Miramichi Kennel Club
Friday, September 23, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Richard Paquette
Alaskan Malamute  
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 151 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Italian Greyhound  
GChS Diavolino's A Kiss For Luck
Points: 134
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Boxer  
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Chihuahua (Short Coat)  
Miso Miss Swipe Right
Best Veteran In Show
Judge: Richard Paquette
Retriever (Golden)  
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
Best Altered In Show
Judge: Richard Paquette
Alaskan Malamute  
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule








Group 1 - Laurent Heinesche Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Coppermoon Orlagh's Happy One
  Retriever (Golden)   31
Group 2nd   
Brookstone's Kiss My Grits
  Retriever (Labrador)   17
Group 3rd   
Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   13
Group 4th   
Ch Henley's Blow Out The Candles
  Spaniel (English Cocker)   6
BPIG   
Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Spiritrider Card To Coppermoon
  Retriever (Golden)   0
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DuValin Quartz



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Springrun's Hotter Than That



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brookstone's Kiss My Grits

Best Of Opposite Sex
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brookstone's Kiss My Grits


Winners Dog: (1-3-0-0)
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Open Dog Class
1st Homenhunt Azra Luxury Caviar

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Best Of Opposite Sex
Ch RCToller's Amazingly Beautiful

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Lady Kare Of Gapanova

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Blueprint For Victory

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck


Winners Dog: (1-3-2-1)
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

Senior Puppy Dog Class
1st Cfyre's Thunder Storm At Gapanova


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Lady Kare Of Gapanova

Reserve Winners Bitch
RCToller's Spice Of Life

12-18 Month Bitch Class
1st RCToller's Spice Of Life

Canadian Bred Bitch Class
1st Lady Kare Of Gapanova
2nd RCToller's Fire Fox

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wingset's I Ain't No Angel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wingset's I Ain't No Angel

Open Dog Class
1st Wingset's I Ain't No Angel


Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind

Select Dog
Ch Captiva Chamberlayne Final Cut



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Henley's Blow Out The Candles

Select Bitch
Ch Giroflee Etoile Filante







Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   11
Group 2nd    Osiris Pride And Prejudice   Pharaoh Hound   10
Group 3rd   Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga   Norwegian Elkhound   9
Group 4th   
Ch Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
BPIG   Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
E R Dox After All This Time Always Lily
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL

Select Dog
GChB Aviance Luna Caprese An Army Of One L



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga

Best Puppy In Breed
Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Pride And Prejudice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Pride And Prejudice

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Pride And Prejudice

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind

Best Of Opposite Sex
Ch Admindac Noteworthy Lil Seduction At Azure

Best Puppy In Breed
Ch Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Moon Dia Perfect Sunrise

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise





Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   16
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   13
Group 3rd   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   12
Group 4th   
GCh Du Kalinour Jackson
  Bernese Mountain Dog   11
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Starlight Snowbright   Samoyed   0
Best Altered In Group   
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule
  Alaskan Malamute   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Canook

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Spiritrun's Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Dog: (1-1-1-0)
Spiritrun's Hear Me Roar

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spiritrun's Canook

Senior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun's Canook

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Du Kalinour Jackson



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Protea's Zippleback



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Dark Side Of The Moon



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
Homeport Whale Watcher


Winners Dog: (1-0-0-1)
Homeport Whale Watcher

Open Dog Class
1st Homeport Whale Watcher


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Of Opposite Sex
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Puppy In Breed
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka

Select Bitch
GChS Vanderbilt's Talk About Luck


Winners Dog: (1-4-1-1)
Vanderbilt's Money To Burn

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Money To Burn


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Reserve Winners Bitch
Supersammy's Gaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Miss-B-Haven
2nd Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Gaia

12-18 Month Bitch Class
1st Kyser Bearrs Strike A Pose

4-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Starlight Snowbright





Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   5
Group 2nd   
Ch Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 3rd   
GCh Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   2
Group 4th    Showme Moxie   Cairn Terrier   1
BPIG No Entry
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Showme Moxie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Showme Moxie

Open Bitch Class
1st Showme Moxie

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh D.B.F. Simply Posh


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty







Group 5 - Sandra Orford Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   30
Group 2nd   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   26
Group 3rd   
Ch Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   22
Group 4th   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   21
BPIG   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Miso Miss Swipe Right
  Chihuahua (Short Coat)   0
Best Veteran In Group   
GCh Mightymites Dragon Heart
  Miniature Pinscher   0
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Londoncor Clarence


Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Miso Found My Courage

Best Of Opposite Sex
Miso Miss S Zippy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dedechshund Miso Far Fetched

Best Puppy In Breed
Dedechshund Miso Far Fetched


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dedechshund Miso Far Fetched

Junior Puppy Dog Class
1st Dedechshund Miso Far Fetched


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miso Miss S Zippy

Open Bitch Class
1st Miso Miss S Zippy

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Miso Miss Pitch

Best Puppy In Breed
Dedechshund Miso Gothe Extra Mile


Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Twinkle's One Of A Kind Ruby Duby Du

Best Puppy In Breed
Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Reserve Winners Bitch
Almendares Wynter With Twinkle

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Upsy Daisy

Open Bitch Class
1st Almendares Wynter With Twinkle

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Diavolino Libelle KissMyGrits

Select Dog
GCh Cassiopeia Spring Into Action



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Rockit's Simply Irresitable


Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Chriscendo Cardiac Arrest

Best Of Opposite Sex
Tinyprints Bright Lika Diamond

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Cardiac Arrest

Select Dog
GCh Silhouette's Shadow Summoner



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tinyprints Bright Lika Diamond

Open Bitch Class
1st Tinyprints Bright Lika Diamond

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Best Of Opposite Sex
Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Best Puppy In Breed
Triptych Siosalach Stop And Stare


Winners Dog: (1-2-0-0)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Triptych Siosalach Stop And Stare

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Duenna's Love Of Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane







Group 6 - Laurent Heinesche Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   30
Group 2nd   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   23
Group 3rd   
GCh Celtmacbhaid I Got You Babe
  French Bulldog   22
Group 4th   
Ch Beshia's Rocket Man
  Chow Chow   17
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Beshia Holy Chow Im Hot Micmar   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Of Opposite Sex
GChG Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Bulldacious Can't Help Falling In Love

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Cherokee Legend Jacib's Felicia

Reserve Winners Bitch
Jacib's Hermes

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Hermes

Open Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Felicia
2nd Cherokee Legend Jacib's Rhianna

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Beshia's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Beshia's Sveky

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Royal God Of Lightening And Thunder @ Jodezi

Best Puppy In Breed
Royal God Of Lightening And Thunder @ Jodezi

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones

Select Bitch
Ch Pinchou's Princess Buttercup


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Beshia's Sveky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beshia's Sveky

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Pelee's All Bets Are Off

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Briley N Martrav Run Forrest Run

Best Puppy In Breed
Ch Nifty's Bad Influence

Select Dog
GChS Masino's One Hot Cookie


Winners Dog: (1-1-3-0)
Briley N Martrav Run Forrest Run

12-18 Month Dog Class
1st Briley N Martrav Run Forrest Run


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Pelee's All Bets Are Off

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee's All Bets Are Off

Veteran Female
Jayron's In Time By Dewkist

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Glow Carmina Bourana Little Doll

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Carmina Bourana Little Doll

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Best Puppy In Breed
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana


Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Best Of Opposite Sex
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Happi Go Miyuki

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska

Open Bitch Class
1st Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Best Of Opposite Sex
Jempaws Healing Broken Hearts Mender

Best Puppy In Breed
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Junior Puppy Bitch Class
1st Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele



Group 7 - Laurent Heinesche Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   22
Group 2nd   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   21
Group 3rd   
GCh Stellar's In Trump We Trust
  Miniature American Shepherd   13
Group 4th   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   11
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stonepillar's Precious Jewel
  Bouvier des Flandres   0
Best Altered In Group   
GCh DuDomaine Porsha von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Lagenevoise Rice And Seaweed

Best Of Opposite Sex
Ch AusableRvr's No Time To Die

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Lagenevoise Rice And Seaweed

Canadian Bred Bitch Class
1st Lagenevoise Rice And Seaweed

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Puppy In Breed
McComb's nimm den Bosewicht


Winners Dog: (1-0-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Junior Puppy Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht






4-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Precious Jewel

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Best Of Opposite Sex
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Best Puppy In Breed
Seawhisper Just Before Dawn


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Open Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Reserve Winners Bitch
Seawhisper Just Before Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Seawhisper Just Before Dawn

Open Bitch Class
1st Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maplemyst Heading For The Hill

Open Bitch Class
1st Maplemyst Heading For The Hill

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Best Of Opposite Sex
Aspin Von Sealand

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar

4-6 Month Dog Class
1st Mocean's Taken'em To The Train Station


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aspin Von Sealand

Open Bitch Class
1st Aspin Von Sealand

Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Stellar's In Trump We Trust

Select Dog
Ch Salish' Ror To Riverside



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zesta Amplified

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified



Judge: Laurent Heinesche

Best Of Breed: 7 pts (0-2-3-3)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Ch Vastgota Irish Clover ST

Select Dog
Ch Dunmalas Ivan

Select Bitch
Ch Alkemi Daisy Bell LT



Winners Bitch: (0-2-3-3)
Vastgota Canadian Binesi NT

Reserve Winners Bitch
Vastgota Summer Breeze LT

12-18 Month Bitch Class
1st Vastgota Summer Breeze LT

Open Bitch Class
1st Vastgota Canadian Binesi NT

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By