Mount Cheam Canine Association
Friday, February 21, 2020



Related Results

Obedience

Friday, February 21 (Obedience Trial 1)
Friday, February 21 (Obedience Trial 2)
Saturday, February 22 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 22 (Rally Trial 1)
Sunday, February 23 (Rally Trial 2)
Sunday, February 23 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Sporting Dog Club of BC - Saturday, February 22 - Conformation



Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 282 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
Points: 247
Best Puppy In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Pomeranian   Sunterra So Fired Up
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Weimaraner   Luso's Crown Royale
Best Veteran In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Poodle (Standard)  
Ch Unique Royalty At Standard
Best Altered In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Poodle (Miniature)  Ch Lyric's Yes Indeed
Best Breeder-Owner Handled In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Shetland Sheepdog  
GCh Longhauls Its My Turn
Best Brace In Show
Judge: Tabatha Buckley-Bettis
Chihuahua (Long Coat) 
GCh Crystaljems Look On D Briteside & Chihuahua (Long Coat)  Arkland N Crystaljems Rockstar








Group 1 - Igor Vygouzov Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   58
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   52
Group 3rd    Phinney Green Starlight Premiere   Setter (Irish)   47
Group 4th   
GCh Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   45
BPIG    Fyreglo's This Girl Is On Fire   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Luso's Crown Royale   Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) River Roads Rendezvous At Rush Hill
  Retriever (Golden)   0
Best B/O Handled In Group   
Tchesinkut's Emerald Isle
  Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   
GCh Fyreglo's Tuff Shoes To Fill
  Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group    Fyreglo's This Girl Is On Fire   Retriever (Golden)   0
Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Solipse Ti Amo Lucrezia

Best Of Opposite Sex
Kan Trace Viking Touch


Winners Dog: (2-0-0-1)
Kan Trace Viking Touch

Reserve Winners Dog
Aquaterra Dogs Elvis


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Southern Say My Name At Nowwithem

Best Of Opposite Sex
Kingscroft Sogni D Oro

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Southern Say My Name At Nowwithem

Best Puppy In Breed
Southern Say My Name At Nowwithem


Winners Dog: (1-2-0-0)
Southern Say My Name At Nowwithem


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kingscroft Sogni D Oro

Reserve Winners Bitch
Kingscroft Aria

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh QHF's Born To Fly



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Puppy In Breed
Woodfinch Sweet Afton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Woodfinch Sweet Afton

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 12 pts (3-6-3-1)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Of Opposite Sex
GCh Fyreglo's Tuff Shoes To Fill

Best Of Winners: (3-6-3-1)
Dalane-Goldenhills Perchance To Dream

Best Puppy In Breed
Fyreglo's This Girl Is On Fire

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat


Winners Dog: (3-6-3-1)
Dalane Blame It On Texas

Reserve Winners Dog
Coppermoon Adore Me If U Dare

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
GCh Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
Ch Makaila's Black Betti

Best Of Winners: (2-4-4-2)
Tchesinkut's Emerald Isle

Best Puppy In Breed
Ch Rainydaze's Shut Up And Fish

Select Dog
Ch Northshore Labrador's Storm Surge

Select Bitch
Ch Rainydaze's Shut Up And Fish


Winners Dog: (2-4-4-2)
Tristar Show Me The Money

Reserve Winners Dog
Kobayashis Jameson Bo-Regard


Winners Bitch: (2-4-4-2)
Tchesinkut's Emerald Isle

Reserve Winners Bitch
Georgia's Aint She Sweet

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Tollchester's Canadian Ogopogo

Best Of Opposite Sex
Kasomor's Guess Again

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Kasomor's Guess Again


Winners Dog: (1-3-1-1)
Cairnton's Tollchester Joyride


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Kasomor's Guess Again

Reserve Winners Bitch
Readyfor X Factor

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Stagedoor Fast & Furious

Best Puppy In Breed
Plaisance Prince Of Memorys


Winners Dog: (2-0-0-0)
Stagedoor Fast & Furious

Reserve Winners Dog
Plaisance Prince Of Memorys


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sunrunner N Winteridge Fly Me To The Moon


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Phinney Green Starlight Premiere

Best Puppy In Breed
Avon Farm Godrick Gryffindorf


Winners Dog: (2-0-0-0)
Phinney Green Starlight Premiere

Reserve Winners Dog
Avon Farm Godrick Gryffindorf


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Gypsyrose Promised Princess For The Kingdom

Select Bitch
Ch Ricris's La Vie En Rose


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Merrylegs Piccadilly

Best Puppy In Breed
Merrylegs Piccadilly



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Merrylegs Piccadilly

Reserve Winners Bitch
Labeth's Singular Sensation

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Realta Let It Rain At Cuchulain

Best Of Opposite Sex
Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-0-1)
Coomara's Oran Mor


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sequoia Reds Blazing Fire


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GCh Target's Green With Envy

Select Dog
GChEx Target's Ltd Edition V Rosewin

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Target's Classic Gunsmoke





Group 2 - Tabatha Buckley-Bettis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   34
Group 2nd   
GCh Era Of The Command Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   33
Group 3rd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   32
Group 4th   
GCh Pridebass Romeo In Love
  Basset Hound   31
BPIG    Polo's Own The Podium   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Laponderosa Sir William Leas   Beagle   0
Best B/O Handled In Group    Carrig's Stringing Along   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Polo's Own The Podium

Best Of Opposite Sex
Polo's Pearls Of Diamonds

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Polo's Own The Podium

Best Puppy In Breed
Polo's Own The Podium


Winners Dog: (1-2-0-0)
Polo's Own The Podium


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Polo's Pearls Of Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's Black Pearl

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pridebass Romeo In Love



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Laponderosa's Micheal Landon

Select Dog
GCh Laponderosa's Sassenach


Winners Dog: (2-0-1-0)
Laponderosa's Micheal Landon

Reserve Winners Dog
Laponderosa's Sir Sunny Leas


Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Era Of The Command Performance



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Carrig's Stringing Along

Best Of Opposite Sex
Carrig's Dashes Out

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Carrig's Stringing Along

Best Puppy In Breed
Carrig's Arthur C Bark Nws SW


Winners Dog: (2-3-0-0)
Carrig's Dashes Out

Reserve Winners Dog
Carrig's Arthur C Bark Nws SW


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Carrig's Stringing Along

Reserve Winners Bitch
Carrig's Just Ask

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windrock's Shangra -La



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windrock's Shangra -La

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nefer-Temu Bela Tegeuse @ Brandweer

Best Of Opposite Sex
Brandweer Tr Destino Saar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nefer-Temu Bela Tegeuse @ Brandweer


Winners Dog: (1-2-0-0)
Brandweer Tr Destino Saar

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 7 pts (0-2-4-2)
Ch Kumani's Lilspice By Corleonis

Best Of Opposite Sex
GCh TOTR This Cats Max

Select Dog
Ch Mazoe's Red Camaro Of Course

Select Bitch
Ch Wyndragon GoldenDawn Of Course



Winners Bitch: (0-2-4-2)
Armagh's Black Siren Of Course

Reserve Winners Bitch
Loscanna N Ridgefolk Qwandoya

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Lahhabeh's Temptation

Best Of Opposite Sex
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lahhabeh's Temptation

Best Puppy In Breed
Lahhabeh's Temptation

Select Dog
Ch Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lahhabeh's Temptation


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Reserve Winners Bitch
Lahhabeh Captures Ur Soul

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Whiparoo Storm In Heaven

Best Of Opposite Sex
Hilerica Meadowmouse Squeak

Best Puppy In Breed
Hilerica Meadowmouse Squeak



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Hilerica Meadowmouse Squeak

Reserve Winners Bitch
Loara Stormhold At Majesticanis





Group 3 - Igor Vygouzov Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   51
Group 2nd   
GCh Mephisto N TopRank Ooh Lala
  Boxer   50
Group 3rd    Lakeside Mn & Rainy Days Joyeux Noel   Mastiff   49
Group 4th   
Ch Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   46
BPIG   
Ch Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bronco Vom Hause Nadja   Rottweiler   0
Best B/O Handled In Group    Steinhaus Sevaul Yokohama   Schnauzer (Standard)   0
Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mytuk's The Main Event



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Forestwalk's Wizards Rain

Best Of Opposite Sex
Ch NitroBerner's Dancing Prince

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Forestwalk's Wizards Rain

Best Puppy In Breed
Nashems Diamond In The Ruff


Winners Dog: (2-3-2-1)
Bernerbay's Sir Ross Sebastion

Reserve Winners Dog
Nashems Diamond In The Ruff


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Forestwalk's Wizards Rain

Reserve Winners Bitch
Six Mile's Queen Of Hearts

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mephisto N TopRank Ooh Lala



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Banbury N Backshifts BeachBabe

Best Puppy In Breed
Shayla's Zahra Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shayla's Zahra Breeze

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Supernova StingLikeaBee Denmel

Best Of Opposite Sex
Ch Heartwood's Blue Bomber

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Supernova StingLikeaBee Denmel

Best Puppy In Breed
Supernova StingLikeaBee Denmel

Select Dog
GCh Fiveam's Finish What Ya Started


Winners Dog: (1-3-2-0)
Gentry's Chain Reaction


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Supernova StingLikeaBee Denmel

Reserve Winners Bitch
Hierarch's Sympathy For The Devil

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Paquestone Rollin Thdr Kestrel

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Paranormal Norman

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Paquestone Rollin Thdr Kestrel

Best Puppy In Breed
Ch Kiltic's Bacardi Breeze

Select Bitch
Ch Kiltic's Bacardi Breeze


Winners Dog: (1-2-0-2)
Paquestone's Paranormal Norman


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Paquestone Rollin Thdr Kestrel

Reserve Winners Bitch
Paquestone's Nola Cajun Queen

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Blarneys Mo Chuisle V. Sanften Loewen

Best Of Opposite Sex
Little Mtn's Fire Ball

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Little Mtn's Fire Ball

Best Puppy In Breed
Little Mtn's Fire Ball


Winners Dog: (2-1-1-1)
Little Mtn's Fire Ball

Reserve Winners Dog
Ltl Mtn's Espress O Boy


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lakeside Mn & Rainy Days Joyeux Noel

Best Puppy In Breed
Northernpaws Gerloc Tasha


Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Marinella's You Give Me... Fever

Best Of Opposite Sex
Baywood's Feeling Nauti

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Baywood's Feeling Nauti

Best Puppy In Breed
Baywood's Feeling Nauti


Winners Dog: (2-2-1-0)
Tanaki's Canadian Diversity

Reserve Winners Dog
Whoosh Robel Key West


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Baywood's Feeling Nauti

Reserve Winners Bitch
Tanaki's Fireworks Of Acostar

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Mystic Vom Haus Burns

Best Of Opposite Sex
Ch Bigluv's Remembering The Heroes

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Mystic Vom Haus Burns


Winners Dog: (2-3-1-0)
Emory Vom Ostenberg

Reserve Winners Dog
Zirkcreek Skyfall My Dragnhart


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Mystic Vom Haus Burns

Reserve Winners Bitch
Alexandra Vom Hause Nadja

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 6 pts (4-1-2-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Bright Show Star

Best Of Winners: (4-1-2-0)
Snowlegend Bright Show Star

Best Puppy In Breed
Snowlegend Bright Show Star

Select Dog
Ch Sershan's Premiere Misha


Winners Dog: (4-1-2-0)
Polarmagic King Asterion

Reserve Winners Dog
Cascade 'n Starstruck's Yogi


Winners Bitch: (4-1-2-0)
Snowlegend Bright Show Star

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Steinhaus Sevaul Yokohama

Best Puppy In Breed
Steinhaus Sevaul Yokohama

Breeder Owner Handled
Steinhaus Sevaul Yokohama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Steinhaus Sevaul Yokohama

Judge: Igor Vygouzov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Puppy In Breed
Ch Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Julio Ronco Top Dog
Points
Group 1st   GCh Envoy Foxy VI Perfect Driver   Schnauzer (Miniature)   16
Group 2nd   Ch Goldenears Athena   Cairn Terrier   13
Group 3rd    Fable Farms As White As Snow   Sealyham Terrier   12
Group 4th   
GCh Skyfall Top Gun
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
BPIG    Skyfall Emerald Of Juvelisto   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Larkhill's Only You   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best B/O Handled In Group   GCh Envoy Foxy VI Perfect Driver   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Puppy In Breed
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake



Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Goldenears Athena



Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm

Best Puppy In Breed
Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm


Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Westhams Little Ol Cowgirl

Best Puppy In Breed
Westhams Little Ol Cowgirl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Westhams Little Ol Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Foxbend Westham Red Hot

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Envoy Foxy VI Perfect Driver

Select Dog
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate



Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fable Farms As White As Snow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fable Farms As White As Snow

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Skyfall Top Gun

Best Of Opposite Sex
Skyfall Emerald Of Juvelisto

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Skyfall Emerald Of Juvelisto

Best Puppy In Breed
Skyfall Emerald Of Juvelisto


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hion Slippery When Wet


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Skyfall Emerald Of Juvelisto

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darwyn's Trail Blazer



Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Munrose Dirkhaven Pippalotta

Select Bitch
GCh Absolute Gem Devil In Disguise







Group 5 - Julio Ronco Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   36
Group 2nd   GCh Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   31
Group 3rd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   28
Group 4th   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   22
BPIG    Sunterra So Fired Up   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dewdrops The Perfect Storm   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch
  Miniature Pinscher   0
Best B/O Handled In Group   Ch Lynworth Taylor Made   Yorkshire Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Best Brace In Group    Arkland N Crystaljems Rockstar   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Ch Luciditys League Of Legends

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moyola Legend's Mini Me

Best Puppy In Breed
Moyola Legend's Mini Me


Winners Dog: (1-2-1-1)
Moyola Legend's Mini Me


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moyola A Storin Grace

Reserve Winners Bitch
Moyola Mo Chuisle

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljems Rockstar



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Arkland N Crystaljems Rockstar

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix

Best Of Opposite Sex
Coton Field One Of A Kind



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Coton Field One Of A Kind

Reserve Winners Bitch
Coton Field Kombucha

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GCh Specialty La Belle's Diva

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Asunray's Nirvana Reddi Set Go Cinnabarmm

Best Puppy In Breed
Specialty Sasha's Nora


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Specialty Sasha's Nora

Reserve Winners Bitch
Cinnabarmm Satin N Lace

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alfheim's Frankly My Dear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alfheim's Frankly My Dear

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch



Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Valifyre Nanrich Autobahn

Best Of Opposite Sex
Valifyre Gem Of The Isle

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Valifyre Nanrich Autobahn

Best Puppy In Breed
Kaleeta Brant Take It To The Limit

Select Dog
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff


Winners Dog: (3-2-1-0)
Valifyre Nanrich Autobahn

Reserve Winners Dog
Brant's If Looks Could Kill


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Valifyre Gem Of The Isle

Reserve Winners Bitch
Notion's As If By Witchcraft

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Cristyhill's Hey Lollylolly Pop

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Sunterra So Fired Up

Best Puppy In Breed
Sunterra So Fired Up


Winners Dog: (2-3-1-0)
Sunterra So Fired Up

Reserve Winners Dog
One And Only Premiera


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Cristyhill's Hey Lollylolly Pop

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Lollipops N Rainbows

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Plushy's Moon Dawg At Caillet

Best Of Opposite Sex
Vectra's Heavenly Light

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Plushy's Moon Dawg At Caillet

Best Puppy In Breed
Plushy's Moon Dawg At Caillet


Winners Dog: (2-3-0-0)
Plushy's Moon Dawg At Caillet

Reserve Winners Dog
Apricot Kiss Tuk-Tuk Goose


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Vectra's Heavenly Light

Reserve Winners Bitch
Anmars Dancing Queen At Premiers

Judge: Julio Ronco

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lynworth Taylor Made

Best Of Opposite Sex
Ch Kiwi Blue Well Kept Secret

Best Puppy In Breed
Lynworth Penthouse View



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lynworth Penthouse View





Group 6 - Tabatha Buckley-Bettis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sealegends Magic In Moonlight
  Shih Tzu   50
Group 2nd   
El Yoc I'm The One
  Poodle (Standard)   45
Group 3rd   Ch Flamant St Nicholas At Sobeit   French Bulldog   39
Group 4th   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   23
BPIG    Desiderata Idecleir Callista   Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amberbull Pretty In Pink   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch Unique Royalty At Standard
  Poodle (Standard)   0
Best Altered In Group   Ch Lyric's Yes Indeed   Poodle (Miniature)   0
Best B/O Handled In Group   Ch Lebail N Waylin's Kiss This   Boston Terrier   0
Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Encores Easyryder Triplelegacy



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Sito's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Dorkay N Beutlers Axel Rose

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Dorkay N Beutlers Axel Rose

Best Puppy In Breed
Dorkay N Beutlers Axel Rose

Select Dog
Ch Dorkay's It's Always Tea Time

Select Bitch
Ch Lebail N Waylin's Kiss This


Winners Dog: (2-1-1-2)
Dorkay N Beutlers Axel Rose

Reserve Winners Dog
Lebail RumblnTumbln Wth Waylin


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Dorkay's FiveOClock Rendezvous

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Honorbul's Talk Is Cheap

Best Of Opposite Sex
Ch Lenbullan I Am Iskander M

Best Of Winners: (1-1-1-1)
McGregor's Is It Maybelline

Best Puppy In Breed
Ch Lenbullan I Am Iskander M


Winners Bitch: (1-1-1-1)
McGregor's Is It Maybelline

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echoviews Pennyfor Ur Nu Soul

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 15 pts (3-7-4-2)
Ch Flamant St Nicholas At Sobeit

Best Of Opposite Sex
GCh Mano Imperatorius Una Bella Vita

Best Of Winners: (3-7-4-2)
Bountybull's Empress Raven

Best Puppy In Breed
Bountybull's Empress Raven

Select Dog
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Select Bitch
Ch Nifty's Mercedes


Winners Dog: (3-7-4-2)
Fernridge's Over The Moon

Reserve Winners Dog
Baohuao's Best Endeavor At Atalaya


Winners Bitch: (3-7-4-2)
Bountybull's Empress Raven

Reserve Winners Bitch
Fabelhaft Robobull Midnight Blossom

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Neradmik Freddys Last Waltz

Best Of Opposite Sex
Markwright's Alternating Current

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Pace Into Intrigue

Best Puppy In Breed
Pace Into Intrigue


Winners Dog: (1-4-1-0)
Pace Into Intrigue


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Markwright's Alternating Current

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xavia Princess

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Desiderata Idecleir Callista

Best Puppy In Breed
Desiderata Idecleir Callista

Select Bitch
Ch Sunrose Heaven Sent



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Desiderata Idecleir Callista

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lyric's Xquisit

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh El Yoc I'm The One

Best Of Opposite Sex
Ch Violets Dancin N The Moonlight

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Reigate Dawin Nicholas

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Nicholas


Winners Dog: (1-3-1-1)
Reigate Dawin Nicholas


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Taywyn's Dark Secret

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Fire Delight

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Sealegends Lady Slipper

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Sealegends Lady Slipper

Best Puppy In Breed
Sealegends Lady Slipper

Select Dog
Ch Sunside Kojiro Precious Gold


Winners Dog: (1-1-3-0)
Prime Moon Run The Risk


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Sealegends Lady Slipper

Judge: Tabatha Buckley-Bettis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Delvina Beaulac Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   31
Group 2nd   
Ch Woodside's Maxum
  German Shepherd Dog   25
Group 3rd   
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   19
Group 4th   Ch Celticmoon N Aychess Inverlochy   Collie (Rough)   18
BPIG   
New Era's Raven V Kohlein
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Longhauls Double Take   Shetland Sheepdog   0
Best B/O Handled In Group   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Downriver Blue Trucker

Best Of Opposite Sex
RDiamondbar UShouldBeKissed At Tara

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Downriver Blue Trucker


Winners Dog: (1-1-0-0)
Downriver Blue Trucker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
RDiamondbar UShouldBeKissed At Tara

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Rainedance Millenni'em' Cameo

Best Of Opposite Sex
Vanstone Stand And Deliver

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Vanstone Stand And Deliver

Best Puppy In Breed
Vanstone Stand And Deliver


Winners Dog: (2-1-0-1)
Vanstone Stand And Deliver

Reserve Winners Dog
Westpaws Finnigan


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bluepearls Hidden Gem

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Justice Maintiens Le Droit

Best Of Opposite Sex
Justice N Aychess Locked And Loaded

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Justice Maintiens Le Droit

Best Puppy In Breed
Justice N Aychess Locked And Loaded


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Justice Maintiens Le Droit

Reserve Winners Bitch
Follow Me Astra Meum

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ripleys New Adventure


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ripleys New Adventure


Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ganbre's Angelic Q

Best Of Opposite Sex
I'm Special Smokin Hot Baylor

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ganbre's Angelic Q

Best Puppy In Breed
Ganbre's Angelic Q


Winners Dog: (1-1-0-0)
I'm Special Smokin Hot Baylor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ganbre's Angelic Q

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Celticmoon N Aychess Inverlochy

Best Of Opposite Sex
Ch Solhaven's Rising



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Woodside's Maxum

Best Of Opposite Sex
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Best Puppy In Breed
New Era's Raven V Kohlein


Winners Dog: (2-3-1-0)
Woodside's Rocket

Reserve Winners Dog
Fonseca's Little Bit Country


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Reserve Winners Bitch
New Era's Raven V Kohlein

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Longhauls Its My Turn

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Galenabay Ashwyns Hello Its Me

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Anything Goes


Winners Dog: (2-2-1-1)
Mystic Suntime Anything Goes

Reserve Winners Dog
Lasair's Epic Adventure


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Galenabay Ashwyns Hello Its Me

Reserve Winners Bitch
Avoca's A Star Is Born

Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Maksherri Baiya Morna

Best Of Opposite Sex
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Delvina Beaulac

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bernerbarn Curious George

Best Puppy In Breed
Bernerbarn Curious George


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bernerbarn Curious George


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By