Calgary Kennel & Obedience Club
Monday, May 13, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial 1)
Friday, May 10 (Obedience Trial 2)
Saturday, May 11 (Obedience Trial 3)
Saturday, May 11 (Obedience Trial 4)
Sunday, May 12 (Obedience Trial 5)
Sunday, May 12 (Obedience Trial 6)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial 1)
Friday, May 10 (Rally Trial 2)
Saturday, May 11 (Rally Trial 3)
Saturday, May 11 (Rally Trial 4)
Sunday, May 12 (Rally Trial 5)
Sunday, May 12 (Rally Trial 6)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
Points: 224 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doug Gaudin
Rottweiler  
GCh Esmonds God Of All
Points: 199
Best Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Shetland Sheepdog  Ch Mystic Suntime Everclear
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doug Gaudin
Pug   Xoe Eleki Breakfast At Tiffany's
Best Veteran In Show
Judge: Doug Gaudin
Finnish Lapphund  
GCh Shadagrace Bolt Lightning
Best Brace In Show
Judge: Doug Gaudin
Tibetan Terrier 
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew & Tibetan Terrier 
GCh Oneeto's Keeper To Carry On








Group 1 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy
  Retriever (Golden)   26
Group 2nd   GCh Seasyde City Of Stars   Pointer   14
Group 3rd    Pastorale Nova Keanu Black Sextet   Spaniel (American Cocker)   13
Group 4th   
Ch Tollwest Rocky Mtn High
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   11
BPIG    Goldcker Water U Sinkin A Boat   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sassenach Evans On Fire   Setter (Gordon)   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Ch Localuna's Viva La Revolution

Best Puppy In Breed
Grassridge Applied Force


Winners Dog: (1-0-1-1)
Grassridge Applied Force


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 11 pts (5-5-1-1)
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Auburnmist Two Yours Truly

Best Of Winners: (5-5-1-1)
Goldcker Water U Sinkin A Boat

Best Puppy In Breed
Goldcker Water U Sinkin A Boat


Winners Dog: (5-5-1-1)
Auburnmist Staring At The Sun

Reserve Winners Dog
Verdoro's Kirkcudbright


Winners Bitch: (5-5-1-1)
Goldcker Water U Sinkin A Boat

Reserve Winners Bitch
Kayenna's Samurai Sword

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Big Sky's Indiana Calling



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Big Sky's Indiana Calling

Reserve Winners Bitch
Labralaynes White Liar

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tollwest Rocky Mtn High

Best Puppy In Breed
Tollwest Fire Cracker



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tollwest Fire Cracker





Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pastorale Nova Keanu Black Sextet

Best Of Opposite Sex
Corjdct's Midnight Reckoning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pastorale Nova Keanu Black Sextet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pastorale Nova Keanu Black Sextet


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Corjdct's Midnight Reckoning

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Bluestone Summer At Tricaliber

Best Puppy In Breed
Winauby's Xotic Tango



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Winauby's Xotic Tango

Reserve Winners Bitch
Lynann's Peppermint Twist





Group 2 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telford's Pump Up The Volume
  Beagle   20
Group 2nd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   18
Group 3rd   Ch Barrassy's Explorer   Irish Wolfhound   17
Group 4th   
Ch Spiritsound Rise Up
  Ibizan Hound   16
BPIG    Chilcotin's Stretch Limo   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vindachs Colours Of The Wind   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Voodoo Rhythm
  Greyhound   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Telford's Pump Up The Volume

Select Bitch
Ch Telford's Spark And Sparkle



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Ch Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Best Puppy In Breed
Era Of Cosa Nostra Dark Reign



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Era Of Cosa Nostra Dark Reign

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Christofle Curtain Lights



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Chilcotin's Moonlight Harvest

Best Of Opposite Sex
Chilcotin's Stretch Limo

Best Puppy In Breed
Chilcotin's Stretch Limo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Chilcotin's Stretch Limo


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Voodoo Rhythm

Best Of Opposite Sex
Ivywild Voodoo Queen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ivywild Voodoo Queen

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Spiritsound Rise Up

Best Of Opposite Sex
DC Imagery Laughing Dinadan

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro

Select Bitch
GCh Amahte's Duma Kukimbia


Winners Dog: (1-0-1-2)
DC Imagery Laughing Dinadan


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barrassy's Explorer



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Avitar's Sweet Sounding Jazz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Avitar's Timeless Jazz


Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
Lynallan's Talk About Me

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lynallan's Talk About Me

Best Puppy In Breed
Lynallan's Talk About Me


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lynallan's Talk About Me


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bretica's Bottoms Up





Group 3 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   49
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   45
Group 3rd   
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir
  Bullmastiff   37
Group 4th   
GCh Tybrushe's Deja Vu
  Boxer   32
BPIG   
Ch Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Drumroll Down Under V. Sasaunna   Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
Desertwind's Benita X Luke
  Saint Bernard   0
Best Brace In Group   
Desertwind's Betcha X Luke
  Saint Bernard   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Nitroberner's Fire Fox

Best Of Opposite Sex
Nitroberner's Fire Away

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
Nitroberner's Fire Fox

Select Bitch
Ch Creo's Northern Nugget


Winners Dog: (3-4-0-1)
Nitroberner's Fire Away

Reserve Winners Dog
Vinn Turn Me Loose


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Nitroberner's Fire Fox

Reserve Winners Bitch
Prairiegems E Komo Mai Kualani

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Newalba Tagcrest Charmed One

Best Puppy In Breed
Ch Tybrushe's Livin Notoriety

Select Bitch
Ch Samson's Chili Gone Bad


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Newalba Tagcrest Charmed One

Reserve Winners Bitch
Samson's Fire In The Sky

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Newalba's Fhuil Tha Ladir

Best Of Opposite Sex
Bolder's Special Addition

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Bolder's Special Kind Of Chaos

Best Puppy In Breed
Bolder's Special Kind Of Chaos

Select Dog
Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton


Winners Dog: (1-2-2-0)
Bolder's Special Kind Of Chaos


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bolder's Special Addition

Reserve Winners Bitch
Kenterains Raisin Hope

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Gentry's Persephone

Best Puppy In Breed
Cassels Pretty Little Liar


Winners Dog: (1-2-1-1)
Mojave's Secret Treasure


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Gentry's Persephone

Reserve Winners Bitch
Cassels Pretty Little Liar

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Opposite Sex
Allyndanes Last Showman


Winners Dog: (1-0-0-1)
Allyndanes Last Showman


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre

Best Of Opposite Sex
Sheepriver's Four Strong Winds

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Winners Dog: (1-2-0-0)
Nocturne Du Grande Tendre


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sheepriver's Four Strong Winds

Reserve Winners Bitch
Opus Deux Du Grand Tendre

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lizona's Austin Powers Groovy



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Titanbear Triton

Best Puppy In Breed
Titanbear Triton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Titanbear Triton


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lasquite's Aefwine Meadowpark

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Betcha X Luke

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn

Best Puppy In Breed
Desertwind's Betcha X Luke


Winners Dog: (1-2-1-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Desertwind's Betcha X Luke

Reserve Winners Bitch
Desertwind's Benita X Luke

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Sershans Arctic Ashes To Ashes

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Sershans Arctic Ashes To Ashes

Best Puppy In Breed
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Select Dog
GCh Winterdance's Let It Storm


Winners Dog: (2-4-2-0)
Snowfire's Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
Sershan's Premiere Misha


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Sershans Arctic Ashes To Ashes

Reserve Winners Bitch
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer







Group 4 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st    Villam's Mystic Moon Mapherna   Schnauzer (Miniature)   12
Group 2nd   
Ch Murdock's Phantom Power
  Scottish Terrier   10
Group 3rd   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   8
Group 4th   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   7
BPIG   
Ch Glenshiel's Valkyrie
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ganymede's Holy Grail



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blackrystal Amarillo By Mornin

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Best Puppy In Breed
Mapherna's River Song



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Villam's Mystic Moon Mapherna

Reserve Winners Bitch
Mapherna's River Song

Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
Ch Glenshiel's Valkyrie

Best Puppy In Breed
Ch Glenshiel's Valkyrie



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
Ch Distaff Bilmora Buster



Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In







Group 5 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   38
Group 2nd   
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   37
Group 3rd   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   30
Group 4th   GCh Xoe's Wheat King At Eleki   Pug   25
BPIG   Ch Firesprite One Tuff Flyboy   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xoe Eleki Breakfast At Tiffany's   Pug   0
Best Brace In Group    Raeanne's Lasting Impression   Papillon   0
Best Brace In Group   Ch Raeanne's Finishing Touch   Papillon   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Louis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Louis


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mt Magics Payday



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mt Magics Payday

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Firecrest N Calindi Lady Luck

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Firecrest N Calindi Lady Luck

Best Puppy In Breed
Firecrest Bibbidi Bobbidi Boo

Select Dog
Ch Taja Ruffino Moscato


Winners Dog: (1-2-2-0)
Firecrest Home By Midnight


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Firecrest N Calindi Lady Luck

Reserve Winners Bitch
Firecrest Bibbidi Bobbidi Boo

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Puppy In Breed
Princess Jaymeena Fapella Gray



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Karakorum's Kiss Me Kate

Reserve Winners Bitch
My Exotic World Dreamweaver

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Mikorason Divine Tempest Of MT

Best Puppy In Breed
Entaya Luckystryke's Phoebe



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Entaya Luckystryke's Phoebe

Reserve Winners Bitch
Entaya Luckystryke's Jasmine

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Naughty


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mightymites Dare To Be Naughty

Reserve Winners Dog
Mightymites Bound Tobe Naughty


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Prestwick's Poster Girl

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Nanrich TopfliteMidniteMadness

Best Puppy In Breed
Nanrich TopfliteMidniteMadness

Select Dog
Ch Raeanne's Finishing Touch

Select Bitch
Ch Raeanne's Lasting Impression


Winners Dog: (2-1-2-2)
Nanrich Topflite Mystery Man

Reserve Winners Dog
Vala's Little Lion Man


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Nanrich TopfliteMidniteMadness

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Firesprite One Tuff Flyboy

Best Puppy In Breed
Ch Firesprite One Tuff Flyboy



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ch (Alt) NaDals Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Ophelia My Sweet Lord

Best Puppy In Breed
Ophelia My Sweet Lord



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ophelia My Sweet Lord

Reserve Winners Bitch
Nice &n Outgoing Tw Kizoku

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights

Select Dog
Ch Aisle's James T Kirk



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Aisle's Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Xoe's Fleur't

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Yorkhouse Chantilly Lace

Best Of Opposite Sex
Ch Barron Crystal Of The York


Winners Dog: (1-0-1-1)
Kentauro Alfa French Connection






Group 6 - Avery Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   24
Group 2nd   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   23
Group 3rd   
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew
  Tibetan Terrier   22
Group 4th   Ch Whisslers Warrior Of Mydreams   Shih Tzu   19
BPIG    Whisslers Forever Be My Always   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Oneeto's Blue Biyou Fate To Secrecy
  Tibetan Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Get In The Game
  Lhasa Apso   0
Best Brace In Group   
GCh Oneeto's Keeper To Carry On
  Tibetan Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew
  Tibetan Terrier   0
Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Ellemstra Unforgettable

Best Of Opposite Sex
GCh Spavinaw Creek N Echoviews Nu Man In A Tux

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible

Best Puppy In Breed
Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Cocoabeach N Echoviews Hershey

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch BFF's Queen Of The Night

Best Of Opposite Sex
Labralayne's A Taste Of Aloha

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Labralayne's A Taste Of Aloha


Winners Dog: (1-1-0-1)
Labralayne's A Taste Of Aloha


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Labralayne's Ruby Tuesday

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Mrang Belcourt Communicate

Best Puppy In Breed
Groomrooms Orange Pekoe



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Groomrooms Orange Pekoe

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 6 pts (0-6-0-1)
Ch Whisslers Warrior Of Mydreams

Best Puppy In Breed
Whisslers Forever Be My Always



Winners Bitch: (0-6-0-1)
Whisslers Just Itybity Mydream

Reserve Winners Bitch
Whisslers Forever Be My Always

Judge: Avery Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew

Best Of Opposite Sex
Aisha's Rebel Without A Cause

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Aisha's Rebel Without A Cause

Best Puppy In Breed
Aisha's Rebel Without A Cause


Winners Dog: (1-1-0-1)
Aisha's Rebel Without A Cause


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Adominos Ringside Chatter



Group 7 - Doug Gaudin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   49
Group 2nd   Ch Mystic Suntime Everclear   Shetland Sheepdog   46
Group 3rd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   33
Group 4th   
Ch Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   32
BPIG   Ch Mystic Suntime Everclear   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiemist Regarding Henry   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Shadagrace Bolt Lightning
  Finnish Lapphund   0
Best Brace In Group    Kyon's Fredens Prins   Norwegian Buhund   0
Best Brace In Group   
Ch Kyon's Leker Gjemsel
  Norwegian Buhund   0
Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clearwater's Baru Bindi

Best Of Opposite Sex
Callicoma Red Hot Tamale

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clearwater's Baru Bindi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Callicoma Red Hot Tamale


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Clearwater's Baru Bindi

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 10 pts (3-2-1-5)
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Of Opposite Sex
Ch Lk Michigan's Oh It's Happening

Best Of Winners: (3-2-1-5)
WR Aussies Standing Outside The Fire

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek Love It Or List It

Select Bitch
Ch Casselcreek London Fog


Winners Dog: (3-2-1-5)
Sheep's Kin Summer Solstice

Reserve Winners Dog
Lk Michigan Legacy's In Motion


Winners Bitch: (3-2-1-5)
WR Aussies Standing Outside The Fire

Reserve Winners Bitch
Becens Dust The Magic@Turbar

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary

Best Of Opposite Sex
Shaggylane's Pandemonium

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary

Best Puppy In Breed
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brandmar's Killing Time W Kelkary


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shaggylane's Pandemonium

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Niobe De L'Ame Du Loup

Select Dog
Ch Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Ch Angelbrin's Juno



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lanvern's Moneypenney

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Charvell's Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Charvell Prairiemist Debutante

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Charvell's Midnight Thunder

Best Puppy In Breed
Charvell's Midnight Thunder

Select Dog
Ch Prairiemist Bodacious


Winners Dog: (1-2-1-0)
Charvell's Midnight Thunder


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Charvell Prairiemist Debutante

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Audacity

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Orical Outback Adventure

Select Dog
Ch Peikkovuoren Peski



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kyon's Fredens Prins


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Silverspar's Still The One

Best Of Opposite Sex
Air Zepepeline Horus With Aryakas


Winners Dog: (1-0-0-1)
Air Zepepeline Horus With Aryakas


Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 12 pts (4-3-2-4)
Ch Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
Ch WillowGlyn Prairiemist Steel

Best Of Winners: (4-3-2-4)
Coastalview Eau Claire

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Everclear

Select Dog
Ch Attridge Moves Like Jagger

Select Bitch
Ch Cincerlee's Living Proof


Winners Dog: (4-3-2-4)
Heartstrings Ksenia Firestartr

Reserve Winners Dog
Willowglyn Nightfall


Winners Bitch: (4-3-2-4)
Coastalview Eau Claire

Reserve Winners Bitch
Keystone Just Ask

Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Doug Gaudin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bernerbarn Candy Cane

Best Puppy In Breed
Diamond Grace Edition



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bernerbarn Candy Cane

Reserve Winners Bitch
Diamond Grace Edition

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By