Dartmouth Kennel Club
Saturday, May 9, 2015 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 09 (Show 1)
Saturday, May 09 (Show 2)
Sunday, May 10 (Show 3)
Sunday, May 10 (Show 4)

Obedience

Saturday, May 09 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 10 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, May 09 (Rally Obedience Trial 1)
Sunday, May 10 (Rally Obedience Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Larry Kereluke
Boxer  
GCh Briley's Wild As The Wind
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Larry Kereluke
Pomeranian  
Ch Chriscendo Connoisseur
Best Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Great Dane  
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
Best Baby Puppy In Show
Judge: Larry Kereluke
Spaniel (English Springer)  
Segre's Big Cheese at Remme








Group 1 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Everwoods All Fired Up
  Retriever (Labrador)   28
Group 2nd   
Ch Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   20
Group 3rd   
GCh Ambertru's Skyfall
  Retriever (Golden)   19
Group 4th   
Ch Akar Sir Newman At Egerton NS
  Vizsla (Smooth-Haired)   12
BPIG   
Ch Jackson's This Kiss at Eirene
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
HickoryTavern Secret Entourage

Best Puppy In Breed
Felipe's Freyja At Los Sombra



Winners Bitch: (0-2-0-0)
HickoryTavern Secret Entourage

Reserve Winners Bitch
Felipe's Freyja At Los Sombra

Senior Puppy Bitch Class
1st Felipe's Freyja At Los Sombra

12-18 Month Bitch Class
1st HickoryTavern Secret Entourage


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sun Devil Heat Wave At Mystcurl

Open Bitch Class
1st Sun Devil Heat Wave At Mystcurl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fleetwing's Fly Me To The Moon



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Ambertru's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Ch Jackson's This Kiss at Eirene

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Goldiva's Meet Me In The Garden

Best Puppy In Breed
Ch Jackson's This Kiss at Eirene


Winners Dog: (2-3-1-1)
Mjaerumhogda's Flying Phantom

Reserve Winners Dog
Goldnote's Macintyre Of Argyle

12-18 Month Dog Class
1st Goldnote's Macintyre Of Argyle

Open Dog Class
1st Mjaerumhogda's Flying Phantom


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GCh Everwoods All Fired Up

Best Of Opposite Sex
GCh Pippalane's Flower Power

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Brush&Marsh Cedarwood's West Coast Kate

Best Puppy In Breed
Brush&Marsh Cedarwood's West Coast Kate


Winners Dog: (1-4-1-2)
Meadowmeres Mighty Moe

12-18 Month Dog Class
1st Meadowmeres Mighty Moe


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kare's Little Bouy Blue

Best Puppy In Breed
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kare's Little Bouy Blue

Reserve Winners Dog
Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Junior Puppy Dog Class
1st Whitepoint's Fly'n 2 Celticfyre

Open Dog Class
1st Kare's Little Bouy Blue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WraggeRun n' Dakotah's Ozzy Rules




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Shadyhill's Prince Jack

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Prince Jack



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whitfield's You Know You Dig Me




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Segre's Big Cheese at Remme



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS



3-6 Month Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Best Puppy In Breed
Zoldmali Moka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zoldmali Moka

Senior Puppy Bitch Class
1st Zoldmali Moka


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   15
Group 2nd   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   10
Group 3rd   
Rhill's New Hope At Ashdown MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   9
Group 4th    Noteworthy Secret Desires   Whippet   8
BPIG   
Jalhar Traveller Girl
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miloki's Abstract Art   Basenji   0
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Ch Moceans Watch Me Fly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wasenshi's Girl on Fire

Best Of Opposite Sex
Miloki's Trouble B'rooing

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wasenshi's Girl on Fire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Miloki's Trouble B'rooing

Open Dog Class
1st Miloki's Trouble B'rooing


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wasenshi's Girl on Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wasenshi's Girl on Fire

3-6 Month Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jalhar Traveller Girl

Best Puppy In Breed
Jalhar Traveller Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jalhar Traveller Girl

Reserve Winners Bitch
Shillington Status Symbol

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Status Symbol

Senior Puppy Bitch Class
1st Jalhar Traveller Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Shillington Stargazer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhill's New Hope At Ashdown MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhill's New Hope At Ashdown MS

Open Bitch Class
1st Rhill's New Hope At Ashdown MS


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Leoralees Its All About Me MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Leoralees Its All About Me MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Leoralees Its All About Me MW


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harbour Deep Rollin In Clover SW




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Beyond Yonder I Like Warm Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock Mobukhosi Black Onyx

Select Dog
GCh Cataraqui Pride of de Kaap

Select Bitch
Ch Paradigm's Winds Of Winter



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Dykumos Feather Of The Phoenix

12-18 Month Bitch Class
1st Dykumos Feather Of The Phoenix

3-6 Month Bitch Class
1st Ridishia Closer To The Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noteworthy Secret Desires


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noteworthy Secret Desires

Open Dog Class
1st Noteworthy Secret Desires



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   24
Group 2nd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   23
Group 3rd   
GCh Karleo's Gold Rush
  Great Pyrenees   17
Group 4th   
Belouro's Copper Baie Fine
  Portuguese Water Dog   16
BPIG   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dushanbe's What's the Scoop   Samoyed   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lena Spartanska Osada

Best Puppy In Breed
Lena Spartanska Osada



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lena Spartanska Osada

Reserve Winners Bitch
Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen

Junior Puppy Bitch Class
1st Lena Spartanska Osada

Senior Puppy Bitch Class
1st Lesley Elisa Vom Schmiedegaertchen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Select Dog
Ch Maribelle's Get On Your Boots




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
Ciana Del Ecousse

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse


Winners Dog: (1-1-0-0)
Credi Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Credi Del Ecousse


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ciana Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Ciana Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mi-Ti's What Dreams May Come



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Logres' Ava Gardner

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Puppy In Breed
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Junior Puppy Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Lagarada's Celtic Magic

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Britlinblues Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Select Bitch
Ch Britlinblues Get Offofmy Cloud


Winners Dog: (1-2-1-2)
Lagarada's Magic Beau

Senior Puppy Dog Class
1st Lagarada's Magic Beau


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Britlinblues Walking On Sunshine

Reserve Winners Bitch
Karador's Sweet And Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Karador's Sweet And Hot

12-18 Month Bitch Class
1st Britlinblues Walking On Sunshine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's Gold Rush




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Devincourts Beyond the Sea



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine

Best Of Opposite Sex
Goldwater's Silver Tip

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Belouro's Copper Baie Fine

12-18 Month Dog Class
1st Belouro's Copper Baie Fine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Goldwater's Silver Tip

12-18 Month Bitch Class
1st Goldwater's Silver Tip


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Dushanbe's Let It Snow

Best Of Opposite Sex
Snowshoe's Ja'Makin' Trouble At O'Blako

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Dushanbe's Let It Snow

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Let It Snow


Winners Dog: (2-2-0-0)
Snowshoe's Ja'Makin' Trouble At O'Blako

Reserve Winners Dog
Dushanbe's Dreamboat

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Dreamboat

Open Dog Class
1st Snowshoe's Ja'Makin' Trouble At O'Blako

3-6 Month Dog Class
1st Dushanbe's What's the Scoop


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dushanbe's Let It Snow

Reserve Winners Bitch
Lucerne's Sister Act

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Let It Snow

Open Bitch Class
1st Lucerne's Sister Act

3-6 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Oh What Fun


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silcort Cindy




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whiteheather WYSIWYG
  West Highland White Terrier   9
Group 2nd    Bernfield's Moorbern Moxie   Border Terrier   8
Group 3rd   
Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   7
Group 4th    Trumphill Le Marquis de Boeuf   Parson Russell Terrier   6
BPIG    Maybush Red G'Day Shayla   Australian Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Chesapeake Charm

Best Puppy In Breed
Regalridge Chesapeake Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Chesapeake Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Best Puppy In Breed
Maybush Red G'Day Shayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maybush Red G'Day Shayla

Senior Puppy Bitch Class
1st Maybush Red G'Day Shayla


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bernfield's Moorbern Moxie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bernfield's Moorbern Moxie

12-18 Month Bitch Class
1st Bernfield's Moorbern Moxie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rootn Polarexpress By Chewbacca



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

Best Puppy In Breed
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

Senior Puppy Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Trumphill Le Marquis de Boeuf



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise

Best Of Opposite Sex
Fortress Fallen Angel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress Devil In Disguise

12-18 Month Dog Class
1st Fortress Devil In Disguise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fortress Fallen Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Fortress Fallen Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   20
Group 2nd   
Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   17
Group 3rd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   16
Group 4th   
Ch Fwaggles She's So Fine
  Toy Manchester Terrier   13
BPIG    Lorelei Little V Tani Kazari   Affenpinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lorelei Little V Tani Kazari

Best Puppy In Breed
Lorelei Little V Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lorelei Little V Tani Kazari

Senior Puppy Bitch Class
1st Lorelei Little V Tani Kazari


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sigma Chi's Audrey at Whimsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhen's Three Ring Circus

Open Dog Class
1st Zhen's Three Ring Circus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Folklore Pineridge Pot Of Gold

Best Of Opposite Sex
Mordecai's I'm No Angel

Select Bitch
GCh Kabecca Grayson Firefly



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mordecai's I'm No Angel

Open Bitch Class
1st Mordecai's I'm No Angel


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Marbet Simple Pleasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Marbet Simple Pleasure

Reserve Winners Bitch
Marbet Connect The Dots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marbet Simple Pleasure

Open Bitch Class
1st Marbet Connect The Dots


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Cheristar's It's In His Kiss

Best Of Opposite Sex
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Puppy In Breed
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Saint Camber

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Best Puppy In Breed
Kinduhaven's Sugar'N Sass


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gnomehavens Saint Camber

Senior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Saint Camber


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinduhaven's Sugar'N Sass

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven's Sugar'N Sass


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Princess Mia

Best Puppy In Breed
PekeEasy Princess Mia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
PekeEasy Princess Mia

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Chasing Liberty

Canadian Bred Bitch Class
1st PekeEasy Chasing Liberty

Open Bitch Class
1st PekeEasy Princess Mia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Chandelier

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chriscendo Cool With It

Best Puppy In Breed
Chriscendo Cool With It


Winners Dog: (1-1-1-0)
Chriscendo Cool With It

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Cool With It


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chriscendo Chandelier

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Chandelier


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Annadeans Tickle My Fancy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fwaggles She's So Fine




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Adessi Elemental Afterglow
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
Ch Arisu's I'm Your Man
  Shiba Inu   11
Group 3rd   
GCh Seawind's Rocky Shore
  Keeshond   10
Group 4th   
Ch Jet's Illustrious Gypsy
  Schipperke   6
BPIG   
Ch Bluemount Silver Shadow
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bramley's Big Bad Leroy Brown




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch OnDaGo Footloose N Fancy Free

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Silver Shadow

Select Bitch
Ch Bluemount Silver Shadow



Winners Bitch: (0-1-0-2)
OnDaGo Glamorous Pearl

Open Bitch Class
1st OnDaGo Glamorous Pearl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Martrav's Kiss N Tell




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Seawind's Rocky Shore

Best Of Opposite Sex
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Seawind's Stayin' In Da Port


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Seawind's Stayin' In Da Port

Open Bitch Class
1st Seawind's Stayin' In Da Port


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Adessi Elemental Afterglow




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jet's Illustrious Gypsy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Loghavens Furever On My Mind AJ




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Christopher Neilson Top Dog
Points
Group 1st   
Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   25
Group 2nd   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   23
Group 3rd   
Ch Bannerstone's Ocean Crest
  Collie (Rough)   19
Group 4th   
GCh Timberline's Runnin' Wild
  German Shepherd Dog   13
BPIG   
Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Ez On The Eyes   Australian Shepherd   0
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Veritas From Russia With Love

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Novacoast Secret Admirer

Select Dog
Ch Novacoast Burden of Proof


Winners Dog: (1-1-2-0)
Novacoast Secret Admirer

Canadian Bred Dog Class
1st Novacoast Secret Admirer

3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Ez On The Eyes


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Veritas From Russia With Love

Open Bitch Class
1st Veritas From Russia With Love

3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast EZ To Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

Best Of Opposite Sex
Stonepillar's Navy at Quiche

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Steel Grey


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stonepillar's Steel Grey

Senior Puppy Dog Class
1st Stonepillar's Steel Grey


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stonepillar's Navy at Quiche

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Navy at Quiche


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Bannerstone's Ocean Crest

Best Of Opposite Sex
GCh Thistlebrae Gone With the Wind

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Cardross In With A Bang

Best Puppy In Breed
Bannerstone Highcroft Seashine


Winners Dog: (2-2-1-1)
Feoras Burn Notice

Reserve Winners Dog
Feoras Fierce Commotion

Senior Puppy Dog Class
1st Feoras Burn Notice
2nd Feoras Fierce Commotion


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Cardross In With A Bang

Reserve Winners Bitch
Bannerstone Highcroft Seashine

Senior Puppy Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Seashine

12-18 Month Bitch Class
1st Cardross In With A Bang


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Timberline's Runnin' Wild

Best Of Opposite Sex
GCh Blackcrest's Phara Selighaus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Helwinn's Buttercup Berry Baby

Open Bitch Class
1st Helwinn's Buttercup Berry Baby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Masquerade Mimosa




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Paray's Fabulousity

Best Of Opposite Sex
Celticgem's Lady Ashley

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Lyricisle's Pathfinder

Best Puppy In Breed
GCh Paray's Fabulousity

Select Dog
GCh Lyricisle's Orion The Hunter


Winners Dog: (1-2-2-0)
Lyricisle's Pathfinder

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyricisle's Pathfinder


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Celticgem's Lady Ashley

Reserve Winners Bitch
Sunnyseas Madd About Tango

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunnyseas Madd About Tango

Open Bitch Class
1st Celticgem's Lady Ashley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Feldberg Canadaday Firewrks LT

Best Of Opposite Sex
GCh Vastgota Nova Mayflower ST

Best Puppy In Breed
Feldberg Canadaday Firewrks LT


Winners Dog: (1-0-0-1)
Feldberg Canadaday Firewrks LT

Senior Puppy Dog Class
1st Feldberg Canadaday Firewrks LT



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Christopher Neilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Keltic Magick



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Corhil Diamond Dust At Aldercrest

Reserve Winners Bitch
Curig FaerieTale Keltic Magick

Senior Puppy Bitch Class
1st Curig FaerieTale Keltic Magick

Open Bitch Class
1st Corhil Diamond Dust At Aldercrest


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By