch
BFF's Whiskey Lullaby

12-18 Month Bitch Class
1st Artemis Moon Of Frog Castle

Canadian Bred Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

Open Bitch Class
1st Wildx Akira Pequeoo Moloso

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Ch Beaukees Fire In The Sky

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Beaukees The General Lee

Best Puppy In Breed
Ch Beaukees Fire In The Sky

Select Dog
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark

Select Bitch
Ch Admiraal's Sashay Away


Winners Dog: (2-1-2-2)
Beaukees The General Lee

Reserve Winners Dog
Admiraal's Tellin' Tales

Junior Puppy Dog Class
1st Beaukees The General Lee

Open Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Beaukees Ring Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Ring Of Fire

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Staken Kandansk Digital Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Kandansk Danger Zone

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Rosebell Goody Goody Gumdrops

Best Puppy In Breed
Rosebell Goody Goody Gumdrops


Winners Dog: (2-1-1-1)
Rosebell's High Hopes

Reserve Winners Dog
Rosebell Goody Goody Two Shoes

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebell Goody Goody Two Shoes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rosebell's High Hopes


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Rosebell Goody Goody Gumdrops

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rosebell Goody Goody Gumdrops

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
GCh RCh Edencourt Little White Lie

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Edencourt Maydele's Truth And Lies


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Chirripo Calcutta Cumin

12-18 Month Bitch Class
1st Chirripo Calcutta Cumin

Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kleingaul N Blackjack's Let's Tango With Karma


Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Timberfox's Life Is Your Creation

Best Puppy In Breed
Ch Timberfox's Life Is Your Creation

Select Bitch
Ch Timberfox's Ministry Of Magic



Judge: Francisco Chapa Guajardo (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunside Don't Stop Me Now





Group 7 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   45
Group 2nd   
GCh Zesta He's A Keeper
  Shetland Sheepdog   37
Group 3rd   
GCh Boyero You Bloom Me Away
  Bouvier des Flandres   21
Group 4th   
GCh Nahrof Semper Supra
  Border Collie   12
BPIG   
Boyero Zero Gravity
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kylone That's All I Know V Mystksand
  German Shepherd Dog   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Katlar Cowgirl Is Comin Home



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 7 pts (3-1-2-2)
GChEx Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Opposite Sex
Ch Graceland's Hide The Evidence

Best Of Winners: (3-1-2-2)
Miles Hawk Speed Sixx

Best Puppy In Breed
Turbar's A Cut Above

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
GChB BigRkAussies Great Divide


Winners Dog: (3-1-2-2)
Miles Hawk Speed Sixx

Reserve Winners Dog
Turbar's A Cut Above

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Turbar's A Cut Above

Open Dog Class
1st Miles Hawk Speed Sixx
2nd Oenomel's Better Shape Up


Winners Bitch: (3-1-2-2)
Saffire's Coiled In Love

Open Bitch Class
1st Saffire's Coiled In Love

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 8 pts (1-1-4-3)
GCh Boyero You Bloom Me Away

Best Of Opposite Sex
GChB Aktiv's Sugar Rush

Best Of Winners: (1-1-4-3)
Boyero Zero Gravity

Best Puppy In Breed
Boyero Zero Gravity

Select Dog
GCh I'm Special Smokin Hot Baylor

Select Bitch
Ch Bon Idee's Vortex At Afterglow


Winners Dog: (1-1-4-3)
Boyero Zero Gravity

Junior Puppy Dog Class
1st Boyero Zero Gravity


Winners Bitch: (1-1-4-3)
Boyero Zig Before You Zag

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Zig Before You Zag

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
Ch Sunflower's Thriller Of Chilco

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Mystksand's Trouble

Best Puppy In Breed
New Era's Holy Sheet V Taja


Winners Dog: (3-1-1-1)
Mystksand's Trouble

Reserve Winners Dog
New Era's Holy Sheet V Taja

Junior Puppy Dog Class
1st Sunflower's If You Have A Dream Of Chilco

Senior Puppy Dog Class
1st New Era's Holy Sheet V Taja

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mystksand's Trouble

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecam's Take Me Sirius Lexi



4-6 Month Bitch Class
1st NW Aloha Sirius Star's Kimberlin

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 15 pts (6-5-2-3)
GCh Zesta He's A Keeper

Best Of Opposite Sex
GCh Liska Shadows In The Moonlight

Best Of Winners: (6-5-2-3)
Zesta Stanley Blueboy

Best Puppy In Breed
Zesta How Do You Like Me Now

Select Dog
Ch Zesta Hickstead

Select Bitch
GCh Mystic Suntime Essential


Winners Dog: (6-5-2-3)
Zesta Stanley Blueboy

Reserve Winners Dog
Zesta How Do You Like Me Now

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta How Do You Like Me Now
2nd Zesta Poppin Prince Pippin
3rd Terave's Magical Merlin

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Dreamland

12-18 Month Dog Class
1st Zesta Stanley Blueboy

Open Dog Class
1st Zesta No Reply Necessary


Winners Bitch: (6-5-2-3)
Zesta Shadows Of Blue

Reserve Winners Bitch
Zesta Star In The Skye

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta I'z A Keener

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Indigo Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Star In The Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Zesta Knew Our Booty

Open Bitch Class
1st Zesta Shadows Of Blue

Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By