Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Saturday, August 16, 2014



Related Results

Obedience

Saturday, August 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, August 15 (Rally Trial 1)
Friday, August 15 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman
"Bogie"
Owners: Joe Panaro, Linda Thompson, Laura Wells, Renice Zimmerman
Breeders: Phil Hoffman, Laura Wells, Renice Zimmerman


Best In Show
Judge: Bernard Fears
German Shepherd Dog  
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
Points: 183 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Bernard Fears
Doberman Pinscher  
Ch Liberator's Triple Crown
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bernard Fears
Doberman Pinscher   Alora Special Edition de Baviere
Best Veteran In Show
Judge: Bernard Fears
Bearded Collie  GChEx Strathearn's Hart And Soul
Best Altered In Show
Judge: Bernard Fears
Schipperke   Camplaren Quality Presentation
Best Brace In Show
Judge: Bernard Fears
Tibetan Terrier 
Ch Colledge Life Of The Parti & Tibetan Terrier Ch Colledge Fiesta At Amaia








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah
  Spaniel (Brittany)   39
Group 2nd   
GCh Chablais Casablanca
  Retriever (Labrador)   38
Group 3rd   
Ch Kieran Of Carannagh
  Setter (Irish)   36
Group 4th   
Ch Gramayre Leith Indie Rock
  Weimaraner   33
BPIG    Harmony Canedoro Face To Face   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Josabry Megan
  Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group   
Ch Josabry Megan
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Rover's Harlow



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Goodfellow Happy Days Are Here



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Brightmoor Snow Patrol



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts
Ch Nalyn's She's Smokin Hot



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh Chablais Casablanca



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Saranac's Las Vegas High Roller



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts
Autumncolors Bella Confettis



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Kieran Of Carannagh



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hiddencreek's Lion Of Judah



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Ch Society's I Am IronMan



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
GCh BraemarsRose Poppys Girl Mak



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
GCh Gramayre Leith Indie Rock







Group 2 - Bernard Fears Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Curtisfarms Take Me Away
  Beagle   45
Group 2nd   
GCh Sirhan Kharima Windstorm
  Saluki   43
Group 3rd   
GCh Karakush Gorgeous George
  Afghan Hound   39
Group 4th   Ch Harbour Deep Surfer Girl SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   33
BPIG   
Ch Paradachs StoryBook Romance
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mountinridge's Etosha Too   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 5 pts
GCh Karakush Gorgeous George



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 1 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 0 pts
GCh Quiet Creek's Double or Nothing for Heather



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 3 pts
Ch D'Elegance Kirakov Krista



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 0 pts
Ch Paradachs StoryBook Romance



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 6 pts
Ch Prelude's Hulk Hogan MW



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 0 pts
Ch Harbour Deep Surfer Girl SW



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 2 pts
Gadhartorr Azimuth Pride Of Secrethaven



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 1 pts
Ch Baileysong Sugar N Spice



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mountinridge's Kuba Karoo



Judge: Bernard Fears

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Sirhan Kharima Windstorm



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 11 pts
GCh Bretica Brushwood Smokinaffair







Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   12
Group 2nd   
Ch Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   11
Group 3rd   
Briley's Stand Outside The Fire
  Boxer   8
Group 4th   
Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman
  Rottweiler   7
BPIG   
Ch Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Alora Special Edition de Baviere   Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   Ch Sureshot Delta Can U Here Me Now   Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group    Kanunik's Formal Attire   Siberian Husky   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Briley's Stand Outside The Fire



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Liberator's Triple Crown



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Nasdane's Perfect Response



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Summerford's Remember Me



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Armata's Wllsland Patriot Missile V Hoffman



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Snowmist's Xclusively Yours







Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   10
Group 2nd    Kalak's Always On My Mind   Scottish Terrier   9
Group 3rd    Northernclan Raven At Emjade   Cairn Terrier   8
Group 4th   
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz
  Schnauzer (Miniature)   5
BPIG    Kalak's Always On My Mind   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Fehmarn Celtic Canuck
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Clanmarr's Seamus MacDubh
  Cairn Terrier   0
Best Altered In Group    Bushybrows Gilded Lily   Cairn Terrier   0




Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
Bingo Caro Nobile



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts
Ch Northernclan Raven At Emjade



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mazara's Virtuosity



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
Kalak's Always On My Mind



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kishniga's HMS Maximus







Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Szulik's Golden Dixie Diventy
  Toy Manchester Terrier   18
Group 2nd   
Ch Char's Believe In Magic
  Pomeranian   17
Group 3rd   
Ch TEGS Leather And Lace
  Chihuahua (Short Coat)   14
Group 4th    Depasquiet Run Fay Run   Yorkshire Terrier   13
BPIG   
Sunrise Dragon Edgar
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Lovely Lola
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waggerden Wee Sister



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh TEGS Leather And Lace



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Good Vibrations



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts
Little Dragons Vanilla Sky



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts
GCh Touche North Look N Good



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrise Dragon Edgar



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Ch Char's Believe In Magic



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts
Poohpugs Kate Winsit



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts
Ch Depasquiet Run Fay Run







Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mardeck's The Sorceror's Son
  Schipperke   29
Group 2nd   
GCh Delenclos Cherokee Milton
  Bulldog   15
Group 3rd   
Ch Samsara Jina Lenpa
  Tibetan Terrier   14
Group 4th    Adanac's Girls Like To Party   Poodle (Miniature)   8
BPIG   
Mardeck N' Deloran's Cast A Spell
  Schipperke   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxnoir Juggernaut Aned   Schipperke   0
Best Veteran In Group   Ch Camplaren's Fielder's Choice   Schipperke   0
Best Altered In Group    Camplaren Quality Presentation   Schipperke   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Delenclos Cherokee Milton



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Fair Hill's Chosen Son



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Karendon's Irresistabull



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
Adanac's Girls Like To Party



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 13 pts
Ch Mardeck's The Sorceror's Son



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Ch Samsara Jina Lenpa





Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   24
Group 2nd   
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate
  Bearded Collie   20
Group 3rd    Homespun Unveiled   Shetland Sheepdog   17
Group 4th    Trollheimen's Moonstruck At Grandcru   Norwegian Buhund   5
BPIG    Canami Butterfly Kisses   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hellwigg's Nothing But The Best
  German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   GChEx Strathearn's Hart And Soul   Bearded Collie   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts
GCh Dreamchaser Strathearn Soulmate



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts
Ch Blackcomb Roodkapje Ewe Bet



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts
Trollheimen's Moonstruck At Grandcru



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 11 pts
Homespun Unveiled



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts
Joska Andrade Victoria



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By