Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Tuesday, August 6, 2019 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:

-- Helene Belanger --
BPISS BPIS BBPIS GCH Sassytails I Go Commando
"Jackman"
Owner/Breeder/Handler: Helene Belanger, Sassytails Reg'd
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: William Byrne
Retriever (Golden)  
Ch Santiago de Himmelstein
Points: 156 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Alaskan Malamute  
GCh Gale Of Heavenkingdom
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Chinese Shar-Pei  
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Chinese Shar-Pei   Gumby's Kiss From A Rose
Best Veteran In Show
Judge: William Byrne
Australian Shepherd  
GCh Tresrullah's All Tuckered Out








Group 1 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   27
Group 2nd   
Ch Maktawae Wazn't Dat A Party
  Retriever (Labrador)   22
Group 3rd   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   20
Group 4th   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   10
BPIG    Nonnies Cosmic Wanderer   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maktawae Raise A Li'l Hell
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Duurstede's Ms Squeak
  Setter (Gordon)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Rovers Mazu Of Gentle Rivers

Best Of Opposite Sex
Celeste Biscay's Lapis Lazuli

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Best Puppy In Breed
Rovers PP Sargeant Pepper


Winners Dog: (3-2-1-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Reserve Winners Dog
Outdoors Durango

Junior Puppy Dog Class
1st Rovers PP Sargeant Pepper

Canadian Bred Dog Class
1st Cahal Biscay's Dapper Citrine

Open Dog Class
1st Outdoors Durango


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Celeste Biscay's Lapis Lazuli

Reserve Winners Bitch
Rovers Penny Lane

Junior Puppy Bitch Class
1st Rovers Penny Lane

12-18 Month Bitch Class
1st Celeste Biscay's Lapis Lazuli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Malibu Bay Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
GCh Baileymist Rhymes N Reasons

Select Dog
Ch Goodlife's Duff The Magic Dragon

Select Bitch
Ch Goodlife's Driving Miss Daisy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Maktawae Wazn't Dat A Party

Select Dog
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar


Winners Dog: (1-0-1-0)
Maktawae Wazn't Dat A Party

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maktawae Wazn't Dat A Party

3-6 Month Dog Class
1st Maktawae Raise A Li'l Hell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kylador's Up In Flames



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kylador's Up In Flames

Open Bitch Class
1st Kylador's Up In Flames


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Duurstede's Icefyre

Best Of Opposite Sex
Ch Valley View Elf In The Galaxy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Duurstede's Icefyre

Canadian Bred Dog Class
1st Duurstede's Icefyre


Veteran Bitch Class
1st Duurstede's Ms Squeak


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Open Bitch Class
1st Captiva's On The Bright Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashleysown Black Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hiddencreek's Without A Doubt

Best Puppy In Breed
Hiddencreek's Without A Doubt


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hiddencreek's Without A Doubt

Reserve Winners Dog
Hiddencreek's Tres Bien

Junior Puppy Dog Class
1st Hiddencreek's Without A Doubt

Open Dog Class
1st Hiddencreek's Tres Bien



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Nonnies My Kinda Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Coralyns Reflection On Ice

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Nonnies Cosmic Wanderer

Best Puppy In Breed
Nonnies Cosmic Wanderer


Winners Dog: (2-1-1-1)
Nonnies Cosmic Wanderer

Reserve Winners Dog
Della Fuima Cosmopolitan

Senior Puppy Dog Class
1st Nonnies Cosmic Wanderer

Open Dog Class
1st Della Fuima Cosmopolitan


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Nonnies Stellexi Sophia

Senior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Stellexi Sophia


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   14
Group 2nd   Ch Glenamadda Phoenix Of Wolfglen   Irish Wolfhound   11
Group 3rd   
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
Group 4th   Ch Arthayr B What The Deuce?   Norrbottenspets   0
BPIG    Laislinn's Valerio Pax Maximus   Irish Wolfhound   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Select Dog
Ch Doxieluv Happy Days Fonzie



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Veteran Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (1-3-0-4)
Ch Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Best Of Opposite Sex
Laislinn's Valerio Pax Maximus

Best Of Winners: (1-3-0-4)
Glenamadda Pei May Of Wolfholm

Best Puppy In Breed
Laislinn's Valerio Pax Maximus

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart


Winners Dog: (1-3-0-4)
Laislinn's Valerio Pax Maximus

Senior Puppy Dog Class
1st Laislinn's Valerio Pax Maximus


Winners Bitch: (1-3-0-4)
Glenamadda Pei May Of Wolfholm

Reserve Winners Bitch
Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Three Little Birds' Grooving ToThe Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul

Open Bitch Class
1st Glenamadda Pei May Of Wolfholm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arthayr B What The Deuce?

Best Puppy In Breed
Ch Arthayr B What The Deuce?




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Puppy In Breed
Windstorm Azad Beatrix

Select Bitch
Ch Khamsin's Caprice For A Song



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Windstorm Azad Beatrix

Senior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Azad Beatrix


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   27
Group 2nd   
Ch Boundless Carpe Diem
  Bullmastiff   16
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   15
Group 4th    BWK's Frequency Of The Beat V Tudor Danes   Great Dane   13
BPIG    King Zulu Von Der Haorepos   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pakoanani You Don't Waste Good   Saint Bernard   0
Best Veteran In Group   Ch Nimki Keikewabic Crazy Girl   Alaskan Malamute   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Select Dog
Ch SheBogi's Winner Takes All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 10 pts (1-5-3-2)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Ch Bearhug's Strike A Pose

Best Of Winners: (1-5-3-2)
Ironpride's Glitter Bomb

Best Puppy In Breed
Ironpride's Glitter Bomb

Select Dog
Ch Moonsnoe's Pride O' McKinley

Select Bitch
Ch Tundra Keikewabic Krystalmar


Winners Dog: (1-5-3-2)
Tonomi's I'm A Band Leader

Junior Puppy Dog Class
1st Tonomi's I'm A Band Leader


Winners Bitch: (1-5-3-2)
Ironpride's Glitter Bomb

Reserve Winners Bitch
Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearhug's Phantom Of Moonsnoe

12-18 Month Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong

Canadian Bred Bitch Class
1st Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ironpride's Glitter Bomb
2nd Bearhug's Wildling On The Move

Veteran Bitch Class
1st Ch Nimki Keikewabic Crazy Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Katmandu Dot Ca

Best Of Opposite Sex
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boundless Carpe Diem


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boundless Carpe Diem

Open Dog Class
1st Boundless Carpe Diem



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ultrasounds No Secrets In Life



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
BWK's Frequency Of The Beat V Tudor Danes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Onyxbay's Casablanca Guardia Di Palazzo Rio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mariner's Ice Breaker

Reserve Winners Bitch
Pure Karma Del Gran Oso Negro

12-18 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro

Canadian Bred Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Charbr Azeitona Doce Pomento

Best Puppy In Breed
Ch Charbr Azeitona Doce Pomento




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Opposite Sex
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Slaton's Sam Has Lovely Pants

Best Of Opposite Sex
Slaton's TCB In A Flash

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Slaton's Sam Has Lovely Pants


Winners Dog: (1-2-0-0)
Slaton's TCB In A Flash

Open Dog Class
1st Slaton's TCB In A Flash

3-6 Month Dog Class
1st Pakoanani You Don't Waste Good


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Slaton's Sam Has Lovely Pants

Reserve Winners Bitch
Johnsonfarms Mustang Sally Ride

12-18 Month Bitch Class
1st Johnsonfarms Mustang Sally Ride

Open Bitch Class
1st Slaton's Sam Has Lovely Pants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   12
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   11
Group 3rd   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   10
Group 4th   Ch Paradym Jemma The Jetsetter   Norwich Terrier   9
BPIG   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
M&M Lamz The World Is Not Enough


Winners Dog: (1-0-0-0)
M&M Lamz The World Is Not Enough

Senior Puppy Dog Class
1st M&M Lamz The World Is Not Enough



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dralion Onrway Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Foxlore Shout It Out Loud

Open Bitch Class
1st Foxlore Shout It Out Loud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Paradym Jemma The Jetsetter




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Algernon Sandcastle Magic Man

Best Of Opposite Sex
Algernon Storm Warning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Algernon Sandcastle Magic Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Algernon Sandcastle Magic Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Algernon Sandcastle Magic Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Algernon Storm Warning

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algernon Storm Warning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyehigh's Cracker

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Cracker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyehigh's Cracker

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Fire And Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Cracker

Canadian Bred Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   20
Group 2nd   
Ch Jimary Belaire Bobby Bonz DJ
  Pug   19
Group 3rd   
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   13
Group 4th   Ch Huntmagic Garfield   Cavalier King Charles Spaniel   12
BPIG    Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Huntmagic Garfield

Best Of Opposite Sex
Midsummers Perfect Storm

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Select Dog
Ch Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (1-4-2-0)
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Midsummers Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Bardora Halloween Trick

Senior Puppy Bitch Class
1st Bardora Halloween Trick

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm
2nd Endearings Tallygold Sage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway

Best Puppy In Breed
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tinyprints Dark N Manly

Best Puppy In Breed
Tinyprints Charming Win


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tinyprints Charming Win

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Charming Win



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynroys U R So Fulla Beans

Best Of Opposite Sex
Lynroy's L'il Golden Dude

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynroys U R So Fulla Beans


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynroy's L'il Golden Dude

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lynroy's L'il Golden Dude


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lynroys U R So Fulla Beans

12-18 Month Bitch Class
1st Lynroys U R So Fulla Beans


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Jimary Belaire Bobby Bonz DJ

Best Of Opposite Sex
Heubergs I'll Always Remember You

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Heubergs Every Chance I Get

Best Puppy In Breed
Heubergs Every Chance I Get

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up


Winners Dog: (1-2-3-0)
Heubergs Every Chance I Get

Senior Puppy Dog Class
1st Heubergs Every Chance I Get


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Heubergs I'll Always Remember You

Reserve Winners Bitch
Heubergs Moment In Time

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs I'll Always Remember You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Moment In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Szulik's Lovely Pasha Britany




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy
  Chinese Shar-Pei   13
Group 2nd   
Ch Keesridge's Ode To Valhallla
  Keeshond   11
Group 3rd   
Ch Bythebulls Wonder Girl
  French Bulldog   8
Group 4th   Ch Muir's Chicka Wow Wow   Bulldog   6
BPIG   
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Kiss From A Rose   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Muir's Chicka Wow Wow

Best Puppy In Breed
Muir's Chicka Wow Wow

Select Bitch
GCh Muirs If The Broom Fits


3-6 Month Dog Class
1st Muir N Tremars Not Done Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Gumby's Flew The Cooper Buoy

Best Puppy In Breed
Gumby's Flew The Cooper Buoy

Select Dog
GCh Gumby's Jive Talking Underdog


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gumby's Flew The Cooper Buoy

Junior Puppy Dog Class
1st Gumby's Flew The Cooper Buoy


3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Kiss From A Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

Best Of Opposite Sex
Whitecap Illy Expresso

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso


Winners Dog: (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

12-18 Month Dog Class
1st Laguna Dios Dom Perignon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whitecap Illy Expresso

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Bythebulls Wonder Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Puppy In Breed
Bythebulls Wonder Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bythebulls Wonder Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Bythebulls Wonder Girl

3-6 Month Bitch Class
1st Seulement Lisse Et Doux


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Keesridge's Ode To Valhallla

Best Of Opposite Sex
Keesridge's All That Jazz

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Keesridge's Ode To Valhallla


Winners Dog: (1-2-0-0)
Keesridge's Ode To Valhallla

Open Dog Class
1st Keesridge's Ode To Valhallla


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Keesridge's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Keesridge's Starlit Skye

12-18 Month Bitch Class
1st Keesridge's All That Jazz

Open Bitch Class
1st Keesridge's Starlit Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Merrylegs Will Raise The Standard


3-6 Month Dog Class
1st Stately's Worth Waiting For



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   37
Group 2nd   Ch Hellwigg's Clash Of The Titans   German Shepherd Dog   30
Group 3rd   Ch Lynphil Pretty Little Liar   Shetland Sheepdog   29
Group 4th   
Ch Omega's Shez Sucha Diva
  Collie (Rough)   21
BPIG   
Ch Crinan Final Decision
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Byeyo's It's All About Me   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Tresrullah's All Tuckered Out
  Australian Shepherd   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Nail Hills Make It So Number One

Best Puppy In Breed
Nail Hills Make It So Number One

Select Bitch
Ch Buzzard's Cruising At Warp Speed


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nail Hills Make It So Number One

Senior Puppy Dog Class
1st Nail Hills Make It So Number One


3-6 Month Bitch Class
1st Byeyo's It's All About Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Ch Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Hear Me Roar

Select Dog
Ch Wenlisa's Irrepressible

Select Bitch
Ch Hearthside Eloquence


Veteran Dog Class
1st GCh Tresrullah's All Tuckered Out


Winners Bitch: (0-2-3-2)
Wenlisa's Hear Me Roar

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Danica

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar

Open Bitch Class
1st Aleshanee Danica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cameron's Bannockburn Bettyann




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vallnery Orange Is The New Black

Best Puppy In Breed
Vallnery Orange Is The New Black



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vallnery Orange Is The New Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Vallnery Orange Is The New Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Omega's Shez Sucha Diva

Best Of Opposite Sex
Omega High Class

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Omega's Shez Sucha Diva

Best Puppy In Breed
Omega High Class

Select Dog
Ch Glasgowhill's Legacy Of Twin Pine


Winners Dog: (1-5-1-0)
Omega High Class

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega High Class

3-6 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Magnum Force


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kaymann's Crime Does Not Pay



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ashland's Radiant Cowboy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nyirsegfia Fecsego

Best Of Opposite Sex
Herdabout The Perfect Blend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nyirsegfia Fecsego

Best Puppy In Breed
Herdabout The Perfect Blend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nyirsegfia Fecsego

Open Dog Class
1st Nyirsegfia Fecsego

3-6 Month Dog Class
1st McPotter's Creek's Tuzvihar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Herdabout The Perfect Blend

Senior Puppy Bitch Class
1st Herdabout The Perfect Blend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
Ch Lynphil Pretty Little Liar

Best Of Opposite Sex
Ch Cermel Quantum Leap

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Lynphil Girl Of The Times

Best Puppy In Breed
Crinan Final Decision


Winners Dog: (1-5-1-1)
Crinan Final Decision

Senior Puppy Dog Class
1st Crinan Final Decision


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Lynphil Girl Of The Times

Reserve Winners Bitch
Cermel Gardengate Olivesmount Spice It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermel Gardengate Olivesmount Spice It Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrooks Chunky Monkey

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Girl Of The Times
2nd Divine's Secret Destiny

Open Bitch Class
1st Crinan All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Excalibur's Runnin Outta Sunshine

Best Of Opposite Sex
Wingenium Emangy

Best Puppy In Breed
Bredright Pearl Harbour



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wingenium Emangy

Reserve Winners Bitch
Bredright Pearl Harbour

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Pearl Harbour

12-18 Month Bitch Class
1st Wingenium Emangy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By