Trillium Dog Fanciers
Saturday, October 29, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Eugene Blake
Keeshond  
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
Points: 456 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Eugene Blake
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 395
Best Puppy In Show
Judge: Eugene Blake
Havanese  
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Eugene Blake
Collie (Rough)  
Xena Mighty Princess du MontOlympe








Group 1 - William Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   100
Group 2nd   
GChB Carnaby Especially Rockette
  Spaniel (English Cocker)   99
Group 3rd   Ch Starlight's Rhetta After Gable   Spaniel (American Cocker)   92
Group 4th   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   86
BPIG    Solivia's Extra, Extra At Zephyr   Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Waystar's Partner In Crime   Weimaraner   0
Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Bayport's A Step In Time

Best Puppy In Breed
Bayport's A Step In Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bayport's A Step In Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Bayport's A Step In Time

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Solivia's Extra, Extra At Zephyr

Best Puppy In Breed
Solivia's Extra, Extra At Zephyr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Solivia's Extra, Extra At Zephyr

Senior Puppy Dog Class
1st Solivia's Extra, Extra At Zephyr


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 10 pts (0-3-3-5)
GChB Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
GChB Sepia Sands Of Time

Best Puppy In Breed
Blastem's Just Like H20@Stannyfield

Select Dog
GCh Springrun's Hotter Than That

Select Bitch
Ch Stannyfield Willa's Della Rose


4-6 Month Dog Class
1st Lakota Hills Lord Of The Ring

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-1-4-2)
GChS Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
GCh Rush's True Illusion

Best Of Winners: (2-1-4-2)
Butterblac's Frozen Gem

Select Dog
GCh Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Bitch
Ch Duenorth Guess Who


Winners Dog: (2-1-4-2)
Duenorth The Music Man

Reserve Winners Dog
Duenorth Music Is Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Duenorth The Music Man

Open Dog Class
1st Duenorth Music Is Magic


Winners Bitch: (2-1-4-2)
Butterblac's Frozen Gem

Open Bitch Class
1st Butterblac's Frozen Gem

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 14 pts (5-8-0-2)
Hallmark's I'm Not A Pepper

Best Of Opposite Sex
Dovecottage Archie

Best Of Winners: (5-8-0-2)
Hallmark's I'm Not A Pepper

Best Puppy In Breed
Sunkozi Walk On The Wild Side

Select Bitch
GCh Harbourfleet's Riverboat Queen

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' Four The Roses

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Delrickbay's Fist Full Of Aces

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Four The Roses

Select Dog
Ch Mikea's Keeping It At The Red Line


Winners Dog: (1-2-2-0)
Delrickbay's Fist Full Of Aces

Canadian Bred Dog Class
1st Delrickbay's Fist Full Of Aces


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Kalmegess' Four The Roses

Reserve Winners Bitch
Tara's Home Grown Country Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' Four The Roses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tara's Home Grown Country Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Tuffntendr A Sketch Of A Little River

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Clos Erasmus Doctor House

Best Of Opposite Sex
Lucksheray Fade To Flame Rio

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Senterstone Twist Of Fate Usa


Winners Dog: (1-1-1-0)
Senterstone Twist Of Fate Usa

Open Dog Class
1st Senterstone Twist Of Fate Usa


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lucksheray Fade To Flame Rio

Open Bitch Class
1st Lucksheray Fade To Flame Rio

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harbinger's Its A Wonderful Life



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Dochas' Summer Rose

Select Bitch
Ch Aki Spirit Of Dochas



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Starlight's Rhetta After Gable

Best Of Opposite Sex
GCh Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Rexbon Have A Lil Faith In Me

Best Puppy In Breed
Blackgem's Chasing Diamonds

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest


Judge: William Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChS Carnaby Especially Rockette

Best Of Opposite Sex
Carnaby Crocodile Rock

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Carnaby Crocodile Rock

Best Puppy In Breed
Carnaby Crocodile Rock

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q


Winners Dog: (1-2-3-1)
Carnaby Crocodile Rock

Senior Puppy Dog Class
1st Carnaby Crocodile Rock


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Carnaby Chili Pepper

Reserve Winners Bitch
Proclaim's Wildly Improbable

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnaby Chili Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Proclaim's Wildly Improbable

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Select Dog
GChB Nanjay's Altitude



Judge: William Alexander

Best Of Breed: 9 pts (1-4-1-4)
GChB Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
Ch ZenithTopwinn Keeping The Dream Alive Hajislvrlea

Best Of Winners: (1-4-1-4)
Calabri Royal Clarkson

Best Puppy In Breed
Calabri Royal Clarkson

Select Bitch
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior


Winners Dog: (1-4-1-4)
Calabri Royal Clarkson

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Royal Clarkson

4-6 Month Dog Class
1st Whispering Willows Chillin Hunter


Winners Bitch: (1-4-1-4)
Paradox Laurels For Rata

Reserve Winners Bitch
Stoney Lake Scorchin Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoney Lake Scorchin Hot
2nd Manuus Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint's 1st Bluenose

Open Bitch Class
1st Paradox Laurels For Rata

4-6 Month Bitch Class
1st Ourdream's Talk Dirty To Me
2nd Ourdream's I'd Wanna Be Me Too

Judge: William Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Silversmith New Horizon Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ch Oakpoint's Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Wynder's Shark Infested Waters


4-6 Month Dog Class
1st Oakpoint's Supercharged





Group 2 - Robert Dawson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   79
Group 2nd   
Ch Cariad's Isn't It Time
  Whippet   74
Group 3rd   
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   64
Group 4th   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   57
BPIG   
Ch Aisling's Christmas Cracker
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boru's The Majestic For Nimrod   Bloodhound   0
Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Curtisfarms Taybro Juliet

Best Of Opposite Sex
Ch Lemonladies Peter






4-6 Month Dog Class
1st Boru's The Majestic For Nimrod


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Nylucha's Candy Carnivale

Best Puppy In Breed
Elmden's Everlong



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Elmden's Everlong

Reserve Winners Bitch
Kinobi Sunshine Of Your Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Sunshine Of Your Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Elmden's Everlong

Open Bitch Class
1st Simple Obsession Make Me Happy

4-6 Month Bitch Class
1st Elance Winsome Wilhelmina

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 13 pts (4-6-3-1)
GChS Virgo Southern Comfort

Best Of Opposite Sex
Ch Halfahund's Had Me At Hello

Best Of Winners: (4-6-3-1)
Starling's Lady In Red

Best Puppy In Breed
Starling's Lady In Red

Select Dog
GCh Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML


Winners Dog: (4-6-3-1)
Palakore's Moon Tiger

Reserve Winners Dog
Starlings Man About Town

Junior Puppy Dog Class
1st Palakore's Moon Tiger

Senior Puppy Dog Class
1st Starlings Man About Town

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man

Canadian Bred Dog Class
1st Egbar's Yippie Ki Yay


Winners Bitch: (4-6-3-1)
Starling's Lady In Red

Reserve Winners Bitch
Dacski's Southern Remembrance

Junior Puppy Bitch Class
1st Westwinds Zeus's Sweet 'n' Spicy Golden Goddess ML

Senior Puppy Bitch Class
1st Starling's Lady In Red
2nd Dacski's Southern Remembrance
3rd Egbar's Dreaming Of You

12-18 Month Bitch Class
1st Halfahund's Arbiter Of Fate ML

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Halfahund's Cocoa Java ML

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS

Best Of Opposite Sex
Trakehndachs Ms Country Queen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Trakehndachs Brouhaha For Sunrise-XO

Best Puppy In Breed
Trakehndachs Ms Country Queen


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Trakehndachs Ms Country Queen

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs One For The Bunny

Senior Puppy Bitch Class
1st Trakehndachs Ms Country Queen

Open Bitch Class
1st Trakehndachs One For The Bunny

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW

Best Puppy In Breed
Prelude N Bryden's Hanky Panky MW


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart

Select Dog
GChB Granvalero Moonbeam Special SL

Select Bitch
GCh Telkel We Know Where You Live



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Telkel Look At Me Now SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel Look At Me Now SL

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Starbarrack Sweet Victory SW

Best Of Opposite Sex
Victory Nadine Honey Is That You SW

Select Dog
Ch Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

Best Of Opposite Sex
Fanta's Summer Breeze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fanta's Tazmanian Devil

12-18 Month Dog Class
1st Fanta's Tazmanian Devil


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Summer Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Fanta's Summer Breeze

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Family Tradition


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Chaparral's Bobinette At Taiaut


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
FoxTrot's Boomer's Legacy

Best Of Opposite Sex
Priderock's Keeping Up Appearances

Best Of Winners: (2-1-0-1)
FoxTrot's Boomer's Legacy

Best Puppy In Breed
FoxTrot's Boomer's Legacy

Select Bitch
GCh Kopera's Golden Gait


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Priderock's Keeping Up Appearances

Junior Puppy Bitch Class
1st Priderock's Keeping Up Appearances

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Mylakhan Karob So Be It

Best Of Opposite Sex
Ch Windstorm Dream Weaver Denali


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 9 pts (3-2-0-5)
Ch Cariad's Isn't It Time

Best Of Opposite Sex
Cariad N Robbins Cash Cab

Best Of Winners: (3-2-0-5)
McCartney's Celestial Precious Gem

Best Puppy In Breed
Ch Aisling's Christmas Cracker

Select Bitch
Ch Vrymeer Sonata


Winners Dog: (3-2-0-5)
Cariad N Robbins Cash Cab

Reserve Winners Dog
Wunder's Jubilation

Senior Puppy Dog Class
1st Wunder's Jubilation

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cariad N Robbins Cash Cab

Open Dog Class
1st Domino Group Of Seven

4-6 Month Dog Class
1st Wunder Keep On Dreaming


Winners Bitch: (3-2-0-5)
McCartney's Celestial Precious Gem

Reserve Winners Bitch
Wunder's Jalapeno Business

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Celestial Precious Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder's Jalapeno Business





Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   44
Group 2nd   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   36
Group 3rd   
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   25
Group 4th   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   24
BPIG   
Ch Nikita Miss Personnalite
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pyrvalley's Quiet Snowy Evening   Great Pyrenees   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 7 pts (2-2-4-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Indevor No-One But You

Best Of Winners: (2-2-4-0)
Ruthdales First Klas Cent Gladiatore

Best Puppy In Breed
Ruthdales First Klas Cent Gladiatore

Select Dog
GCh Indevor High On Life


Winners Bitch: (2-2-4-0)
Indevor No-One But You

Reserve Winners Bitch
Lodale's Sakura Majestic Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Indevor No-One But You

Open Bitch Class
1st Lodale's Sakura Majestic Kiss

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Head Over Heels

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty


Winners Dog: (2-1-0-1)
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Reserve Winners Dog
Uppercut Man In Black

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Uppercut Man In Black

Open Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Uppercut All My Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Uppercut All My Hope

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Amulets Fastback Eleanor At Bravesouls N Deversailles

Best Puppy In Breed
Bravesouls Fearsome Arya



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bravesouls Fearsome Arya

Junior Puppy Bitch Class
1st Bravesouls Fearsome Arya

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 10 pts (2-3-1-5)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
GCh ConnQuest Best Of Both Worlds

Best Of Winners: (2-3-1-5)
Shameless Dreamboat Annie

Best Puppy In Breed
Cresswell's Final Victory

Select Bitch
Ch Phillmar v XenStar Eye Of The Tiger


Winners Dog: (2-3-1-5)
Cresswell's Final Victory

Reserve Winners Dog
Magnolia's Enemies By Monday

Senior Puppy Dog Class
1st Cresswell's Final Victory

Open Dog Class
1st Magnolia's Enemies By Monday

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Danetastixs Bust A Move

Select Dog
GChB Jerdans The Great Code



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
Ch Skeenawhip Karma Beer

Best Of Opposite Sex
Ch Pyrvalley's Prima Donna Ya Say

Select Dog
GChB Shanlimore Cidwm Glenire

Select Bitch
Ch Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining


4-6 Month Dog Class
1st Pyrvalley's Quiet Snowy Evening


Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Morfrends Faial De Inga

Best Puppy In Breed
Morfrends Faial De Inga



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Morfrends Faial De Inga

Senior Puppy Bitch Class
1st Morfrends Faial De Inga

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Maxima Black Vesna

Best Puppy In Breed
Roxanhaus' Royal Flush



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maxima Black Vesna

Reserve Winners Bitch
Roxanhaus' Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush

Open Bitch Class
1st Maxima Black Vesna

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bluechip Xcetera

Best Puppy In Breed
Eugen Vittoria Nera Lady In Red



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bluechip Xcetera

Reserve Winners Bitch
Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Vittoria Nera Lady In Red

Open Bitch Class
1st Bluechip Xcetera

Judge: Robert Dawson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Snowmist's Swagger







Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   Ch Rexroth Cup Of Tea   Norfolk Terrier   26
Group 3rd    Keepsake's Fashion Icon   Soft-Coated Wheaten Terrier   25
Group 4th   
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh
  Dandie Dinmont Terrier   20
BPIG    Keepsake's Fashion Icon   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sound The Alarm Von Ahndeggoense   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ispy Glaurieus Call Me Maeby



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Ispy Glaurieus Call Me Maeby

Reserve Winners Bitch
Ispy Eons All Stitched Up

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Eons All Stitched Up
2nd Lamz I Must Be Dreaming

Open Bitch Class
1st Ispy Glaurieus Call Me Maeby

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Northernclan's Talisker

Best Of Opposite Sex
Ch Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Best Puppy In Breed
Meliagold's Mm! Mm! Good

Select Dog
Ch Tartnthistle's Little Fire


Winners Dog: (1-1-2-1)
Meliagold's Mm! Mm! Good

Senior Puppy Dog Class
1st Meliagold's Mm! Mm! Good


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Meliagold's Madadh Garia

Senior Puppy Bitch Class
1st Meliagold's Madadh Garia

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

Select Dog
GCh Dariant Narcissus



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Symphonie's Dreams Come True

Best Of Opposite Sex
Kevric Light Of The Moon

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kevric Emerald Dream

Best Puppy In Breed
Kevric Light Of The Moon


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kevric Emerald Dream

Open Dog Class
1st Kevric Emerald Dream


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kevric Light Of The Moon

Reserve Winners Bitch
Kevric Dawn Of A Legend

Senior Puppy Bitch Class
1st Kevric Light Of The Moon
2nd Kevric Dawn Of A Legend

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth Cup Of Tea



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ravenlore's Phantom Queen

Reserve Winners Bitch
Ravenlore Echos Of Locksley

12-18 Month Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore's Phantom Queen

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brandenburg's Forever In Blue Jeans


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Banchory Bright Born

Best Puppy In Breed
Banchory Bright Born



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Banchory Bright Born

Reserve Winners Bitch
Toulin's I Needed You

12-18 Month Bitch Class
1st Toulin's I Needed You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Bright Born

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Keepsake's Fashion Icon

Best Of Opposite Sex
Keepsake's No Jacket Required

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Keepsake's Fashion Icon

Best Puppy In Breed
Keepsake's Fashion Icon

Select Bitch
Ch Killeshin Dunluce Kailin


Winners Dog: (1-3-0-1)
Keepsake's No Jacket Required

Junior Puppy Dog Class
1st Keepsake's No Jacket Required


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Keepsake's Fashion Icon

Reserve Winners Bitch
Keepsake's Tickled Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Fashion Icon
2nd Keepsake's Tickled Pink

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Darling Ruby

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Whitebriar Just Got Jabbed

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Jive Talking



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Whitebriar Just Got Jabbed

Reserve Winners Bitch
Skyehigh's Jive Talking

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyehigh's Jive Talking

Open Bitch Class
1st Whitebriar Just Got Jabbed





Group 5 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   61
Group 2nd   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   56
Group 3rd   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   50
Group 4th   
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   36
BPIG   
Ch Weylinmarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jimary's Lil' Darlin
  Pug   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ruler's Brown Eyed Girl

Best Of Opposite Sex
To You Elensis-The Royal Choice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ruler's Brown Eyed Girl

Best Puppy In Breed
To You Elensis-The Royal Choice


Winners Dog: (1-1-0-0)
To You Elensis-The Royal Choice

Junior Puppy Dog Class
1st To You Elensis-The Royal Choice


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ruler's Brown Eyed Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruler's Brown Eyed Girl

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Lutindor Ohla Labella

Best Of Opposite Sex
GCh Miso Found My Courage

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bloomsbury Bubbalouie


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bloomsbury Bubbalouie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bloomsbury Bubbalouie


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bloomsbury Baby Spice

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bossa Nova

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bossa Nova

Open Bitch Class
1st Bloomsbury Baby Spice

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Moongate Love You To The Moon

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bloomsbury Bugatti

Best Puppy In Breed
Ch Moongate Love You To The Moon


Winners Dog: (2-2-1-0)
Bloomsbury Bugatti

Reserve Winners Dog
HLR Arcreya Resurgence

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bloomsbury Bugatti

Open Dog Class
1st HLR Arcreya Resurgence


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Black Pearl

12-18 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Bibbidi Bobbidi Boo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl

4-6 Month Bitch Class
1st Miso Miss Swipe Right

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty

Best Of Opposite Sex
Taja Pinball Wizard At Denali

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty

Best Puppy In Breed
Taja Pinball Wizard At Denali


Winners Dog: (1-3-0-0)
Taja Pinball Wizard At Denali

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Pinball Wizard At Denali


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Windwater Bombshell Betty

Reserve Winners Bitch
Denali's Circle Of Life

12-18 Month Bitch Class
1st Gardine Aurora Borealis

Open Bitch Class
1st Windwater Bombshell Betty
2nd Denali's Circle Of Life

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean

Best Of Opposite Sex
GCh Pegase du Domaine de Polana



4-6 Month Bitch Class
1st Cotondeneige Iris

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Best Of Opposite Sex
Tickitbou's Designed By Louis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Best Puppy In Breed
Tickitbou's Designed By Dior


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Louis

Junior Puppy Dog Class
1st Tickitbou's Designed By Louis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Dior

Junior Puppy Bitch Class
1st Tickitbou's Designed By Dior

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Select Dog
GCh Royal Shaklands Balboa Rocky


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Windwater Parkour Traceuse

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Clandara's Hot Couture


Winners Dog: (1-3-1-0)
Clandara's Hot Couture

12-18 Month Dog Class
1st Clandara's Hot Couture


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Windwater Parkour Traceuse

Reserve Winners Bitch
Ladyday's Noteworty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Parkour Traceuse

Open Bitch Class
1st Ladyday's Noteworty
2nd Clandara's Go Ask Alice At Ladyday

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mightymites Scooter

Best Puppy In Breed
Ch Mightymites Scooter



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Golden Leaf's Kingpin

Best Puppy In Breed
Pinkribbon's We Will Rock You


Winners Dog: (3-0-0-0)
Golden Leaf's Kingpin

Reserve Winners Dog
Pinkribbon's We Will Rock You

Junior Puppy Dog Class
1st Pinkribbon's We Will Rock You

Open Dog Class
1st Golden Leaf's Kingpin
2nd Bluechip Hidden Desire

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChG Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Loyalguard Lights The Way Home

Best Puppy In Breed
Ch Loyalguard Lights The Way Home



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Holifield's Atomic Blonde

Reserve Winners Bitch
Holifield's Eskimo Kisses

Canadian Bred Bitch Class
1st Holifield's Atomic Blonde
2nd PekeEasy Anarra Astralla

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Holifield's Eskimo Kisses

Open Bitch Class
1st Holifield's Millennium Falcon

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tinyprints Light The Way

Best Of Opposite Sex
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Canadian Bred Bitch Class
1st Keesbrook's Surprise Parti At Pomkees

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GCh Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Of Opposite Sex
Jimary's One Margarita

Best Puppy In Breed
Ch Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine

Select Dog
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno

Select Bitch
Ch Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Jimary's One Margarita

Open Bitch Class
1st Jimary's One Margarita

4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Lil' Darlin

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GCh Deebet's Time To Bloom







Group 6 - Gary Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   60
Group 2nd   
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   59
Group 3rd   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   58
Group 4th   
GChB Wolfriver's Taiho Koki
  Shiba Inu   45
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fringe Warrior Princess   Poodle (Miniature)   0
Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 12 pts (2-4-3-4)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
GCh Pelee's Levi The Original Vintage

Best Of Winners: (2-4-3-4)
Pelee's A Bite Of The Good Life

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Select Dog
Ch Jolibully Delenclos Walter

Select Bitch
Bulldacious Lust For Life


Winners Bitch: (2-4-3-4)
Pelee's A Bite Of The Good Life

Reserve Winners Bitch
Jacib's The Big Bang

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Hermes
2nd Jacib's Unforgettable

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jacib's The Big Bang

Open Bitch Class
1st Pelee's A Bite Of The Good Life

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Radically's Foreign Affairs



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 12 pts (2-7-2-2)
Ch Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Opposite Sex
Ch Hawkhill Sheza Ticket

Best Of Winners: (2-7-2-2)
Belcourt Echoes Of The Past

Best Puppy In Breed
Ch Denali's Best Get Your Wallet

Select Dog
Ch Glow Candy Sweet Porto

Select Bitch
Ch Zoelle Horizon Living It Up


Winners Dog: (2-7-2-2)
Belcourt Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Orange Soleil Ezy Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Echoes Of The Past

12-18 Month Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider


Winners Bitch: (2-7-2-2)
Adanac's Working Nine To Five

Reserve Winners Bitch
Acepassion Little Madona

Junior Puppy Bitch Class
1st Adanac's Working Nine To Five
2nd Rayah's Chase The Morning
3rd Honey Bear's Supernova Star
4th Glow's Golden Moment

Senior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Little Madona

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Savaria Glow Flashy And Sassy

4-6 Month Bitch Class
1st Fringe Warrior Princess

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Valmy's Staying Alive Sadie

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Valmara's Light In The Dark

Best Puppy In Breed
Ch Qi Yu Ge Tina

Select Bitch
Ch Qi Yu Ge Tina


Winners Dog: (2-4-1-2)
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Reserve Winners Dog
Royal Shades Zalto

Junior Puppy Dog Class
1st Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Canadian Bred Dog Class
1st Royal Shades Zalto

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Select Dog
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry


4-6 Month Bitch Class
1st Lesand's Goddess Of Thunder

Judge: Gary Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Best Puppy In Breed
Schutzu's Golden Willow At Gambalina



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Schutzu's Golden Willow At Gambalina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chariots Rising Star



Group 7 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   77
Group 2nd   
GChG Limelite's Tee Off
  Australian Shepherd   44
Group 3rd   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   33
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Fire On Fire
  Collie (Rough)   30
BPIG    Northside Chill At Lagenevoise   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Xena Mighty Princess du MontOlympe
  Collie (Rough)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 10 pts (2-4-3-2)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Ch Northside Corail

Best Of Winners: (0-2-1-0)
Northside Chill At Lagenevoise

Best Puppy In Breed
Northside Chill At Lagenevoise

Select Dog
Ch Vulcan's Ahead By A Century

Select Bitch
Ch Downunder's Real Wild Child


Winners Dog: (0-2-1-0)
Tadam Air Jordan

Reserve Winners Dog
Gracerok Smooth Moves

Junior Puppy Dog Class
1st Tadam Air Jordan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gracerok Smooth Moves


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Northside Chill At Lagenevoise

Reserve Winners Bitch
Terwin's Boldly Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Northside Chill At Lagenevoise

Senior Puppy Bitch Class
1st Lk Michigan's Canadian Journey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Fire From The Ashes

Open Bitch Class
1st Terwin's Boldly Go

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Best Puppy In Breed
Cameron's Island Of Sodor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron's Island Of Sodor

Junior Puppy Bitch Class
1st Cameron's Island Of Sodor

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ginko De La Destinee

Best Of Opposite Sex
Ch Gamora Astra Meum


Winners Dog: (2-0-0-1)
Ginko De La Destinee

Reserve Winners Dog
Moby Deabei

Open Dog Class
1st Ginko De La Destinee
2nd Moby Deabei

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chaparral's Irish Red



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Asset's Second Chance

Best Of Opposite Sex
Asset's New Scotland

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Asset's Second Chance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Asset's Second Chance

Open Dog Class
1st Asset's Second Chance

4-6 Month Dog Class
1st Hollowshot Native Dancer
2nd Hollowshot Poldark


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Asset's New Scotland

Open Bitch Class
1st Asset's New Scotland

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Sylvan Argent Fire On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Windsong Brookdale Even Now

Select Dog
GChB Comeaway North Of Seven



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Sylvan Argent Windsong Lady Danbury

Canadian Bred Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Lady Danbury

4-6 Month Bitch Class
1st Xena Mighty Princess du MontOlympe

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring

Best Puppy In Breed
Cardross Calawynn Harbinger Of Spring


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Maplemyst's Moonshadow

Best Of Opposite Sex
Ch Maplemyst's Little Brown Jug

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Maplemyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Puppy In Breed
Maplemyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Bitch
Ch Maplemyst's String'em Along


Winners Dog: (1-1-1-2)
Ember's Dragon In The Myst

Open Dog Class
1st Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Maplemyst's Sledding Under A Pine Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst's Sledding Under A Pine Sky

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Oana Leigh Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
Cantrys Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Oana Leigh Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st Oana Leigh Vom Burgimwald

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Best Puppy In Breed
Milkweed Isd Alda Gna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milkweed Isd Alda Gna

Junior Puppy Bitch Class
1st Milkweed Isd Alda Gna

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 32 pts (5-15-6-7)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
GChB Follow Me Must Have Been Love

Best Of Winners: (5-15-6-7)
Asset's Little Red Devil

Best Puppy In Breed
Followme Beauty For Ashes @ Chandelier

Select Dog
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Select Bitch
GChB Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood


Winners Bitch: (5-15-6-7)
Asset's Little Red Devil

Reserve Winners Bitch
Followme Beauty For Ashes @ Chandelier

Junior Puppy Bitch Class
1st Followme Beauty For Ashes @ Chandelier
2nd Loyaltypaw's The Lightness Of The Wind
3rd Follow Me Red Sky Over Five Pines
4th MacLand Calm Before The Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Wigglebutt Any Way The Wind Blows
2nd Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist
4th Forestwood Ebony Stargazer

12-18 Month Bitch Class
1st Followme A Break From The Norm

Canadian Bred Bitch Class
1st Follow Me A New Beginning

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Asset's Little Red Devil
2nd Keecams Dreaming Icy Blue
3rd Hybris A Snow Crystal
4th Arklys Let The Dreamin Begin

Open Bitch Class
1st Blue Elk's Dazzle V Distinct

4-6 Month Bitch Class
1st Hearthside Dulce De Leche
2nd Moonbaby's Red Dawn
3rd Arklys Rolling Out The Red Carpet
4th Followme Paradise Found

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tasiahills Merrymops The One






Senior Puppy Dog Class
2nd Lumen Z Niemickiego Dworu


12-18 Month Bitch Class
2nd Fuksia Z Hogwartu

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Melodaly Gamer

Select Bitch
GCh Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-0-0-2)
Melodaly Gamer

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer

4-6 Month Dog Class
1st Regaloake's Let It Ryde


4-6 Month Bitch Class
1st Beldawns Incandescent

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Khartum Moonlight Becomes You

Best Of Opposite Sex
Khartum I'll Come To Thee By Moonlight

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Khartum I'll Come To Thee By Moonlight

Select Bitch
Ch Dom Corgi Chorizo


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Edgebrook's Paint It Black

Open Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch O'Neill's The General's Scout

Best Of Opposite Sex
Shannon's Dottie

Best Puppy In Breed
Classics Drop It Like Its Hot



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Shannon's Dottie

Reserve Winners Bitch
Classics Drop It Like Its Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Classics Drop It Like Its Hot

Open Bitch Class
1st Shannon's Dottie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By