Skaha Kennel Club
Sunday, September 4, 2022 - Show-4



Related Results

Obedience

Saturday, September 03 (Obedience Trial-1)
Sunday, September 04 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, September 03 (Rally Trial-1)
Sunday, September 04 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:

-- Jacquie Issler --
CH Nadina's Just Stickin' To My Story
"C.H."
Breeder/Owner/Handler: Jacquie Issler & Beth Paetz, Nadina Golden Retrievers


Best In Show
Judge: Sei-ichiro Ishimaru
Deerhound (Scottish)  
Ch Necesse's Defendo Dominus
Points: 267 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sei-ichiro Ishimaru
Poodle (Standard)  Ch Del Besaya Cierra La Boca
Points: 248
Best Puppy In Show
Judge: Sei-ichiro Ishimaru
Bull Terrier (Miniature)  
Wisterias Song Of A Siren
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sei-ichiro Ishimaru
Shetland Sheepdog   Madselin Evening Shades








Group 1 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   GCh Readyfor Sunjiro Of Madronakii   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   69
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   57
Group 3rd   Ch Phinney Green Starlight Premiere   Setter (Irish)   43
Group 4th   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   36
BPIG   
Ch Nadina's Just Stickn To My Story
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Readyfor History In The Making   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kingscroft Aria

Best Of Opposite Sex
HH Shining Star At Nowwithem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kingscroft Aria

Best Puppy In Breed
HH Shining Star At Nowwithem


Winners Dog: (1-1-0-0)
HH Shining Star At Nowwithem

Junior Puppy Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kingscroft Aria

Open Bitch Class
1st Kingscroft Aria

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hunterspride Timeless Beauty



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stonepeake's Blue T Shadow

Best Of Opposite Sex
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Best Puppy In Breed
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Junior Puppy Bitch Class
1st Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Highpoint Believer

Select Dog
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda


4-6 Month Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 13 pts (4-3-5-2)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
GChB Tamarack's Precious Gem

Best Of Winners: (4-3-5-2)
Nadina's Just A Berry Farm Love Story

Best Puppy In Breed
GChB Nadina's Just Stickn To My Story

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
GCh Fyreglo Play A Round With Fire


Winners Dog: (4-3-5-2)
Nadina's Just A Berry Farm Love Story

Reserve Winners Dog
Osogold Schools Out For Summer

Senior Puppy Dog Class
1st Nadina's Justice In The Yellowstone Story

12-18 Month Dog Class
1st Tygolds Eneas Finn Mccool

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nadina's Just A Berry Farm Love Story

Open Dog Class
1st Osogold Schools Out For Summer


Winners Bitch: (4-3-5-2)
Nadina's Just A Rumoured Story At Redgold

Reserve Winners Bitch
Nadina's Joyful Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Nadina's Just A Rumoured Story At Redgold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nadina's Joyful Story

Open Bitch Class
1st Tashora Final Fantasy

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 9 pts (3-1-4-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (3-1-4-2)
Rosefield's Time Will Tell

Select Dog
Ch Danrich's Cowboy Casanova

Select Bitch
Ch Oaksill Summer Wind


Winners Bitch: (3-1-4-2)
Orinoko Bella Mare

Open Bitch Class
1st Orinoko Bella Mare

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 11 pts (1-5-3-3)
GChB Readyfor Sunjiro Of Madronakii

Best Of Opposite Sex
Ch Readyfor Bon Voyage

Best Of Winners: (1-5-3-3)
Jocar's Power Of The Force

Best Puppy In Breed
Readyfor Go Walkin After Midnight

Select Dog
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Select Bitch
Ch Madriver Insider Trading With Readyfor


Winners Bitch: (1-5-3-3)
Jocar's Power Of The Force

Reserve Winners Bitch
Readyfor Go Walkin After Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Go Walkin After Midnight
2nd By The Bay Spring's Diu Regnare

Senior Puppy Bitch Class
1st Readyfor Fancy Free

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalry's Symphony Of Fire

Open Bitch Class
1st Jocar's Power Of The Force

4-6 Month Bitch Class
1st Readyfor History In The Making

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Firerun's Sterling Ring Afire

Select Bitch
Ch Firerun's Fan The Flames



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Firerun's Sterling Ring Afire

Open Bitch Class
1st Firerun's Sterling Ring Afire

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annagh's Nuala



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annagh's Nuala

Open Bitch Class
1st Annagh's Nuala

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
Ch Phinney Green Starlight Premiere

Best Of Opposite Sex
Phinney Green Sylvan Theater

Select Dog
Ch Avon Farm Godrick Gryffindorf


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Islandview Sea A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beswin Ynot Dream With Mee

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Dream With Mee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beswin Ynot Dream With Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Silveroak Trax Dexter

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Trax Ivy League


Winners Dog: (1-3-0-1)
Silveroak Trax Dexter

12-18 Month Dog Class
1st Silveroak Trax Dexter


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Trax Ivy League

Reserve Winners Bitch
Trax Tui Edenrock By Re-Quest

12-18 Month Bitch Class
1st Trax Tui Edenrock By Re-Quest
2nd Ingeniosus Trax Deztiny' Child

Open Bitch Class
1st Trax Ivy League





Group 2 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   18
Group 2nd   
GChB TOTR This Cats Max
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd   
Ch Treadway Got To Get You Into My Life
  Whippet   9
Group 4th   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   6
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Matsutake Turns Back Time   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fearless Three Graces

Best Of Opposite Sex
Ch Zappa's Smoking Blues



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maple Bay Curry-on Luggage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maple Bay Curry-on Luggage

Open Dog Class
1st Maple Bay Curry-on Luggage


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dreamdax Metalingus



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Matsutake's Moments Reflection


4-6 Month Dog Class
1st Matsutake Turns Back Time


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Matsutake's Moments Reflection

Open Bitch Class
1st Matsutake's Moments Reflection

4-6 Month Bitch Class
1st Matsutake's Time To Shine

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Philip John

Best Of Breed: 7 pts (1-1-4-2)
GChS TOTR This Cats Max

Best Of Opposite Sex
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Winners: (1-1-4-2)
Greatt Redd Starr Of Course

Select Dog
Ch Regalcrown's Heart Of Hearts

Select Bitch
Ch Into The Beyond Nkosi's Athena


Winners Dog: (1-1-4-2)
Greatt Redd Starr Of Course

Open Dog Class
1st Greatt Redd Starr Of Course


Winners Bitch: (1-1-4-2)
Regalcrown's Be Still My Heart

Open Bitch Class
1st Regalcrown's Be Still My Heart

Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Treadway Got To Get You Into My Life

Select Bitch
Ch Lotty Majesticanis



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Westknock Sweet Magnolia

12-18 Month Bitch Class
1st Westknock Sweet Magnolia





Group 3 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   23
Group 2nd   
Ch Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   20
Group 3rd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   19
Group 4th   Ch Dyson's Another Cuppa Java V Shelkon   Rottweiler   12
BPIG   
Snoebear's Reigning Crystal Fountain
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Seaberns Starseeker   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
BernEden's Hip Hip Hooray

Select Bitch
GChB Susa's Joie De Vivre


4-6 Month Dog Class
1st Seaberns Starseeker
2nd Zermatt's Neo


Winners Bitch: (0-2-0-1)
BernEden's Hip Hip Hooray

Reserve Winners Bitch
Susa's Blue Mt Katarina

12-18 Month Bitch Class
1st Susa's Blue Mt Katarina

Open Bitch Class
1st BernEden's Hip Hip Hooray

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
NTK's Gun Power & Lead



Winners Bitch: (0-2-0-0)
NTK's Gun Power & Lead

Reserve Winners Bitch
NTK's Don't Stop Believing

12-18 Month Bitch Class
1st NTK's Don't Stop Believing

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st NTK's Gun Power & Lead

4-6 Month Bitch Class
1st NTK's One & Only

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock



Judge: Philip John

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Dragonhills Numbero Uno

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Brauchbar With A Roar Of Fire

Best Puppy In Breed
Ch Dragonhills Numbero Uno

Select Bitch
Dragonhill's Molotuv Cocktail

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Stillstream's Temple Of The Dog

Best Of Opposite Sex
GCh Kroos Family's Black Hole Sun



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Dyson's Another Cuppa Java V Shelkon

Best Puppy In Breed
Von Marc's Pacific Spirit Of Ravenscrest


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hillset's Luna Liu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hillset's Luna Liu

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Luna Liu

Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Steinhaus Dollys Gala

Select Bitch
Ch Steinhaus Sevaul Yokohama



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning's Only In Canada Eh

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snoebear's Reigning Crystal Fountain

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning Crystal Fountain


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Reigning's Only In Canada Eh

Open Bitch Class
1st Reigning's Only In Canada Eh





Group 4 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   33
Group 2nd   
GCh Tidewalker Epsilon Grace
  Australian Terrier   30
Group 3rd   
GCh Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   29
Group 4th   
GCh Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   27
BPIG   
Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renica's Light Fantastic At Lozoe   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChB Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara

Select Bitch
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tidewalker Epsilon Grace



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Ch Team Cozco Joline Gulliver

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wisterias Song Of A Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Light Fantastic At Lozoe

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Iz's Red Moon Rising

Select Bitch
GCh Iz's Spring Fling



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agria Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Agria Dare To Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agria Dare To Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Agria Dare To Dream


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cearuil's Radha Ta Me



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Highland Downs Miss Me

Best Of Opposite Sex
GCh Westham's Born This Way



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Highland Downs Miss Me

Open Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aimhi Runnin' With The Devil


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aimhi Runnin' With The Devil

Open Dog Class
1st Aimhi Runnin' With The Devil


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
GChB Trotters Man In Black

Select Bitch
GCh Trotters Shadee Lady



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Pendor Rendezvous At Trotters

Reserve Winners Bitch
Pendor Solo Obsession

12-18 Month Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters
2nd Pendor Cinder Ella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pendor Solo Obsession

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit

Best Of Opposite Sex
Ch Dynastaffs Pippi Long Stocking

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tequila's Total Package Kit

Open Dog Class
1st Tequila's Total Package Kit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Select Dog
GCh Iz's Locked And Loaded


Winners Dog: (1-0-2-0)
Cleghorn's I'm Here To Party

Open Dog Class
1st Cleghorn's I'm Here To Party






Group 5 - Sei-ichiro Ishimaru Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   46
Group 2nd   
Ch Cedar Creek Chances Are At Creekside
  Cavalier King Charles Spaniel   38
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   20
Group 4th   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   13
BPIG    Mingchen Gentle River Breeze   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Depasquiet Canadian Idol At Kiwiblue   Yorkshire Terrier   0
Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 17 pts (1-9-4-4)
Ch Cedar Creek Chances Are At Creekside

Best Of Opposite Sex
GCh Northpointe Mata Hari

Best Of Winners: (1-9-4-4)
Kibergos Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Mingchen Gentle River Breeze

Select Dog
GChB Harana Fatboy Slim

Select Bitch
Ch Caviolia's Night Shadow


Winners Dog: (1-9-4-4)
Kibergos Perfect Storm

Open Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Spirit Bear



Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brackley Come Fly With Me V Teralea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brackley Come Fly With Me V Teralea

Reserve Winners Bitch
Teralea's Bewitched

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Brackley Come Fly With Me V Teralea

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Sunokas Porshe

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Silvermorning's Noble Flair


Winners Dog: (2-2-3-0)
Silvermorning's Noble Flair

Reserve Winners Dog
Sunokas Pacman

Canadian Bred Dog Class
1st Sunokas Pacman

Open Dog Class
1st Silvermorning's Noble Flair


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Sunokas Porshe

Reserve Winners Bitch
Sunokas Prescious

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunokas Prescious

Open Bitch Class
1st Sunokas Porshe

4-6 Month Bitch Class
1st Chrysalis Lick And A Promise Dainty Dreamer

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Baronessa Malena Victoria And Victoria

Best Puppy In Breed
Baronessa Malena Victoria And Victoria


Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GChB Tofini Butter Me Up

Best Puppy In Breed
Tofini The Beat Goes On



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Tofini The Beat Goes On

Reserve Winners Bitch
Tofini Not Really A Waitress

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini The Beat Goes On

Senior Puppy Bitch Class
1st Whereokoura Born Free

12-18 Month Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Ch Vanfax's Queen



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Hyclass Happiness Is Mine

Open Bitch Class
1st Hyclass Happiness Is Mine

Judge: Sei-ichiro Ishimaru

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Kiwiblue Little Joe


Winners Dog: (1-0-1-0)
Quikdraw's Cowboy Up

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quikdraw's Cowboy Up





Group 6 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   Ch Del Besaya Cierra La Boca   Poodle (Standard)   31
Group 2nd   
GCh BFF's Under My Spell
  French Bulldog   30
Group 3rd   
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors
  Bichon Frise   27
Group 4th   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   26
BPIG   
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Grace's Prince Valiant   Shih Tzu   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GChG Waylin's Song Of The South

Best Puppy In Breed
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Bitch
Sito's Here We Go Again



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Chowridge Stan The Man

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Kinda Something Special



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB BFF's Under My Spell

Best Of Opposite Sex
GCh BFF's Tennessee Wiskey

Best Puppy In Breed
DNZ's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-1-1)
DNZ's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Judge: Philip John

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
Ch Madrigal Chenoka Playin Tricks

Best Of Opposite Sex
Madrigal Between The Raindrops

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus

Best Puppy In Breed
Chenoka Sage Hill's Honeycrisp


Winners Dog: (2-5-1-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus

Reserve Winners Dog
Chenoka's Ride The Wind

Senior Puppy Dog Class
1st Chenoka's Ride The Wind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Okalow Lonesome Doves Augustus





4-6 Month Bitch Class
1st Lyric's Desert Stars Black Beauty

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Del Besaya Cierra La Boca



Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Ch Satika's Inari At D.C.Kin


Judge: Philip John

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GChB Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Kojiros Naughty But Nice

Best Puppy In Breed
GChB Sealegends Moonlight Magic


Winners Dog: (2-3-2-2)
Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

Reserve Winners Dog
Sculpture Precious Black Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Sculpture Precious Black Onyx

12-18 Month Dog Class
1st Roxini's Cruzin Into Trouble With Grace

4-6 Month Dog Class
1st Grace's Prince Valiant


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Kojiros Naughty But Nice

Reserve Winners Bitch
Showlin's Precious Black Pearl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Naughty But Nice
2nd Showlin's Precious Black Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Lady In Red

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)

Best Puppy In Breed
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Philip John Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel
  Bearded Collie   41
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   38
Group 3rd    Shorewind-Holther's Pinball Wizard   Border Collie   37
Group 4th   
Shadomoon's Without Further Delay
  Australian Shepherd   36
BPIG   
Shadomoon's Without Further Delay
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madselin Evening Shades   Shetland Sheepdog   0
Judge: Philip John

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
Ch Shadomoon's Without Further Delay

Best Of Opposite Sex
Vanstone Premiere Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Vanstone Premiere Tennessee Whiskey

Best Puppy In Breed
Ch Shadomoon's Without Further Delay

Select Dog
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Select Bitch
GCh RaineDance Millenni’EM Cameo


Winners Dog: (2-2-2-3)
Vanstone Premiere Tennessee Whiskey

Reserve Winners Dog
Tenderheart Eternal Flame

Senior Puppy Dog Class
1st Tenderheart Eternal Flame

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Tenderheart Sun Sprinkles

Reserve Winners Bitch
Tenderheart New Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Sun Sprinkles
2nd Tenderheart New Dawn

Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Best Of Opposite Sex
Ch Celticchaos Steel My Heart

Best Puppy In Breed
Cameron's Maple Leaf Forever


Winners Dog: (1-0-1-1)
Cameron's Maple Leaf Forever

Open Dog Class
1st Cameron's Maple Leaf Forever


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Philip John

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Best Puppy In Breed
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess


Winners Dog: (1-0-1-0)
Notorious Astra Meum

Open Dog Class
1st Notorious Astra Meum


Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shorewind-Holther's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shorewind-Holther's Pinball Wizard

12-18 Month Dog Class
1st Shorewind-Holther's Pinball Wizard


Judge: Philip John

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Cherfire's Under The Mistletoe

Best Of Opposite Sex
GChB Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Cherfire's Under The Mistletoe

Select Dog
Ch Lochanside's Orion The Hunter


Winners Dog: (1-2-2-0)
Crossons Cutting Edge

Open Dog Class
1st Crossons Cutting Edge

Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Best Of Opposite Sex
Ch Cherfire's Silent Night

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cherfire's Jingle Bell Rock

Open Dog Class
1st Cherfire's Jingle Bell Rock

Judge: Philip John

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Philip John

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Westpointe Chenile

Best Of Opposite Sex
Sirona's Echoes Of The Past

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Westpointe Chenile

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund


Winners Dog: (3-3-2-0)
Sirona's Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Agile Astronomical

12-18 Month Dog Class
1st Agile Astronomical
2nd Canyonview Whiskey In A Jar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sirona's Echoes Of The Past


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Westpointe Chenile

Reserve Winners Bitch
Amarige Soiree

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amarige Soiree

Open Bitch Class
1st Westpointe Chenile
2nd Canyonview The River

4-6 Month Bitch Class
1st Madselin Evening Shades
2nd Madselin Summer Sunshine

Judge: Philip John

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Campeon De La Ribera Del Genil

Best Of Opposite Sex
Rayaragua Watching The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Campeon De La Ribera Del Genil


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rayaragua Watching The Moon

Reserve Winners Bitch
DGS Moona Lisa @ Oberland

12-18 Month Bitch Class
1st DGS Moona Lisa @ Oberland

Open Bitch Class
1st Rayaragua Watching The Moon

Judge: Philip John

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
GCh Maksherri Baiya Morna


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By