Club Canin du Bas St-Laurent
Sunday, July 10, 2022 - Show-5



Related Results

Conformation

Friday, July 08 (Show-1)
Saturday, July 09 (Show-2)
Saturday, July 09 (Show-3)
Sunday, July 10 (Show-4)
Sunday, July 10 (Show-5)

Obedience

Saturday, July 09 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 09 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-3)
Sunday, July 10 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, July 09 (Rally Trial-1)
Saturday, July 09 (Rally Trial-2)
Sunday, July 10 (Rally Trial-3)
Sunday, July 10 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:

-- Karyna Cazelais --
Am/Can Ch Winfree It's A Bug's Life
Owner/Handler: Karyna Cazelais


Best In Show
Judge: Barbara Heal
Saint Bernard  
Ch Napoleo Olive La Coquine
Points: 127 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Barbara Heal
Griffon (Wire-Haired Pointing)  
GCh DuValin California Dreams
Points: 121
Best Puppy In Show
Judge: Barbara Heal
Australian Shepherd   Oracle Bayberry A Feather In My Cap
Best Veteran In Show
Judge: Barbara Heal
Bearded Collie  
GCh Estrella's Pretty Betty Quick
Best Altered In Show
Judge: Barbara Heal
Alaskan Malamute  
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule








Group 1 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   27
Group 2nd   
Ch Fieldday Austin Powers
  Retriever (Flat-Coated)   26
Group 3rd    Ildanoch's Party Rock Anthem   Spaniel (Irish Water)   25
Group 4th   
Ch Giroflee Etoile Filante
  Spaniel (English Cocker)   24
BPIG    Nautilus Hemi Demon   Retriever (Golden)   2
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Patronum Dissendium Harleen Quinzel

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Patronum Finite Incantatem Marseille

Best Puppy In Breed
Patronum Finite Incantatem Marseille

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh DuValin California Dreams



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
De La Doree To Infinity And Beyond

Best Of Opposite Sex
GCh Nautilus Un Poco Loco Miguel

Best Of Winners: (2-5-2-1)
De La Doree To Infinity And Beyond

Best Puppy In Breed
Nautilus Hemi Demon

Select Dog
GCh Sagagold Spero Patronum

Select Bitch
GChB Sagagold Gwen's Angel Eyes


Winners Dog: (2-5-2-1)
Authentique Romeo

Reserve Winners Dog
Sagagold Apollon Todd

Junior Puppy Dog Class
1st Sagagold Apollon Todd

Open Dog Class
1st Authentique Romeo

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Opposite Sex
Brimat's Never Without My Chocolate Baby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brimat's This First Star Is Mine

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Newday All Around The World

Best Of Opposite Sex
GCh Newday Take The Opportunity

Best Puppy In Breed
GCh Newday Take The Opportunity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Newday All Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Newday All Around The World

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Giroflee Etoile Filante



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Telltale Society's The Show Must Go On

Best Puppy In Breed
GCh Segre's Time Is Relative

Select Bitch
GCh Segre's Time Is Relative



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ildanoch's Party Rock Anthem







Group 2 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Granvalero's Rising Sun SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   18
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   8
Group 3rd   
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   7
Group 4th   
Ch Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia
  Rhodesian Ridgeback   6
BPIG    Cocktail Variant Beauty MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   2
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rabows Smoky Quart'z ML

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocktail Variant Beauty MW

Best Puppy In Breed
Cocktail Variant Beauty MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocktail Variant Beauty MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Best Of Opposite Sex
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Telkel Love Is Psycho SL

Best Puppy In Breed
Telkel Love Is Psycho SL

Select Dog
GChB Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Select Bitch
Telkel Et Si C'Etait Vrai SL


Winners Dog: (1-4-2-3)
Telkel Cocktails For Two SL

Open Dog Class
1st Telkel Cocktails For Two SL

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Interlude When Hell Freezes Over

Best Puppy In Breed
Interlude When Hell Freezes Over

Select Dog
GCh Joska Forgetmenot Take A Chance On Me


Winners Dog: (2-0-1-0)
Interlude When Hell Freezes Over

Reserve Winners Dog
Comar's Oh Me Oh My

Senior Puppy Dog Class
1st Comar's Oh Me Oh My

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over






Group 3 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   5
Group 2nd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   4
Group 3rd    Angeldream Devil In Disquise   Doberman Pinscher   3
Group 4th   
Ch Du Kalinour Jackson
  Bernese Mountain Dog   2
BPIG    Angeldream Devil In Disquise   Doberman Pinscher   2
Best Altered In Group   
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule
  Alaskan Malamute   0



Sexually Altered Dog Class
1st Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Du Kalinour Jackson



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Angeldream Devil In Disquise

Best Puppy In Breed
Angeldream Devil In Disquise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Angeldream Devil In Disquise

Senior Puppy Bitch Class
1st Angeldream Devil In Disquise

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

12-18 Month Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine







Group 4 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Margeline Sire Balzac
  Airedale Terrier   7
Group 2nd   
Ch Jewelbox Amethyste
  Bedlington Terrier   5
Group 3rd    Forget-Lily-Luna-Potter   Soft-Coated Wheaten Terrier   4
Group 4th   
Ch Br'er Fox Stella By Starlight
  Fox Terrier (Wire)   2
BPIG   
Misbehavin' Witchcraft
  Fox Terrier (Wire)   2
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Margeline Sire Balzac

Best Of Opposite Sex
GCh Margeline Violette Sybil



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jewelbox Amethyste



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Br'er Fox Stella By Starlight

Best Puppy In Breed
Misbehavin' Witchcraft



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Br'er Fox Stella By Starlight

Reserve Winners Bitch
Misbehavin' Witchcraft

Senior Puppy Bitch Class
1st Misbehavin' Witchcraft

Open Bitch Class
1st Br'er Fox Stella By Starlight

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Forget-Lily-Luna-Potter



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Forget-Lily-Luna-Potter

Reserve Winners Bitch
Forget-Ginny Weasley-Holy

12-18 Month Bitch Class
1st Forget-Ginny Weasley-Holy

Open Bitch Class
1st Forget-Lily-Luna-Potter

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CryCa Joeberger Bruno Caleb


Winners Dog: (1-0-0-0)
CryCa Joeberger Bruno Caleb

Open Dog Class
1st CryCa Joeberger Bruno Caleb






Group 5 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   19
Group 2nd   
Happyhounds Hocus Pocus
  Italian Greyhound   18
Group 3rd   
GCh Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   11
Group 4th   
Ch Giroflee Stan Laurel
  Pomeranian   10
BPIG   
Happyhounds Hocus Pocus
  Italian Greyhound   2
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Merania Paul McCartney

Best Puppy In Breed
Merania Elton John

Select Dog
GCh Merania George Harrison


Winners Dog: (2-0-2-0)
Merania Paul McCartney

Reserve Winners Dog
Merania Elton John

Senior Puppy Dog Class
1st Merania Elton John

Open Dog Class
1st Merania Paul McCartney


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Best Of Opposite Sex
Amyla's Eyes On The Prize

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Best Puppy In Breed
Amyla's Traded For Five Magic Beans


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amyla's Traded For Five Magic Beans

Junior Puppy Dog Class
1st Amyla's Traded For Five Magic Beans


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amyla's Eyes On The Prize

12-18 Month Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Happyhounds Hocus Pocus

Best Of Opposite Sex
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Puppy In Breed
Happyhounds Hocus Pocus

Select Dog
GChB Grandepatte Midnight Blue

Select Bitch
GChB Grandepatte Signorina Mistica


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Of Opposite Sex
Giroflee Juliette

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Giroflee Baba Au Rhum


Winners Dog: (1-1-1-0)
Giroflee Baba Au Rhum

Open Dog Class
1st Giroflee Baba Au Rhum


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Giroflee Juliette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Juliette

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir

Best Of Opposite Sex
Monsieur Pablo-Saphir

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir


Winners Dog: (1-1-0-0)
Monsieur Pablo-Saphir

12-18 Month Dog Class
1st Monsieur Pablo-Saphir


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mme Peach Saphir

12-18 Month Bitch Class
1st Mme Peach Saphir





Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska
  Shiba Inu   17
Group 2nd   
GCh Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   14
Group 3rd   
Ch Jolibully Sir Zeus Of Windermere
  Bulldog   10
Group 4th   
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou
  Japanese Akita   4
BPIG   
Ch Masino's Stella By Starlight
  French Bulldog   2
Best Veteran In Group   
Ryuujin Go Shinrin Sou
  Japanese Akita   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Jolibully Sir Zeus Of Windermere

Best Of Opposite Sex
Bbad's All Naturelle

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bbad's Jolly Good Time

Best Puppy In Breed
Lady Brianna Of Windemere


Winners Dog: (2-3-1-0)
Bbad's Jolly Good Time

Reserve Winners Dog
Sir Georgio Of Windermere

Junior Puppy Dog Class
1st Sir Georgio Of Windermere

12-18 Month Dog Class
1st Bbad's Jolly Good Time


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Bbad's All Naturelle

Reserve Winners Bitch
Jolibully Toscane

Junior Puppy Bitch Class
1st Lady Brianna Of Windemere

12-18 Month Bitch Class
1st Jolibully Toscane

Open Bitch Class
1st Bbad's All Naturelle

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Element Joie De Vivre



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Element Joie De Vivre

Open Bitch Class
1st Element Joie De Vivre

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Stella By Starlight

Best Puppy In Breed
GCh Masino's Stella By Starlight

Select Bitch
Ch Abellio Purple You


Winners Dog: (1-0-1-2)
Bauross Klinton

12-18 Month Dog Class
1st Bauross Klinton


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou

Best Of Opposite Sex
Ch Ryuujin Go Shinrin Sou

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Megami Taika Of Ango Angari

Best Puppy In Breed
Hota'kaze' Of Ango Angari


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hota'kaze' Of Ango Angari

Senior Puppy Dog Class
1st Hota'kaze' Of Ango Angari

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Ryuujin Go Shinrin Sou


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Megami Taika Of Ango Angari

Canadian Bred Bitch Class
1st Megami Taika Of Ango Angari

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Urajiro Hevi Kabiza Kion At Sealaska

Best Of Opposite Sex
Pocahontas D'Urajiro




Group 7 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st    Oracle Bayberry A Feather In My Cap   Australian Shepherd   28
Group 2nd   
Ch Boyero Xpress Wellness
  Bouvier des Flandres   21
Group 3rd   GCh Magikdream An Epiphany   Shetland Sheepdog   19
Group 4th   
GCh Stellar's In Trump We Trust
  Miniature American Shepherd   10
BPIG    Oracle Bayberry A Feather In My Cap   Australian Shepherd   2
Best Veteran In Group   
GCh Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Estrella's Princess Lilibeth



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Estrella's Princess Lilibeth

Open Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Estrella's Pretty Betty Quick

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
LGD Circé Légende de l'Odyssée

Best Of Opposite Sex
Nicha Bojan Tel Le Phenix

Best Of Winners: (1-1-0-1)
LGD Circé Légende de l'Odyssée

Select Bitch
Ch Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nicha Bojan Tel Le Phenix

12-18 Month Dog Class
1st Nicha Bojan Tel Le Phenix

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Boyero Xpress Wellness

Best Of Opposite Sex
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Xpress Wellness



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Deberthy Thiarel Micky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Deberthy Thiarel Micky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Deberthy Thiarel Micky


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Stellar's In Trump We Trust

Best Of Opposite Sex
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Best Puppy In Breed
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

Reserve Winners Bitch
Red Rock Silk Thread Drawing

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Japan's Winterdreams

12-18 Month Bitch Class
1st Red Rock Silk Thread Drawing

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
GCh Magikdream An Epiphany

Best Of Opposite Sex
Lynphil Bubble Time

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Lynphil Bubble Time

Best Puppy In Breed
Reflet Time For Freestyle

Select Dog
Grandgables Score A Touch Down

Select Bitch
Nicha Belle Nala Fille De Brandy


Winners Dog: (3-3-2-1)
Reflet Time For Freestyle

Reserve Winners Dog
Nicha Le Roy Arthur

Senior Puppy Dog Class
1st Reflet Time For Freestyle

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sweetedel Harry The Last Wizard

Open Dog Class
1st Nicha Le Roy Arthur


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Lynphil Bubble Time

Reserve Winners Bitch
Melodaly Tourmaline

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Magikdream Sweet Illusion

Open Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Major Point Canada

Best Of Opposite Sex
Llydaw Stay Humble

Best Puppy In Breed
Llydaw Stay Humble


Winners Dog: (1-0-0-1)
Llydaw Stay Humble

Senior Puppy Dog Class
1st Llydaw Stay Humble


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By