Skaha Kennel Club
Saturday, September 3, 2022 - Show-3



Related Results

Obedience

Saturday, September 03 (Obedience Trial-1)
Sunday, September 04 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, September 03 (Rally Trial-1)
Sunday, September 04 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:

-- Jacquie Issler --
CH Nadina's Just Stickin' To My Story
"C.H."
Breeder/Owner/Handler: Jacquie Issler & Beth Paetz, Nadina Golden Retrievers


Best In Show
Judge: Philip John
Poodle (Standard)  Ch Del Besaya Cierra La Boca
Points: 268 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Philip John
Havanese  
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
Points: 236
Best Puppy In Show
Judge: Philip John
Belgian Shepherd Dog  Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess
Best Baby Puppy In Show
Judge: Philip John
Shetland Sheepdog   Madselin Evening Shades
Best Baby Puppy In Show
Judge: Philip John
  








Group 1 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   Ch Phinney Green Starlight Premiere   Setter (Irish)   70
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   61
Group 3rd   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   48
Group 4th   GCh Readyfor Sunjiro Of Madronakii   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   44
BPIG   
Ch Tamarack's Precious Gem
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ronevorg Fly The Maple Flag
  Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Of Opposite Sex
Kingscroft Aria

Best Of Winners: (1-1-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-1-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kingscroft Aria

Open Bitch Class
1st Kingscroft Aria

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stonepeake's Blue T Shadow

Best Of Opposite Sex
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Best Puppy In Breed
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Junior Puppy Bitch Class
1st Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Judge: Philip John

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Highpoint Believer

Select Dog
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda


4-6 Month Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag

Judge: Philip John

Best Of Breed: 12 pts (3-3-5-2)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
GCh Fyreglo Play A Round With Fire

Best Of Winners: (3-3-5-2)
Tashora Final Fantasy

Best Puppy In Breed
GChB Tamarack's Precious Gem

Select Dog
Ch Fyreglo's Wild At Heart

Select Bitch
GChB Tamarack's Precious Gem


Winners Bitch: (3-3-5-2)
Tashora Final Fantasy

Reserve Winners Bitch
Nadina's Just A Rumoured Story At Redgold

Senior Puppy Bitch Class
1st Nadina's Just A Rumoured Story At Redgold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nadina's Joyful Story

Open Bitch Class
1st Tashora Final Fantasy

Judge: Philip John

Best Of Breed: 8 pts (2-1-4-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (2-1-4-2)
Charltons Carron My World

Select Dog
GCh Charltons Carron Dutton

Select Bitch
Ch Oaksill Summer Wind


Winners Dog: (2-1-4-2)
Charltons Carron My World

Reserve Winners Dog
Rosefield's Time Will Tell

12-18 Month Dog Class
1st Charltons Carron My World

Open Dog Class
1st Rosefield's Time Will Tell


Winners Bitch: (2-1-4-2)
Orinoko Bella Mare

Open Bitch Class
1st Orinoko Bella Mare

Judge: Philip John

Best Of Breed: 10 pts (0-5-3-3)
GChB Readyfor Sunjiro Of Madronakii

Best Puppy In Breed
Readyfor Go Walkin After Midnight

Select Dog
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Select Bitch
Ch Jocar's Glinda Gone Wild



Winners Bitch: (0-5-3-3)
Dalry's Symphony Of Fire

Reserve Winners Bitch
Jocar's Power Of The Force

Junior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Go Walkin After Midnight
2nd By The Bay Spring's Diu Regnare

Senior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Fancy Free

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalry's Symphony Of Fire

Open Bitch Class
1st Jocar's Power Of The Force

Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Briarshan's Hot Savannah Nights

Select Bitch
Ch Firerun's Fan The Flames


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annagh's Nuala



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annagh's Nuala

Open Bitch Class
1st Annagh's Nuala

Judge: Philip John

Best Of Breed: 8 pts (1-5-3-0)
Ch Phinney Green Starlight Premiere

Best Of Opposite Sex
Phinney Green Sylvan Theater

Best Of Winners: (1-5-3-0)
Kenerin I Kissed A Girl

Best Puppy In Breed
Driftwind Elysian Star

Select Dog
GChB Driftwind Reach for The Stars


Winners Dog: (1-5-3-0)
Kenerin I Kissed A Girl

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kenerin I Kissed A Girl

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Puppy In Breed
Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer

Senior Puppy Dog Class
1st Twilight 'N Aladdin's Shadow Dancer


Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi

Best Of Opposite Sex
GCh Islandview Sea A Star



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beswin Ynot Dream With Mee

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Dream With Mee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beswin Ynot Dream With Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso


Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Trax Tui Edenrock By Re-Quest



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Ingeniosus Trax Deztiny' Child

Reserve Winners Bitch
Trax Tui Edenrock By Re-Quest

Senior Puppy Bitch Class
1st Trax Tui Edenrock By Re-Quest

12-18 Month Bitch Class
1st Ingeniosus Trax Deztiny' Child

Open Bitch Class
1st Trax Ivy League





Group 2 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   17
Group 2nd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   16
Group 3rd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   15
Group 4th   
Treadway Got To Get You Into My Life
  Whippet   8
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Matsutakes Trust In Time   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Zappa's Smoking Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Fearless Three Graces



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dreamdax Metalingus



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Matsutake's Moments Reflection


4-6 Month Dog Class
1st Matsutake Turns Back Time

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Greatt Redd Starr Of Course

Select Dog
Ch Regalcrown's Heart Of Hearts

Select Bitch
Ch Into The Beyond Nkosi's Athena


Winners Dog: (1-1-3-2)
Greatt Redd Starr Of Course

Open Dog Class
1st Greatt Redd Starr Of Course


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Regalcrown's Be Still My Heart

Open Bitch Class
1st Regalcrown's Be Still My Heart

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Treadway Got To Get You Into My Life

Select Bitch
Ch Lotty Majesticanis



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Westknock Sweet Magnolia

12-18 Month Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia





Group 3 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   22
Group 2nd   
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   14
Group 3rd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   13
Group 4th   
Ch Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   10
BPIG   
Snoebear's Reigning Crystal Fountain
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shirokuma's Princess Buttercup Of Natasha   Samoyed   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Susa's Joie De Vivre


4-6 Month Dog Class
1st Zermatt's Neo


Winners Bitch: (0-2-0-1)
BernEden's Hip Hip Hooray

Reserve Winners Bitch
Susa's Blue Mt Katarina

12-18 Month Bitch Class
1st Susa's Blue Mt Katarina

Open Bitch Class
1st BernEden's Hip Hip Hooray

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
NTK's Gun Power & Lead



Winners Bitch: (0-2-0-0)
NTK's Gun Power & Lead

Reserve Winners Bitch
NTK's Don't Stop Believing

12-18 Month Bitch Class
1st NTK's Don't Stop Believing

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NTK's Gun Power & Lead

4-6 Month Bitch Class
1st NTK's One & Only

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Dragonhills Numbero Uno

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Brauchbar's Setting The World On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Dragonhills Numbero Uno

Select Dog
GCh Mojave's Sorcerer At Ufourea


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Dragonhill's Molotuv Cocktail

Reserve Winners Bitch
Ka-Tet Queen Of Hearts

Senior Puppy Bitch Class
1st Ka-Tet Queen Of Hearts
2nd Brauchbar With A Roar Of Fire
3rd Sant Kreal Rated R

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dragonhill's Molotuv Cocktail

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dyson's Another Cuppa Java V Shelkon

Best Puppy In Breed
Von Marc's Pacific Spirit Of Ravenscrest


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hillset's Luna Liu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hillset's Luna Liu

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Luna Liu

4-6 Month Bitch Class
1st Shirokuma's Princess Buttercup Of Natasha

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Steinhaus Dollys Gala

Select Bitch
Ch Steinhaus Sevaul Yokohama



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning's Only In Canada Eh

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snoebear's Reigning Crystal Fountain

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning Crystal Fountain


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Reigning's Only In Canada Eh

Open Bitch Class
1st Reigning's Only In Canada Eh





Group 4 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   32
Group 2nd   
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   30
Group 3rd   
Ch Medley's I Want It All Vonaksu
  Manchester Terrier   24
Group 4th   Ch Team Cozco Joline Gulliver   Bull Terrier (Miniature)   23
BPIG    Agria Dare To Dream   Fox Terrier (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renica's Light Fantastic At Lozoe   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara

Best Of Opposite Sex
GChB Marauders I'm Your Huckleberry

Select Bitch
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace



Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr


Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Team Cozco Joline Gulliver

Best Of Opposite Sex
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wisterias Song Of A Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Light Fantastic At Lozoe

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Iz's Spring Fling

Select Bitch
GCh Iz's Red Moon Rising



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agria Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Agria Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agria Dare To Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Agria Dare To Dream


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cearuil's Radha Ta Me



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Westham's Born This Way

Best Of Opposite Sex
Highland Downs Miss Me



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Highland Downs Miss Me

Open Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aimhi Runnin' With The Devil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aimhi Runnin' With The Devil

Open Dog Class
1st Aimhi Runnin' With The Devil


Judge: Philip John

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
GChB Trotters Man In Black

Select Bitch
GCh Trotters Shadee Lady



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Pendor Rendezvous At Trotters

Reserve Winners Bitch
Pendor Solo Obsession

12-18 Month Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters
2nd Pendor Cinder Ella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Solo Obsession

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit

Best Of Opposite Sex
Ch Dynastaffs Pippi Long Stocking

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit

Open Dog Class
1st Tequila's Total Package Kit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Select Dog
GCh Iz's Locked And Loaded







Group 5 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   47
Group 2nd   
Ch Harana Fatboy Slim
  Cavalier King Charles Spaniel   39
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   19
Group 4th   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   12
BPIG    Tofini The Beat Goes On   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue   Yorkshire Terrier   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Spirit Bear



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brackley Come Fly With Me V Teralea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brackley Come Fly With Me V Teralea

Reserve Winners Bitch
Teralea's Bewitched

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Brackley Come Fly With Me V Teralea

Judge: Philip John

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Sunokas Porshe

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Silvermorning's Noble Flair

Select Dog
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff


Winners Dog: (2-2-3-0)
Silvermorning's Noble Flair

Reserve Winners Dog
Sunokas Pacman

Canadian Bred Dog Class
1st Sunokas Pacman

Open Dog Class
1st Silvermorning's Noble Flair

4-6 Month Dog Class
1st Chrysalis Walk This Way Dream Chaser


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Sunokas Porshe

Reserve Winners Bitch
Sunokas Prescious

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunokas Prescious

Open Bitch Class
1st Sunokas Porshe

Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Tofini Butter Me Up

Best Puppy In Breed
Tofini The Beat Goes On



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Tofini The Beat Goes On

Reserve Winners Bitch
Whereokoura Born Free

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini The Beat Goes On

Senior Puppy Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

12-18 Month Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Ch Vanfax's Queen



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Quikdraw's Cowboy Up

Select Dog
Ch Kiwiblue Little Joe


Winners Dog: (1-0-1-0)
Quikdraw's Cowboy Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quikdraw's Cowboy Up





Group 6 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   Ch Del Besaya Cierra La Boca   Poodle (Standard)   31
Group 2nd   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   30
Group 3rd   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   29
Group 4th   
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors
  Bichon Frise   26
BPIG   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Grace's Prince Valiant   Shih Tzu   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Sito's Here We Go Again

Best Puppy In Breed
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
GChG Waylin's Song Of The South



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chowridge Stan The Man

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Kinda Something Special



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB BFF's Under My Spell

Best Of Opposite Sex
DNZ's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
DNZ's Spice Of Life

Select Bitch
GCh BFF's Tennessee Wiskey



Winners Bitch: (0-1-1-1)
DNZ's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Madrigal Chenoka Playin Tricks

Best Of Opposite Sex
Madrigal Between The Raindrops

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Madrigal Between The Raindrops

Best Puppy In Breed
Chenoka Sage Hill's Honeycrisp


Winners Dog: (2-5-1-0)
Chenoka's Ride The Wind

Reserve Winners Dog
Okalow Lonesome Doves Augustus

Senior Puppy Dog Class
1st Chenoka's Ride The Wind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Okalow Lonesome Doves Augustus





4-6 Month Bitch Class
1st Lyric's Desert Stars Black Beauty

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Del Besaya Cierra La Boca



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Satika's Inari At D.C.Kin


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GChB Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Kojiros Naughty But Nice

Best Puppy In Breed
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
GCh Sealegends Flowers In The Spring


Winners Dog: (2-3-2-2)
Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

Reserve Winners Dog
Sculpture Precious Black Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Sculpture Precious Black Onyx

12-18 Month Dog Class
1st Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

4-6 Month Dog Class
1st Grace's Prince Valiant


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Kojiros Naughty But Nice

Reserve Winners Bitch
Kojiros Lady In Red

Junior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Naughty But Nice
2nd Showlin's Precious Black Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Lady In Red

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)

Best Puppy In Breed
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   43
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   40
Group 3rd    Shorewind-Holther's Pinball Wizard   Border Collie   39
Group 4th   
Ch Vanstone Tenderhearted Girl
  Australian Shepherd   38
BPIG   Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess   Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madselin Evening Shades   Shetland Sheepdog   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChB Vanstone Tenderhearted Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Westpaws Finnigan

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Tenderheart Eternal Flame

Best Puppy In Breed
Tenderheart Eternal Flame

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
GCh RaineDance Millenni’EM Cameo


Winners Dog: (2-2-2-2)
Tenderheart Eternal Flame

Reserve Winners Dog
Vanstone Premiere Tennessee Whiskey

Senior Puppy Dog Class
1st Tenderheart Eternal Flame

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Tenderheart Sun Sprinkles

Reserve Winners Bitch
Tenderheart New Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Sun Sprinkles
2nd Tenderheart New Dawn

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Best Of Opposite Sex
Ch Celticchaos Steel My Heart

Best Puppy In Breed
Cameron's Maple Leaf Forever


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cameron's Maple Leaf Forever

Open Dog Class
1st Cameron's Maple Leaf Forever


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Best Puppy In Breed
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess


Winners Dog: (1-0-1-0)
Notorious Astra Meum

Open Dog Class
1st Notorious Astra Meum


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shorewind-Holther's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shorewind-Holther's Pinball Wizard

12-18 Month Dog Class
1st Shorewind-Holther's Pinball Wizard


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Midnight Cinderella

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Cherfire's Midnight Cinderella

Select Dog
Ch Lochanside's Orion The Hunter


Winners Dog: (1-2-2-0)
Crossons Cutting Edge

Open Dog Class
1st Crossons Cutting Edge

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Best Of Opposite Sex
Ch Cherfire's Silent Night

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Open Dog Class
1st Cherfire's Jingle Bell Rock

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milldamcreek Worth The Weight


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milldamcreek Worth The Weight

12-18 Month Dog Class
1st Milldamcreek Worth The Weight


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund

Best Of Opposite Sex
Canyonview The River

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Sirona's Echoes Of The Past

Select Dog
Ch Galenabay Ashwyn's Yellowstone


Winners Dog: (3-3-3-0)
Sirona's Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Canyonview Whiskey In A Jar

12-18 Month Dog Class
1st Canyonview Whiskey In A Jar
2nd Agile Astronomical

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sirona's Echoes Of The Past


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Canyonview The River

Reserve Winners Bitch
Westpointe Chenile

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amarige Soiree

Open Bitch Class
1st Canyonview The River
2nd Westpointe Chenile

4-6 Month Bitch Class
1st Madselin Evening Shades
2nd Madselin Summer Sunshine

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Campeon De La Ribera Del Genil

Best Of Opposite Sex
DGS Moona Lisa @ Oberland

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Campeon De La Ribera Del Genil


Winners Bitch: (1-2-0-0)
DGS Moona Lisa @ Oberland

Reserve Winners Bitch
Rayaragua Watching The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st DGS Moona Lisa @ Oberland

Open Bitch Class
1st Rayaragua Watching The Moon

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Corgiallyurs Corona's Cardi

Select Bitch
GCh Maksherri Baiya Morna



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Corgiallyurs Corona's Cardi

Open Bitch Class
1st Corgiallyurs Corona's Cardi

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By