Manitoba Canine Association
Saturday, August 19, 2023



Related Results


Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GChB Winsmith The Edge At SpecialD NS CA
"Evan"
Breeders/Owners: Diane Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Michelle Scott
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 252 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Pug  
GCh Diabolbric's The Force Awakens
Points: 212
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Kerry Blue Terrier  
Blueve's Defining Element Of Krisma
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Pointer (German Short-Haired)   Legacyk The Chosen One








Group 1 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   57
Group 2nd   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   41
Group 3rd   
GCh Thomashenry's Original Draught
  Retriever (Labrador)   31
Group 4th   
GChB Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   14
BPIG   
Shaankata N Clanagroe's All That Is
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Legacyk The Chosen One   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bianca's Dancing After Midnight

Best Puppy In Breed
Bianca's Dancing After Midnight


4-6 Month Dog Class
1st Legacyk The Chosen One


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bianca's Dancing After Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Bianca's Dancing After Midnight



Winners Dog: (2-6-4-5)
Blue Heaven's Dark Knight

Reserve Winners Dog
Loretta Don Julio

Junior Puppy Dog Class
1st Loretta Don Julio

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Blue Heaven's Dark Knight


Winners Bitch: (2-6-4-5)
Rickways Love At First Sight

Reserve Winners Bitch
Meadoways Heartbreaker

Junior Puppy Bitch Class
1st Tybo's End Of An Era

12-18 Month Bitch Class
1st Rickways Love At First Sight
2nd TamarackLakes Black Velvet

Canadian Bred Bitch Class
1st Meadoways Heartbreaker
2nd Rickways Born To Rule

Open Bitch Class
1st TLC's Blue Heaven Legacy

4-6 Month Bitch Class
1st Keswick's Blood Of The Dragon

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Roaneden's Turnin' Heads



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Opposite Sex
Linwood Artwork Carved In Stone

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Sunsetter's Don't Poke The Bear

Best Puppy In Breed
Sunsetter's Don't Poke The Bear

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Denbydale N Trusask's Praying For Time

Best Puppy In Breed
Denbydale N Trusask's Praying For Time

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Justice N Leolynne Untouchable

Best Of Opposite Sex
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Justice N Leolynne Untouchable

Best Puppy In Breed
Shaankata N Clanagroe's All That Is


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Reserve Winners Bitch
Leolynne's Anyone For Tennis At Qisma

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata N Clanagroe's All That Is

12-18 Month Bitch Class
1st Qisma N Leolynne's Maisie

Canadian Bred Bitch Class
1st Leolynne's Anyone For Tennis At Qisma

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DutchHill Fortune Favours Bold


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 9 pts (2-1-4-3)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Winners: (2-1-4-3)
Polesitter Auctioneer

Best Puppy In Breed
Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts

Select Dog
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
GCh Bondir Christie's Charade


Winners Dog: (2-1-4-3)
Polesitter Auctioneer

Reserve Winners Dog
Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts

Senior Puppy Dog Class
1st Keypoint's Changing It Up At Merry Thoughts

12-18 Month Dog Class
1st Polesitter Auctioneer

4-6 Month Dog Class
1st Bondir's Ami Brilliant Berwin


Winners Bitch: (2-1-4-3)
Merry Thoughts Poppy On A Whim

Senior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Poppy On A Whim

4-6 Month Bitch Class
1st Bondir's Ami Riche Edwina





Group 2 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   31
Group 2nd   
GChB Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   29
Group 3rd   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   28
Group 4th    Kibo's Girl From The North Country   Rhodesian Ridgeback   27
BPIG   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Envy Me Gravity Can't Stop Me



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Best Of Opposite Sex
Dalji's Jumatatu Ya Baridi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dalji's Jumatatu Ya Baridi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dalji's Jumatatu Ya Baridi


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dalji's Shauri Mrembo

Reserve Winners Bitch
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Canadian Bred Bitch Class
1st Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalji's Shauri Mrembo

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Best Of Opposite Sex
GCh Introducing Ike V. Grunsven



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Shecaras Mayberry Melody

Canadian Bred Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Veena Szana At Serendipity



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Veena Szana At Serendipity

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Szana At Serendipity

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Admindac Just Putting It Out There ML

Best Of Opposite Sex
GChB Sunhunde Night Goddess

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Admindac Just Putting It Out There ML

Best Puppy In Breed
GChB Sunhunde Night Goddess

Select Dog
Ch Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Phenomenal Phantasy Of Astraea

Reserve Winners Bitch
Klein Hunde Illusion MLD

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Phantasy Of Astraea

Canadian Bred Bitch Class
1st Klein Hunde Illusion MLD

Open Bitch Class
1st Klein Hunde Silver Mirage MLD

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Longonlovings Treasure Island


Winners Dog: (1-0-0-0)
Longonlovings Treasure Island

12-18 Month Dog Class
1st Longonlovings Treasure Island


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party

Best Of Opposite Sex
Ch Wiretaps Grey Goose

Best Puppy In Breed
Ch Chrislynn's Shift Happens SW

Select Dog
Ch Chrislynn's Shift Happens SW



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Phantoms Circle Of Life



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Select Dog
GCh Conestoga & Crossroads Family Tradition



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kibo's Girl From The North Country


Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Berkana Pride Natsumi


Judge: Denise Branch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD


Winners Dog: (1-0-1-0)
Counterpoint Wasn't That A Party!

12-18 Month Dog Class
1st Counterpoint Wasn't That A Party!






Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
Unicornhill Tattle Tale
  Siberian Husky   36
Group 2nd   
Ch Outlaws Shoot To Thrill
  Doberman Pinscher   34
Group 3rd   
GCh Wathaman's Flirt'n With Fire
  Rottweiler   30
Group 4th   
Ch Sheharla's Sweet And Spicy
  Bullmastiff   28
BPIG   
Drewsar Tashtin Cake Walk
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shia

Best Of Opposite Sex
Bellas Berner Jasper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellas Berner Jasper

12-18 Month Dog Class
1st Bellas Berner Jasper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shia

Canadian Bred Bitch Class
1st Shia

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Daria's Beautiful Beauty

Best Of Opposite Sex
Rasilons Graystone

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Daria's Beautiful Beauty


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rasilons Graystone

Canadian Bred Dog Class
1st Rasilons Graystone


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daria's Beautiful Beauty

Reserve Winners Bitch
Rasilons Galaxy Class

Canadian Bred Bitch Class
1st Rasilons Galaxy Class

Open Bitch Class
1st Daria's Beautiful Beauty

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Sheharla's Sweet And Spicy

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Over The Sea To Skye

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Cooperdale Miss Delicious

Best Puppy In Breed
Cooperdale Miss Delicious

Select Bitch
Ch Mallaig's Diamond In The Rough


Winners Dog: (1-1-0-2)
Mallaig's Over The Sea To Skye

Junior Puppy Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Cooperdale Miss Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Cooperdale Miss Delicious

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Outlaws Shoot To Thrill

Best Of Opposite Sex
GCh Outlaws High Voltage

Select Bitch
GChS Hilltophaven's Virago Sensation



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brazen Long Strange Trip

Best Of Opposite Sex
Brazen Shine On Darkstar



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Brazen Shine On Darkstar

Open Bitch Class
1st Brazen Shine On Darkstar

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Northernaire's Exiled Prince, Infamous Honor

Best Of Opposite Sex
Northernaires Lady Of The Round



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Northernaires Lady Of The Round

Reserve Winners Bitch
Strider N Droghedas Evolution

12-18 Month Bitch Class
1st Strider N Droghedas Evolution

Open Bitch Class
1st Northernaires Lady Of The Round

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Top Shelf's Journey Before Pancakes

Best Of Opposite Sex
Arcadia's Lightweaver At Lanfear


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Baywood Nautical Horizon

Best Of Opposite Sex
Ch Drewsar Tashtin Cake Walk

Best Puppy In Breed
Ch Drewsar Tashtin Cake Walk



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stoneyplains My Time To Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GChB Snowater's The Puck Drops At Snowbastian

Best Of Opposite Sex
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Sershan's White Willow

Best Puppy In Breed
Sershan's White Willow

Select Bitch
GChB Nikita's Egyptian Cotton At Polarfleece


Winners Dog: (1-1-1-3)
Remy The Auora Melody From Hillset

Senior Puppy Dog Class
1st Remy The Auora Melody From Hillset


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Sershan's White Willow

Senior Puppy Bitch Class
1st Sershan's White Willow

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream

Best Puppy In Breed
Celtic Cross Dream A Little Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Celtic Cross Dream A Little Dream

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Unicornhill Tattle Tale

Best Puppy In Breed
Ch Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Unicornhill Tattle Tale

Canadian Bred Bitch Class
1st Unicornhill Tattle Tale





Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
GChS Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   29
Group 3rd   Ch Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance   Border Terrier   20
Group 4th   
Ch Barbary Indigo
  Scottish Terrier   12
BPIG   
Blueve's Defining Element Of Krisma
  Kerry Blue Terrier   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Shawndee Future In Focus

Best Of Opposite Sex
GCh Shawndee Focus On Glamoor

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shawndee Future In Focus

Best Puppy In Breed
Shawndee Future In Focus


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shawndee Future In Focus

Junior Puppy Dog Class
1st Shawndee Future In Focus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shawndee Focus On Goldenspring

Junior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (0-2-2-4)
GCh Mysidekicks N Darkars Thanks In Advance

Best Of Opposite Sex
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Select Dog
GCh Castle Guard Mount Banjo Amazeeano

Select Bitch
Ch Mysidekicks Tui Byrd



Winners Bitch: (0-2-2-4)
Boldwind Amazed By You

Reserve Winners Bitch
Irish Lilt's Dreamfyre

Open Bitch Class
1st Boldwind Amazed By You
2nd Irish Lilt's Dreamfyre

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Of Opposite Sex
Ch Troll Dogs Gunter

Select Bitch
Amarantine's Weaver Of Fate



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Tie Dye Bull Position

Reserve Winners Bitch
Tinydancer The Thunder Rolls

12-18 Month Bitch Class
1st Tinydancer The Thunder Rolls

Open Bitch Class
1st Tie Dye Bull Position

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice

Best Puppy In Breed
Sionnach's Sage And Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sionnach's Sage And Spice

Senior Puppy Bitch Class
1st Sionnach's Sage And Spice

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 8 pts (2-2-4-1)
GChS Blueve's First Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Krisma's Obsession Confession

Best Of Winners: (2-2-4-1)
Krisma's Tulips To Tango

Best Puppy In Breed
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma

Select Dog
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma


Winners Dog: (2-2-4-1)
Kenan's Celtic Legend

Reserve Winners Dog
Krisma's Zillion Heir By Omni

Junior Puppy Dog Class
1st Krisma's Zillion Heir By Omni

12-18 Month Dog Class
1st Kenan's Celtic Legend

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Barbary Indigo

Best Puppy In Breed
Ch Barbary Indigo



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tenax Watch Her Soar

Best Puppy In Breed
Tenax Watch Her Soar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tenax Watch Her Soar

Junior Puppy Bitch Class
1st Tenax Watch Her Soar

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
McRaegan's Here's To High Style

Best Of Winners: (2-5-1-2)
McRaegan's Here's To High Style

Best Puppy In Breed
McRaegan's Here's To High Style

Select Bitch
GCh Cleopatra Of Forestfield


Winners Dog: (2-5-1-2)
Darinielle Coco-Rico

Reserve Winners Dog
McRaegan's High Time To Shine

Senior Puppy Dog Class
1st Darinielle Coco-Rico
2nd McRaegan's High Time To Shine


Winners Bitch: (2-5-1-2)
McRaegan's Here's To High Style

Reserve Winners Bitch
Stoon's Seren Wen

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoon's Seren Wen
2nd Brynmill Bonnie Best
3rd Forestfield Zoey

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McRaegan's Here's To High Style





Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   37
Group 2nd    Award Cancelled      0
Group 3rd   
GChS Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   35
Group 4th   
Paradisewing's Walk Through The Fire
  Papillon   34
BPIG   
Paradisewing's Walk Through The Fire
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wind Moulin Rouge   Chinese Crested Dog   0
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Opposite Sex
Saranade Heza Wild Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Saranade Heza Wild Fire


Winners Dog: (1-1-0-1)
Saranade Heza Wild Fire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Saranade Heza Wild Fire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Saranade Too Hot To Handle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Saranade Too Hot To Handle

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Miss M's Stars On Fire

Best Of Opposite Sex
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Best Puppy In Breed
Chiquita De Oro Gladys Vanilla



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Senior Puppy Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 16 pts (2-3-7-5)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Winners: (2-3-7-5)
Prairiemist I Love Lucy

Best Puppy In Breed
Ch Puffin N Wind Frankly My Dear

Select Dog
Ch Puffin N Wind Frankly My Dear

Select Bitch
GChB Avid Follow The Sun To Denali


Winners Dog: (2-3-7-5)
Hex's Iconic Louis V

Reserve Winners Dog
Wind, Highway To The Danger Zone

Junior Puppy Dog Class
1st Wind, Highway To The Danger Zone

12-18 Month Dog Class
1st Hex's Iconic Louis V


Winners Bitch: (2-3-7-5)
Prairiemist I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
Hex's Duchess Of Firecrest

12-18 Month Bitch Class
1st Hex's Duchess Of Firecrest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairiemist I Love Lucy

Open Bitch Class
1st Solarus Lady Of The Night

4-6 Month Bitch Class
1st Wind Moulin Rouge

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
That's Carlosas Onyx Enchantress

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Onyx Enchantress


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chi's Sugoi



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sanderlin Big Bang Theory



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Paradisewing's Walk Through The Fire

Best Of Opposite Sex
Riesa's Marked For Mystery

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Paradisewing's Walk Through The Fire

Best Puppy In Breed
Paradisewing's Walk Through The Fire

Select Dog
GChS Valifyre Hidden Treasure

Select Bitch
Ch Riff Raff's Replica


Winners Dog: (2-1-1-1)
Paradisewing's Walk Through The Fire

Reserve Winners Dog
Timelines Don't Mess With Texas

Junior Puppy Dog Class
1st Paradisewing's Walk Through The Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Timelines Don't Mess With Texas


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Riesa's Marked For Mystery

Senior Puppy Bitch Class
1st Riesa's Marked For Mystery

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Best Puppy In Breed
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Senior Puppy Bitch Class
1st Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Keja's Never Out Of Style


Winners Dog: (2-0-0-0)
Keja's Never Out Of Style

Reserve Winners Dog
Nadals Polar Bear

12-18 Month Dog Class
1st Nadals Polar Bear

Open Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens







Group 6 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   21
Group 2nd   
GCh Tyramara's Season Of The Wolf
  Poodle (Miniature)   20
Group 3rd   
Ch Horizon's Queen Ann's Lace
  Keeshond   16
Group 4th   
GCh SpecialD Harvest Moon
  Dalmatian   15
BPIG   
Ch Galavanting Over The Edge And Back
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Heartspots Farthest From The Sun
  Dalmatian   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dalnavert Luvit Kate Spade


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookaways New Kid On The Block

Best Puppy In Breed
Lookaways New Kid On The Block


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lookaways New Kid On The Block

Junior Puppy Dog Class
1st Lookaways New Kid On The Block


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yan Huang International China Happy Prince


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB SpecialD Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
GChB Paisleypella Miracle Mack


4-6 Month Dog Class
1st Heartspots Farthest From The Sun


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Vavam Mallaig

Best Puppy In Breed
Ch Vavam Mallaig

Select Dog
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled


Winners Dog: (1-0-2-0)
Eagertrieves Bedazzled Viking

Senior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Bedazzled Viking


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Horizon's Queen Ann's Lace



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Tyramara's Season Of The Wolf

Best Of Opposite Sex
Ch Olymbinar's Ride The Lightning

Best Puppy In Breed
Ch Olymbinar's Ride The Lightning

Select Dog
Ch Sunniva Summer Solstice



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Best Puppy In Breed
Ch Galavanting Over The Edge And Back

Select Dog
GCh Litilann's Worth The Wait



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
BriShiWorld Katsu

Best Of Opposite Sex
BriShiWorld Sako

Best Of Winners: (1-1-0-0)
BriShiWorld Katsu

Best Puppy In Breed
BriShiWorld Katsu


Winners Dog: (1-1-0-0)
BriShiWorld Katsu

Bred By Exhibitor Dog Class
1st BriShiWorld Katsu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
BriShiWorld Sako

Junior Puppy Bitch Class
1st BriShiWorld Sako

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   25
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   24
Group 3rd   
GChS Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   23
Group 4th   
GCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book
  Bearded Collie   22
BPIG    Lynphil Amalaya   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Canisphere's Joint Affair At Westrock   German Shepherd Dog   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

12-18 Month Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Woodland's That's Our Girl

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Woodland's That's Our Girl

Best Puppy In Breed
Woodland's That's Our Girl

Select Dog
Ch Kinring's Putting On The Ritz

Select Bitch
Ch Kinring's Act Of Valour


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Woodland's That's Our Girl

Reserve Winners Bitch
Bellbright's Oh Mother, It's Happening

Junior Puppy Bitch Class
1st Woodland's That's Our Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Bellbright's Ready Set Show

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bellbright's Oh Mother, It's Happening

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB MOTCh Eternity's Vance

Best Of Opposite Sex
Casryn's Defender Of The Divergent

Best Puppy In Breed
Casryn's Defender Of The Divergent



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Casryn's Defender Of The Divergent

Junior Puppy Bitch Class
1st Casryn's Defender Of The Divergent

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tamaron 'N Prairiemist Vanilla Sky



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Woodside's Zita Don't Steal Me Away

Best Of Opposite Sex
Woodside's That Willbe Theday

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Woodside's That Willbe Theday


Winners Dog: (1-1-0-1)
Woodside's That Willbe Theday

Open Dog Class
1st Woodside's That Willbe Theday

4-6 Month Dog Class
1st Patmar Cant Get You Off My Mind


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Prairiesides Islands In The Stream

12-18 Month Bitch Class
1st Prairiesides Islands In The Stream

4-6 Month Bitch Class
1st Canisphere's Joint Affair At Westrock

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Lynphil Amalaya

Best Of Opposite Sex
Ch Cassbar Laureate All Fired Up

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Zesta Knew Our Booty

Best Puppy In Breed
Ch Lynphil Amalaya

Select Dog
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro


Winners Dog: (1-2-3-1)
Ksenia's Blue Blood At Koallie

Senior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Blue Blood At Koallie


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Zesta Knew Our Booty

Reserve Winners Bitch
Cassbar's Sugar Shack

Senior Puppy Bitch Class
1st Cassbar's Sugar Shack

Open Bitch Class
1st Zesta Knew Our Booty

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amsburg's My Heart Will Go On At Nootka



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By