Sarnia Kennel Club
Monday, July 4, 2022 - Show-6



Related Results

Conformation

Friday, July 01 (Show-1)
Friday, July 01 (Show-2)
Saturday, July 02 (Show-3)
Sunday, July 03 (Show-4)
Monday, July 04 (Show-5)
Monday, July 04 (Show-6)

Obedience

Friday, July 01 (Obedience Trial-1)
Friday, July 01 (Obedience Trial-2)
Saturday, July 02 (Obedience Trial-3)
Saturday, July 02 (Obedience Trial-4)
Sunday, July 03 (Obedience Trial-5)
Sunday, July 03 (Obedience Trial-6)
Monday, July 04 (Obedience Trial-7)
Monday, July 04 (Obedience Trial-8)

Rally Obedience

Friday, July 01 (Rally Trial-1)
Friday, July 01 (Rally Trial-2)
Saturday, July 02 (Rally Trial-3)
Saturday, July 02 (Rally Trial-4)
Sunday, July 03 (Rally Trial-5)
Sunday, July 03 (Rally Trial-6)
Monday, July 04 (Rally Trial-7)
Monday, July 04 (Rally Trial-8)



Results courtesy of:


-- Cheryl Vanderlinde --
SheBogi's Black Smoke Rising
"Duke"
Breeder/Owner/Handler: Cheryl Vanderlinde, SheBogi Reg'd Akitas
www.shebogi.com


Best In Show
Judge: Michelle Scott
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 96 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 81
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Weimaraner   Breica's Baby Got Back








Group 1 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   14
Group 2nd   
Ch Fly Golden Show Me The Way
  Retriever (Golden)   13
Group 3rd    Breica's Baby Got Back   Weimaraner   8
Group 4th   
GCh Brackenmoor Royal Finest
  Pointer   5
BPIG    Breica's Baby Got Back   Weimaraner   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Junior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Brackenmoor Royal Finest



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Fly Golden Show Me The Way

Best Of Opposite Sex
GChS Golden Clover's Holy Smoke!

Select Bitch
Ch Homewrdbound Cedarwood Road



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Fly Golden Show Me The Way

Reserve Winners Bitch
Maplelane's Dreaming Of Emeralds

12-18 Month Bitch Class
1st Monarch's Dreams Do Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Maplelane's Dreaming Of Emeralds

Open Bitch Class
1st Fly Golden Show Me The Way

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fullcount's Touch 'Em All Joe

Best Of Opposite Sex
Ch Castilleja's Kelsey At Fullcount

Best Puppy In Breed
Ch Fullcount's Touch 'Em All Joe



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Redaero's Baked To Perfection

Best Puppy In Breed
Redaero's Baked To Perfection



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Redaero's Baked To Perfection

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redaero's Baked To Perfection

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Breica's Baby Got Back

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's Born To Ride

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Breica's Baby Got Back

Best Puppy In Breed
Breica's Baby Got Back

Select Bitch
Ch Sandyridge's Won Of The Good Ones


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sandyridge's Born To Ride

Junior Puppy Dog Class
1st Sandyridge's Born To Ride


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Breica's Baby Got Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Baby Got Back





Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   10
Group 2nd   
Ch Endachs Butter Tart
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 3rd   Ch Sarangrave Buckle Up   Beagle   8
Group 4th   
Kinderteckel's Blackbird
  Dachshund (Standard Smooth)   7
BPIG    Daydreamer Chetcote Hey Look Ma I Made It   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Agha Djari White Oleander



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sarangrave Buckle Up

Open Bitch Class
1st Sarangrave Buckle Up

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenmorangie


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Daydreamer Shelby Cobra

Best Of Opposite Sex
GChS Virgo Southern Comfort

Best Puppy In Breed
Daydreamer Chetcote Hey Look Ma I Made It


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Domino Group Of Seven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Domino Group Of Seven

Open Dog Class
1st Domino Group Of Seven






Group 3 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   16
Group 2nd    Shakti & Danemark's Ziggy Stardust   Great Dane   15
Group 3rd   Ch Galaxy's Spring Forth From The Tisza   Kuvasz   13
Group 4th    Snowborn's Scarlet Letter   Siberian Husky   10
BPIG    Nanook's Believe It Or Not   Siberian Husky   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Uppercut Mountain Rocky High

Best Of Opposite Sex
Barquentine's Million Dollar Baby

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Uppercut Mountain Rocky High

Best Puppy In Breed
Uppercut Mountain Rocky High


Winners Dog: (2-2-0-0)
Uppercut Mountain Rocky High

Reserve Winners Dog
Barquentine Anchors Aweigh

Senior Puppy Dog Class
1st Uppercut Mountain Rocky High

Canadian Bred Dog Class
1st Barquentine Anchors Aweigh


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Barquentine's Million Dollar Baby

Reserve Winners Bitch
Uppercut All My Hope

Senior Puppy Bitch Class
1st Uppercut All My Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barquentine's Million Dollar Baby

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonehill's Hide And Seek At Saxmark


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gatehouse The Colour Of Money

Best Puppy In Breed
Gatehouse The Colour Of Money



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gatehouse The Colour Of Money

Senior Puppy Bitch Class
1st Gatehouse The Colour Of Money

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Shakti & Danemark's Ziggy Stardust


Winners Dog: (2-0-0-0)
Shakti & Danemark's Ziggy Stardust

Reserve Winners Dog
Britlinblue's In The Stars

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shakti & Danemark's Ziggy Stardust

Open Dog Class
1st Britlinblue's In The Stars


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cidwm's Fawlty Towers

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cidwm's Fawlty Towers


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cidwm's Fawlty Towers

Open Dog Class
1st Cidwm's Fawlty Towers


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Reserve Winners Bitch
Cidwm's Frosted Conclusion

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Open Bitch Class
1st Cidwm's Frosted Conclusion

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Galaxy's Spring Forth From The Tisza



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Galaxy's Purple Reign

Reserve Winners Bitch
Huron's Onyx

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Galaxy's Purple Reign

Open Bitch Class
1st Huron's Onyx

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snowborn's Scarlet Letter

Best Puppy In Breed
Nanook's Believe It Or Not



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snowborn's Scarlet Letter

Reserve Winners Bitch
Nanook's Believe It Or Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Nanook's Believe It Or Not

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowborn's Scarlet Letter





Group 4 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   4
Group 2nd   
Ch Foxheart's I'm Not For Everyone
  Fox Terrier (Wire)   3
Group 3rd    Equinox N Jazz Simon Says A Lot   Cairn Terrier   2
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Benchmark's Best Kept Man



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Equinox N Jazz Simon Says A Lot

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Dream Weaver

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Equinox N Jazz Simon Says A Lot


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Equinox N Jazz Dream Weaver

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Dream Weaver

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart's I'm Not For Everyone







Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   15
Group 2nd   
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You
  Havanese   13
Group 3rd    Claripugs Winters Song   Pug   12
Group 4th   
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta
  Japanese Chin   10
BPIG   
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You
  Havanese   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Midsummer Day Tripper


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Esken'Dereya Of Ojibway



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Esken'Dereya Of Ojibway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Esken'Dereya Of Ojibway

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Cornsilks Dot Com

Select Bitch
GChB Pinkribbon's The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cornsilk Alias

Open Bitch Class
1st Cornsilk Alias

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Century Molina Forever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Century Molina Forever

12-18 Month Dog Class
1st Century Molina Forever


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Claripugs Winters Song

Best Puppy In Breed
Claripugs Ms Merry Weather



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Claripugs Winters Song

Reserve Winners Bitch
Claripugs Ms Merry Weather

Senior Puppy Bitch Class
1st Claripugs Ms Merry Weather

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Claripugs Winters Song

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Camparis Diorella


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Brava York Tenis Mavis

Open Bitch Class
1st Brava York Tenis Mavis





Group 6 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
Ch Haloridge's Duck Duck Goose At Markel
  French Bulldog   11
Group 3rd   
Ch Sanvars Enchantress Of Tiva
  Poodle (Miniature)   8
Group 4th   
Winfred's Cupid Knows Love Tails Of The Unexpected
  Lowchen   5
BPIG   
Ch Haloridge's Duck Duck Goose At Markel
  French Bulldog   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie

Best Puppy In Breed
Kennedy's Fuel The Fire At Dalhousie


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Haloridge's Duck Duck Goose At Markel

Best Of Opposite Sex
Seulement Light Of Foot Stevie

Best Puppy In Breed
GCh Haloridge's Duck Duck Goose At Markel

Select Bitch
GCh Paris Dream Bizzy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Seulement Light Of Foot Stevie

12-18 Month Bitch Class
1st Seulement Light Of Foot Stevie

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superlative's Skye's The Limit

Best Of Opposite Sex
Superlative's Ryder Ready To Go Go Go

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superlative's Skye's The Limit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Superlative's Skye's The Limit

Canadian Bred Bitch Class
1st Superlative's Skye's The Limit

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money

Best Of Opposite Sex
Purrkees How'd You Like Me Now

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money

Best Puppy In Breed
Fanfare Purrkees Right On The Money


Winners Dog: (1-1-0-0)
Purrkees How'd You Like Me Now

Canadian Bred Dog Class
1st Purrkees How'd You Like Me Now


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanfare Purrkees Right On The Money

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Puppy In Breed
GCh Sanvars Enchantress Of Tiva



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shivons Sparkling Topaz

Reserve Winners Bitch
Bibelot When Sparks Fly At Madela

Junior Puppy Bitch Class
1st Bibelot When Sparks Fly At Madela

12-18 Month Bitch Class
1st Shivons Sparkling Topaz

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Of Opposite Sex
GChB Amanda Miguel




Group 7 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   16
Group 2nd   
Ch Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce
  Miniature American Shepherd   15
Group 3rd   
Ch Legacy's Callibreeze Next Spark
  Australian Shepherd   13
Group 4th   
Cermel I'm The One Gardengate
  Shetland Sheepdog   12
BPIG   
Ch Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce
  Miniature American Shepherd   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Legacy's Callibreeze Next Spark



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Suns Out Guns Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellaclan Suns Out Guns Out

12-18 Month Dog Class
1st Bellaclan Suns Out Guns Out


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellaclan Hotter Than A Teapot

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Hotter Than A Teapot

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glasgowhill's Walking On Sunshine

Best Of Opposite Sex
Glasgowhill Fantasia Of Oroglen

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glasgowhill's Walking On Sunshine

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Walking On Sunshine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Glasgowhill's Walking On Sunshine

Senior Puppy Dog Class
1st Glasgowhill's Walking On Sunshine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glasgowhill Fantasia Of Oroglen

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's Party In The USA

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill Fantasia Of Oroglen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glasgowhill's Party In The USA

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce

Best Puppy In Breed
GCh Pinewood's Rhinestone Cowgirl Of Showkayce



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Legacy's The Heat Is On

12-18 Month Bitch Class
1st Legacy's The Heat Is On

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Cermel I'm The One Gardengate

Best Of Opposite Sex
Mylestone's Queen Of Avalon

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Cermel I'm The One Gardengate

Best Puppy In Breed
Legends And Dreams Untamed Spirit


Winners Dog: (3-5-0-0)
Cermel I'm The One Gardengate

Reserve Winners Dog
Legends And Dreams Untamed Spirit

Junior Puppy Dog Class
1st Legends And Dreams Untamed Spirit

Senior Puppy Dog Class
1st Ramblinbrooks How U Doin'?

Canadian Bred Dog Class
1st Cermel I'm The One Gardengate


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Mylestone's Queen Of Avalon

Reserve Winners Bitch
Ramblinbrooks Ms Phoebe Buffay

Senior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Ms Phoebe Buffay

12-18 Month Bitch Class
1st Mylestone's Queen Of Avalon

Canadian Bred Bitch Class
1st Fabina's Limitless Possibilities

Open Bitch Class
1st Williamslee's Hearts Wee Bonny Lass
2nd Cermel Ramblinbrook Liliaceae

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By