Trillium Dog Fanciers
Saturday, October 28, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Gloria Geringer
Bullmastiff  
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
Points: 486 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Gloria Geringer
German Shepherd Dog   Opal von der Eschelbronner Schlosswiese
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gloria Geringer
Bull Terrier (Miniature)  
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire








Group 1 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   99
Group 2nd   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   95
Group 3rd   
GCh Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   93
Group 4th   
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
  Retriever (Golden)   81
BPIG   Ch Perryglen's Pepper   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunkozi A Moment In Time   Retriever (Golden)   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Safrons Follow The Music



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Safrons Follow The Music

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Duccio Da Buoninsegna

Best Of Opposite Sex
GCh Apple



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 6 pts (0-2-1-4)
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Puppy In Breed
Ch Perryglen's Pepper

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Winners Bitch: (0-2-1-4)
Perryglen's Explaining To Do

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Alice In Wonderland

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Best Of Winners: (2-1-0-0)
De Lombardie Legend Of The Fall

Best Puppy In Breed
Stannyfield's True Patriot Love


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Knightcastle Seven Of Nine

Best Of Opposite Sex
GCh Rowansgaard Paint It Black



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Knightcastle Seven Of Nine

Reserve Winners Bitch
Zia Zinzilla Black Brianta

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 13 pts (6-5-1-2)
GCh Spiritrider Card To Coppermoon

Best Of Opposite Sex
GCh Sarabay's Where's The Beef

Best Of Winners: (6-5-1-2)
Homewrdbound California Dreamn

Best Puppy In Breed
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Bitch
GCh Blackpool Jersey Girl


Winners Dog: (6-5-1-2)
Lynwood's Living The Dream

Reserve Winners Dog
Strmynghts Bullseyeby Starlings


Winners Bitch: (6-5-1-2)
Homewrdbound California Dreamn

Reserve Winners Bitch
Blastem's Skye High

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 11 pts (5-5-1-1)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Cawarra's Sharpshooter

Best Of Winners: (5-5-1-1)
Ironridge's Devil's Little Angel

Best Puppy In Breed
Ironridge's Devil's Little Angel

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd


Winners Dog: (5-5-1-1)
Cawarra's Sharpshooter

Reserve Winners Dog
Masonridge's Lieutenant Dan


Winners Bitch: (5-5-1-1)
Ironridge's Devil's Little Angel

Reserve Winners Bitch
Jaunenoir's Georgia On My Mind

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Of Opposite Sex
Readyfor Th'Greatest Discovery

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Readyfor Th'Greatest Discovery

Best Puppy In Breed
Readyfor Th'Greatest Discovery


Winners Dog: (2-1-0-1)
Readyfor Th'Greatest Discovery

Reserve Winners Dog
Kalmegess' Friendly Confines


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Pikkinokka's Olive My Daddy

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Elaide Ticino Davaroni

Best Of Opposite Sex
Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Linwood Foreign Exchange

Select Dog
Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block


Winners Dog: (1-0-1-1)
Linwood Foreign Exchange


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Triseter Celtic Player

Best Of Opposite Sex
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Captiva's Avenger

Best Puppy In Breed
Cedarlake's Berleigh Falls


Winners Dog: (2-0-0-0)
Captiva's Avenger

Reserve Winners Dog
Cedarlake's Berleigh Falls


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Lurians Calowa Angel Serenade

Best Of Opposite Sex
GCh WynRidge's Make It So



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lurians Calowa Angel Serenade

Reserve Winners Bitch
Coppercliff's Secret Wings

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Tandridge Rough Trade

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Especially Tri'n Make Me

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me


Winners Dog: (1-1-0-2)
Tandridge Rough Trade


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Especially Tri'n Make Me

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GCh Bondir Christie's Charade

Best Of Opposite Sex
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Hillcrest Woodale Story Of My Life

Best Puppy In Breed
GCh Bondir Christie's Charade

Select Dog
GCh Bondir's Lumineux Albert


Winners Dog: (2-5-2-2)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Reserve Winners Dog
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Hillcrest Woodale Story Of My Life

Reserve Winners Bitch
Bryden's Magic Trick

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Best Puppy In Breed
Pemberley Valour At Vimy Ridge



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pemberley Valour At Vimy Ridge

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Reedbank Strategic Blend

Best Of Opposite Sex
Clussexx Premiere Dame de Corteo

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Clussexx Premiere Dame de Corteo

Best Puppy In Breed
Belcanto Florence


Winners Dog: (1-3-1-0)
Corteo Maitre De Piste


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Clussexx Premiere Dame de Corteo

Reserve Winners Bitch
Belcanto Flying Solo

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 10 pts (1-5-2-3)
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Winners: (1-5-2-3)
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Puppy In Breed
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Select Dog
Ch Adrian's Mystic Dream

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (1-5-2-3)
Bonneterre Hoxsey Hannibal


Winners Bitch: (1-5-2-3)
Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Hoxsy Willow

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Nimiq's Ghosted Reserve

Best Puppy In Breed
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Bitch
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nimiq's Ghosted Reserve






Group 2 - Gloria Geringer Top Dog
Points
Group 1st    Trireme The Continental   Greyhound   104
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   102
Group 3rd   
GCh McCartney N Alacrity Celeste
  Whippet   96
Group 4th    Jatara Sandstorm Party Like A Rock Star   Saluki   89
BPIG    Jarbsy's Let The River Run   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jmatza's Amara   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Napier's Omg Did You Hear



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Napier's Omg Did You Hear

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Puppy In Breed
Ch Bushwacker In Like Flynn

Select Dog
Ch Bushwacker In Like Flynn



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Nylucha's Candy Carnivale

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Ford Stepowy Goniec


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ford Stepowy Goniec

Reserve Winners Dog
Nylucha's Mom's Makin Cookies


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Nylucha's Candy Carnivale

Reserve Winners Bitch
Nylucha's Icing On The Cake

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 14 pts (3-4-3-5)
Ch Pawprints Declassified Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Palakore's Perfect Alibi

Best Of Winners: (3-4-3-5)
Egbar's On Cloud Nine

Best Puppy In Breed
Egbar's On Cloud Nine

Select Dog
GCh Palakore's Talisman

Select Bitch
Ch Daclier's Dragon In The Mist


Winners Dog: (3-4-3-5)
Egbar's On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Chetcote The Musketeer


Winners Bitch: (3-4-3-5)
Egbar's I'm A Believer

Reserve Winners Bitch
Pawprints Queen Of The Night

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Paradachs Still Waters

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Paradachs Still Waters

Best Puppy In Breed
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Select Dog
Ch Chetcote Tiger Tiger

Select Bitch
Ch Trakehndachs Ms Wild Ride


Winners Dog: (3-3-2-1)
Grandgables Wee Mr Addy Tude

Reserve Winners Dog
Paradachs Back To The Future


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Paradachs Still Waters

Reserve Winners Bitch
Chetcote Eloquence

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Shelby MW

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Prelude High N Bright Hopes MW

Best Puppy In Breed
Prelude High N Bright Hopes MW

Select Dog
GCh Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW


Winners Dog: (3-3-3-0)
Prelude High N Bright Hopes MW

Reserve Winners Dog
Lordscairnie Love Baron


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Prelude N Bryden's Shelby MW

Reserve Winners Bitch
Rallee's Miss Fischer MW

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 8 pts (2-1-5-1)
Ch Cedavoch The Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Solo's Queen Of The Amazons SL

Best Of Winners: (2-1-5-1)
Jarbsy's Let The River Run

Best Puppy In Breed
Jarbsy's Let The River Run

Select Dog
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL

Select Bitch
Ch Telkel Wait And See SL


Winners Dog: (2-1-5-1)
Jarbsy's Let The River Run

Reserve Winners Dog
Danny Boy's Heaven Sent Ariel


Winners Bitch: (2-1-5-1)
Solo's Queen Of The Amazons SL

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Tanaray Torchy At Carsonby

Best Of Opposite Sex
Ch Zendach Laylou At Dufailloux


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tanaray Torchy At Carsonby

Reserve Winners Dog
Aviance's Diamant SS


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W

Best Of Opposite Sex
Ch Victory's Speak No Evil W



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Trireme The Continental

Best Of Opposite Sex
Ch Pax Mundi Athena


Winners Dog: (1-0-0-1)
Trireme The Continental


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Jadis Ada Lovelace

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jadis Ada Lovelace

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Sheila

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crepu Visage & Riobel's Ace Of My Heart



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
GCh Cataraqui Runs In The Family

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Royalcityrr Primo Morpheus

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Dog: (1-3-1-1)
Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Cataraqui Where The Heart Is

Reserve Winners Bitch
Royalcityrr Primo Iambe

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
GCh McCartney N Alacrity Celeste

Best Of Opposite Sex
Azure's Fleeting Image

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Tekdel Found At Falconeer

Best Puppy In Breed
Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
Ch Interlude Fleur de Coton


Winners Dog: (1-4-0-2)
Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (1-4-0-2)
Tekdel Found At Falconeer

Reserve Winners Bitch
Shetara's She Smiled Sweetly





Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   76
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   57
Group 3rd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   51
Group 4th   
Ch Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   47
BPIG   
Ch ConnQuest Love And Affection
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Valkyrie We're No Angels   Portuguese Water Dog   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Barentsnight Lord Of The Ring

Best Of Opposite Sex
BarentsNight Ksenia

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Barentsnight Lord Of The Ring


Winners Bitch: (2-2-0-0)
BarentsNight Ksenia

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Krystal Light

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (4-0-1-1)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Stand Outside The Fire

Best Puppy In Breed
Dabalon's Mister Soul


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 18 pts (6-6-5-2)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (6-6-5-2)
T-Boldt's To Protect And Serve

Best Puppy In Breed
Ch Demetra Dali Land

Select Dog
GCh Nightwatch's Tito Of Bramstoke

Select Bitch
Ch Allr's Bramstoke Mae West At Halocrest


Winners Bitch: (6-6-5-2)
Knatchbull's Rose Of Darby

Reserve Winners Bitch
Goldhills Pandora

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GCh ConnQuest Love And Affection

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Let's Get Rocked

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Connquest Love Bites V Kelview

Best Puppy In Breed
GCh ConnQuest Love And Affection

Select Dog
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Select Bitch
Ch Sioul's Entre-Amis


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Connquest Love Bites V Kelview

Reserve Winners Bitch
Hausenbrook's Bewitched

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pyrvalley's Maximum Impact

Best Of Opposite Sex
Ch Pyrvalley's Looks Like Athena



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bendegeits Shudistay R Shudigo


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Best Puppy In Breed
Ashmoor H2ODancer On Dreampool


Winners Dog: (2-2-1-1)
Ashmoors Bowaters Thunderrolls

Reserve Winners Dog
Ashmoor's Sea The Stars


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Reserve Winners Bitch
King Of Helluland Fleur Du Soir

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Courier Nuovi Anni At Bigbay

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bigbay Faithful First Knight

Best Puppy In Breed
Bigbay Faithful First Knight


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bigbay Faithful First Knight


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Courier Nuovi Anni At Bigbay

Reserve Winners Bitch
Bigbay Lady Sings The Blues

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Best Puppy In Breed
Reimerswray Daisy V Sunnybrook

Select Bitch
Ch Esmonds Penny Lane



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Reserve Winners Bitch
Reimerswray Daisy V Sunnybrook

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Dangerous Deal

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Dangerous Deal



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vanderbilt's Dangerous Deal

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Ride The Rainbow

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Of Opposite Sex
Bluechip Tempest



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bluechip Tempest

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Of Opposite Sex
Steinhaus Northern Dancer

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Steinhaus Northern Dancer


Winners Dog: (1-4-0-1)
Steinhaus Northern Dancer


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Reserve Winners Bitch
Peppermill's So Much Chatter

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Kannook Jedi Padawan

Best Puppy In Breed
Kannook Jedi Padawan

Select Bitch
GCh Perun's Angel Trumpet



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kannook Jedi Padawan

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kaliforniasong





Group 4 - Gloria Geringer Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cashelmara Mull Of Intyre   Kerry Blue Terrier   45
Group 2nd   
Ch Chess Super Nova
  Scottish Terrier   44
Group 3rd    Shadowfax Reimin Is A Rockstar   Australian Terrier   41
Group 4th   
Ch Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   40
BPIG   
Ch Chess Super Nova
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz

Best Of Opposite Sex
Jewels She's All That

Best Puppy In Breed
GCh Lucia Of Bully Lake

Select Dog
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Select Bitch
GCh Lucia Of Bully Lake



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Jewels She's All That

Reserve Winners Bitch
Axelbelle Esmeralda Notre Dame

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
GCh Carradine Sir William

Best Of Opposite Sex
Cabaret Serendipity

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Cadagio Street Of Dreams

Best Puppy In Breed
Cadagio Street Of Dreams

Select Dog
Ch Mistybrig Turnip The Heat

Select Bitch
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle


Winners Dog: (1-4-4-1)
Cadagio Street Of Dreams


Winners Bitch: (1-4-4-1)
Cabaret Serendipity

Reserve Winners Bitch
Syryn Red Hot Chilli Piper

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Best Puppy In Breed
Irvonhill Bugaboo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cashelmara Mull Of Intyre



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth

Best Puppy In Breed
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth


Winners Dog: (1-0-1-0)
Souyen's Man Of Today


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Brandenburg's Indigo

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Brandenburg's Indigo

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Indigo

Select Dog
Ch Regency XCL's King Frances


Winners Dog: (2-2-1-1)
Brandenburg's Indigo

Reserve Winners Dog
Ebonylyn's Dream Chaser


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Brandenburg's Fire And Rain

Reserve Winners Bitch
Regency XCL's Miss Annabelle

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Chess Super Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
GCh Chess Super Nova



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Bodyguard Alice

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Best Puppy In Breed
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Erinisle's Countess Of Lindsay

Best Of Opposite Sex
Extra's Nations United

Best Puppy In Breed
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (2-0-0-1)
Extra's Nations United

Reserve Winners Dog
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Opposite Sex
Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Rolona's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
2Bits Aria (Bravo)


Winners Dog: (2-3-0-1)
Lackyle Bairille Dubailt

Reserve Winners Dog
Rolona's Gold Coast


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Rolona's Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Clandara's Fifty Shades

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Fantasy Quintana

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana





Group 5 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   72
Group 2nd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   65
Group 3rd   
GCh Very Wonder Full Mano Gentis
  Havanese   61
Group 4th   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   41
BPIG   
Lionking Captain America
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jimary Belaire Ellie Mae   Pug   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Madrigal Don'tWannamissathing

Best Of Opposite Sex
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Best Puppy In Breed
Waggerden Anniversary Edition



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Embee's Lady Luck Of Mileslip

Reserve Winners Bitch
Embee's Highland Moon

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dartan Spiffy Dresser


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dartan Spiffy Dresser


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Moongate Toy Soldier For Cogie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cogie's Je Suis Henry


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Dog Of Dream Maximo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Dog Of Dream Maximo


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Roterr Griff Vals Boston

Best Puppy In Breed
Somershire's Bootleg Brandy

Select Dog
Ch Courage Brabary Town


Winners Dog: (2-0-1-1)
Roterr Griff Vals Boston

Reserve Winners Dog
Somershire's Bootleg Brandy


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 19 pts (4-7-4-5)
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Best Of Opposite Sex
Ch Ashstone's Diamond Girl

Best Of Winners: (4-7-4-5)
Pocopayasos Not Guilty

Best Puppy In Breed
Ch Classical's Cake Walk

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite


Winners Dog: (4-7-4-5)
Joyaseda's Hunter With Twinkle

Reserve Winners Dog
Ashstone's As We Like It


Winners Bitch: (4-7-4-5)
Pocopayasos Not Guilty

Reserve Winners Bitch
That's One Who Survived Nirvana

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog

Best Of Opposite Sex
GCh Mystik Dramatique Design

Best Puppy In Breed
Rythm's Front Runner

Select Bitch
Ch Rhamah Rythm's Stargazer



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Rythm's Front Runner

Reserve Winners Bitch
Windwater Wilhelmina Beast

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Pinkribbon's Bubbling Over



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Pinkribbon's Bubbling Over

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon Bluechip 1 Morekiss

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Lionking Taking Chances

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Lionking Captain America

Best Puppy In Breed
Lionking Captain America

Select Dog
GCh Lionking Taylor Made


Winners Dog: (3-2-2-0)
Lionking Captain America

Reserve Winners Dog
Diaquiris Very Valentino


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Lionking Taking Chances

Reserve Winners Bitch
Pekeden Prima Donna

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Son Shines Rumor Has It

Best Of Opposite Sex
Son Shines Sugar Plum

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Son Shines Rumor Has It

Best Puppy In Breed
Son Shines Rumor Has It


Winners Dog: (2-3-0-0)
Son Shines Rumor Has It

Reserve Winners Dog
Son Shines Eldorado


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Son Shines Sugar Plum

Reserve Winners Bitch
Son Shines Tinker Toy

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 10 pts (5-2-2-2)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Winners: (5-2-2-2)
Xoe's Rocket Man

Best Puppy In Breed
Jimary's Ka Ching

Select Dog
Ch Northgates Somebody's Watchin Me

Select Bitch
Ch Jimary's Peggy Sue


Winners Dog: (5-2-2-2)
Xoe's Rocket Man

Reserve Winners Dog
Jimary's Ka Ching


Winners Bitch: (5-2-2-2)
Jimary's Dancing Dolly

Reserve Winners Bitch
Drageltik's Guilty By Design

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Judawn Sparkling Rose

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Dayjuel Derby

Best Puppy In Breed
Ch Irish Jazz Lyubov


Winners Dog: (1-4-1-0)
Dayjuel Derby


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Judawn Sparkling Rose

Reserve Winners Bitch
Rigair Unique Roxy





Group 6 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   45
Group 2nd   
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   36
Group 3rd   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   35
Group 4th   
Ch Commitment's Holy Diver
  Chow Chow   34
BPIG    Butterblac's Aston Martin   Schipperke   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Aristocrafts One Hot Lolita
  French Bulldog   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Highridge's All American Girl Is Asurebet

Best Puppy In Breed
Highridge's All American Girl Is Asurebet


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Jacib's Because Of You

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Tutti Fruti



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jacib's Because Of You

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Tutti Fruti

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
GCh Siosalach's Fire Dragon



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Pyatyi Element Evrika



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Reserve Winners Bitch
Dragonslayer Tai's Black Pearl

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Koira Charmed Magic

Best Of Opposite Sex
Echoviews Nu Gem For Clairity

Best Puppy In Breed
Echoviews Nu Gem For Clairity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Echoviews Nu Gem For Clairity

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 7 pts (3-1-2-2)
Messiah's Meant To Be Fabelhaft

Best Of Opposite Sex
Ch Xentique Quasaring

Best Of Winners: (3-1-2-2)
Messiah's Meant To Be Fabelhaft

Best Puppy In Breed
Ch A'Vigdors Progressus


Reserve Winners Dog
Robb Isle Montgomery


Winners Bitch: (3-1-2-2)
Messiah's Meant To Be Fabelhaft

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch El Minja's Geleg

Best Of Opposite Sex
Vanir's Twinflower Canadensis

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Vanir's Twinflower Canadensis

Select Dog
GCh Lasacas Marshall A. Constable


Winners Dog: (1-2-2-0)
Sails N Tails Mo Trouble


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Vanir's Twinflower Canadensis

Reserve Winners Bitch
Jeda Lasacas Jemstone For Vanir

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 8 pts (2-4-0-3)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Intrigue's Apollo Son Of Zeus

Best Of Winners: (2-4-0-3)
Colors Stellar Shineing Star

Best Puppy In Breed
Colors Stellar Shineing Star

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Dog: (2-4-0-3)
Intrigue's Apollo Son Of Zeus

Reserve Winners Dog
Lynroys The Ultimate Secret


Winners Bitch: (2-4-0-3)
Colors Stellar Shineing Star

Reserve Winners Bitch
Vetset Got Your Number

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Butterblac's Aston Martin

Best Puppy In Breed
Butterblac's Aston Martin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Butterblac's Aston Martin


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Best Of Opposite Sex
Ch Kortar's Kunsei

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Souyen's Never Give Up

Best Of Opposite Sex
GCh Schutzu's Memories Of Shente

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Never Give Up



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Colledge Rules Don't Apply

Best Puppy In Breed
Colledge Rules Don't Apply


Winners Dog: (1-0-1-0)
Colledge Rules Don't Apply




Group 7 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   39
Group 2nd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   37
Group 3rd   Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey   Shetland Sheepdog   33
Group 4th    Hollowshot Spot On   Border Collie   28
BPIG    Opal von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Agassiz's Always A Dreamer   Australian Cattle Dog   0
Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Riverwild's Rushing To Agassiz

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
Ch Absoloot Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Ninebark's Day Off

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Wenlisa's Valedictorian

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Play Boy


Winners Dog: (2-2-2-1)
Cedarpaws Play Boy

Reserve Winners Dog
Fortis's Heart Of Gold


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Wenlisa's Valedictorian

Reserve Winners Bitch
Saffire's Mystical Isle

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sky Acres Airborne Rogue

Best Puppy In Breed
Sky Acres Airborne Rogue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sky Acres Airborne Rogue


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gabizos du Picourlet



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Hollowshot Spot On

Best Of Opposite Sex
GCh Hollowshots A Twist Of Fate


Winners Dog: (1-1-0-1)
Hollowshot Spot On


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Navy at Quiche



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone

Best Of Opposite Sex
GCh Beaugency BRIX



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Comeaway Rich And Charming

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Comeaway Magic Spell

Best Puppy In Breed
Comeaway Magic Spell

Select Bitch
Ch Glasgowhill's Bellisima


Winners Dog: (2-2-0-2)
Comeaway Rich And Charming

Reserve Winners Dog
Ennismoor's Mystic Highlander


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Comeaway Magic Spell

Reserve Winners Bitch
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Reata's Sky

Select Bitch
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bubbleton Agent Orange



Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Best Of Opposite Sex
Canrosea Unforgettable

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Canrosea Unforgettable

Best Puppy In Breed
Canrosea Unforgettable

Select Bitch
Ch Regaloake's Reagan For Kaczbar


Winners Dog: (2-1-1-1)
Windyrose Zac Brown

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Canrosea Unforgettable

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Buster's Black Badger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Buster's Black Badger


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By