Miramichi Kennel Club
Saturday, September 24, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Alaskan Malamute  
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 143 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Pomeranian  
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Pomeranian  
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
E R Dox After All This Time Always Lily
Best Veteran In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Retriever (Golden)  
GCh MeliaGold Thank You My Friend
Best Altered In Show
Judge: Jussi Liimatainen
Doberman Pinscher  
GCh ConnQuest Baby I'm A Star








Group 1 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Springrun's Hotter Than That
  Pointer (German Short-Haired)   29
Group 2nd   
GChS Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   28
Group 3rd   
Ch DuValin Quartz
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   16
Group 4th   
Ch Henley's Blow Out The Candles
  Spaniel (English Cocker)   15
BPIG   
Ch Canwin Seas The Day
  Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DuValin Quartz



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Springrun's Hotter Than That



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Brookstone's Kiss My Grits

Best Of Opposite Sex
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Brookstone's Kiss My Grits


Winners Dog: (1-3-0-0)
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Open Dog Class
1st Homenhunt Azra Luxury Caviar

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Saltydogs RC Tollers Peachy Keen

Best Of Opposite Sex
Ch Roaneden's Blueprint For Victory

Best Of Winners: (1-4-2-1)
RCToller's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
Ch Roaneden's Blueprint For Victory

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck


Winners Dog: (1-4-2-1)
Cfyre's Thunder Storm At Gapanova

Senior Puppy Dog Class
1st Cfyre's Thunder Storm At Gapanova


Winners Bitch: (1-4-2-1)
RCToller's Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
Lady Kare Of Gapanova

12-18 Month Bitch Class
1st RCToller's Spice Of Life
2nd Madriver's Cafe Scotia At St Croix

Canadian Bred Bitch Class
1st Lady Kare Of Gapanova
2nd RCToller's Fire Fox

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wingset's I Ain't No Angel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wingset's I Ain't No Angel

Open Dog Class
1st Wingset's I Ain't No Angel


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Henley's Blow Out The Candles

Select Bitch
Ch Giroflee Etoile Filante







Group 2 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   14
Group 2nd    Osiris Pride And Prejudice   Pharaoh Hound   13
Group 3rd   
Ch Sardula MMXX Unforgettable U
  Afghan Hound   12
Group 4th   
Ch Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind
  Whippet   11
BPIG   
Ch Chapleton Juniper And Lamplight At Tailwind
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
E R Dox After All This Time Always Lily
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sardula MMXX Unforgettable U



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Aviance Luna Caprese An Army Of One L

Select Dog
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Baileysong Now N Forever



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga

Best Puppy In Breed
Ch Daggarwood N Kingdoms Norsk Saga



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Pride And Prejudice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Pride And Prejudice

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Pride And Prejudice




Winners Bitch: (0-1-1-2)
Moon Dia Perfect Sunrise

Open Bitch Class
1st Moon Dia Perfect Sunrise





Group 3 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   14
Group 2nd   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   10
Group 3rd   
Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   9
Group 4th   Ch Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka   Samoyed   8
BPIG   Ch Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka   Samoyed   N/A
Best Altered In Group   
GCh ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)   
Moriarty Sukkai du Bois du Crepuscule
  Alaskan Malamute   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Nordiclight's Sealaska Zen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Spiritrun's Hear Me Roar

Best Puppy In Breed
Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Dog: (1-2-1-0)
Spiritrun's Hear Me Roar

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Nordiclight's Sealaska Zen

Reserve Winners Bitch
Spiritrun's Canook

Senior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun's Canook

Open Bitch Class
1st Nordiclight's Sealaska Zen

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pine Ridge's The Perfect Shot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pine Ridge's The Perfect Shot

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's The Perfect Shot


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Protea's Zippleback



Winners Bitch: (0-1-0-1)
ConnQuest Like It Or Not

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ConnQuest Like It Or Not

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Dark Side Of The Moon



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka

Best Of Opposite Sex
GCh Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Puppy In Breed
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Supersammy's Gaia

Reserve Winners Bitch
Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Junior Puppy Bitch Class
1st Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Gaia





Group 4 - Jussi Liimatainen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   4
Group 2nd   
Ch Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 3rd   
GCh Glahms Sargent Pepper
  Dandie Dinmont Terrier   2
Group 4th    Showme Moxie   Cairn Terrier   1
BPIG No Entry
Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Showme Moxie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Showme Moxie

Open Bitch Class
1st Showme Moxie

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper



Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh D.B.F. Simply Posh



Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty







Group 5 - Jussi Liimatainen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   29
Group 2nd   
GChB Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   23
Group 3rd   
Dedechshund Miso Far Fetched
  Chihuahua (Long Coat)   22
Group 4th   
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari
  Affenpinscher   19
BPIG   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Mightymites Dragon Heart
  Miniature Pinscher   0
Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Anniversary Waltz


Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Dedechshund Miso Far Fetched

Best Of Opposite Sex
Miso Miss S Zippy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dedechshund Miso Far Fetched

Best Puppy In Breed
Dedechshund Miso Far Fetched

Select Dog
GCh Miso Found My Courage


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dedechshund Miso Far Fetched

Junior Puppy Dog Class
1st Dedechshund Miso Far Fetched


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miso Miss S Zippy

Open Bitch Class
1st Miso Miss S Zippy

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Rococo's Miso Painted With The Same Brush

Best Puppy In Breed
Dedechshund Miso Gothe Extra Mile

Select Bitch
Ch Miso Miss Pitch


Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Twinkle's Upsy Daisy

Best Puppy In Breed
Twinkle's Upsy Daisy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Twinkle's Upsy Daisy

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Tasty Sweet Cinnabun

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Upsy Daisy

Open Bitch Class
1st Almendares Wynter With Twinkle

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans



Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Rockit's Simply Irresitable


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
Ch Chriscendo Cardiac Arrest

Best Of Opposite Sex
Dream Premiera Poland

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Cardiac Arrest

Select Dog
Ch Silhouette's Shadow Summoner



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Dream Premiera Poland

Reserve Winners Bitch
Foxworth Fashion Trend

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxworth Fashion Trend

Open Bitch Class
1st Dream Premiera Poland
2nd Tinyprints Bright Lika Diamond

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine

Best Of Opposite Sex
Triptych Siosalach Stop And Stare

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Boxwood Coral Bay Rae Of Sunshine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Triptych Siosalach Stop And Stare

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Duenna's Love Of Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

Judge: Jussi Liimatainen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   32
Group 2nd   
GCh Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   31
Group 3rd   
Ch Beshia's Rocket Man
  Chow Chow   30
Group 4th   
GChB Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   22
BPIG   
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley
  Bulldog   N/A
Best Veteran In Group    Jayron's In Time By Dewkist   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley

Best Puppy In Breed
Ch Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 7 pts (2-1-3-2)
GCh Beshia's Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Princess Buttercup

Best Of Winners: (2-1-3-2)
Royal God Of Lightening And Thunder @ Jodezi

Best Puppy In Breed
Royal God Of Lightening And Thunder @ Jodezi

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones

Select Bitch
Ch Lilo Of Three Rivers


Winners Bitch: (2-1-3-2)
Beshia's Sveky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beshia's Sveky

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Onsengeltje Secretly Chiming In



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Nifty's Bad Influence

Best Of Opposite Sex
Pelee's All Bets Are Off

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Briley N Martrav Run Forrest Run

Best Puppy In Breed
Ch Nifty's Bad Influence

Select Dog
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Dog: (1-1-2-1)
Briley N Martrav Run Forrest Run

12-18 Month Dog Class
1st Briley N Martrav Run Forrest Run


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Pelee's All Bets Are Off

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee's All Bets Are Off

Veteran Female
Jayron's In Time By Dewkist

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone

Best Of Opposite Sex
Ch Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Glow Carmina Bourana Little Doll

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Carmina Bourana Little Doll

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana

Best Puppy In Breed
Kameo's Arthurian Romance At Tatyana


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
Urajiro's Merida Of Dunbroch

Best Puppy In Breed
Urajiro's Merida Of Dunbroch

Select Dog
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Winners Bitch: (0-2-4-0)
Urajiro's Merida Of Dunbroch

Reserve Winners Bitch
Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska

Junior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's Merida Of Dunbroch

Open Bitch Class
1st Dckin's Huwezi Fuli At Sealaska

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Jempaws Healing Broken Hearts Mender

Best Of Opposite Sex
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Best Puppy In Breed
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Junior Puppy Bitch Class
1st Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele



Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   15
Group 2nd   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   14
Group 3rd   
GCh New Era's Raider
  German Shepherd Dog   13
Group 4th   Ch Salish' Ror To Riverside   Miniature American Shepherd   8
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   0
Best Altered In Group   
GCh DuDomaine Porsha von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch AusableRvr's No Time To Die

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Best Puppy In Breed
McComb's nimm den Bosewicht


Winners Dog: (1-0-0-0)
McComb's nimm den Bosewicht

Junior Puppy Dog Class
1st McComb's nimm den Bosewicht






4-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Precious Jewel

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Best Of Opposite Sex
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Best Puppy In Breed
Seawhisper Just Before Dawn


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Open Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Reserve Winners Bitch
Seawhisper Just Before Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Seawhisper Just Before Dawn

Open Bitch Class
1st Willemsens Mystic Gypsy Of Mysticshire

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maplemyst Heading For The Hill

Open Bitch Class
1st Maplemyst Heading For The Hill

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh New Era's Raider

Best Of Opposite Sex
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (2-1-2-0)
Yukon Vom Lousar

Reserve Winners Dog
Moda's Zeus Bring The Thunder

Senior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar

12-18 Month Dog Class
1st Moda's Zeus Bring The Thunder

4-6 Month Dog Class
1st Mocean's Taken'em To The Train Station


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

12-18 Month Bitch Class
1st Moda's Fancy Don't Let Me Down

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Salish' Ror To Riverside



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zesta Amplified

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By