Pine Ridge Kennel Club
Sunday, September 30, 2018 - Show #4



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Olga Gagne
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Olga Gagne
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 107
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Welsh Corgi (Cardigan)  
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Border Collie  
Twistofate Journey Of The Heart








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
  Retriever (Golden)   26
Group 2nd   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   16
Group 3rd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   15
Group 4th   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   13
BPIG    Wyndance's Black Jade   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stormynights Sweet Summer Rain   Retriever (Golden)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 9 pts (2-2-1-5)
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiva's Bottoms Up With Keystone

Best Of Winners: (2-2-1-5)
Chrys-Haefen Money Talks

Best Puppy In Breed
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Select Bitch
GCh Bearabella's Simply Fabulicious


Winners Dog: (2-2-1-5)
Chrys-Haefen Money Talks

Reserve Winners Dog
O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Winners Bitch: (2-2-1-5)
Goldiva's Put The Lime In The Coconut

Reserve Winners Bitch
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Best Of Opposite Sex
Asklar Blessed By My Cowboy

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Best Puppy In Breed
Wyndance's Black Jade

Select Bitch
Ch Asa's American Honey


Winners Dog: (2-5-0-1)
Asklar Blessed By My Cowboy

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Shanbro's Twisted Sister

Reserve Winners Bitch
Wyndance's Black Jade

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo

Best Of Opposite Sex
Kalmegess Nimble Navigator

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kalmegess Nimble Navigator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kalmegess Pink Lady Rizzo

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Madilane's Blame It On Love



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Especially Viva La Juicy Lucy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Viva La Juicy Lucy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli







Group 2 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   20
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   19
Group 3rd   
GCh McCartney's Feather Boa
  Whippet   17
Group 4th   
GCh Granvalero Moonlight Beauty SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
BPIG    Odenwolf's Lady Grinning Soul   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenamadda Quantum Charm
  Irish Wolfhound   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
Masonbranston Keeperoftheflame


Winners Dog: (1-0-1-0)
Masonbranston Keeperoftheflame


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Best Puppy In Breed
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Ch Egbar's I'm A Believer



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Palakore's Amulet

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunu Hope Of A Legacy For Chetcote

Best Puppy In Breed
Hunu Hope Of A Legacy For Chetcote



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hunu Hope Of A Legacy For Chetcote

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero Moonlight Beauty SL



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Best Of Opposite Sex
Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Select Dog
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Reserve Winners Bitch
Doscartha Lightening Of Ulster

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh McCartney's Feather Boa

Select Bitch
GCh Touchstone Party Doll







Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   23
Group 2nd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   22
Group 3rd   
GCh Seabury's Franklin In The Dark
  Portuguese Water Dog   17
Group 4th   
GCh CinniBon's She's The One
  Boxer   10
BPIG    Whitcam's Worth Winning   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kingsview's Prince Charming   Doberman Pinscher   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me

Best Of Opposite Sex
Barentsnight Ophelia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Dog: (1-1-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barentsnight Ophelia

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Haltonhills Great And Powerful

Best Puppy In Breed
Haltonhills Great And Powerful


Winners Dog: (1-0-0-1)
Haltonhills Great And Powerful


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bramstoke Halocrest Bronx Boy



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Whitcam's Worth Winning

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Krymsum's Emerald Isle

Best Puppy In Breed
Whitcam's Worth Winning


Winners Dog: (2-2-0-1)
Whitcam's Worth Winning

Reserve Winners Dog
Dobereich's Made You Look


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Krymsum's Emerald Isle

Reserve Winners Bitch
Dobereich's Gimme Some Lovin

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar

Best Puppy In Breed
Chateaurouge's Yissachar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chateaurouge's Yissachar


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Seabury's Franklin In The Dark

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwaves Born Ready For You

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Riverwaves Carry The Skies

Best Puppy In Breed
Bigbay Little Black Dress


Winners Dog: (2-3-1-1)
Riverwaves Carry The Skies

Reserve Winners Dog
Riverwaves Rocks And Rolls


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Bigbay Little Black Dress

Reserve Winners Bitch
Seabury's Petite Soucie

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lindsayleigh's Abt Tu Gt Gd

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's No High Class Broad



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lindsayleigh's Abt Tu Gt Gd

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's No High Class Broad

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout

Best Of Opposite Sex
Rival Od Dalajskeho Potoka

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rival Od Dalajskeho Potoka

Reserve Winners Dog
Chimera Dinsdale Flipping Heck


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Steinhaus Dinsdale Roustabout





Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   14
Group 2nd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   12
Group 3rd   
Karafuto Legend Next Top Model
  Kerry Blue Terrier   11
Group 4th    Wimberway's Bdr Braemar Bar B   Border Terrier   10
BPIG    Wimberway's Bdr Braemar Bar B   Border Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight

Best Of Opposite Sex
Samabel Lady Northover

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight

Best Puppy In Breed
Shadowfax Christmas Knight


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shadowfax Christmas Knight


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Samabel Lady Northover

Reserve Winners Bitch
Armirelli Show Leader

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Best Puppy In Breed
Braemar's Against All Odds



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Reserve Winners Bitch
Braemar's Against All Odds

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fergus Ahead Of The Pack



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Karafuto Legend Next Top Model

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Best Puppy In Breed
Silvershadow Head Over Heels



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Reserve Winners Bitch
Rainnie's Luna In The Night

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rolona's Heza Gun Runner

Best Of Opposite Sex
Rolona's Playmate

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rolona's Heza Gun Runner


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rolona's Heza Gun Runner


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rolona's Playmate

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling


Winners Dog: (1-0-1-0)
Skyehigh's James Bay






Group 5 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   14
Group 2nd   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   9
Group 3rd   Ch Bloomsbury Bijou   Chihuahua (Short Coat)   7
Group 4th   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   4
BPIG   Ch Talbotrails High Voltage   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Bloomsbury Bijou

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Biscotti Cashew


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xotic N Galaxie Always Bet On Black



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Northern Sunrise

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Twinkle's Northern Sunrise

Best Puppy In Breed
Twinkle's Northern Sunrise


Winners Dog: (2-2-1-0)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Almendares Show Must Go On


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Twinkle's Northern Sunrise

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Judawn's Royal Flush



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Judawn's Royal Flush

Reserve Winners Bitch
Judawn's Angel Dust

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage

Select Dog
Ch Xoe's Rocket Man



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior







Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   8
Group 3rd   
GCh Keesridge The Essence Of Zivah
  Keeshond   7
Group 4th   GCh Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   2
BPIG   
Keesridge Hooked On A Feeling
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Macarols Ke Mo Sah Bee   Bulldog   0




Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aristocrafts One Hot Lolita



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Keesridge The Essence Of Zivah

Best Of Opposite Sex
GCh Keesridge Echo Across An Ocean

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Keesridge Hooked On A Feeling

Best Puppy In Breed
Keesridge Hooked On A Feeling


Winners Dog: (1-2-1-1)
Keesridge's Theodorable


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Keesridge Hooked On A Feeling

Reserve Winners Bitch
Keesridge Light 'Em Up

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Welkin's Starlight Traveller

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Welkin's Starlight Traveller

Best Puppy In Breed
Welkin's Starlight Traveller

Select Dog
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Winners Dog: (2-2-1-1)
Welkin's Starlight Traveller

Reserve Winners Dog
Bijou's Mango Mai Tai


Winners Bitch: (2-2-1-1)
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Reserve Winners Bitch
Bijou's Tickle My Fancy

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift





Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bagatelle Rock And Moon Roll
  Old English Sheepdog   11
Group 2nd   
Ch Absoloot Something To Talk About
  Australian Shepherd   9
Group 3rd   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   8
Group 4th   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   5
BPIG   
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Twistofate Journey Of The Heart
  Border Collie   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Absoloot Something To Talk About



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bergerie's Deja Vu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bergerie's Deja Vu





Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Windsong Topaz Chorus Line



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Windsong Topaz Chorus Line

Reserve Winners Bitch
Omega Comeaway Moon River

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Best Puppy In Breed
Keecams S'pose I'm Sexy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keecams Blue Rain Du Tomberg

Reserve Winners Bitch
Keecams S'pose I'm Sexy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bagatelle Rock And Moon Roll

Select Dog
GCh Tasiahills Endless Secret



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By