Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Wednesday, August 7, 2019 - Show # 4



Related Results


Results courtesy of:

-- Cheryl Vanderlinde --
CH SheBogi's Winner Takes All
"Marko"
Breeder/Owner/Handler: Cheryl Vanderlinde, SheBogi Reg'd Akitas
www.shebogi.com


Best In Show
Judge: Ron Mahon
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ron Mahon
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 114
Best Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Pekingese  Ch Pekeden Perchance A Dragon
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Australian Cattle Dog   Byeyo's It's All About Me
Best Altered In Show
Judge: Ron Mahon
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GCh Alstertal's Lady Gwenevere








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   24
Group 2nd   GCh Ashleysown Black Magic   Spaniel (American Cocker)   23
Group 3rd   
GCh Coralyns Reflection On Ice
  Spaniel (English Cocker)   22
Group 4th   
Captiva's On The Bright Side
  Setter (Irish)   21
BPIG   Ch Rovers Penny Lane   Barbet   N/A
Best Altered In Group   
Gloryland's I Love Lucy
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Rovers Mazu Of Gentle Rivers

Best Of Opposite Sex
Rovers Penny Lane

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Best Puppy In Breed
Rovers Penny Lane


Winners Dog: (3-2-1-0)
Cahal Biscay's Dapper Citrine

Reserve Winners Dog
Rovers PP Sargeant Pepper

Junior Puppy Dog Class
1st Rovers PP Sargeant Pepper

Canadian Bred Dog Class
1st Cahal Biscay's Dapper Citrine

Open Dog Class
1st Outdoors Durango


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Rovers Penny Lane

Reserve Winners Bitch
Celeste Biscay's Lapis Lazuli

Junior Puppy Bitch Class
1st Rovers Penny Lane

12-18 Month Bitch Class
1st Celeste Biscay's Lapis Lazuli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Select Bitch
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Whisperfield Malibu Bay Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Ch Goodlife's Driving Miss Daisy

Select Dog
Ch Goodlife's Duff The Magic Dragon

Select Bitch
GCh Baileymist Rhymes N Reasons


Winners Dog: (1-0-2-2)
Brookshire's Secret Agent

Open Dog Class
1st Brookshire's Secret Agent



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

Best Of Opposite Sex
Castlegar Bluebonnet

Best Puppy In Breed
Castlegar Bluebonnet



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Castlegar Bluebonnet

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Bluebonnet

Sexually Altered Bitch Class
1st Gloryland's I Love Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kylador's Up In Flames



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kylador's Up In Flames

Open Bitch Class
1st Kylador's Up In Flames


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Valley View Elf In The Galaxy

Best Of Opposite Sex
Killbride Karrelene Tawney Port

Best Puppy In Breed
Killbride Karrelene Tawney Port


Winners Dog: (2-0-0-1)
Killbride Karrelene Tawney Port

Reserve Winners Dog
Duurstede's Icefyre

Junior Puppy Dog Class
1st Killbride Karrelene Tawney Port

Canadian Bred Dog Class
1st Duurstede's Icefyre



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Open Bitch Class
1st Captiva's On The Bright Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashleysown Black Magic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hiddencreek's Tres Bien

Best Puppy In Breed
Hiddencreek's Without A Doubt


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hiddencreek's Tres Bien

Reserve Winners Dog
Hiddencreek's Without A Doubt

Junior Puppy Dog Class
1st Hiddencreek's Without A Doubt

Open Dog Class
1st Hiddencreek's Tres Bien



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coralyns Reflection On Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   11
Group 2nd   
Ch Telford's In Good Company
  Beagle   10
Group 3rd   
GCh Sweet Little Lady Madonna
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   9
Group 4th   Ch Chetcote Saucy Sensation   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   2
BPIG   
Ch Telford's In Good Company
  Beagle   N/A
Best Altered In Group   
GCh Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Telford's In Good Company

Best Puppy In Breed
Ch Telford's In Good Company




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Sweet Little Lady Madonna

Best Of Opposite Sex
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Sonoma's Bet On Me ML

Best Puppy In Breed
Chetcote A Spoonful Of Sugar

Select Dog
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Select Bitch
Ch Chetcote Pawprint Mademoiselle


Winners Dog: (1-2-2-2)
Sonoma's Bet On Me ML

Canadian Bred Dog Class
1st Sonoma's Bet On Me ML


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Reserve Winners Bitch
Chetcote A Spoonful Of Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote A Spoonful Of Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Alstertal's Lady Gwenevere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wildwood's Benbecula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wildwood's Benbecula

Open Dog Class
1st Wildwood's Benbecula



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   21
Group 2nd   
GCh Gale Of Heavenkingdom
  Alaskan Malamute   20
Group 3rd    Onyxbay's Casablanca Guardia Di Palazzo Rio   Kuvasz   14
Group 4th   
Ch Boundless Carpe Diem
  Bullmastiff   13
BPIG   Ch Ironpride's Glitter Bomb   Alaskan Malamute   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Haltonhill's Flying High
  Boxer   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Select Dog
Ch SheBogi's Winner Takes All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Gale Of Heavenkingdom

Best Of Opposite Sex
Bearhug's NorthernSong

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Bearhug's NorthernSong

Best Puppy In Breed
Ch Ironpride's Glitter Bomb

Select Bitch
Ch Ironpride's Glitter Bomb


Winners Dog: (1-3-1-1)
Tonomi's I'm A Band Leader

Junior Puppy Dog Class
1st Tonomi's I'm A Band Leader


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Bearhug's NorthernSong

Reserve Winners Bitch
Bearhug's Wildling On The Move

12-18 Month Bitch Class
1st Bearhug's NorthernSong

Canadian Bred Bitch Class
1st Shelaskan's Rebirth Of Moonsnoe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug's Wildling On The Move


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
GCh Katmandu Dot Ca


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Haltonhill's Flying High



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boundless Carpe Diem




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ultrasounds No Secrets In Life



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
BWK's Frequency Of The Beat V Tudor Danes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Onyxbay's Casablanca Guardia Di Palazzo Rio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mariner's Ice Breaker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mariner's Ice Breaker

Reserve Winners Bitch
Pure Karma Del Gran Oso Negro

12-18 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro

Canadian Bred Bitch Class
1st Mariner's Ice Breaker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Opposite Sex
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Johnsonfarms Mustang Sally Ride

Best Of Opposite Sex
Slaton's TCB In A Flash

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Johnsonfarms Mustang Sally Ride


Winners Dog: (1-2-0-0)
Slaton's TCB In A Flash

Open Dog Class
1st Slaton's TCB In A Flash


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Johnsonfarms Mustang Sally Ride

Reserve Winners Bitch
Slaton's Sam Has Lovely Pants

12-18 Month Bitch Class
1st Johnsonfarms Mustang Sally Ride

Open Bitch Class
1st Slaton's Sam Has Lovely Pants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    Skyehigh's Cracker   West Highland White Terrier   11
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   9
Group 3rd   GCh Paperman Atlantis   Lakeland Terrier   8
Group 4th   Ch Cairnmoor Fergus' Sorcha   Cairn Terrier   7
BPIG    Skyehigh's Cracker   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Best Of Opposite Sex
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Canadian Bred Dog Class
1st Kilmaree Torrance At Mistybrig


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cairnmoor Fergus' Sorcha

Open Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dralion Onrway Solitaire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Foxlore Shout It Out Loud

Open Bitch Class
1st Foxlore Shout It Out Loud


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Algernon Storm Warning

Best Of Opposite Sex
Algernon Sandcastle Magic Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Algernon Storm Warning


Winners Dog: (1-1-0-0)
Algernon Sandcastle Magic Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Algernon Sandcastle Magic Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Algernon Storm Warning

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algernon Storm Warning


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Open Bitch Class
1st Chess Celestial Sister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skyehigh's Cracker

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Cracker



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skyehigh's Cracker

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Fire And Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Cracker

Canadian Bred Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Heaven Hi's Gem Twist At Szulik
  Toy Manchester Terrier   21
Group 2nd   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   20
Group 3rd   Ch Pekeden Perchance A Dragon   Pekingese   14
Group 4th   
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway
  Italian Greyhound   13
BPIG   Ch Pekeden Perchance A Dragon   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moongate Yur My Boy Toy   Chihuahua (Short Coat)   0
Best Altered In Group    Kapatria's Beauty By Design   Havanese   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Midsummers Perfect Storm

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Select Dog
Ch Huntmagic Garfield


Winners Dog: (1-4-2-0)
Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Midsummers Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Bardora Halloween Trick

Senior Puppy Bitch Class
1st Bardora Halloween Trick

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midsummer Somewhere In Time

Open Bitch Class
1st Midsummers Perfect Storm
2nd Endearings Tallygold Sage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Moongates Wrecking Ball


3-6 Month Dog Class
1st Moongate Yur My Boy Toy


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Moongates Wrecking Ball

Reserve Winners Bitch
Cogie's Yur My Maisie

12-18 Month Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball

Open Bitch Class
1st Cogie's Yur My Maisie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Oldhavana's Phoenix At Sandant


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kapatria's Warrior Darcy

Canadian Bred Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy


3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelites Faith In Sandant

Sexually Altered Bitch Class
1st Kapatria's Beauty By Design


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway

Best Puppy In Breed
Voici Ur Gonna Hear Me Roar At Ojibway



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pekeden Perchance A Dragon

Best Puppy In Breed
Pekeden Perchance A Dragon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pekeden Perchance A Dragon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pekeden Perchance A Dragon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tinyprints Dark N Manly

Best Puppy In Breed
Tinyprints Charming Win


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tinyprints Charming Win

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Charming Win



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
Heubergs Moment In Time

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Heubergs Every Chance I Get

Best Puppy In Breed
Heubergs Every Chance I Get

Select Dog
Ch Jimary Belaire Bobby Bonz DJ


Winners Dog: (1-2-3-0)
Heubergs Every Chance I Get

Senior Puppy Dog Class
1st Heubergs Every Chance I Get


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Heubergs Moment In Time

Reserve Winners Bitch
Heubergs I'll Always Remember You

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs I'll Always Remember You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Moment In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Hi's Gem Twist At Szulik




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   16
Group 2nd   
Ch Muirs If The Broom Fits
  Bulldog   13
Group 3rd   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   9
Group 4th   
Ch Keesridge Echo Across An Ocean
  Keeshond   7
BPIG   
Ch Bythebulls Wonder Girl
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Kiss From A Rose   Chinese Shar-Pei   0
Best Altered In Group   
GCh Gumby's Jacoby Ready To Play
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Muirs If The Broom Fits

Best Puppy In Breed
ThunderBulls Sugar Britches Of Rugerlane

Select Bitch
Ch Danier Muirs Lil Running Mouse


3-6 Month Dog Class
1st Muir N Tremars Not Done Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy

Select Dog
Ch Gumby's Flew The Cooper Buoy


Sexually Altered Dog Class
1st GCh Gumby's Jacoby Ready To Play


3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Kiss From A Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

Best Of Opposite Sex
Whitecap Illy Expresso

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso


Winners Dog: (1-1-0-0)
Laguna Dios Dom Perignon

12-18 Month Dog Class
1st Laguna Dios Dom Perignon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Whitecap Illy Expresso

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Ch Bythebulls Wonder Girl

Best Puppy In Breed
Ch Bythebulls Wonder Girl



3-6 Month Bitch Class
1st Seulement Lisse Et Doux


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Best Of Opposite Sex
Keesridge's Starlit Skye

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Keesridge Baby Let's Cruz

Best Puppy In Breed
Keesridge Baby Let's Cruz

Select Dog
Ch Keesridge's Ode To Valhallla


Winners Dog: (1-2-2-0)
Keesridge Baby Let's Cruz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Keesridge Baby Let's Cruz


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Keesridge's Starlit Skye

Reserve Winners Bitch
Keesridge's All That Jazz

12-18 Month Bitch Class
1st Keesridge's All That Jazz

Open Bitch Class
1st Keesridge's Starlit Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Merrylegs Will Raise The Standard


3-6 Month Dog Class
1st Stately's Worth Waiting For



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   26
Group 2nd   
GCh Colwick's Cover Story
  Collie (Smooth)   21
Group 3rd   Ch Byeyo's In The Sin Bin   Australian Cattle Dog   19
Group 4th   Ch Hellwigg's Clash Of The Titans   German Shepherd Dog   15
BPIG   
Bredright Pearl Harbour
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Byeyo's It's All About Me   Australian Cattle Dog   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Puppy In Breed
Nail Hills Make It So Number One

Select Bitch
Ch Buzzard's Cruising At Warp Speed


Winners Dog: (1-0-1-2)
Nail Hills Make It So Number One

Senior Puppy Dog Class
1st Nail Hills Make It So Number One


3-6 Month Bitch Class
1st Byeyo's It's All About Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Ch Ausable Rvr Ninety Nine Problems

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Hear Me Roar

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Select Bitch
Ch Hearthside Eloquence



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Wenlisa's Hear Me Roar

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cameron's Bannockburn Bettyann




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vallnery Orange Is The New Black

Best Puppy In Breed
Vallnery Orange Is The New Black



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vallnery Orange Is The New Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Vallnery Orange Is The New Black


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Omega's Shez Sucha Diva

Best Of Opposite Sex
Omega High Class

Best Puppy In Breed
Omega High Class


Winners Dog: (1-1-0-1)
Omega High Class

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Omega High Class


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ennismoor's Celebration

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Celebration


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Colwick's Cover Story

Best Of Opposite Sex
Ch Kaymann's Crime Does Not Pay




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ashland's Radiant Cowboy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Nyirsegfia Fecsego

Best Of Opposite Sex
Herdabout The Perfect Blend

Best Puppy In Breed
Herdabout The Perfect Blend


3-6 Month Dog Class
1st McPotter's Creek's Tuzvihar


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Herdabout The Perfect Blend

Senior Puppy Bitch Class
1st Herdabout The Perfect Blend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Crinan Final Decision

Best Of Opposite Sex
Crinan All That Jazz

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Crinan Final Decision

Best Puppy In Breed
Crinan Final Decision


Winners Dog: (1-2-0-0)
Crinan Final Decision

Senior Puppy Dog Class
1st Crinan Final Decision


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Crinan All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Chunky Monkey

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrooks Chunky Monkey

Open Bitch Class
1st Crinan All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Excalibur's Runnin Outta Sunshine

Best Of Opposite Sex
Bredright Pearl Harbour

Best Puppy In Breed
Bredright Pearl Harbour



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bredright Pearl Harbour

Reserve Winners Bitch
Wingenium Emangy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bredright Pearl Harbour

12-18 Month Bitch Class
1st Wingenium Emangy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By