Pine Ridge Kennel Club
Sunday, September 30, 2018 - Show # 3



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Margaret Jones
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Jones
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 112
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Cairn Terrier   Syryn Emjade Miss Michelle
Best Baby Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Pointer (German Short-Haired)  
Leaside's Velvet Underground








Group 1 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   27
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   26
Group 3rd   
Ch Bearabella's Big Bang
  Retriever (Golden)   25
Group 4th   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   13
BPIG    Especially Viva La Juicy Lucy   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Leaside's Velvet Underground
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 11 pts (2-2-2-6)
Ch Bearabella's Big Bang

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiva's Bottoms Up With Keystone

Best Of Winners: (2-2-2-6)
Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Select Dog
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Select Bitch
GCh Bearabella's Simply Fabulicious


Winners Dog: (2-2-2-6)
Chrys-Haefen Money Talks

Reserve Winners Dog
O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Winners Bitch: (2-2-2-6)
Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Reserve Winners Bitch
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Best Of Opposite Sex
Asklar Blessed By My Cowboy

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Best Puppy In Breed
Devonsleigh's Bare Necessities

Select Bitch
Ch Asa's American Honey


Winners Dog: (2-4-0-1)
Asklar Blessed By My Cowboy

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Reserve Winners Bitch
Keepsake Black Cherry At Asklar

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo

Best Of Opposite Sex
Kalmegess Nimble Navigator

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kalmegess Nimble Navigator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Madilane's Blame It On Love



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Especially Viva La Juicy Lucy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Viva La Juicy Lucy

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli







Group 2 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Granvalero Moonlight Beauty SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   20
Group 3rd   
GCh Southbreeze Class Act
  Irish Wolfhound   19
Group 4th   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   11
BPIG    Kishniga's Millenium Gal   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenamadda Quantum Charm
  Irish Wolfhound   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
Masonbranston Keeperoftheflame


Winners Dog: (1-0-1-0)
Masonbranston Keeperoftheflame


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Best Puppy In Breed
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Ch Egbar's I'm A Believer

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Doxieluv Happy Days Fonzie

Best Puppy In Breed
Doxieluv Happy Days Fonzie


Winners Dog: (1-1-1-1)
Doxieluv Happy Days Fonzie


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Palakore's Amulet

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero Moonlight Beauty SL



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Doscartha Lightening Of Ulster

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Doscartha Lightening Of Ulster

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Select Dog
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Doscartha Lightening Of Ulster

Reserve Winners Bitch
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-0-0-4)
GCh McCartney's Feather Boa

Select Bitch
GCh Vrymeer Soliloquy







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   15
Group 3rd   
Barentsnight Ophelia
  Black Russian Terrier   14
Group 4th   
Ch Riverwaves Born Ready For You
  Portuguese Water Dog   12
BPIG    Whitcam's Worth Winning   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dinsdale Witching Hour   Schnauzer (Standard)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barentsnight Ophelia

Best Of Opposite Sex
Black Spirit All Eyez On Me

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barentsnight Ophelia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barentsnight Ophelia

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Haltonhills Great And Powerful

Best Puppy In Breed
Haltonhills Great And Powerful


Winners Dog: (1-0-0-1)
Haltonhills Great And Powerful


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bramstoke Halocrest Bronx Boy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Dobereich's Made You Look

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Dobereich's Gimme Some Lovin

Best Puppy In Breed
Whitcam's Worth Winning


Winners Dog: (2-2-0-1)
Dobereich's Made You Look

Reserve Winners Dog
Whitcam's Worth Winning


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Dobereich's Gimme Some Lovin

Reserve Winners Bitch
Krymsum's Emerald Isle

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Riverwaves Born Ready For You

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Franklin In The Dark

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Seabury's Petite Soucie

Best Puppy In Breed
Bigbay Little Black Dress


Winners Dog: (2-3-1-1)
Riverwaves Carry The Skies

Reserve Winners Dog
Riverwaves Rocks And Rolls


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Seabury's Petite Soucie

Reserve Winners Bitch
Bigbay Little Black Dress

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout

Best Of Opposite Sex
Rival Od Dalajskeho Potoka

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rival Od Dalajskeho Potoka

Reserve Winners Dog
Chimera Dinsdale Flipping Heck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout





Group 4 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   21
Group 2nd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   19
Group 3rd   
Ch Fergus Ahead Of The Pack
  Cairn Terrier   18
Group 4th   
Jetcity The Kingsman At Kairos
  Manchester Terrier   12
BPIG    Syryn Emjade Miss Michelle   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kilmaree's Dark Brigadier   Cairn Terrier   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight

Best Of Opposite Sex
Armirelli Show Leader

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight

Best Puppy In Breed
Shadowfax Christmas Knight


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Armirelli Show Leader

Reserve Winners Bitch
Samabel Lady Northover

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Best Puppy In Breed
Braemar's Against All Odds



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Reserve Winners Bitch
Braemar's Against All Odds

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (0-1-4-1)
GCh Fergus Ahead Of The Pack

Best Of Opposite Sex
Ch Northernclan Taryn Up The Ring

Best Puppy In Breed
Syryn Emjade Miss Michelle

Select Dog
GCh Carradine Sir William



Winners Bitch: (0-1-4-1)
Syryn Emjade Miss Michelle

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos

Select Dog
GCh Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Best Puppy In Breed
Silvershadow Head Over Heels



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Reserve Winners Bitch
Rainnie's Luna In The Night

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rolona's Playmate

Best Of Opposite Sex
Rolona's Heza Gun Runner

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rolona's Playmate


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rolona's Heza Gun Runner


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rolona's Playmate

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling


Winners Dog: (1-0-1-0)
Skyehigh's James Bay






Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   12
Group 2nd    Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses   Chinese Crested   7
Group 3rd   Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black   Griffon (Brussels)   6
Group 4th   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   5
BPIG   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Beyonce

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Beyonce



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Beyonce

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Ballet Dancer

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Northern Sunrise

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Almendares Show Must Go On

Best Puppy In Breed
Almendares Show Must Go On


Winners Dog: (2-2-1-0)
Almendares Show Must Go On

Reserve Winners Dog
Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Twinkle's Northern Sunrise

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Judawn's Angel Dust



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Judawn's Angel Dust

Reserve Winners Bitch
Judawn's Royal Flush

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage

Select Dog
Ch Xoe's Rocket Man







Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   8
Group 3rd   
Ch Aristocrafts One Hot Lolita
  French Bulldog   7
Group 4th   
GCh Keesridge The Essence Of Zivah
  Keeshond   6
BPIG    Welkin's Starlight Traveller   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Macarols Ke Mo Sah Bee   Bulldog   0




Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aristocrafts One Hot Lolita



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Keesridge The Essence Of Zivah

Best Of Opposite Sex
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keesridge Hooked On A Feeling

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Echo Across An Ocean


Winners Dog: (1-2-1-1)
Keesridge's Theodorable


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keesridge Hooked On A Feeling

Reserve Winners Bitch
Keesridge Light 'Em Up

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Welkin's Starlight Traveller

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Welkin's Starlight Traveller

Best Puppy In Breed
Welkin's Starlight Traveller

Select Dog
Ch K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Winners Dog: (2-2-1-1)
Welkin's Starlight Traveller

Reserve Winners Dog
Bijou's Mango Mai Tai


Winners Bitch: (2-2-1-1)
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Reserve Winners Bitch
Bijou's Tickle My Fancy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift





Group 7 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   13
Group 2nd   
Ch Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   12
Group 3rd   
Ch Bergerie's Double Down On Eleven
  Bearded Collie   10
Group 4th   
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   9
BPIG   
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fortis's Pleasure Lil'Treasure   Australian Shepherd   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Absoloot Something To Talk About



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bergerie's Double Down On Eleven



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Windsong Topaz Chorus Line



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Windsong Topaz Chorus Line

Reserve Winners Bitch
Omega Comeaway Moon River

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Best Puppy In Breed
Keecams S'pose I'm Sexy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Reserve Winners Bitch
Keecams S'pose I'm Sexy

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tasiahills Endless Secret

Select Dog
GCh Bagatelle Rock And Moon Roll



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kendale Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Blueshadow's The Butler Did It

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kendale Song Of The South


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kendale Song Of The South

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Best Of Opposite Sex
Edgebrook Mischief Maker

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edgebrook Mischief Maker

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By