Tyee Kennel Club
Friday, May 10, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 11 (Obedience Trial 2)
Sunday, May 12 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial 1)
Saturday, May 11 (Rally Trial 2)
Sunday, May 12 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Shiba Inu Canada [Regional] - Saturday, May 11 - Conformation



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Dalmatian  
GCh Estate's Rockette
Points: 231 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Maisey
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 195
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Schnauzer (Miniature)   Krown The Vicar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
French Bulldog   Atalaya's L'il Gangsta Guido
Best Veteran In Show
Judge: Wendy Maisey
Shiba Inu  
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox








Group 1 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Silversea's Summer Sonnet
  Weimaraner   51
Group 2nd   
Ch Solipse San Giovanni Bianco
  Lagotto Romagnolo   48
Group 3rd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   44
Group 4th   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   29
BPIG   
Trax Believe In B
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bella Fiore's Tarantino   Lagotto Romagnolo   0
Best Veteran In Group   
GCh Vitali Silva Avalon Sayward
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco

Select Dog
Ch LK Champagne Charlie



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Glainddus Black Alexandrite

Select Bitch
Ch Glainddus Ebony Topaz



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Glainddus Black Alexandrite

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 14 pts (4-7-3-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Madison's Andalucia

Best Of Winners: (4-7-3-1)
Goldplus Honky Tonk Man

Best Puppy In Breed
Goldplus Honky Tonk Man

Select Dog
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Select Bitch
Ch Riverdance Dippity Do


Winners Dog: (4-7-3-1)
Goldplus Honky Tonk Man

Reserve Winners Dog
Camalire Game Of Thrones


Winners Bitch: (4-7-3-1)
Madison's Andalucia

Reserve Winners Bitch
Camalire Take Me To Texas

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 7 pts (3-2-3-0)
Caorunn Logan

Best Of Opposite Sex
Caorunn Grassroots Of Devileen

Best Of Winners: (3-2-3-0)
Caorunn Logan

Best Puppy In Breed
Caorunn's Harbour Master

Select Dog
Ch Makaila's Dapper Revelation


Winners Dog: (3-2-3-0)
Caorunn Logan

Reserve Winners Dog
Caorunn's Harbour Master


Winners Bitch: (3-2-3-0)
Caorunn Grassroots Of Devileen

Reserve Winners Bitch
Broadmead Briar Rose

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 7 pts (5-3-0-0)
Believe Plant One On Rainkist

Best Of Opposite Sex
Seaterrace's Mr Bean

Best Of Winners: (5-3-0-0)
Believe Plant One On Rainkist

Best Puppy In Breed
Believe Plant One On Rainkist


Winners Dog: (5-3-0-0)
Seaterrace's Mr Bean

Reserve Winners Dog
Kasomor's Grand Passage


Winners Bitch: (5-3-0-0)
Believe Plant One On Rainkist

Reserve Winners Bitch
Seaterraces Erin McStevie

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kulana One N Only At Allsgold

Best Puppy In Breed
Kulana One N Only At Allsgold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kulana One N Only At Allsgold

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Islandview Finn McCool



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Of Opposite Sex
Elcazador Catch A Rising Star

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Merrylegs Simply Scrumptious

Best Puppy In Breed
Merrylegs Simply Scrumptious

Select Bitch
Ch Elcazador's Beyond Belief


Winners Dog: (1-1-0-1)
Elcazador Catch A Rising Star


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Merrylegs Simply Scrumptious

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Waterboys Leroy Brown


Winners Dog: (1-0-0-0)
Waterboys Leroy Brown


Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Tempest Storm

Select Dog
Ch Vitali's Lifensoul Of Sayward



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Upcountry's Tempest Storm

Reserve Winners Bitch
Aurelia's Piper's Magic Lyric

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Puppy In Breed
Trax Believe In B



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Trax Believe In B

Reserve Winners Bitch
Target's Classic Gunsmoke





Group 2 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   17
Group 2nd   
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 3rd   
GCh Coho's Black Pearl
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   8
Group 4th   Ch Breigayt's I Sing The Songs   Beagle   6
BPIG    Coso's Blonde Bombshell   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Breigayt's I Sing The Songs

Best Of Opposite Sex
GCh Laponderosa's Sassenach

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Gwencalon's Steeldust Line

Best Puppy In Breed
Ch Breigayt's Sultan Of Brunei


Winners Dog: (3-1-1-1)
Gwencalon's Steeldust Line

Reserve Winners Dog
Meriadoc Wynfield Iron Chef


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Osheehans Chasing The Dragon

Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Joskip's Radiance ML

Best Puppy In Breed
Joskip's Radiance ML



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Joskip's Radiance ML

Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Coho's Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Vindachs Sudden Impact For Joskip MS






Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Of Opposite Sex
Coso's Blonde Bombshell

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Coso's Blonde Bombshell

Best Puppy In Breed
Coso's Blonde Bombshell

Select Dog
Ch Songbird's River Of Dreams At Topoftherocks


Winners Dog: (3-2-2-0)
Coso N Zamaradi's Hollywood Heartthrob

Reserve Winners Dog
Coso's Conchobhar


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Coso's Blonde Bombshell

Reserve Winners Bitch
Songbird's Secret Island Moonshine

Judge: Elaine Ross

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Brushwood Never Say Never

Select Bitch
Ch Treadway Light My Way







Group 3 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget
  Cane Corso   28
Group 2nd    Wolvereen The Force B With U   Siberian Husky   27
Group 3rd   
GCh Baybern's Life Is A Highway
  Bernese Mountain Dog   26
Group 4th   
GCh Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   19
BPIG   
Bigluv's Remembering The Heroes
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Banbury's Imagine Dragons   Bullmastiff   0
Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Baybern's Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
Ch Bayberns Close To My Heart

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Doubledutch's Maya

Best Puppy In Breed
Doubledutch's Morley


Winners Dog: (2-2-2-1)
Doubledutch's Morley

Reserve Winners Dog
Doubledutch's Benny


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Doubledutch's Maya

Reserve Winners Bitch
Berntiers Take On Me

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Shayla's Blarneyrock O'Banbury

Best Of Opposite Sex
Banbury N Backshifts BeachBabe

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Shayla's Blarneyrock O'Banbury


Winners Dog: (1-3-0-0)
Shayla's Blarneyrock O'Banbury


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Reserve Winners Bitch
Banbury's Get Your Sexy On

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Himalaya Hawk Del Littorio

Best Of Opposite Sex
Esteem's Katana Von Ogden

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Himalaya Hawk Del Littorio


Winners Dog: (1-2-1-0)
Himalaya Hawk Del Littorio


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Esteem's Katana Von Ogden

Reserve Winners Bitch
Oliv Queen Golden Light Del Littorio

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keirkane's Perfect Harmony

Best Puppy In Breed
Keirkane's Perfect Harmony



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keirkane's Perfect Harmony

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annie Of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annie Of Hovisbyhart Estate

Reserve Winners Bitch
Dheelis Grofje Celjski

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Select Dog
Ch Norwest's He's Got The Swagger


Winners Dog: (1-0-2-0)
Terraorca Loch Linnhe


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bigluv's Remembering The Heroes

Best Of Opposite Sex
Bigluv's Kali's Bravery

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bigluv's Remembering The Heroes

Best Puppy In Breed
Bigluv's Remembering The Heroes


Winners Dog: (2-2-0-0)
Bigluv's Remembering The Heroes

Reserve Winners Dog
Aksel Vom Hause Henkyer


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bigluv's Kali's Bravery

Reserve Winners Bitch
Farrow Von Lordsandladies

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sancha's Alabaster Aurora

Best Of Opposite Sex
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sancha's Alabaster Aurora

Best Puppy In Breed
Sancha's Alabaster Aurora


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sancha's Alabaster Aurora

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wolvereen The Force B With U



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wolvereen The Force B With U





Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   37
Group 2nd   
Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   31
Group 3rd   
Brownstone's As You Wish
  Bull Terrier (Miniature)   30
Group 4th   
GCh Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   29
BPIG    Krown The Vicar   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pooles Ide Foxfield A Little Bit More
  Russell Terrier   0
Best Veteran In Group    Stalwart's Just Perfect   Scottish Terrier   0
Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Tidewalker Coastal Cruiser

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Seas The Day



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tidewalker Seas The Day

Reserve Winners Bitch
Tidewalker Sweet Daylight

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Mysticgold's Perfect Storm

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss


Winners Dog: (1-3-1-0)
Otleys Believe In Magic


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Mysticgold's Kiss Kiss Kiss

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Janaimo

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brownstone's As You Wish



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brownstone's As You Wish

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Saucydog's Solar Flare

Best Of Opposite Sex
Scotch Broom Bright Sorcha



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Scotch Broom Bright Sorcha

Reserve Winners Bitch
Saucydog's Blazing Comet

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Braebrook's Mischief Maker


Winners Dog: (1-0-0-0)
Braebrook's Mischief Maker


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Wichunt Got My Swagger On

Best Puppy In Breed
Wichunt Got My Swagger On


Winners Dog: (2-0-0-0)
Wichunt Got My Swagger On

Reserve Winners Dog
Wichunt Darkside Of Gryffendor


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Westham Red Hot

Best Puppy In Breed
Foxbend Westham Red Hot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Westham Red Hot





Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Krown On Hallowed Ground

Best Of Opposite Sex
Ch Mimicker's Silver Bullet

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Heritage Empire High Fallutin'

Best Puppy In Breed
Krown The Vicar


Winners Dog: (1-2-2-1)
Krown The Vicar


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Heritage Empire High Fallutin'

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rusalka's Jasmine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rusalka's Jasmine

Reserve Winners Bitch
Odilliya Iz Kopilochki

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Cashel's Oban On Ice

Best Of Opposite Sex
Bachram's Lake Tempest

Best Puppy In Breed
Bachram's Lake Tempest



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Bachram's Lake Tempest

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Rolona's This Buds For You

Best Of Opposite Sex
Distaff Tardis

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rolona's This Buds For You

Best Puppy In Breed
Rolona's This Buds For You

Select Dog
GCh Distaff Fabian


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rolona's This Buds For You


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Distaff Tardis

Judge: Cherie Holmes

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Mysticgold's Broken Halo

Best Puppy In Breed
Mysticgold's Simply Enchanting



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Mysticgold's Broken Halo

Reserve Winners Bitch
Ladyleigh's Saturday Child





Group 5 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   31
Group 2nd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   24
Group 3rd   
Ch Pequest By Request
  Pekingese   19
Group 4th   
GCh Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   18
BPIG    Sunterra Smitten Kitten   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Flinters Delyteful Dash For It   Papillon   0
Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynneiras Double Shot



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kaytuck Fergus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kaytuck Fergus


Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Havadahl Rico Suave

Best Puppy In Breed
Havadahl Rico Suave


Winners Dog: (2-1-1-1)
Havadahl Rico Suave

Reserve Winners Dog
Prince Rednettle d'MistyTrails


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Seantiago MistyTrails Girlfriend

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Passionpaps Infamous Adventure

Best Of Opposite Sex
Stromarlyn Witches Brew

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Nanrich Topflite MidniteCowboy

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite MidniteCowboy

Select Dog
Ch Golden Leaf's Espresso


Winners Dog: (1-4-2-0)
Nanrich Topflite MidniteCowboy


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Stromarlyn Witches Brew

Reserve Winners Bitch
Namaste Passionpaps Game Of Hearts

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pequest By Request



Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Sunterra Smitten Kitten

Best Puppy In Breed
Sunterra Smitten Kitten

Select Dog
Ch Furrycreek's Fact Or Fiction



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Sunterra Smitten Kitten

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Do U Believe In Luv

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lemoges White Lillies



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lemoges White Lillies

Reserve Winners Bitch
Lemoges Baby's Breathe

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Best Of Opposite Sex
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa


Winners Dog: (1-3-1-0)
Chamshep Naughty By Nature


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Silkstone Lady Penelope Of Carmorosa

Reserve Winners Bitch
Moonshadow Sonoran Wind

Judge: Michael Camac

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tempo's B'tch I'm Madonna

Best Puppy In Breed
Tempo's B'tch I'm Madonna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tempo's B'tch I'm Madonna





Group 6 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   35
Group 2nd   
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'
  Tibetan Spaniel   34
Group 3rd   
GCh Diplomat's Stuck In The Middle
  Poodle (Standard)   29
Group 4th   
Ch Sunojo's How We Say Zee
  Shiba Inu   19
BPIG    Sealegends Queen Anns Lace   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Atalaya's L'il Gangsta Guido   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynneiras Smokestack Lightning



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cabochon I Am A Bobbi Dazzler


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cabochon I Am A Bobbi Dazzler

Reserve Winners Dog
Encores Back To The Future


Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime

Best Of Opposite Sex
Bellissimo's Shaken Not Stird

Best Of Winners: (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime


Winners Dog: (1-1-0-0)
McGregor's Maximus Prime


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellissimo's Shaken Not Stird

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Of Opposite Sex
GCh Atalaya's Live Laugh Love



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keez Kause For Koncern



Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 9 pts (4-4-0-2)
GCh Diplomat's Stuck In The Middle

Best Of Opposite Sex
Litilann's Flash Photo

Best Of Winners: (4-4-0-2)
Litilann's Flash Photo

Best Puppy In Breed
Briarside's Been Dancing In The Rain


Winners Dog: (4-4-0-2)
Litilann's Flash Photo

Reserve Winners Dog
Highgate Save The Last Dance


Winners Bitch: (4-4-0-2)
Briarside's Been Dancing In The Rain

Reserve Winners Bitch
Evensong Blessing From Above

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Sunojo's Say Yes To Zee Dress

Best Puppy In Breed
Sunojo Reezen For A Red Dress

Select Dog
GCh Sunojo Pai Azyuu Go

Select Bitch
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow


Winners Dog: (1-3-3-3)
Timberfox's Felonius Gru


Winners Bitch: (1-3-3-3)
Sunojo's Say Yes To Zee Dress

Reserve Winners Bitch
Sunojo Reezen For A Red Dress

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Sealegends Queen Anns Lace

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Puppy In Breed
Sealegends Queen Anns Lace



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sealegends Queen Anns Lace

Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Trekhond's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Midnight Kiss

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Judo's Top Secret At Trekhond

Best Puppy In Breed
Judo's Top Secret At Trekhond


Winners Dog: (2-2-1-0)
Judo's Top Secret At Trekhond

Reserve Winners Dog
Trekhond's Solitary Man


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Trekhond's Midnight Kiss

Reserve Winners Bitch
Trekhond's Cracklin' Rosie



Group 7 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   26
Group 2nd   
GCh Tresta Uptown Charm
  Shetland Sheepdog   21
Group 3rd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   13
Group 4th    Pinkerton Au Dela Des Mers At Hillhaven   Bouvier des Flandres   12
BPIG   
Vanisle's Miss B' Haven
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasair's Winter Fantasy   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Conspirito's Last Crusader
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
MountainAsh Unforgettable

Best Of Winners: (1-2-0-2)
MountainAsh Unforgettable

Best Puppy In Breed
MountainAsh Unforgettable

Select Bitch
Ch MountainAsh Jazzmatazz


Winners Dog: (1-2-0-2)
MountainAsh Unforgettable


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Mountainash After Midnight

Reserve Winners Bitch
Woodlakes Baywind Skye Starburst

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eclat D'Etoile's Damon



Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pinkerton Au Dela Des Mers At Hillhaven




Winners Bitch: (1-2-2-1)
Vanisle's Miss B' Haven

Reserve Winners Bitch
Cynclair Midnight Regards

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Best Puppy In Breed
Windmist Maximus Quinn Kenzo


Winners Dog: (2-1-0-2)
Windmist Maximus Quinn Kenzo

Reserve Winners Dog
Windmist Smokin' Guns


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Windmist Wake Your Dreams

Judge: Dana Cline

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Tresta Uptown Charm

Best Of Opposite Sex
Stoneboat Dot Sea Eh

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Apple Acres Family Tradition

Best Puppy In Breed
Mosaic's Captivating

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter

Select Bitch
Ch CoastalViews Gucci Bloom


Winners Dog: (1-2-2-3)
Apple Acres Family Tradition


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Stoneboat Dot Sea Eh

Reserve Winners Bitch
Mosaic's Captivating

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By