Nicola Valley Kennel Club
Sunday, June 30, 2019 - Show #3



Related Results

Conformation

Saturday, June 29 (Show #1)
Saturday, June 29 (Show #2)
Sunday, June 30 (Show #3)
Sunday, June 30 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Lakeland Terrier  
Ch Tuscaroranes (Luna)
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 136
Best Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Siberian Husky  
Aurum's Tall Dark And Handsome








Group 1 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   29
Group 2nd   
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan
  Spaniel (American Cocker)   27
Group 3rd   
Ch Solipse San Giovanni Bianco
  Lagotto Romagnolo   25
Group 4th   
Stonepeake's Blue T Shadow
  Retriever (Chesapeake Bay)   24
BPIG    Mar-K's Secret Mission   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solipse San Giovanni Bianco



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepeake's Blue T Shadow


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
GCh Camalire I'll Follow The Sun

Best Puppy In Breed
Dalane Blame It On Texas

Select Dog
Ch Allsgold Shot Of III Wise Men


Winners Dog: (2-0-3-0)
Zaniri's All In

Reserve Winners Dog
Dalane Blame It On Texas


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
Ch Charltons Dusted

Best Of Opposite Sex
Ch Stryking's Pay The Piper

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Rickways Royal Decree

Best Puppy In Breed
Georgia's Aint She Sweet

Select Dog
Ch Scarlaw's All About The Hanky Panky


Winners Dog: (2-5-2-1)
Rickways Royal Decree

Reserve Winners Dog
Beaumark's Gambler


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Westham's Leia

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Supernova

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
Ch Kasomor's Light The Fire With Manitou

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Avatar's Incognito


Winners Dog: (1-1-1-1)
Avatar's Incognito


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Readyfor Vavavoom

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Oakisle Sassenach Castle Guard

Best Of Opposite Sex
Sassenach Oakisle Covert Amour

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Oakisle Sassenach Castle Guard

Best Puppy In Breed
Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sassenach Oakisle Covert Amour

Reserve Winners Bitch
Sassenach Oakisle Skyfall

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eltin's Persnickety Ryleigh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eltin's Persnickety Ryleigh

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Puppy In Breed
Mar-K's Secret Mission


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mar-K's Secret Mission


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
Trax Moral Of The Story



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Trax Moral Of The Story





Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   18
Group 2nd   
Chilcotin's Moonlight Prayer
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   8
Group 3rd   Ch Sinclair Tasteocountry   Whippet   7
Group 4th   
Ch Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   4
BPIG    Mutare's Ransom's Lady Zuri   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Laponderosa's Sassenach



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Prayer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Prayer

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Pikkinokka's Shoot Fer The Stars

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Shooting Star


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pikkinokka's Shooting Star


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Topoftherock Cat Powered

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Regalcrown Rider Of The Storm

Best Puppy In Breed
Mutare's Ransom's Lady Zuri

Select Dog
GCh TOTR This Cats Max

Select Bitch
Ch Topoftherock's Catcando


Winners Dog: (1-4-2-3)
Regalcrown Rider Of The Storm


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Topoftherocks Mystic Beaubijou

Reserve Winners Bitch
Totr Golden Nugget's Cougar

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xavier Gazella (Doyle)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Xavier Gazella (Doyle)


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Sinclair Tasteocountry

Best Of Opposite Sex
Ch Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Select Bitch
GCh Brushwood Never Say Never







Group 3 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   19
Group 2nd   
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby
  Bernese Mountain Dog   15
Group 3rd   Ch Lindsayleigh's Alli's Secret   Schnauzer (Giant)   13
Group 4th   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   12
BPIG   
Aurum's Tall Dark And Handsome
  Siberian Husky   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Alpenblicks Greyfriar's Bobby

Best Of Opposite Sex
Charleston Place Summers' Karma

Best Puppy In Breed
Charleston Place Summers' Karma



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Charleston Place Summers' Karma

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Sugar And Spice

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Moon Valley Blazin Hot

Best Puppy In Breed
Mephisto's Sugar And Spice


Winners Dog: (2-1-1-0)
Moon Valley Blazin Hot

Reserve Winners Dog
Strawberry's Dark Freckle Of Irondale


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Mephisto's Sugar And Spice

Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Select Dog
GCh Rambull's Rumour Has It



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
GCh Fiveam's Finish What Ya Started

Best Puppy In Breed
Ch Heartwood's Blue Bomber


Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tanaki's Happily Ever After



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bigluv's Remembering The Heroes

Best Puppy In Breed
Ch Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lindsayleigh's Alli's Secret



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome

Best Puppy In Breed
Aurum's Tall Dark And Handsome


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurum's Tall Dark And Handsome






Group 4 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   21
Group 2nd   
GCh MacBrechin's Legacy Leidi
  Scottish Terrier   20
Group 3rd    Windacre On The Money   West Highland White Terrier   18
Group 4th   
Medley's I Want It All Vonaksu
  Manchester Terrier   12
BPIG    Windacre On The Money   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chargers Gazella B-Train


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chargers Gazella B-Train


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kingsmere Rootn Redhot Riot

Best Puppy In Breed
Lozoe Born To Be A Riot



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lozoe Born To Be A Riot

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Iz's Red Moon Rising

Best Of Opposite Sex
Iz's Just Cruisin'

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bigguy Raisn Away The Darkness

Best Puppy In Breed
Bigguy Raisn Away The Darkness


Winners Dog: (1-1-0-1)
Iz's Just Cruisin'


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bigguy Raisn Away The Darkness

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tuscaroranes (Luna)


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Medley's I Want It All Vonaksu

Best Of Opposite Sex
GCh Black Bandits U Got It All Metric

Best Puppy In Breed
Medley's I Want It All Vonaksu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Medley's I Want It All Vonaksu

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wards Creek's The Magician

Best Of Opposite Sex
Bowsers In A Midnight Hour

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wards Creek's The Magician

Best Puppy In Breed
Wards Creek's The Magician


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wards Creek's The Magician


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bowsers In A Midnight Hour

Reserve Winners Bitch
Villam's Chia Dangelmaier

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Puppy In Breed
Gryndlscot Scandal At Trotters



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gryndlscot Scandal At Trotters

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyfall Top Gun



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Darwyn's Trail Blazer



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Windacre On The Money

Best Puppy In Breed
Windacre On The Money

Select Bitch
GCh Absolute Gem Devil In Disguise



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Windacre On The Money

Reserve Winners Bitch
Windacre Kosmo Effect





Group 5 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   31
Group 2nd   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 3rd   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   15
Group 4th   
GCh Swifthaven Talk Of The Town
  Chinese Crested   14
BPIG   
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer
  Pug   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Cantebury Totally Triumphant

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Mingchen Pots Of Gold

Best Puppy In Breed
Cresthaven's Crown Royal


Winners Dog: (3-5-1-0)
Mingchen Pots Of Gold

Reserve Winners Dog
Cresthaven's Crown Royal


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Cantebury Totally Triumphant

Reserve Winners Bitch
Mingchen Shoot'n The Breeze

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Montclaire's Crazy In Love

Best Puppy In Breed
Ch Montclaire's Crazy In Love



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Misty Meadow's Love Of My Life-PC



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Teralea's Fire Down Below

Best Puppy In Breed
Teralea's Good Golly Ms Molly



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Teralea's Good Golly Ms Molly

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Animato Ease Into It

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Marron's Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Gay Noelle

Select Dog
Ch Silvermorning's Blaze Of Enchantment


Winners Dog: (2-2-2-1)
Annacott Animato Go Dasher Go

Reserve Winners Dog
Sunokas Mario


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Marron's Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Gay Noelle

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smiley Face

Best Of Opposite Sex
Cheyenes Sunoka's Lacey

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smiley Face

Best Puppy In Breed
Cheyenes Sunoka's Lacey


Winners Dog: (2-1-0-0)
Pikkinokka's Smiley Face

Reserve Winners Dog
Sunokas Dream Pistol


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cheyenes Sunoka's Lacey

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Of Opposite Sex
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Select Dog
GCh Caillets Rhapsody In Blue



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Kiwiblue Dare To Dance

Best Puppy In Breed
Kiwiblue Cry Pretty



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kiwiblue French Kiss

Reserve Winners Bitch
Kiwiblue Cry Pretty





Group 6 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   11
Group 2nd   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   9
Group 3rd   
Ch Violets Dancin N The Moonlight
  Poodle (Standard)   8
Group 4th    Sandraker's Sky Walker   Shih Tzu   5
BPIG    Flamant St Nicholas At Sobeit   French Bulldog   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Puppy In Breed
Flamant St Nicholas At Sobeit


Winners Dog: (1-0-1-0)
Flamant St Nicholas At Sobeit


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wildhearts Locknload At Trueaires


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wildhearts Locknload At Trueaires


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Violets Dancin N The Moonlight

Best Of Opposite Sex
Lumiere Farleys D Fire Away

Best Puppy In Breed
Lumiere Farleys D Fire Away



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lumiere Farleys D Fire Away

Reserve Winners Bitch
Violet Stars Twinkle NTheNight

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sandraker's Sky Walker

Best Of Opposite Sex
Luck Charm Dream Dorotey

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sandraker's Sky Walker

Best Puppy In Breed
Sandraker's Sky Walker


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sandraker's Sky Walker


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Luck Charm Dream Dorotey

Reserve Winners Bitch
Trueaires Maleficent Millie



Group 7 - Michael Hill Top Dog
Points
Group 1st   
Abfab Trisilver Ur Meant To Be
  Border Collie   23
Group 2nd   
Ch Shelgrande E Street Band
  Shetland Sheepdog   22
Group 3rd   
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky
  German Shepherd Dog   12
Group 4th   
Ch Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   10
BPIG   
Abfab Trisilver Ur Meant To Be
  Border Collie   N/A
Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cobbers Dine N Dash



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cobbers Dine N Dash

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Vanisle Prairiepine Afirmation

Best Of Opposite Sex
Ch Caradilis Alpine Wildflower

Best Puppy In Breed
Ch Vanisle Prairiepine Afirmation

Select Dog
GCh Cherfire's King Under The Mtn



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Crossons Its Always Tea Time

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky

Select Dog
Ch CL's Sign Othe Times Marleesha



Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 9 pts (2-6-2-0)
Ch Shelgrande E Street Band

Best Of Opposite Sex
Westpointe Chenile

Best Of Winners: (2-6-2-0)
Shelgrande Great Canadian North

Best Puppy In Breed
Shelgrande Great Canadian North

Select Dog
GCh Westpointe Amarige Forte


Winners Dog: (2-6-2-0)
Shelgrande Great Canadian North

Reserve Winners Dog
Agile Chips Ahoy


Winners Bitch: (2-6-2-0)
Westpointe Chenile

Reserve Winners Bitch
Agile Acquiesce

Judge: Michael Hill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Maksherri Baiya Morna

Select Bitch
Ch Aurigan Paparazzi



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Maksherri Baiya Morna

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By