Red Deer & District Kennel Club
Sunday, April 8, 2018



Related Results

Obedience

Friday, April 06 (Obedience Trial 1)
Saturday, April 07 (Obedience Trial 2)
Sunday, April 08 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, April 06 (Rally Trial 1)
Saturday, April 07 (Rally Trial 2)
Sunday, April 08 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Roger Hartinger
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 429 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Roger Hartinger
Bulldog  
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
Points: 390
Best Puppy In Show
Judge: Roger Hartinger
Shih Tzu  
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
Best Baby Puppy In Show
Judge: Roger Hartinger
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake Tyrone Surfnpipeline








Group 1 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   52
Group 2nd   
GCh Blazingstar Black Bubbly
  Retriever (Flat-Coated)   48
Group 3rd   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   42
Group 4th   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   33
BPIG    Malhaven Reckless Abandon   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Taffy's Chase Is On The Case
  Retriever (Golden)   8
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Wulymuts Nutella

Best Of Opposite Sex
Wulymuts Neopolitan

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Wulymuts Nutella

Best Puppy In Breed
Wulymuts Nutella


Winners Dog: (2-1-0-0)
Wulymuts Neopolitan

Reserve Winners Dog
Wulymut's Napoleon


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Wulymuts Nutella

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh LK Wallaby



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Of Opposite Sex
Ch Braebrook's This Is How We Do

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Malhaven Reckless Abandon

Best Puppy In Breed
Malhaven Reckless Abandon

Select Dog
Malhaven Ice On The Side

Select Bitch
Ch Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln


Winners Dog: (1-2-3-3)
Malhaven Reckless Abandon


Winners Bitch: (1-2-3-3)
Malhaven Scandalous Behavior

Reserve Winners Bitch
Eva Von Den Donau-Wirblen

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
Stonepeake Chx In The Mail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Blazingstar Black Bubbly

Best Of Opposite Sex
GCh Blazingstar Galwey

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Prairielight Freyja

Best Puppy In Breed
Birdztheword Too Humble To Brag

Select Dog
Ch Prairielight Kaboom


Winners Dog: (1-1-3-1)
Birdztheword Too Humble To Brag


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Prairielight Freyja

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Ch Taffy's Soul Train

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Kohana's Aint Too Proud To Beg

Best Puppy In Breed
Kohana's Aint Too Proud To Beg

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
GCh Canzas Sparkling Rosie


Winners Dog: (1-4-2-2)
Kohana's Aint Too Proud To Beg


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Tangleloft Destiny Awaits

Reserve Winners Bitch
Hollykins Simply Marvelous

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
Avatar's Meant To Be Pikkinokka-Jocar

Select Dog
Ch Pikkinokka Starcar For Impreza


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sevenoaks Three Penny Opera


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sevenoaks Sagebrush Betsymae

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Trusask's Walk This Way

Best Puppy In Breed
Trusask's Walk This Way


Winners Dog: (2-0-0-0)
Trusask's Walk This Way

Reserve Winners Dog
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch KLAD Samamari Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
Sunshuel Rock Me

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Eskuissel Skillful Maquin

Best Puppy In Breed
Sunshuel Rock Me


Winners Dog: (1-2-1-0)
Eskuissel Skillful Maquin


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sunshuel Rock Me

Reserve Winners Bitch
Hobbithall Gallifreyan

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Especially Hot Rod Harley

Best Of Opposite Sex
GCh Especially Dixie Chick

Select Dog
Ch Winauby's Toppa The World



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Winauby's U Got Atta Tu'd

Reserve Winners Bitch
Sherlocks Devil In A Blu Dress

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnibone's Get'It On


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnibone's Get'It On


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch RoseWin's Legacy In Time

Select Dog
GCh Koping Win'Weim Pink Floyd







Group 2 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   GCh Elance Mosaic At Elista   Borzoi   55
Group 2nd   
Barrassy's Silhouette
  Irish Wolfhound   48
Group 3rd   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   42
Group 4th   Ch Badgerden's Noah's Bark   Finnish Spitz   41
BPIG   
Ethos No Ordinary Love
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pikkinokka's Shoot Fer The Stars   Finnish Spitz   8
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising

Best Of Opposite Sex
Waskaoo's Rumor Has It

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Waskasoo's Special Addition

Best Puppy In Breed
Waskasoo's Special Addition


Winners Dog: (1-2-1-0)
Waskasoo's Special Addition


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Waskaoo's Rumor Has It

Reserve Winners Bitch
Telford's Gee I Am Flattered

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Boru's Violet Light At Fuimus

Best Puppy In Breed
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Boru's Violet Light At Fuimus

Reserve Winners Bitch
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GCh Elance Mosaic At Elista

Best Of Opposite Sex
Elance Master And Commander

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Sylvan Elance Summerlane's Limelight

Best Puppy In Breed
Wolfwoods Celestial Sky


Winners Dog: (3-3-0-1)
Elance Master And Commander

Reserve Winners Dog
Wolfwoods' Spirit Walker


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Sylvan Elance Summerlane's Limelight

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Celestial Sky

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh RHK Sunrise's Night Phantom

Best Of Opposite Sex
Ch HR Cream Kisses V Teckelwood ML

Best Puppy In Breed
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Select Dog
Ch Era Of An Artistic Renaissance



Winners Bitch: (0-2-2-1)
RHK Smoky Coco Prima Sparkle

Reserve Winners Bitch
RHK Stormy's Miss Hazel Grace

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Christofle Curtain Lights

Best Puppy In Breed
Era Of Avatar FS Legends



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Era Of Avatar FS Legends

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Best Of Opposite Sex
Setivalt Name's MacGyver

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Best Puppy In Breed
Setivalt Name's MacGyver

Select Bitch
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW


Winners Dog: (2-1-0-1)
Setivalt Name's MacGyver

Reserve Winners Dog
Wagswell's Squeakquel MW


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
Badgerden's Noah's Bark

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Kiss Kiss Bang Bang

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Star Kissed



Winners Bitch: (2-5-0-2)
Badgerden's Noah's Bark

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Kiss Kiss Bang Bang

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Windrock Roadhouse Blues



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Of Opposite Sex
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Barrassy's Silhouette

Best Of Opposite Sex
Ch Hawkhaven Tarntuck Tommy Tee

Best Puppy In Breed
Heathview Nellie Belle

Select Dog
Ch Silhouette Watson Macstiubhart



Winners Bitch: (2-2-2-0)
Barrassy's Silhouette

Reserve Winners Bitch
Heathview Nellie Belle

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Namaqua Park Out Of Africa

Best Puppy In Breed
Namaqua Park Out Of Africa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Namaqua Park Out Of Africa

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 7 pts (0-2-1-5)
Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Puppy In Breed
Ethos No Ordinary Love

Select Bitch
GCh Lynallan Never Gets The Blues



Winners Bitch: (0-2-1-5)
Ethos No Ordinary Love

Reserve Winners Bitch
Tarrango Lynallan Ruffian





Group 3 - Harto Stockmari Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wathaman's Adventurous Affair   Rottweiler   103
Group 2nd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   99
Group 3rd   
GCh Ringkona's Slippery When Wet
  Siberian Husky   81
Group 4th   
Ch Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   70
BPIG   
Ch Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashemburg Kizz My Frozen Asset   Rottweiler   3
Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch TyOhni's Sanekats Weylyn



Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 14 pts (5-4-2-4)
GCh Mirogod Sledzikujacy Bern

Best Of Opposite Sex
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom

Best Of Winners: (5-4-2-4)
NitroBerner's Enjoy The Jewl

Best Puppy In Breed
Bamm-Bamm Von Sasaunna

Select Dog
Ch Tailspins My Heart Soars

Select Bitch
Ch Maja Vom Colmberg Wäldchen


Winners Dog: (5-4-2-4)
Bamm-Bamm Von Sasaunna

Reserve Winners Dog
Tailspins Gold For Berneden


Winners Bitch: (5-4-2-4)
NitroBerner's Enjoy The Jewl

Reserve Winners Bitch
Marieke Vom Durrbachler Wald

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 17 pts (3-8-4-3)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Ch Martini's Red Carpet Ready

Best Of Winners: (3-8-4-3)
Timbavati's Miss Bme

Best Puppy In Breed
Timbavati's Miss Bme

Select Dog
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Select Bitch
GCh Tybrushe's Deja Vu


Winners Dog: (3-8-4-3)
Falconhurst Red Viper

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Buccaneer


Winners Bitch: (3-8-4-3)
Timbavati's Miss Bme

Reserve Winners Bitch
Breakout's Precious Gem

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Kenterain N Newalba's Goldengem

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sycalcade's Fly For Freedom

Best Puppy In Breed
Sycalcade's Fly For Freedom

Select Dog
GCh Breezy Hill's Life Of The Party At Mordawn


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sycalcade's Fly For Freedom


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Kenterain N Newalba's Goldengem

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 13 pts (3-5-4-2)
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Winners: (3-5-4-2)
Sharinway's She's A Golddigger

Best Puppy In Breed
Sharinway's She's A Golddigger

Select Dog
Ch Baystar's Rocketman

Select Bitch
GCh Cassel N dBella's Wicked


Winners Dog: (3-5-4-2)
Gentry's Commander Ryker

Reserve Winners Dog
Sharinway's Expensive Boy Toy


Winners Bitch: (3-5-4-2)
Sharinway's She's A Golddigger

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Bella On Heels

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour

Best Of Opposite Sex
Ch Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Best Puppy In Breed
Olympian's Neet Stars &Stripes



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Olympian's Neet Stars &Stripes

Reserve Winners Bitch
Cilka's Resurrect The Architect

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Eden's Genesis North At ThunderBaron

Best Of Opposite Sex
Bendegeit's Arson Around

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (2-2-0-1)
Bendegeit's Arson Around

Reserve Winners Dog
Tailcreek's Black Watch


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Bendegeit's Peridots N Pearls

Reserve Winners Bitch
Tailcreek's I Wanna Believe

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Nautica's Ocean Escapade

Best Of Opposite Sex
Nautica's Reign Of The Ocean

Select Dog
GCh Titanbear Quidi Vdi



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Nautica's Reign Of The Ocean

Reserve Winners Bitch
Nautica's Great Big Sea

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Aveiro's Fire In The Sky

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Aveiro's Fire In The Sky

Best Puppy In Breed
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo

Select Dog
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent


Winners Dog: (2-2-2-0)
Baywood Echo Waves Reflected

Reserve Winners Dog
Estrelaleal Ahead By A Century


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Aveiro's Fire In The Sky

Reserve Winners Bitch
Aveiro's Storming The Beach

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Wathaman's Adventurous Affair

Best Of Opposite Sex
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger

Best Puppy In Breed
Amelyns Trick Or Treat V Bernkastel



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Amelyns Trick Or Treat V Bernkastel

Reserve Winners Bitch
Tierney's Call Of The Wild

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Let The Magic Begin


Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Aerdenhout's Doc Holiday

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Pretty In Pink

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Aerdenhout's Doc Holiday

Best Puppy In Breed
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Select Dog
GCh Innovations Heaven's On Fire

Select Bitch
Ch Innovations Dutch Destroyer


Winners Dog: (1-3-3-2)
Aerdenhout's Doc Holiday


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Kiraly's Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Diamond Inthe Ruff

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Steinhaus V Consort Ruffian

Best Of Opposite Sex
Ariaspride Benito

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Steinhaus V Consort Ruffian

Best Puppy In Breed
Ariaspride Benito


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ariaspride Benito


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Steinhaus V Consort Ruffian

Judge: Harto Stockmari

Best Of Breed: 10 pts (1-4-4-2)
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Nanook's Footprints Thru Time

Best Of Winners: (1-4-4-2)
Nanook's Footprints Thru Time

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints Thru Time

Select Dog
GCh Nanook's Alberta Clipper

Select Bitch
Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm


Winners Dog: (1-4-4-2)
Arcticsun's Heartbreak Hotel


Winners Bitch: (1-4-4-2)
Nanook's Footprints Thru Time

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Mlle Bretzel





Group 4 - Roger Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   38
Group 2nd   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   34
Group 3rd   
Ch Minuteman Safety Last
  Schnauzer (Miniature)   30
Group 4th   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   27
BPIG   Ch Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Keepsake Tyrone Surfnpipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   1
Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Schaber's Chargers The Legend Of Troy


Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nosehill's Asha

Best Of Opposite Sex
Nosehill's Tywin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nosehill's Asha


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nosehill's Tywin


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nosehill's Asha

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ganymede's Excalibur

Best Of Opposite Sex
Middleshires Page Out Of History At Rikar

Best Puppy In Breed
Middleshires Page Out Of History At Rikar


Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Best Puppy In Breed
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cairnisle Runs With Wolves


Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Foxjar Moonstruck At Quissex



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign

Best Puppy In Breed
Ch TG's Take The Lead At Keriland

Select Bitch
Ch TG's Take The Lead At Keriland


Winners Dog: (1-0-1-2)
Cearuil's Radha Ta Me


Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Taras Mac-Ken-Char Mr Big

Best Of Opposite Sex
Dralion's Lead On McDuff

Best Puppy In Breed
Dralion's Lead On McDuff



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boldheart's Bend The Rules

Best Puppy In Breed
Boldheart's Bend The Rules


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boldheart's Bend The Rules


Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Minuteman Safety Last

Best Of Opposite Sex
Minuteman Hello Gorgeous

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kaos Holding Onto A Dream


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kaos Holding Onto A Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Minuteman Hello Gorgeous

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Haigis Winters Clo Dubh



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haigis Dorothy's Winter Tweed

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Puppy In Breed
Tyrone High Society



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tyrone High Society

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 10 pts (1-2-4-4)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
GCh Hillside Charlotte Badger

Best Of Winners: (1-2-4-4)
Distaff Bilmora Buster

Best Puppy In Breed
Distaff Bilmora Buster

Select Dog
GCh Distaff Black Bart

Select Bitch
GCh Ghostpine's DiamondOfHope


Winners Dog: (1-2-4-4)
Distaff Bilmora Buster


Winners Bitch: (1-2-4-4)
Ultima Do The Loco Motion

Reserve Winners Bitch
Ultima Dr Speedy Wheels

Judge: Roger Hartinger

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
CryCa's Gone With The Wind

Best Puppy In Breed
GCh Brynmill Bets Are In

Select Dog
GCh Brynmill Bets Are In



Winners Bitch: (0-2-2-0)
CryCa's Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Cryca's Braveheart





Group 5 - Paula Hartinger Top Dog
Points
Group 1st   
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L
  Chihuahua (Long Coat)   61
Group 2nd   
Ch Yorkhaven Grace N Glamour
  Yorkshire Terrier   59
Group 3rd   Ch Xoe's Wheat King At Eleki   Pug   53
Group 4th   
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's
  Pomeranian   47
BPIG    Midori's Centerfold   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lionheart Mi Shizuka
  Japanese Chin   0
Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ryzann's Lestat Legacy Of Ferlin



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L

Select Dog
Ch Hamaara's Mighty Shadowdancer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Doubletakes Bam Bam Is The Man-L


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Dog: (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Dakota Rose Mambo Italiano

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Taja The Naked Grape

Best Puppy In Breed
Taja The Naked Grape


Winners Dog: (1-4-1-0)
Taja The Naked Grape


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Dakota Rose Mambo Italiano

Reserve Winners Bitch
Taja Petit Sirah

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 13 pts (5-5-3-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (5-5-3-1)
Seda's All In

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey


Winners Bitch: (5-5-3-1)
Seda's All In

Reserve Winners Bitch
HBH A Touch Of Gold

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Miyazu



Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Get Your Shine On



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Get Your Shine On

Reserve Winners Bitch
Mightymites Fire Charm

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Ch Mon Joli Complete Package

Best Of Opposite Sex
Flambeau Topflite Let It Be Me Ladymagic

Best Puppy In Breed
Prestwick's Sugar 'n Spice


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Denian Sonic Boom Of Tab's

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Tease Me

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Pikkinokka's Tiger Eye

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Dream A Lil Dream

Select Dog
GCh Sunterra Sudden Impact


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Pikkinokka's Tiger Eye

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 4 pts (4-1-0-0)
Midori's Centerfold

Best Of Opposite Sex
Midori's Effin Big Deal

Best Of Winners: (4-1-0-0)
Midori's Centerfold

Best Puppy In Breed
Midori's Centerfold


Winners Dog: (4-1-0-0)
Midori's Effin Big Deal

Reserve Winners Dog
Sunkis Apache Gold


Winners Bitch: (4-1-0-0)
Midori's Centerfold

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Blush

Best Puppy In Breed
Eleki Xoe's Highschool Crush

Select Dog
Ch Diabolbric's Rumour Of War


Winners Dog: (2-0-3-1)
Gibby's Cooper Of Heartland

Reserve Winners Dog
Eleki Xoe's Highschool Crush


Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fanci Newmont Jigsaw Puzzle

Best Of Opposite Sex
Snocrest Suzie Q

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fanci Newmont Jigsaw Puzzle


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fanci Newmont Jigsaw Puzzle


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Snocrest Suzie Q

Reserve Winners Bitch
Snocrest Bella Amie Juliet

Judge: Paula Hartinger

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Ch Yorkhaven Grace N Glamour

Best Of Opposite Sex
GCh Yorkhouse Organized Crime

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's

Select Dog
GCh Yorkhouse The Fallen Angel


Winners Dog: (1-1-3-1)
Maicon Crystal Of The York


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Analese Of Ccseyanelee's





Group 6 - Murray Eason Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   57
Group 2nd   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   55
Group 3rd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   50
Group 4th   
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew
  Tibetan Terrier   45
BPIG   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oneeto's Freyja Golden Review At Lilasong   Tibetan Terrier   0
Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Mackendrick Overnight Express

Best Of Opposite Sex
Ch Bromley Rock's Silvermist

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Henry Face To Face

Best Puppy In Breed
Henry Face To Face

Select Dog
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow


Winners Dog: (1-1-2-1)
Henry Face To Face


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Bromley Rock's Pep Talk

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Will She Or Won't She Wilhelmina ( Blanco/Chapman)


Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hermione Granger Of Vistarolls

Best Puppy In Breed
Hermione Granger Of Vistarolls



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hermione Granger Of Vistarolls

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Select Dog
GCh Two Ton Teddy



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Reserve Winners Bitch
Chowridge Foxy Ginger Bear

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
Ch Milo's Cotton Eyed Joe

Best Of Opposite Sex
Estate's Roadpartner Moondance

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Best Puppy In Breed
Milo's In Alta's Memory


Winners Dog: (1-6-1-0)
Milo's Here Comes Freddie


Winners Bitch: (1-6-1-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
BFF's Piece de Resistance

Best Of Winners: (1-2-2-0)
BFF's Piece de Resistance

Best Puppy In Breed
Beaumonde's Lady Annabell

Select Dog
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso


Winners Dog: (1-2-2-0)
Monet's A Wynnabul Sensation


Winners Bitch: (1-2-2-0)
BFF's Piece de Resistance

Reserve Winners Bitch
Beaumonde's Lady Annabell

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Vista Steal The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Designer Canada Post

Best Puppy In Breed
Admiraal's The Wicket Within

Select Bitch
Ch Trumpet's Set Fire To The Rain



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Admiraal's The Wicket Within

Reserve Winners Bitch
Admiraal Showtyme Claim 2 Fame

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rosebell's Power Play

Best Of Opposite Sex
Rosebell's Aeriel

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rosebell's Power Play

Best Puppy In Breed
Rosebell's Power Play


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rosebell's Power Play

Reserve Winners Dog
Rosebell's Aviator


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Rosebell's Aeriel

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Crystalton's Canadian Remix

Best Puppy In Breed
Crystalton's Canadian Remix


Winners Dog: (1-2-1-1)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Seransil's Glammr Girl

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda X Factor

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Bonchien Night At The Opera V Jet

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bonchien Night At The Opera V Jet

Best Puppy In Breed
Bonchien Night At The Opera V Jet


Winners Dog: (1-3-1-0)
Bonchien New York Minute V Jet


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bonchien Night At The Opera V Jet

Reserve Winners Bitch
Bonchien Notorious V Jet

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex
Ch Satika N Sunojo The Great Khan

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Timberfox's Minion Mayhem

Best Puppy In Breed
Timberfox's Minion Mayhem


Winners Dog: (2-1-1-1)
Timberfox's Felonius Gru

Reserve Winners Dog
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Timberfox's Minion Mayhem

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh StefMa Blue Ain't Your Color

Best Of Opposite Sex
Sunside A Love To Last Kikuju

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Mydreams Repete N'Tuff Stuff

Best Puppy In Breed
GCh StefMa Blue Ain't Your Color


Winners Dog: (3-1-1-0)
Mydreams Repete N'Tuff Stuff

Reserve Winners Dog
Mydreams Put 'M Up Tuffstuff


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Sunside A Love To Last Kikuju

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam

Best Of Opposite Sex
Wassong's You Cant Catch Me At Meadowpark

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wassong's You Cant Catch Me At Meadowpark

Best Puppy In Breed
Trekhond Hell Yeah Meadowpark


Winners Dog: (1-1-1-0)
Trekhond Hell Yeah Meadowpark

Judge: Murray Eason

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew





Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   57
Group 2nd   
GCh Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   51
Group 3rd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   37
Group 4th   
GCh Peikkovuoren Wando Of BP
  Finnish Lapphund   32
BPIG    Zesta Leo   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kelkary's Sippin Fire
  Bearded Collie   3
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Puppy In Breed
Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 8 pts (5-1-2-1)
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek East Coast Swing

Best Of Winners: (5-1-2-1)
Robin Sons Demon King Magic

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek East Coast Swing

Select Dog
GCh WR Aussies Blaze of Fire


Winners Dog: (5-1-2-1)
Robin Sons Demon King Magic

Reserve Winners Dog
Milliron R One In The Chamber


Winners Bitch: (5-1-2-1)
Cruisins Can I Have This Dance

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best Of Opposite Sex
Ch Shaggylane Glowing Princess

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Buaidh-Motlikru Let It Bee

Best Puppy In Breed
Buaidh-Motlikru Let It Bee


Winners Dog: (1-1-1-1)
Buaidh-Motlikru Let It Bee


Winners Bitch: (1-1-1-1)
High Jack Fireworks N Champagne

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asynior's Dare To Impress


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Breugel's Rambling Rose

Best Puppy In Breed
Afterglow's Layla

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Breugel's Rambling Rose

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Layla

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Filigree

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Filigree



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Filigree

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tamaron's Livin' On A Prayer

Best Puppy In Breed
Tamaron's Livin' On A Prayer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tamaron's Livin' On A Prayer


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GCh Peikkovuoren Wando Of BP

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Veni

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Sugarok Shadagrace Flower Fields

Select Dog
GCh Yutori Suomifoxfire O'Bearspaw


Winners Dog: (2-3-3-1)
Peikkovuoren Vahca

Reserve Winners Dog
Orical's Outback Adventure


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Sugarok Shadagrace Flower Fields

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Luvu2 Pieces Reese's

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Highest Honors



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Snowycreek's Highest Honors

Reserve Winners Bitch
Woodside's Sparkle

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jotunn Kola Karina Cloudpointe

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Best Puppy In Breed
Tasiahill Skye At Teddybearzoo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 13 pts (2-6-5-1)
GCh Zesta Shiver Me Timbur

Best Of Opposite Sex
Zesta Pajama Party

Best Of Winners: (2-6-5-1)
Zesta Leo

Best Puppy In Breed
Zesta Leo

Select Dog
GCh Strattonhill French Design

Select Bitch
GCh Chateau Zamora


Winners Dog: (2-6-5-1)
Zesta Leo

Reserve Winners Dog
Emmy's Johnny Appleseed


Winners Bitch: (2-6-5-1)
Zesta Pajama Party

Reserve Winners Bitch
Haderlie Prairiemist Flirt

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Lillemor's Cantor

Best Of Opposite Sex
Lillemor Spicey Tiger Lilly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Bransuzi Bobby Shafto


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bransuzi Bobby Shafto


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lillemor Spicey Tiger Lilly

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By