Sarnia Kennel Club
Sunday, July 1, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Friday, June 29 (Show #1)
Friday, June 29 (Show #2)
Saturday, June 30 (Show #3)
Sunday, July 01 (Show #4)
Monday, July 02 (Show #5)
Monday, July 02 (Show #6)

Obedience

Friday, June 29 (Obedience Trial 1)
Friday, June 29 (Obedience Trial 2)
Saturday, June 30 (Obedience Trial 3)
Saturday, June 30 (Obedience Trial 4)
Sunday, July 01 (Obedience Trial 5)
Sunday, July 01 (Obedience Trial 6)
Monday, July 02 (Obedience Trial 7)
Monday, July 02 (Obedience Trial 8)

Rally Obedience

Friday, June 29 (Rally Trial 1)
Friday, June 29 (Rally Trial 2)
Saturday, June 30 (Rally Trial 3)
Saturday, June 30 (Rally Trial 4)
Sunday, July 01 (Rally Trial 5)
Sunday, July 01 (Rally Trial 6)
Monday, July 02 (Rally Trial 7)
Monday, July 02 (Rally Trial 8)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Robert Stein
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Stein
Yorkshire Terrier  
Ch Pazzo's Pappy Van Winkle
Points: 104
Best Puppy In Show
Judge: Robert Stein
Akita  
SheBogi's Diamonds And Pearls
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Stein
Doberman Pinscher   Redstone's Lazarus V Aludra
Best Veteran In Show
Judge: Robert Stein
Beagle  Ch Till's Summer Night's Dream
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Robert Stein
Whippet   Wunder Forgetmenot By Grace
Best Canadian Bred In Show
Judge: Robert Stein
Chinese Crested  
GCh Sassytails I Go Commando








Group 1 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   26
Group 2nd   Ch Kokopelli's Trust And Believe   Retriever (Golden)   25
Group 3rd    Wil-Orion Crownroyal Just Teasin   Spaniel (English Springer)   17
Group 4th   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   16
BPIG    Forest Creek's Trailblazer   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Steady Under Fire   Retriever (Labrador)   0
Best Canadian Bred In Group   
GCh Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   0
Best BBE In Group    Whisperfield Don't Stop Me Now   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Reece Mystiko Philadelphia Freedom



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Redlion's For What It's Worth



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 7 pts
GCh Kokopelli's Trust And Believe



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts
Ch Callibreeze No Hanky Panky



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Roaneden's Counting Stars



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Amulet



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wil-Orion Crownroyal Just Teasin



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Castlehill's Xpatriot At Farnadawly



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dhen's Rebel Rebel







Group 2 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   9
Group 2nd   
GChEx Karob Sandstorm Told You So
  Saluki   7
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   6
Group 4th   
GCh McCartney's Feather Boa
  Whippet   5
BPIG    Daclier's The Dragon's Gift   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Till's Summer Night's Dream   Beagle   0
Best Canadian Bred In Group    Wunder Forgetmenot By Grace   Whippet   0
Best BBE In Group    Wunder Forgetmenot By Grace   Whippet   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Karob Sandstorm Told You So



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts
GCh McCartney's Feather Boa







Group 3 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   21
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   20
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   19
Group 4th   
GChEx Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   16
BPIG   
SheBogi's Diamonds And Pearls
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redstone's Lazarus V Aludra   Doberman Pinscher   0
Best Canadian Bred In Group   
GChEx Uppercuts Chip Off The Block
  Boxer   0
Best BBE In Group   
Gatehouse Undeniable
  Doberman Pinscher   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
SheBogi's Diamonds And Pearls



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Illusion's Straight Polar Fortune



Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts
Ch Midnightsolo Adara Bat Haviva



Judge: James Noe

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Uppercuts Chip Off The Block



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee



Judge: James Noe

Best Of Breed: 2 pts
GCh Supernova Shameless



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Galaxy's Spring Fourth From The Tisza



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Ch Liberty's Stride With Pride







Group 4 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   21
Group 2nd    Finnabair Double D Friend Of A Friend   Glen Of Imaal Terrier   20
Group 3rd   
Ch Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   19
Group 4th   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   18
BPIG    Sensations Touched By An Angel   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Canadian Bred In Group   
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant
  Cesky Terrier   0
Best BBE In Group    Sensations Touched By An Angel   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Zealous My Best to You



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Jewels Samurai Kid



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Northland Fox Set In Platinum



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Finnabair Double D Friend Of A Friend



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Breezy's The Heat Is On



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Northcote's No Looking Back



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dralion Onrway Solitaire



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dralion's Curb Your Enthusiasm



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts
Pyxis I Am The Storm NB



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Ch High Pointe Earth Angel



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Sensations Touched By An Angel



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 1 pts
Forestfield Luna







Group 5 - Robert Stein Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   18
Group 2nd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   17
Group 3rd   
Ch Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   16
Group 4th   
Ch Jimary's Ka Ching
  Pug   15
BPIG   
Ch Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cornsilk's It's Party Time   Papillon   0
Best Canadian Bred In Group   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   0
Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 5 pts
Ch Syrenia's The Mighty Quinn



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sassytails I Go Commando



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rockhurst's Tickled Pink



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 2 pts
Ch Risingstar Rockin' The Anthem



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cornsilk I'm Here For The Party



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 2 pts
Ch Son Shines Bugsy Bim



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
GCh Jimary's Ka Ching



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - Robert Stein Top Dog
Points
Group 1st    Purrkees Big Girls Don't Cry   Keeshond   10
Group 2nd    Coco Chanel Alisgentlewind   Chinese Shar-Pei   9
Group 3rd   
Ch Topbrass Lush Gin And Juice
  Bulldog   7
Group 4th   
Legendorf Umberto Ugo
  German Pinscher   5
BPIG   
Shantli Roz Gay-Heyli
  German Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lush's I Like It Like That   Bulldog   0
Best Canadian Bred In Group    Bullmarket Windridge Mercy Me   French Bulldog   0
Best BBE In Group    Purrkees Big Girls Don't Cry   Keeshond   0
Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 1 pts
GCh Topbrass Lush Gin And Juice



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 1 pts
Coco Chanel Alisgentlewind



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
Bullmarket Windridge Mercy Me



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 3 pts
Ch Legendorf Umberto Ugo



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
Purrkees Big Girls Don't Cry



Judge: Robert Stein

Best Of Breed: 0 pts
Foxy Lady Of Mountain High





Group 7 - James Noe Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Omega High Hopes
  Collie (Rough)   20
Group 2nd   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   15
Group 3rd   Ch Laureate K Syrah Syrah   Shetland Sheepdog   14
Group 4th    Skyhi's Quietly Making Noise   Bouvier des Flandres   9
BPIG    Liberty Bell's Our Kingdom   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bradshaw's Mama Mia   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Regaloake's Westminster Abbey
  Shetland Sheepdog   0
Best Canadian Bred In Group   Ch Glasgowhill's Bellisima   Collie (Rough)   0
Best BBE In Group    Glasgowhill's You Know Who   Collie (Rough)   0
Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: James Noe

Best Of Breed: 1 pts
Callibreeze Kiss Me You Fool



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bergerie's Double Down On Eleven



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
GCh Navarro It's Me Di Scottatura



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Bellaclan Thief Of Hearts



Judge: James Noe

Best Of Breed: 2 pts
Skyhi's Quietly Making Noise



Judge: James Noe

Best Of Breed: 4 pts
GCh Omega High Hopes



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bubbleton Agent Orange



Judge: James Noe

Best Of Breed: 4 pts
Ch Laureate K Syrah Syrah



Judge: James Noe

Best Of Breed: 0 pts
Ch Raglansdream Rolex's Cashmere



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By