Result Correction Page

Tyee Kennel Club
Thursday, May 5, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 07 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 08 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Trial-1)
Saturday, May 07 (Rally Trial-2)
Sunday, May 08 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 267 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Chinese Crested  
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
Points: 229
Best Puppy In Show
Judge: Johan Becerra-Hernandez
Poodle (Standard)  
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money








Group 1 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   68
Group 2nd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   66
Group 3rd   
Ch Chuckanut's Pinball Wizard
  Retriever (Golden)   65
Group 4th   
Ch Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   44
BPIG   
Crosswind Prism's Stand By Me
  Weimaraner   N/A
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
LK's Hello Summer For Laodicea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
LK's Hello Summer For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Malhaven Mastro Di Saltello

Best Puppy In Breed
Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-0-0-0)
Malhaven Mastro Di Saltello

Reserve Winners Dog
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Mastro Di Saltello

12-18 Month Dog Class
1st Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Inglis Eagletarn Galiano Gal

Best Puppy In Breed
Eagletarn Diamonds And Pearls



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Pajanbeck Witch's Spell

Reserve Winners Bitch
Eagletarn Diamonds And Pearls

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagletarn Diamonds And Pearls

12-18 Month Bitch Class
1st Pajanbeck Witch's Spell

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 10 pts (1-3-3-4)
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Opposite Sex
Ch Devileen's Bird Of Paradise

Best Of Winners: (1-3-3-4)
Skyfire Bet On Fireback Danrich

Best Puppy In Breed
Skyfire Bet On Fireback Danrich

Select Dog
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Select Bitch
GChB Danrich's Polly Pocket


Winners Dog: (1-3-3-4)
Skyfire Bet On Fireback Danrich

Junior Puppy Dog Class
1st Skyfire Bet On Fireback Danrich


Winners Bitch: (1-3-3-4)
Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell

Reserve Winners Bitch
Firebacks Frankie Cottontail

12-18 Month Bitch Class
1st Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell
2nd Firebacks Frankie Cottontail

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tchesinkut's Flower Child

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Best Puppy In Breed
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel


Winners Dog: (3-0-0-0)
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Reserve Winners Dog
Lealee's Red Rocket

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel
2nd Lealee's Red Rocket


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Of Opposite Sex
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Opposite Sex
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ardee's Escapade

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Ardee's Escapade

Reserve Winners Bitch
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Junior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Open Bitch Class
1st Ardee's Escapade

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Of Opposite Sex
Islandview Wild At Heart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Puppy In Breed
Islandview A Poet's Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Islandview Wild At Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Of Opposite Sex
Ch Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Especially Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Especially Rhythm Of My Heart

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Maximum Tilt

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Upcountry's Perpetual Motion

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Upcountry's Perpetual Motion

Reserve Winners Bitch
Jaybren's Better Than Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Open Bitch Class
1st Upcountry's Perpetual Motion

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Puppy In Breed
Crosswind Prism's Stand By Me

Select Bitch
Ch Bartland's Bel Canto


Winners Dog: (1-1-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Crosswind Prism's Stand By Me


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   23
Group 2nd    Hollyrood Something Wicked   Deerhound (Scottish)   20
Group 3rd   
GCh Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   19
Group 4th   
Ch Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   18
BPIG    Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Osheehans Chasing The Dragon

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Family Guy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Breigayt's Family Guy

Best Puppy In Breed
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Breigayt's Family Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Osheehans Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Osheehans Ruby Slippers

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Christofle Can You Find Me At Knights

Best Puppy In Breed
Donachies Blue Moon Of Scota


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hollyrood Something Wicked



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hollyrood Something Wicked

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell

Best Puppy In Breed
Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga



Winners Bitch: (0-1-1-3)
Luxes Techno Trance Of Redemption

12-18 Month Bitch Class
1st Luxes Techno Trance Of Redemption

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Reserve Winners Bitch
Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Junior Puppy Bitch Class
1st Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hilerica Meadowmouse Squeak



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Donachies Loch Of Dreams

Reserve Winners Bitch
Hilerica Amor Vincit Omnia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachies Loch Of Dreams

Open Bitch Class
1st Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   30
Group 2nd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   29
Group 3rd   
Ch Ebullient Charm Von Sasaunna
  Bernese Mountain Dog   25
Group 4th   
Ch Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   24
BPIG    ConnQuest Girl Gone Bad   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Open Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco

Open Dog Class
1st Vista Del Volcan Tabasco


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (4-1-0-1)
GCh Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Brauchbar Blink Once He Is Gone

Best Of Winners: (4-1-0-1)
Brauchbar Blink Once He Is Gone

Best Puppy In Breed
ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Bitch: (4-1-0-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Paquestone Mystique N Intrigue

Best Puppy In Breed
Anhara's A Gust Up Her Kilt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Paquestone Mystique N Intrigue

Reserve Winners Bitch
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Junior Puppy Bitch Class
1st Anhara's A Gust Up Her Kilt

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seelowen's Xtraordinary Stardust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seelowen's Xtraordinary Stardust

12-18 Month Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stillstreams Gently Bentley At Seafret

Best Puppy In Breed
Stillstreams Gently Bentley At Seafret


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Marinella's Kokomo At Chigal

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Best Puppy In Breed
Marinella's Kokomo At Chigal

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Senior Puppy Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Open Bitch Class
1st Indrives Sloop Doggy Dogg

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   37
Group 2nd   
Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   32
Group 3rd   
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk
  Norfolk Terrier   28
Group 4th   
Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   27
BPIG   
Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Select Bitch
Ch Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (1-0-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Otleys Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Wimberway's Border Janaimo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wimberway's Border Janaimo

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Janaimo

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-0-1-2)
Rozehaven's Wind Shear

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Wind Shear


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lotus' Boo Sheet



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Best Puppy In Breed
Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Senior Puppy Bitch Class
1st Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Best Puppy In Breed
Amblegreen Den-Mar's All In


Winners Dog: (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Senior Puppy Dog Class
1st Amblegreen Den-Mar's All In


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Reserve Winners Bitch
Wichunt's Night Bird

12-18 Month Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Canadian Bred Bitch Class
1st Wichunt's Night Bird

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wichunt's Nissa

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Takala Trails Athena

Best Puppy In Breed
Takala Trails Athena



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Takala Trails Athena

Reserve Winners Bitch
Distaff Dazzling Display

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Reserve Winners Bitch
Salient's Darwyn I Am The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Best Puppy In Breed
Ch Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

12-18 Month Dog Class
1st Ladyleigh Has To Be Henry


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Windacre A Penny For Your Thoughts

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   35
Group 2nd   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   34
Group 3rd   
GChB Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   32
Group 4th   
GCh Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   31
BPIG   Ch Furrycreek's Blue Jeans   Pomeranian   N/A
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Shot Thru The Heart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Shot Thru The Heart

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Polar DiamondnPearls

Canadian Bred Bitch Class
1st Wynneiras Polar DiamondnPearls

Open Bitch Class
1st Wynneiras Shot Thru The Heart

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Alderglen Siren Song



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GChEx Crystaljems Look On D Briteside

Best Of Opposite Sex
Winsomelux Warrior

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Winsomelux Warrior

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljem Lil Gingersnap

Select Bitch
Ch Vannassau's Lovely Lady Vaila


Winners Dog: (1-3-0-3)
Winsomelux Warrior

Open Dog Class
1st Winsomelux Warrior

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Granello d'Oro-PC Di San Gimignano


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 10 pts (2-6-1-2)
Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GCh Havadahl Kizmet

Best Of Winners: (2-6-1-2)
Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
Seda Nuttin Gonna Break My Stryde At MistyTrails

Select Bitch
GChS MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Bitch: (2-6-1-2)
Oeste's Askin For Kisses

Reserve Winners Bitch
Havadahl Baskin Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Allara's Wyntr'Rising
2nd Specialty Charm's Dallas
3rd Specialty Susie Q's Hailey

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Brooke Burke

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Havadahl Baskin Sunshine

Open Bitch Class
1st Oeste's Askin For Kisses

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Delyteful N Flinters Super Chic

Best Puppy In Breed
Delyteful N Flinters Super Chic



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Delyteful N Flinters Super Chic

Reserve Winners Bitch
Rosians Xtra Special Cappuccino

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosians Xtra Special Cappuccino
2nd Truluv's Fantasia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delyteful N Flinters Super Chic

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Sorcerer



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
Ch Chriscendo Mighty Cute



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Furrycreek's I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Heck Yeah

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's I Love Lucy

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Carmorosa's Quintessential







Group 6 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd    Viners Line Harton   French Bulldog   23
Group 3rd   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   21
Group 4th   
Ch Doreve's Island West Paladin
  Schipperke   14
BPIG   
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Lil Buddy Monica For Babylon

Best Of Opposite Sex
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Puppy In Breed
Lil Buddy Monica For Babylon

Select Bitch
Ch Phyrra Stirring Up Orions Belt At Canis Major



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lil Buddy Monica For Babylon

Senior Puppy Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres

Best Puppy In Breed
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Junior Puppy Dog Class
1st Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Of Opposite Sex
Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Puppy In Breed
Viners Line Harton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Senior Puppy Dog Class
1st Viners Line Harton

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Havaluv Isn't That Something


Winners Dog: (1-0-0-0)
Havaluv Isn't That Something

12-18 Month Dog Class
1st Havaluv Isn't That Something


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Rave On

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Cabernet's Northstar For Myjoy

Best Puppy In Breed
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Dog: (1-3-1-0)
Cabernet's Northstar For Myjoy

Senior Puppy Dog Class
1st Cabernet's Northstar For Myjoy


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Reigate Dawin Rave On

Reserve Winners Bitch
Vetset Play The Game

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game

12-18 Month Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Rave On

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Raven Of Island West



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raven Of Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring

Select Bitch
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti

Select Dog
Ch Trekhond's King Of The Road


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Reserve Winners Bitch
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti

Senior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   40
Group 2nd   
Ch Alta Little Red Corvette At RF
  Miniature American Shepherd   39
Group 3rd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   34
Group 4th   
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown
  Australian Shepherd   33
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Aquila's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Aquila's The Heat Is On


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Mountainash After Midnight

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Mountainash After Midnight

Open Bitch Class
1st Mountainash After Midnight

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Relentless Magie Noire

12-18 Month Bitch Class
1st Relentless Magie Noire

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Reserve Winners Bitch
Sky Acres Lady Bird Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Open Bitch Class
1st Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Opposite Sex
Vanisle's Diamond Girl

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Vanisle's Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Vanisle's Diamond Girl

Reserve Winners Bitch
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Ch Renaissance Farms Zizi Does It

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine


Winners Dog: (1-2-1-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Moonbaby's Shotgun Rider


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Reserve Winners Bitch
Follow Me Sweet Ribbon

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 13 pts (4-6-2-2)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Conspirito's This Girl's On Fire

Best Of Winners: (4-6-2-2)
Tresta Run River Run

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova

Select Dog
GChB Avoca Force Of Nature

Select Bitch
GCh CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (4-6-2-2)
Mosaic Start The Fire

Reserve Winners Dog
Cincerlee Celtic Gem

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Celtic Gem
2nd Cincerlee Un Poco Loco

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival

Open Dog Class
1st Mosaic Start The Fire


Winners Bitch: (4-6-2-2)
Tresta Run River Run

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Ocean Blue Mist

Junior Puppy Bitch Class
1st CoastalViews So Berri Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Tresta Run River Run
2nd Marpointe's Sophie's Choice
3rd Conspirito Cover Me In Sunshyne

12-18 Month Bitch Class
1st Coastalviews Ocean Blue Mist

Open Bitch Class
1st Conspirito For The Win

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By