Alberta Kennel Club
Saturday, January 20, 2018



Related Results

Obedience

Friday, January 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, January 20 (Obedience Trial 2)
Sunday, January 21 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, January 19 (Rally Trial 1)
Saturday, January 20 (Rally Trial 2)
Sunday, January 21 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/






-- Tannis Postma --
BBPISS, MBPIG CH. Pekeapug's Black Force Awakens
"Rey"
Breeder: Tannis Postma
Owners: Tannis Postma, Felicity Prideaux, Rhonda Bailey
Handlers: Shannon Scheer & Team, Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Poodle (Standard)  
GCh Crystalton Chikoda Mystery
Points: 419 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Shetland Sheepdog  Ch Syringa Merriment
Points: 363
Best Puppy In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
West Highland White Terrier   Brynmill Bets Are In
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Whippet  
Ethos No Ordinary Love
Best Veteran In Show
Judge: Robert Indeglia (Dr)
Shiba Inu  
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones








Group 1 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   86
Group 2nd   
Ch Finnibone's Veni Vedi Vici
  Spaniel (Irish Water)   85
Group 3rd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   84
Group 4th   
Ch Wulymut's Napolianne
  Barbet   73
BPIG   
Stonepeake Chx In The Mail
  Retriever (Chesapeake Bay)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eagertrieves Follow My Lead   Retriever (Labrador)   19
Best Veteran In Group   
GCh Bondir's Jardin Lis
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Wulymut's Napolianne

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Nutmeg

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Wulymut's Nutmeg

Best Puppy In Breed
Wulymut's Nutmeg


Winners Dog: (2-1-0-1)
Wulymut's Nutmeg

Reserve Winners Dog
Wulymuts Neopolitan


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Wulymuts Nutella

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
Ch Braebrook's This Is How We Do

Best Of Opposite Sex
Malhaven Audacious Attitude

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Malhaven Audacious Attitude

Best Puppy In Breed
Malhaven Audacious Attitude

Select Bitch
Ch Malhaven All The Rave


Winners Dog: (1-2-0-3)
Malhaven Audacious Attitude


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Eva Von Den Donau-Wirblen

Reserve Winners Bitch
Malhaven Scandalous Behavior

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Best Puppy In Breed
Stonepeake Chx In The Mail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Chx In The Mail

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Opposite Sex
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Best Puppy In Breed
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brdzthewrd Heres Lookin At U Kid

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 10 pts (4-3-4-0)
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Coppermoon Call Me Frankie

Best Of Winners: (4-3-4-0)
Auburnmist Water Be Gone

Best Puppy In Breed
Ch Coppermoon Jitterbug

Select Dog
Ch Auburnmist Two Cents Worth


Winners Dog: (4-3-4-0)
Auburnmist Water Be Gone

Reserve Winners Dog
Tasmara Quite Phamous


Winners Bitch: (4-3-4-0)
Coppermoon Call Me Frankie

Reserve Winners Bitch
Wyncoras Rekindle The Flame

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 19 pts (6-9-3-2)
Ch Eagertrieve Paevalley Endeavor

Best Of Opposite Sex
Ch Beaumark's Precious Grace

Best Of Winners: (6-9-3-2)
Eagertrieves Paevalley Enamour

Best Puppy In Breed
Eagertrieves True Gravity

Select Dog
Ch Cowboyup What Dreams R Made Of

Select Bitch
Ch Mayhemfarms Irish Cream


Winners Dog: (6-9-3-2)
Labraharvest Striking Gold

Reserve Winners Dog
Briarwood's Cliff Hanger


Winners Bitch: (6-9-3-2)
Eagertrieves Paevalley Enamour

Reserve Winners Bitch
Mayhemfarms Aint Misbehaving

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Tollchester's The Hollow Man

Best Of Opposite Sex
Ch Tollwest Parnall Scout

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Avatar's Meant To Be Pikkinokka-Jocar

Best Puppy In Breed
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Select Bitch
Ch Littlebay's Hufflepuff


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Jocar's Young Padawan

Reserve Winners Bitch
Tollwest Peanutbutter Jellytime

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Ch Xenaran Journey To Sassenach

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sassenaoakisle Covert Affair

Best Puppy In Breed
Sassenaoakisle Covert Affair


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sassenaoakisle Covert Affair

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam

Best Puppy In Breed
Trusask's Rockstar Liam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trusask's Rockstar Liam


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Tricep Countrystars Grand Jury

Best Of Opposite Sex
Ch Corjdct's This Is Redemption

Best Of Winners: (1-4-2-1)
CVJ's Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Kiss Me Kelly

Select Dog
GCh Rehmann's Rockin Robin


Winners Dog: (1-4-2-1)
CVJ's Feelin' Groovy


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Kiss Me Kelly

Reserve Winners Bitch
Stand Alone's Hearts On Fire

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 8 pts (0-4-4-1)
Ch Islandview Finn McCool

Best Of Opposite Sex
Ch Macbrits Annie

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Madonna

Select Dog
GCh Islandview Red Baron



Winners Bitch: (0-4-4-1)
Amigo's Spot On Miss Annie

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Madonna

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Best Puppy In Breed
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Word On The Street

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Best Puppy In Breed
Ramblewood All The Right Moves


Winners Dog: (3-1-0-0)
Bondir Dashiell's Deduction

Reserve Winners Dog
Ramblewood All The Right Moves


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Beswin Ynot Word On The Street

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Finnibone's Veni Vedi Vici



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Koping Win'Weim Pink Flamingo

Best Of Opposite Sex
Koping WinWeim Tokillamocknbrd

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Koping WinWeim Tokillamocknbrd

Best Puppy In Breed
Koping WinWeim Tokillamocknbrd

Select Bitch
Ch Koping Keep Calm N Sparkle On


Winners Dog: (1-1-0-2)
Koping WinWeim Tokillamocknbrd


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Greyghost's Fuzzy Blue Chevelle





Group 2 - Robert Indeglia (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brushwood Meant To Be
  Whippet   48
Group 2nd   Ch Steinhill's Make A Wish   Ibizan Hound   39
Group 3rd    BR Lake Park Nemo   Basset Hound   36
Group 4th   
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus
  Rhodesian Ridgeback   33
BPIG    Taugo's Raynbo And Roses   Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ethos No Ordinary Love
  Whippet   8
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Procyon's Red Red Wine


Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo

Best Of Opposite Sex
Shecaras Incredible Journey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Dog: (1-2-0-0)
BR Lake Park Nemo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shecaras Incredible Journey

Reserve Winners Bitch
Shecaras Ode To Joy

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Waskasoo Dynomite Phoenix Rising

Best Of Opposite Sex
Waskasoo's Rumor Has It

Best Puppy In Breed
Waskasoo's Sweet Revenge



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Waskasoo's Rumor Has It

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Sweet Revenge

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Best Puppy In Breed
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Taugo's Raynbo And Roses

Best Of Opposite Sex
Taugo's Purple Rayn Bo

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Taugo's Raynbo And Roses

Best Puppy In Breed
Taugo's Raynbo And Roses


Winners Dog: (2-1-0-0)
Taugo's Raynbo And Roses

Reserve Winners Dog
Taugo's Raynbo Archer


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Taugo's Purple Rayn Bo

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Era Of An Artistic Renaissance

Best Of Opposite Sex
Burberry Of Yang Guang Kennel

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Burberry Of Yang Guang Kennel

Best Puppy In Breed
Ch Era Of An Artistic Renaissance


Winners Dog: (1-2-1-0)
Stardax Night Ranger


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Burberry Of Yang Guang Kennel

Reserve Winners Bitch
Akadan's Cantrells Kismet

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Christofle Curtain Lights

Best Of Opposite Sex
Longonlovings God Of Desire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Longonlovings Moon Goddess


Winners Dog: (1-1-0-1)
Longonlovings God Of Desire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Longonlovings Moon Goddess

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Squeakquel MW

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Selfie MW

Select Bitch
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wagswell's Squeakquel MW


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wagswell's Selfie MW

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rosegate@Antir Braav Buffalo Soldier


Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Focal Point

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Wagswell's Focal Point

Best Puppy In Breed
Wagswell's Focal Point

Select Bitch
GCh Wagswell's Summer In The City


Winners Dog: (1-1-1-1)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Wagswell's Focal Point

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pikkinokka's Star Kissed



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pikkinokka's Star Kissed

Reserve Winners Bitch
Badgerden's Noah's Bark

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Voodoo Rhythm

Best Of Opposite Sex
Ivywild Voodoo Queen

Best Puppy In Breed
Ivywild Voodoo Queen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ivywild Voodoo Queen

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Steinhill's Make A Wish

Best Of Opposite Sex
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Select Dog
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble

Select Dog
Ch Lonnkyle Phineus



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus

Best Of Opposite Sex
Ukukhanya's Eternal Flame

Best Puppy In Breed
Preaching Fire And Brimstone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ukukhanya's Eternal Flame

Reserve Winners Bitch
Preaching Fire And Brimstone

Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bryn'm Country Rose



Judge: Robert Indeglia (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Black Label Brut

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Dreamwindz Black Label Brut

Best Puppy In Breed
Dreamwindz Black Label Brut

Select Dog
GCh Ethos N Eros Signed By Mateo


Winners Dog: (3-2-2-2)
Dreamwindz Black Label Brut

Reserve Winners Dog
Icatcher Stone Blue


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Icatcher Hot Child In The City

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich
  Boxer   71
Group 2nd   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   61
Group 3rd   
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission
  Portuguese Water Dog   50
Group 4th   
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk
  Rottweiler   46
BPIG   
Ch Snowydreams Fire Okami
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Echoing Winds Destiny Whirlwind
  Siberian Husky   3
Best Veteran In Group   
Ch AGMCh Baywood Sask River Mission
  Portuguese Water Dog   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn

Best Puppy In Breed
TyOhni's Sanekats Weylyn


Winners Dog: (1-0-0-0)
TyOhni's Sanekats Weylyn


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 10 pts (5-5-0-1)
NitroBerner's Enjoy The Race

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Cloud Nine

Best Of Winners: (5-5-0-1)
NitroBerner's Enjoy The Race

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Enjoy The Race


Winners Dog: (5-5-0-1)
NitroBerner's Enjoy The Race

Reserve Winners Dog
Rockyvista Rundle


Winners Bitch: (5-5-0-1)
NitroBerner's Enjoy The Jewl

Reserve Winners Bitch
Creo's Miss Madrisa

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
GCh Amity Hall's Beautiful, Dirty, Rich

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Martini's Recent Vintage

Best Puppy In Breed
Xandrialayne El Famouso Dexter

Select Bitch
Ch Martini's Red Carpet Ready


Winners Dog: (2-5-1-2)
Martini's Recent Vintage

Reserve Winners Dog
Xandrialayne El Famouso Dexter


Winners Bitch: (2-5-1-2)
Newalba N Novera Tarsand Fever

Reserve Winners Bitch
Tienlung's Hidden Treasure

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arcticice Qimmiq Yuka



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Mojave's Black Gold

Best Puppy In Breed
Ch Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet


Winners Dog: (4-5-1-1)
Mojave's Black Gold

Reserve Winners Dog
Gentry's Dragon Fyre V Scion


Winners Bitch: (4-5-1-1)
Sharinway's Spellbinding Vamp

Reserve Winners Bitch
Sharinway's She's A Golddigger

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
GCh EBD ValbyDane RockStar Glamour

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Best Puppy In Breed
Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Dog
Ch Adonis' Skye's Manchester


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Valbydane Prepare Tbstarstruck

Reserve Winners Bitch
Olympian's Neet Stars &Stripes

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sheepriver's Four Strong Winds

Best Puppy In Breed
Sheepriver Posy's Ballet Shoes



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sheepriver's Four Strong Winds

Reserve Winners Bitch
Sheepriver Posy's Ballet Shoes

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fortress Mischief Managed

Best Puppy In Breed
Fortress Mischief Managed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fortress Mischief Managed


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Nautica's Ocean Escapade

Best Of Opposite Sex
Nautica's Great Big Sea

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nautica's Great Big Sea

Best Puppy In Breed
Nautica's Great Big Sea


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pipelines Joseph Martinez


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nautica's Great Big Sea

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh AGMCh Baywood Sask River Mission

Best Of Opposite Sex
Baywood Delightful Armada

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Puppy In Breed
Baywood Got Some Splainin ToDo

Select Dog
Ch Bento Breno De Agua


Winners Dog: (1-1-2-0)
Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Baywood Delightful Armada

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Ch Eternalfire's Made To Order For Nighthawk

Best Of Opposite Sex
GCh Wathaman's Adventurous Affair

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Akamai Double Decker Of Eirian

Best Puppy In Breed
Tierney's Call Of The Wild

Select Dog
Ch Von Marc's Fearless Dozer's Red Ranger


Winners Dog: (2-4-2-1)
Akamai Double Decker Of Eirian

Reserve Winners Dog
Tierney's Clash Of The Titans


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Wathaman's Bet'n On Flowerpower

Reserve Winners Bitch
Tierney's Call Of The Wild

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Snowfire Adventure Of Lifetime

Best Of Opposite Sex
Snowfire's Shake It Up

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Snowfire Adventure Of Lifetime


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Snowfire's Shake It Up

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Asgardian's The Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Asgardian's The Sky's The Limit

Reserve Winners Bitch
Innovations Dutch Destroyer

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Nanook's Eternal Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Snowydreams Fire Okami

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nanook's Eternal Fire

Best Puppy In Breed
Ch Snowydreams Fire Okami


Winners Dog: (1-2-1-0)
Aurorabalto Winter Wonderland


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Nanook's Eternal Fire

Reserve Winners Bitch
Nanook's Northern Brook





Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quarrydene's Wild At Heart
  Cairn Terrier   47
Group 2nd   
Ch Keepsake's Flirt In A Skirt
  Soft-Coated Wheaten Terrier   37
Group 3rd    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   35
Group 4th   
Ch Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   33
BPIG    Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Lead On McDuff   Norwich Terrier   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Of Opposite Sex
LBK's Not Your Average Heroine

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Select Dog
GCh Prairie Moon's Mega Man


Winners Bitch: (1-2-1-0)
LBK's Not Your Average Heroine

Reserve Winners Bitch
Prairie Moon's Final Fantasy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Mysticgold's Full Of Fire

Best Puppy In Breed
Middleshires Page Out Of History At Rikar


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bullydust Charlotte's Web



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
Ch Quarrydene's Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Quarrydene's Diamond From Hjo

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Cairnisle Runs With Wolves

Best Puppy In Breed
Beguiling Gnome For The Day

Select Dog
Ch Kian's Jamie O'The Isles


Winners Dog: (2-5-2-1)
Cairnisle Runs With Wolves

Reserve Winners Dog
Quarrydene's Six Shooter


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Quarrydene's Belle Ringer

Reserve Winners Bitch
Quarrydene's Wildfire

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxjar Moonstruck At Quissex



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Best Of Opposite Sex
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Best Puppy In Breed
TG All Eyes On Me


Winners Dog: (2-2-0-0)
Krisma's Xman First Class

Reserve Winners Dog
TG All Eyes On Me


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Krisma's First Class And Feelin' Groovy

Reserve Winners Bitch
Krisma's Eyes On You





Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Best Of Opposite Sex
Kilshans Iza Watchin U

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Best Puppy In Breed
Kilshans Back In Black

Select Dog
GCh BlueGKs Feel The Noyz

Select Bitch
Ch Sands' CU At Kilshans


Winners Dog: (3-2-1-1)
Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim

Reserve Winners Dog
Kilshans Back In Black


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Kilshans Iza Watchin U

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Villam's Midnight Madness

Best Puppy In Breed
Mapherna's Cinder Elly



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Villam's Midnight Madness

Reserve Winners Bitch
Villam's Twilight Princess

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stalwart's Legacy At Rynara

Best Of Opposite Sex
Greatbear Biskits The Ranger

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stalwart's Legacy At Rynara


Winners Dog: (1-1-0-0)
Greatbear Biskits The Ranger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stalwart's Legacy At Rynara

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Select Bitch
Ch Tyrone Grain Of Truth



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Distaff Black Bart

Best Of Opposite Sex
Ch Distaff Cosma Shiva

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Distaff Dark Star

Best Puppy In Breed
Distaff Bilmora Buster

Select Bitch
GCh Hillside Charlotte Badger


Winners Dog: (2-2-1-2)
Distaff Bilmora Buster

Reserve Winners Dog
Hillside William Kidd


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Distaff Dark Star

Reserve Winners Bitch
Distaff Jezebel

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brynmill Bets Are In

Best Puppy In Breed
Brynmill Bets Are In


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brynmill Bets Are In


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tasha's Olala Lulu





Group 5 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st    Pastel's Lush Life   Chihuahua (Short Coat)   49
Group 2nd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   48
Group 3rd   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   44
Group 4th   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   40
BPIG    Pastel's Lush Life   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Karakorum's Galadriel   English Toy Spaniel   4
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Moyola's Red Rhapsodi

Best Puppy In Breed
Kewpy's Queen Bee



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Moyola's Red Rhapsodi

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Bonnie At MsFizz

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Best Puppy In Breed
Pastel's Lush Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pastel's Lush Life

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Dakota Rose Mambo Italiano

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dakota Rose Mambo Italiano

Best Puppy In Breed
Firecrest Slightly Dangerous


Winners Dog: (1-2-1-0)
Karakush When Nude Isnt Rude


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dakota Rose Mambo Italiano

Reserve Winners Bitch
Firecrest Slightly Dangerous

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Karakorum Khaleesi Of Dragons

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Easy Being Green

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Karakorum Khaleesi Of Dragons

Best Puppy In Breed
Karakorum's Kiss Me Kate


Winners Dog: (1-4-0-0)
Karakorum's Easy Being Green


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Karakorum Khaleesi Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Karakorum's Kiss Me Kate

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
HBH A Touch Of Gold

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Los Leyendas Rising From The Flames With Honor

Best Puppy In Breed
HBH A Touch Of Gold

Select Dog
GCh Pearl Eyed Bears Spencer


Winners Bitch: (1-1-3-0)
HBH A Touch Of Gold

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Best Puppy In Breed
Avimimus Terra Sara Coccolare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avimimus Terra Sara Coccolare

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Sugar 'n Spice

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Prestwick's Sugar 'n Spice

Best Puppy In Breed
Prestwick's Sugar 'n Spice

Select Dog
GCh Starsign's Solar Flare


Winners Dog: (1-3-3-0)
Animato Annacott Red Diamond


Winners Bitch: (1-3-3-0)
Prestwick's Sugar 'n Spice

Reserve Winners Bitch
Raeanne's Dancing In The Dark

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
Ch Tofini Petal To The Metal

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Firesprite's Starship Trooper

Best Puppy In Breed
Ch Tofini Petal To The Metal


Winners Dog: (3-2-1-1)
Firesprite's Starship Trooper

Reserve Winners Dog
Uniques Tell Me No Lies


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Pikkinokka's Tiger Eye

Reserve Winners Bitch
Firesprite's Golden Girl

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nadal's One Chance Fancy

Best Puppy In Breed
Nadal's One Chance Fancy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nadal's One Chance Fancy

Reserve Winners Bitch
Angel's Precious Tinker Bell

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Ch Pekeapug's Black Force Awakens

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Black Force Awakens


Winners Dog: (1-1-1-1)
Eleki Xoe's Highschool Crush


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Xoe's Trick Baby

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Maldonfox Roeders Mighty Thor

Best Of Opposite Sex
Magray Roeders Well Dressed Minx

Best Puppy In Breed
Roeders Onyx N Ivory



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Magray Roeders Well Dressed Minx

Reserve Winners Bitch
Roeders Onyx N Ivory

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
GCh VeeVee Royally Big Deal

Best Of Opposite Sex
Ch Yorkhaven Grace N Glamour

Best Of Winners: (4-1-1-1)
Debrais Stellar Prince


Winners Dog: (4-1-1-1)
Debrais Stellar Prince

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's Billy The Kid


Winners Bitch: (4-1-1-1)
VeeVee Royal Heirloom





Group 6 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   55
Group 2nd   
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees
  Keeshond   45
Group 3rd   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   37
Group 4th   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   29
BPIG   
Ch StefMa Blue Ain't Your Color
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Milo's In Alta's Memory
  Dalmatian   2
Best Veteran In Group   
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Dalnavert's Starling Castle

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Puppy In Breed
Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm


Winners Dog: (2-2-0-0)
Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Reserve Winners Dog
Danmar Buck


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dalnavert's Starling Castle

Reserve Winners Bitch
Dalnavert Luvit A Cup Of Tea

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Opposite Sex
Ruby La Peregrina MacKendrick

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Best Puppy In Breed
Ruby La Peregrina MacKendrick


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mackendrick Star'n'Stripes


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ruby La Peregrina MacKendrick

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Bulldacious Savour The Flavour

Best Of Opposite Sex
Ch Rugerlane's Simone Is Enjoy's Golden Girl


Winners Dog: (1-0-0-1)
Bulldacious Savour The Flavour


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Beshia's Ho Ming

Best Puppy In Breed
Beshia's Ho Ming

Select Dog
GCh Two Ton Teddy


Winners Dog: (1-4-2-1)
Beshia's Ho Ming


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Chowridge Delicious Cinnamom

Reserve Winners Bitch
Beshia's Sveky

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe

Best Of Opposite Sex
Estate's Roadpartner Moondance

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe

Best Puppy In Breed
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Dog: (2-1-0-0)
Milo's Cotton Eyed Joe

Reserve Winners Dog
Echoview N Heartspots Nu Hope


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Estate's Roadpartner Moondance

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flamant Franco Allegretto



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees

Best Of Opposite Sex
GCh Beaukees First Full Moon

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Chinookees Big Shot Blu

Best Puppy In Breed
Chinookees Big Shot Blu

Select Bitch
GCh Klompen's Double Bubble


Winners Dog: (1-3-1-3)
Chinookees Big Shot Blu


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Chinookees Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Keewest Sassymis At Aristokees

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 9 pts (1-4-4-1)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda X Factor


Winners Dog: (1-4-4-1)
Crystalton's Canadian Remix


Winners Bitch: (1-4-4-1)
Tees Me Crystalton Spitfire

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda X Factor

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Fyrewater's Black Fog

Best Of Opposite Sex
Ramar's My Kind Of Night

Select Dog
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Ramar's My Kind Of Night

Reserve Winners Bitch
Fullmoon Bring Out The Devil

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Satika N Sunojo The Great Khan

Best Of Opposite Sex
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Dog: (1-1-1-1)
Satika N Sunojo Game O Shadows


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Satika's The Country Girl

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
StefMa Blue Ain't Your Color

Best Puppy In Breed
StefMa Blue Ain't Your Color


Winners Dog: (3-0-0-0)
StefMa Blue Ain't Your Color

Reserve Winners Dog
Sunside Follow My Dream


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On

Best Of Opposite Sex
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Best Puppy In Breed
Ch Oneeto's Prairie Golden Renew


Winners Dog: (1-2-1-1)
Oneeto's Tanner To Carry On


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Adominos To-Jo Bleve N Forever

Reserve Winners Bitch
Oneeto's Lunar Eclipse Golden Renew



Group 7 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   Ch Syringa Merriment   Shetland Sheepdog   57
Group 2nd   
Ch Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   32
Group 3rd   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   27
Group 4th   
Kyon's Leker Gjemsel
  Norwegian Buhund   23
BPIG   
GCh Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiji Learn To Let Go   Australian Shepherd   2
Best Veteran In Group   Ch Tremolo Simply Hpnotiq   Shetland Sheepdog   0
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwild's Spellbound

Best Of Opposite Sex
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwild's Spellbound

Best Puppy In Breed
Riverwild's Spellbound


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwild's Spellbound


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reel Queen Of Sheba At Ksenia

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Milliron R Take Pride Its A Daisy

Best Of Opposite Sex
GCh Kiji Don't Talk Just Kiss

Best Puppy In Breed
Stone Ridge Casselcreek Dreamology



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Stone Ridge Casselcreek Dreamology

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Of Opposite Sex
Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Best Puppy In Breed
Mosquito Creeks Girl Trouble


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ame Magnanime Hugues Rebell


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mosquito Creeks Girl Trouble

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Totally Taboo De Lybbert

Best Of Opposite Sex
Uniquity's Guitar Gently Weeps

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Totally Taboo De Lybbert

Best Puppy In Breed
Totally Taboo De Lybbert


Winners Dog: (1-2-0-0)
Uniquity's Guitar Gently Weeps


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Totally Taboo De Lybbert

Reserve Winners Bitch
Meraki's Magical Breeze

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Eenheidje Van Vlaanderen

Best Puppy In Breed
Eenheidje Van Vlaanderen



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Eenheidje Van Vlaanderen

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Wind Of Change

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Blueharvest Hope For Rosepark

Best Puppy In Breed
Blueharvest Hope For Rosepark

Select Bitch
GCh Tallywood Indulgence



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Blueharvest Hope For Rosepark

Reserve Winners Bitch
Tallywood Tanellyll Ingenue

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Prairiepine 24K At Brackenbrae

Best Puppy In Breed
Prairiepine 24K At Brackenbrae


Winners Dog: (1-0-0-0)
Prairiepine 24K At Brackenbrae


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Akaslompolo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Orical Outback Adventure


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Best Of Opposite Sex
Edale's Rockstar Kbrook

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Highest Honors


Winners Dog: (1-1-0-0)
Edale's Rockstar Kbrook


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Snowycreek's Highest Honors

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Leker Gjemsel

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Klondiker



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 24 pts (7-9-5-4)
GCh Syringa Merriment

Best Of Opposite Sex
GCh Strattonhill French Design

Best Of Winners: (7-9-5-4)
Belmark Mercy Me

Best Puppy In Breed
Glenmorris One Thing Remains

Select Dog
GCh Zesta Shiver Me Timbur

Select Bitch
Ch Trevanne's Heavenly Joy


Winners Dog: (7-9-5-4)
Glenmorris One Thing Remains

Reserve Winners Dog
Shelgrande Sumthin T'Talk Bout


Winners Bitch: (7-9-5-4)
Belmark Mercy Me

Reserve Winners Bitch
Shantels Solana Silver

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zorrazo's Xplorer



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By