Saskatoon Kennel & Obedience Club
Friday, August 31, 2018



Related Results


Results courtesy of:

-- Diane Fast --
GCh Ellemstra Unforgettable
"Natalie"
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Linda Kraft
Siberian Husky  
GCh Nanook's Alberta Clipper
Points: 178 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda Kraft
Bouvier des Flandres  
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
Points: 137
Best Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Scottish Terrier  
Ch Chess Northern Reflection
Best Veteran In Show
Judge: Linda Kraft
Great Dane  
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
Best Altered In Show
Judge: Linda Kraft
Great Dane  
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
Best Owner Handled In Show
Judge: Linda Kraft
  
Best Brace In Show
Judge: Linda Kraft
Great Dane 
GCh Striders SugarSugar V WishMastr & Great Dane 
GCh Strider N WishMaster StartMeUp








Group 1 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   40
Group 2nd   Ch Rainsway & Cajun's Reeces Pieces   Spaniel (Clumber)   35
Group 3rd   Ch Ekho's Ice Cold Gold   Retriever (Labrador)   26
Group 4th   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   21
BPIG   
Paradise Hidden Courage
  Spaniel (English Springer)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) OTCh Kasomor's New Monster Shoes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) OTCh Kasomor's New Monster Shoes
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Puppy In Breed
GCh Firepoint Flyxtheseatofurpants

Select Bitch
Ch Shotshell Victory Run



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Shotshell Winter Wizard

Reserve Winners Bitch
Nuthatch's Diamond Girl

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Quills Speed Up

Select Bitch
Ch Prairielight Moonbeam



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Quills Speed Up

Reserve Winners Bitch
Prairielight Viminal

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Ch Kavon's Special Edition

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Best Puppy In Breed
Kenro's Crimson Southern Belle


Winners Dog: (2-4-1-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Reserve Winners Dog
Carolots Funky Chunky Pretzel


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Verdoro's Bar None

Reserve Winners Bitch
Kenro's Crimson Southern Belle

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Ekho's Ice Cold Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Biscay Benevolent Rosen Tide

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cowboyup's Marc's Mocha

Best Puppy In Breed
Ekho's Adrenaline Blitz


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ekho's Adrenaline Blitz


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Cowboyup's Marc's Mocha

Reserve Winners Bitch
Biscay Rosmarinus





Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celestial's Storm At Sunsetter

Best Puppy In Breed
Celestial's Storm At Sunsetter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celestial's Storm At Sunsetter

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windwood Celestial Starlight



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
Ch Rainsway & Cajun's Reeces Pieces

Best Of Opposite Sex
Ch Tricklecreek This Kiss

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Cajun & Rainsway's Caramel Rolo

Select Dog
GCh Tricklecreek Friend Of Mine


Winners Dog: (2-3-3-1)
Tricklecreek Give It ToMe Strait

Reserve Winners Dog
Big Booms Incredible Bongo

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jarde Winter Storm



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Paradise Hidden Courage


Winners Dog: (1-0-1-0)
Paradise Hidden Courage


Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Luso's Legend Of Weapon X


Winners Dog: (1-0-0-0)
Luso's Legend Of Weapon X






Group 2 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   12
Group 2nd   
GCh Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   11
Group 3rd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   10
Group 4th   
GCh Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   9
BPIG   
Ch Bretica's Endless Pastabilities
  Whippet   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh DragonPearl Neverseas Captain


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waskasoo's Second To None


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regalcrown Spirit Wind

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Bretica's Endless Pastabilities

Best Of Opposite Sex
Bretica's Eyes Just For You

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Aikerskaill SpecialD Rock Star

Best Puppy In Breed
Ch Bretica's Endless Pastabilities


Winners Dog: (1-3-1-0)
Aikerskaill SpecialD Rock Star


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bretica's Eyes Just For You

Reserve Winners Bitch
Bretica Got Yer Heartstrings





Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   40
Group 2nd   
Ch Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   37
Group 3rd   
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth
  Great Dane   17
Group 4th   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   14
BPIG   
Nanook's Playing With Fire
  Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
  Great Dane   0
Best Altered In Group   
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
  Great Dane   0
Best Brace In Group   
GCh Strider N WishMaster StartMeUp
  Great Dane   0
Best Brace In Group   
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
  Great Dane   0
Group 2nd (Altered)    Gentry's Devereaux Willowcreek   Doberman Pinscher   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creo's Neon Moon

Best Puppy In Breed
Ch Creo's Neon Moon



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Select Bitch
GCh Martini's Red Carpet Ready



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Faberly's Lune De Miel

Reserve Winners Bitch
Faberly's Quelque Chose

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob

Best Of Opposite Sex
Brauchbars Quanto

Best Puppy In Breed
Brauchbars Quanto


Winners Dog: (3-0-0-1)
Brauchbars Quanto

Reserve Winners Dog
Krannoggan Armani By Design


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh ValbyDane BetweenHeavenNEarth



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Schwarz Opal At Morning Dew

Reserve Winners Bitch
Voila Sleek Brie At Morning Dew

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Kiss My Red Ash

Best Puppy In Breed
Lizona's Austin Powers Groovy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Lizona's Austin Powers Groovy


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 19 pts (4-8-6-2)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Best Of Opposite Sex
GCh Nustar Taking Center Stage

Best Of Winners: (4-8-6-2)
Heartsease Rockin' The Earth

Select Dog
GCh Mtn-To-Sea Let's Get Ready

Select Bitch
GCh Vent du Nord Charlevoix En Reve


Winners Dog: (4-8-6-2)
Heartsease Rockin' The Earth

Reserve Winners Dog
Rosethorn's Time Will Tell


Winners Bitch: (4-8-6-2)
Anita Hrabenovsky Lom

Reserve Winners Bitch
Rosethorn's Diamonds And Gold

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Armada's Lucky Captain Jack

Best Of Opposite Sex
Armada's Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Armada's Lucky Captain Jack


Winners Dog: (1-1-0-0)
Armada's Lucky Captain Jack


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Armada's Queen Of Hearts

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
Nightshade Star Of The Galaxy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nanook's Playing With Fire

Best Puppy In Breed
Nanook's Playing With Fire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nanook's Playing With Fire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nightshade Star Of The Galaxy





Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Minuteman Safety Last
  Schnauzer (Miniature)   10
Group 2nd   
Ch Chess Northern Reflection
  Scottish Terrier   9
Group 3rd   
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   8
Group 4th   
Ch Bulligomingo-Omega's Paella
  Bull Terrier (Miniature)   7
BPIG   
Ch Chess Northern Reflection
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Bulligomingo-Omega's Paella

Best Of Opposite Sex
Varlas Bullish Vanity

Select Dog
Ch Skybar Jumanji


Winners Dog: (1-0-1-1)
Varlas Bullish Vanity


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boldheart's Perfect Rebel



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Kilshans Iza Watchin U

Select Bitch
Ch Sands' CU At Kilshans



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Minuteman Safety Last



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chess Northern Reflection

Best Puppy In Breed
Ch Chess Northern Reflection



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc

Best Puppy In Breed
Darwyn's Party At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc





Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens
  Miniature Pinscher   22
Group 2nd   
GCh LaBonne's Lord Spencer
  Coton De Tulear   21
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   18
Group 4th   
Ch Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   16
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Best Altered In Group   Ch Dawnaquinn Helena Handbasket   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Celtic's Dreamin' Big

Best Of Opposite Sex
Sand Paws Cavaliers Remington

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Celtic's Dreamin' Big

Best Puppy In Breed
Sand Paws Cavaliers Remington


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sand Paws Cavaliers Remington


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Celtic's Dreamin' Big

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Dokkum It's Only Words

Best Puppy In Breed
Ch WillowGlyn Glimmer On

Select Bitch
Ch WillowGlyn Glimmer On



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Asti Exquisite Fur (Cantarell)

Reserve Winners Bitch
Windwater Flirt In A Skirt

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh LaBonne's Lord Spencer

Best Of Opposite Sex
Ch Jespersen's Heidi Surprise

Select Dog
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Wynzall Taste The Rainbow

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wynzall Taste The Rainbow


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wynzall Taste The Rainbow


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wynzall Time Waits For No One

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Maxanita's Memories Jazz'n Things Up


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sanderlin Dance Like A Dickens



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Angelwing Vala Glitz N Glitter

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Angelwing Vala Glitz N Glitter

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Bapetikou Damien The Subduire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bapetikou Emily Woodsprite

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bapetikou Damien The Subduire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bapetikou Emily Woodsprite

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Houseopaws Miracles Do Happen

Best Of Opposite Sex
GCh NaDals Gran Torino

Best Puppy In Breed
GCh NaDals Gran Torino







Group 6 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   19
Group 2nd   
GCh Josol's Threads Of Gold
  Chow Chow   17
Group 3rd   Ch Hermione Granger Of Vistarolls   Chinese Shar-Pei   16
Group 4th   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   13
BPIG   
Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh DanBro's Girls Night Out



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Hermione Granger Of Vistarolls

Best Of Opposite Sex
Gumby's Bearposh For Ever Mine

Best Puppy In Breed
Gumby's Bearposh For Ever Mine


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain

Best Of Opposite Sex
Hit The Lights By Gernada

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain

Best Puppy In Breed
Incognito's Liv Like A Captain


Winners Dog: (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hit The Lights By Gernada

Reserve Winners Bitch
Ziggy Bitt Box At TR

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vista Steal The Moon



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Balladair's Vanquish Zagato

Best Of Opposite Sex
Lezerin's Hot Toddy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lezerin's Hot Toddy

Reserve Winners Bitch
Balladair Heaven Help Us

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Seransil Calypso Queen

Best Of Opposite Sex
Calliope's Sir Robert Agasteche

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Seransil Calypso Queen

Best Puppy In Breed
Seransil Calypso Queen


Winners Dog: (1-3-0-0)
Calliope's Sir Robert Agasteche


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Seransil Calypso Queen

Reserve Winners Bitch
Seransil's Winterlude

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Satika's Valiant Gladiator





Group 7 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   29
Group 2nd   
GCh KC Cropduster Annie
  Australian Shepherd   28
Group 3rd   
Buaidh Motlikru Litle Blk Book
  Bearded Collie   25
Group 4th   
GChEx Valubal What Happens In Vegas
  Old English Sheepdog   24
BPIG   
Buaidh Motlikru Litle Blk Book
  Bearded Collie   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) New Dream's China Doll
  Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Ch Reel Queen Of Sheba At Ksenia
  Australian Cattle Dog   0
Best Brace In Group    Ksenia's Gunpowder And Lead   Australian Cattle Dog   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ksenia's Gunpowder And Lead

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh KC Cropduster Annie

Best Of Opposite Sex
GCh Crystal Winds Why Not?


Winners Dog: (1-0-1-1)
Sheep's Kin Smokin' Gun


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Buaidh Motlikru Litle Blk Book

Best Puppy In Breed
Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Buaidh Motlikru Litle Blk Book

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Attra Dea's Django's Nuages


Winners Dog: (1-0-0-0)
Attra Dea's Django's Nuages


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks

Best Puppy In Breed
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snovalley Eilish At Koallies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snovalley Eilish At Koallies

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Prairiesides Krash At Westrock

Best Of Opposite Sex
Agasteche Steve Von Haus Flo

Best Puppy In Breed
Agasteche Steve Von Haus Flo

Select Bitch
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke


Winners Dog: (1-0-0-2)
Agasteche Steve Von Haus Flo


Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Valubal What Happens In Vegas

Best Of Opposite Sex
Ch Bluecalebs Holly Golightly

Select Dog
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 12 pts (3-6-1-3)
GCh Prairiemist Innovation

Best Of Opposite Sex
GCh Syringa Merriment

Best Of Winners: (3-6-1-3)
Zesta Enchanting Calypso

Best Puppy In Breed
Zesta Enchanting Calypso

Select Bitch
GCh Haderley Prairiemist Flirt


Winners Dog: (3-6-1-3)
Ksenia's Sam I Am

Reserve Winners Dog
Zesta River Of Dreams


Winners Bitch: (3-6-1-3)
Zesta Enchanting Calypso

Reserve Winners Bitch
Ksenia's Prim And Proper

Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda's Oops A Daisy

Best Puppy In Breed
Quanda's Oops A Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda's Oops A Daisy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By