Tyee Kennel Club
Sunday, May 12, 2019



Related Results

Obedience

Friday, May 10 (Obedience Trial 1)
Saturday, May 11 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, May 10 (Rally Trial 1)
Saturday, May 11 (Rally Trial 2)
Sunday, May 12 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Shiba Inu Canada [Regional] - Saturday, May 11 - Conformation



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Michael Camac
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 266 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Camac
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 226
Best Puppy In Show
Judge: Michael Camac
Irish Wolfhound   Quintessentially Tyrconnell
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Camac
Russell Terrier   Pooles Ide Foxfield A Little Bit More
Best Veteran In Show
Judge: Michael Camac
Shiba Inu  
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox








Group 1 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st    Upcountry's Tempest Storm   Vizsla (Smooth-Haired)   61
Group 2nd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   57
Group 3rd    Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   40
Group 4th   
Ch LK Champagne Charlie
  Lagotto Romagnolo   37
BPIG    Merrylegs Simply Scrumptious   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Allsgold's Darby Downes   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   GCh Statesman's Won Awesome Dude   Spaniel (Welsh Springer)   0




Group 2 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   29
Group 2nd   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   28
Group 3rd    Coso N Zamaradi's Hollywood Heartthrob   Rhodesian Ridgeback   22
Group 4th   Ch Haefen Jetstream Forsharwassim   Saluki   12
BPIG    Quintessentially Tyrconnell   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood   Deerhound (Scottish)   0
Best Veteran In Group    Bluefence No Bears Allowed   Basset Hound   0




Group 3 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   36
Group 2nd    Jonniedanes Wakemewhenimfamous   Great Dane   33
Group 3rd    Wolvereen The Force B With U   Siberian Husky   31
Group 4th   Ch Banbury's ZZ Chops   Bullmastiff   30
BPIG    Bigluv's Remembering The Heroes   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stillstream Sails To Cucarrick   Newfoundland   0




Group 4 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   33
Group 3rd   
GCh Cashel's Oban On Ice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   32
Group 4th   Ch Krown On Hallowed Ground   Schnauzer (Miniature)   29
BPIG    Krown The Vicar   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pooles Ide Foxfield A Little Bit More   Russell Terrier   0




Group 5 - Dana Cline Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pequest By Request
  Pekingese   35
Group 2nd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   34
Group 3rd   
Ch Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   29
Group 4th   
GCh Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   22
BPIG    Havadahl Rico Suave   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Flinters Delyteful Dash For It   Papillon   0




Group 6 - Michael Camac Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diplomat's Stuck In The Middle
  Poodle (Standard)   36
Group 2nd   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   25
Group 3rd   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   24
Group 4th   
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   14
BPIG    Reigate Dawin Fireball   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox
  Shiba Inu   0


Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   29
Group 2nd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   24
Group 3rd    Stoneboat Dot Sea Eh   Shetland Sheepdog   22
Group 4th   Ch Baywind Tailor Made In Tinseltown   Australian Shepherd   14
BPIG    Windmist Maximus Quinn Kenzo   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lasair's Winter Fantasy   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Conspirito's Last Crusader
  Shetland Sheepdog   0
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By