Trillium Dog Fanciers
Friday, October 27, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Gunnar Nymann
Bouvier des Flandres  
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
Points: 365 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Gunnar Nymann
Norwich Terrier  Ch Rexroth's Dirty Martini
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gunnar Nymann
Bull Terrier (Miniature)  
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire








Group 1 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   65
Group 2nd    Sunflect It's All About The Bling At Bryden   Spaniel (English Springer)   63
Group 3rd   
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   55
Group 4th    Tashora Ravengold Glasgowblend   Retriever (Golden)   53
BPIG    Stannyfield's True Patriot Love   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    De Lombardie Zealandia Dreamer   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Ch Duccio Da Buoninsegna



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-0-1-4)
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
GCh Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Pepper

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Best Of Winners: (2-1-0-0)
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Puppy In Breed
Stannyfield's True Patriot Love


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 15 pts (4-7-3-2)
Tashora Ravengold Glasgowblend

Best Of Opposite Sex
Braefield Periwinkle

Best Of Winners: (4-7-3-2)
Tashora Ravengold Glasgowblend

Best Puppy In Breed
Gowrielea's Castles In The Air

Select Dog
Ch Thornywait Paparazzi

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (4-7-3-2)
Tashora Ravengold Glasgowblend

Reserve Winners Dog
Lynwood's Living The Dream


Winners Bitch: (4-7-3-2)
Braefield Periwinkle

Reserve Winners Bitch
Gowrielea's Castles In The Air

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Cawarra's Sharpshooter

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Cawarra's Sharpshooter

Best Puppy In Breed
Masonridge's Lieutenant Dan


Winners Dog: (3-3-1-1)
Cawarra's Sharpshooter

Reserve Winners Dog
Masonridge's Lieutenant Dan


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Jaunenoir's Georgia On My Mind

Reserve Winners Bitch
Breezeline's It's Complicated

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Simply Divine



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Oryxes Duck A Fancy Pretence

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Simply Divine

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Meadowset Danny Boy

Select Dog
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Coppercliff's Secret Wings

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Coppercliff's Secret Wings

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tri'n Make Me

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Sunflect It's All About The Bling At Bryden

Best Of Opposite Sex
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Sunflect It's All About The Bling At Bryden

Best Puppy In Breed
GCh Bondir Christie's Charade

Select Dog
GCh Bondir's Lumineux Albert

Select Bitch
GCh Bondir Christie's Charade


Winners Dog: (1-4-2-1)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Adrian's Mystic Dream

Best Of Opposite Sex
Bonneterre Hoxsy Willow



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bonneterre Hoxsy Willow

Reserve Winners Bitch
Pointblanks Mary Jane Watson

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Nimiq's Ghosted Reserve

Best Puppy In Breed
Nimiq's Ghosted Reserve


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nimiq's Ghosted Reserve






Group 2 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   72
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   71
Group 3rd    Cedavoch The Sorcerer   Dachshund (Standard Long-Haired)   66
Group 4th   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   59
BPIG   
Ch Chetcote Dragon Fire
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Interlude N Turisas Lil Geisha   Whippet   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Bushwacker In Like Flynn

Best Puppy In Breed
Ch Bushwacker In Like Flynn

Select Dog
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 9 pts (4-0-2-4)
GCh Chetcote Dragon Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote Dragon Fire

Select Bitch
Ch Daclier's Dragon In The Mist


Winners Dog: (4-0-2-4)
Chetcote The Musketeer

Reserve Winners Dog
Chetcote Don't Stop Me Now


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Ms Wild Ride

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Grandgables Wee Mr Addy Tude

Best Puppy In Breed
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Select Dog
Ch Chetcote Tiger Tiger


Winners Dog: (1-4-2-0)
Grandgables Wee Mr Addy Tude


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Trakehndachs Ms Wild Ride

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Jingle Bell

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Shelby MW

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Apolo Del Caroni


Winners Dog: (2-1-2-0)
Apolo Del Caroni

Reserve Winners Dog
Lordscairnie Love Baron


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Prelude N Bryden's Shelby MW

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Cedavoch The Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Wait And See SL

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Cedavoch The Sorcerer

Best Puppy In Breed
Jarbsy's Let The River Run

Select Dog
GCh SJ Aries Winters Avalanche SL


Winners Dog: (3-1-2-1)
Cedavoch The Sorcerer

Reserve Winners Dog
Danny Boy's Heaven Sent Ariel


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Solo's Queen Of The Amazons SL

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zendach Laylou At Dufailloux



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Victory's Speak No Evil W

Best Of Opposite Sex
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Pax Mundi Athena

Best Of Opposite Sex
Trireme The Continental


Winners Dog: (1-0-0-1)
Trireme The Continental


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Jadis Ada Lovelace



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Jadis Ada Lovelace

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Sheila

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Chaparral's Taiaut Yowzah



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cataraqui Sweet Country Song

Best Puppy In Breed
Cataraqui Sweet Country Song



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cataraqui Sweet Country Song

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 15 pts (10-4-0-2)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Sandstorm Impromptu Rendevous Sarea

Best Of Winners: (10-4-0-2)
Sandstorm Impromptu Rendevous Sarea

Best Puppy In Breed
Padtheway Saquil

Select Bitch
GCh Sirhan Shwana Zinnia Windstorm


Winners Bitch: (10-4-0-2)
Jatara's Jubilee At Sarea

Reserve Winners Bitch
Freespirits Kushiel Fire On Ice

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Puppy In Breed
Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
Ch Interlude Fleur de Coton



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Shetara's She Smiled Sweetly

Reserve Winners Bitch
Tekdel Found At Falconeer





Group 3 - Tony Monk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   55
Group 2nd   
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn
  Doberman Pinscher   53
Group 3rd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   45
Group 4th    Vanderbilt's Sweet Talker   Samoyed   40
BPIG   
Ravalleses Breakn Allthe Rules
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Stolen Riches   Samoyed   0
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Alpenbliss' Making Moonshine

Best Of Opposite Sex
Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Puppy In Breed
Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Stand Outside The Fire

Best Puppy In Breed
Dabalon's Mister Soul


Winners Dog: (3-0-1-1)
Hillyards Leopold

Reserve Winners Dog
Dabalon's Mister Soul


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 12 pts (4-4-3-2)
GiZah N TNT's Vigilante Of Cornerstone

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (4-4-3-2)
GiZah N TNT's Vigilante Of Cornerstone

Best Puppy In Breed
Tboldt Northern 4ce Knatchbull


Winners Bitch: (4-4-3-2)
Tboldts Maid Of Mist Bramstoke

Reserve Winners Bitch
Goldhills Pandora

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 7 pts (1-4-0-3)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Winners: (1-4-0-3)
Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Puppy In Breed
Ravalleses Breakn Allthe Rules

Select Bitch
Ch FoxFire's Alltimate Gemstone


Winners Dog: (1-4-0-3)
Ravalleses Breakn Allthe Rules


Winners Bitch: (1-4-0-3)
Sioul's Entre-Amis

Reserve Winners Bitch
Connquest Love Bites V Kelview

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Knighterrant Koodo Northernpaw

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Stella



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Northernpaws Stella

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever

Best Puppy In Breed
Ashmoor's Sea The Stars


Winners Dog: (2-0-1-0)
Ashmoors Bowaters Thunderrolls

Reserve Winners Dog
Ashmoor's Sea The Stars


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Bigbay Lady Sings The Blues

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bigbay Lady Sings The Blues

Best Puppy In Breed
Bigbay Lady Sings The Blues


Winners Dog: (2-2-1-0)
Seabury's Made To Measure

Reserve Winners Dog
Bigbay Faithful First Knight


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bigbay Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
Courier Nuovi Anni At Bigbay

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Ride The Rainbow

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Sweet Talker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sweet Talker

Select Dog
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Sweet Talker


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Dangerous Deal

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Of Opposite Sex
Bluechip Tempest



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bluechip Tempest

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Of Opposite Sex
Steinhaus Northern Dancer

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Steinhaus Northern Dancer

Select Bitch
GCh Silcort Emma May


Winners Dog: (1-3-0-1)
Steinhaus Northern Dancer


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Reserve Winners Bitch
Peppermill's So Much Chatter

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Kortar's Kaliforniasong

Best Puppy In Breed
Kortar's Kaliforniasong



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kortar's Kaliforniasong

Reserve Winners Bitch
Kannook Jedi Padawan





Group 4 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   36
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   35
Group 3rd   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   34
Group 4th   Ch Cashelmara Mull Of Intyre   Kerry Blue Terrier   33
BPIG   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar

Best Of Opposite Sex
Samabel Lady Northover

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
GCh Lucia Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
GCh Lucia Of Bully Lake



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Carradine Sir William

Select Dog
Ch Mistybrig Turnip The Heat



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Best Puppy In Breed
Irvonhill Bugaboo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cashelmara Mull Of Intyre



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth

Best Puppy In Breed
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth


Winners Dog: (1-0-1-0)
Souyen's Man Of Today


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Ch Regency XCL's King Frances

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ebonylyn's Dream Chaser

Best Puppy In Breed
Ebonylyn's Dream Chaser


Winners Dog: (2-3-1-1)
Ebonylyn's Dream Chaser

Reserve Winners Dog
Brandenburg's Indigo


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Regency XCL's Miss Annabelle

Reserve Winners Bitch
Portadown's Truely Phoebe

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chess Super Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
GCh Chess Super Nova



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Best Puppy In Breed
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Erinisle's Countess Of Lindsay

Best Of Opposite Sex
Boreal Smooth Spirit de Kuyper

Best Puppy In Breed
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (2-0-0-1)
Boreal Smooth Spirit de Kuyper

Reserve Winners Dog
Extra's Nations United


Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Best Puppy In Breed
2Bits Aria (Bravo)


Winners Dog: (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Reserve Winners Dog
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Rolona's Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
2Bits Aria (Bravo)

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Fantasy Quintana

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana





Group 5 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   66
Group 2nd   
Ch Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   56
Group 3rd    Lavenderhills Littleredgriffin   Cavalier King Charles Spaniel   52
Group 4th   
Ch Heaven Sent Raven To Rockalily
  Papillon   48
BPIG   Ch Classical's Cake Walk   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diannas Red Roses For Lynroy   Poodle (Toy)   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lavenderhills Littleredgriffin

Best Of Opposite Sex
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lavenderhills Littleredgriffin


Winners Dog: (1-3-0-0)
Lavenderhills Littleredgriffin


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Reserve Winners Bitch
Embee's Highland Moon

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Dartan Spiffy Dresser

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Belly Dancer

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Dartan Spiffy Dresser

Best Puppy In Breed
Sens D'Elen Adveturous


Winners Dog: (2-1-0-0)
Dartan Spiffy Dresser

Reserve Winners Dog
Sens D'Elen Adveturous


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bloomsbury Belly Dancer

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Moongate Toy Soldier For Cogie

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bijou

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cogie's Je Suis Henry

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bijou


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cogie's Je Suis Henry


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bloomsbury Bijou

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Courage Brabary Town

Best Of Opposite Sex
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
Somershire's Bootleg Brandy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Somershire's Bootleg Brandy


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 15 pts (4-5-3-4)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (4-5-3-4)
Ashstone's As We Like It

Best Puppy In Breed
Ch Classical's Cake Walk

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
Ch Ashstone's Diamond Girl


Winners Dog: (4-5-3-4)
Ashstone's As We Like It

Reserve Winners Dog
Joyaseda's Hunter With Twinkle


Winners Bitch: (4-5-3-4)
Ashstone's Skyrocket

Reserve Winners Bitch
Old Havana's Totally Breezy

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog

Best Of Opposite Sex
Ch Rhamah Rythm's Stargazer

Best Puppy In Breed
Rythm's Simply Irresistible



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Rythm's Simply Irresistible

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
We-Syng Koishi Of Judawn

Best Puppy In Breed
Judawn Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-3-0-0)
We-Syng Koishi Of Judawn

Reserve Winners Bitch
Judawn Queen Of Hearts

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Best Puppy In Breed
Pieridae Mercer Royaly Crafted



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Ch Pinkribbon Classic Style

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Classic Style



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Castel's Ruby Red Kisses

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Lionking Taylor Made

Best Puppy In Breed
Lionking American Sniper

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy


Winners Dog: (2-0-2-0)
Lionking American Sniper

Reserve Winners Dog
Romiche Anniversary Waltz


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Son Shines Sugar Plum

Best Of Opposite Sex
Son Shines Eldorado

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Son Shines Sugar Plum

Best Puppy In Breed
Son Shines Eldorado


Winners Dog: (2-3-0-0)
Son Shines Eldorado

Reserve Winners Dog
Son Shines Rumor Has It


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Son Shines Sugar Plum

Reserve Winners Bitch
Son Shine's Pixie B Good





Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 9 pts (4-1-3-2)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Ch Northgates Somebody's Watchin Me

Best Of Winners: (4-1-3-2)
Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Puppy In Breed
Charchen's Hot Topic At Siosalach

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Emerald City


Winners Dog: (4-1-3-2)
Charchen's Hot Topic At Siosalach

Reserve Winners Dog
Jimary's Ka Ching


Winners Bitch: (4-1-3-2)
Jimary's Dancing Dolly

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Rigair Supermoon

Best Of Opposite Sex
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Rigair Supermoon

Best Puppy In Breed
Rigair Karaoke Queen


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dayjuel Derby


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Rigair Supermoon

Reserve Winners Bitch
Rigair Karaoke Queen





Group 6 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   37
Group 2nd   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   27
Group 3rd   
GCh Koira Charmed Magic
  Dalmatian   26
Group 4th   
Ch Souyen's Never Give Up
  Shih Tzu   25
BPIG   
Ch Souyen's Never Give Up
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Seulement's I'm Ticked   French Bulldog   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Jacib's Because Of You

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Tutti Fruti



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jacib's Because Of You

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Tutti Fruti

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Siosalach's Fire Dragon

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Excalibur Lion In Winter II

Best Puppy In Breed
Excalibur Lion In Winter II

Select Bitch
GCh Carmichael's Cruisin On Home


Winners Dog: (1-2-1-2)
Excalibur Lion In Winter II


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Gumby's Cruzin To Laguna

Reserve Winners Bitch
Gumby's Black Pearl

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Pyatyi Element Evrika



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
Xtraordinary Gentleman Of Energy House

Best Of Opposite Sex
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Puppy In Breed
Ch Valpo's Liberty Belle

Select Dog
GCh Valpo's Man Of Steele


Winners Dog: (3-0-2-1)
Xtraordinary Gentleman Of Energy House

Reserve Winners Dog
A'Vigdors Progressus


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch El Minja's Geleg



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 9 pts (3-4-0-3)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Lynroys My Baby's Got A Secret

Best Of Winners: (3-4-0-3)
Kinder's Let The Secret B Told

Best Puppy In Breed
Colors Stellar Shineing Star

Select Bitch
GCh Gardenpath Concours d'Elegante


Winners Dog: (3-4-0-3)
Lynroys My Baby's Got A Secret

Reserve Winners Dog
Lynroys The Ultimate Secret


Winners Bitch: (3-4-0-3)
Kinder's Let The Secret B Told

Reserve Winners Bitch
Colors Stellar Shineing Star

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Butterblac's Aston Martin

Best Puppy In Breed
Butterblac's Aston Martin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Butterblac's Aston Martin


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kortar's Kunsei

Best Of Opposite Sex
Delen Solar Hinata Kioko

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Souyen's Never Give Up

Best Of Opposite Sex
GCh Schutzu's Memories Of Shente

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Never Give Up





Group 7 - Tony Monk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   28
Group 2nd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   26
Group 3rd   
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops
  Old English Sheepdog   22
Group 4th   
Ch Bubbleton Agent Orange
  Puli   21
BPIG    Windyrose Zac Brown   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ginza Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Austlyn N Aquila Captain Navar

Best Of Opposite Sex
Riverwild's Rushing To Agassiz

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Riomesa Attraction Specialist

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Valedictorian



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wenlisa's Valedictorian

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gabizos du Picourlet



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Navy at Quiche



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Beaugency BRIX



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Mystic Highlander

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Ennismoor's Mystic Highlander

Best Puppy In Breed
Comeaway Rich And Charming


Winners Dog: (2-2-0-1)
Ennismoor's Mystic Highlander

Reserve Winners Dog
Comeaway Rich And Charming


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Comeaway Magic Spell

Reserve Winners Bitch
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Angelesse Marty McFly

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Angelesse Marty McFly

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Dog: (2-1-0-1)
Angelesse Marty McFly

Reserve Winners Dog
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Brienna's Gone With The Wind

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bubbleton Agent Orange



Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Regaloake's Reagan For Kaczbar

Best Of Opposite Sex
Windyrose Zac Brown

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Windyrose Zac Brown

Best Puppy In Breed
Windyrose Zac Brown


Winners Dog: (1-2-0-1)
Windyrose Zac Brown


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Canrosea Unforgettable

Reserve Winners Bitch
Regaloake's My Eyes Adore You

Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buster's Black Badger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buster's Black Badger


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By