Markham Kennel Club
Wednesday, August 21, 2019 - Show # 4



Related Results

Conformation

Tuesday, August 20 (Show # 1)
Tuesday, August 20 (Show # 2)
Wednesday, August 21 (Show # 3)
Wednesday, August 21 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Wendy Schira
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Schira
Collie (Rough)  
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
Points: 102
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Dalmatian  
Whitecap Illy Expresso
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Tibetan Terrier   Ahkama Meadow Daisy
Best Veteran In Show
Judge: Wendy Schira
Bernese Mountain Dog  
Ch Bosanova's All For One Belnois
Best Altered In Show
Judge: Wendy Schira
Bernese Mountain Dog  
Ch Bosanova's All For One Belnois








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whisperfield Out On A Limb
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   15
Group 3rd   
Ch Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   14
Group 4th   Ch Calabri Juniper Rose Royale   Vizsla (Smooth-Haired)   13
BPIG    Bonneterre Blondes Have Fun   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MLM 'N Bemuse's Follow A Dream
  Spaniel (Brittany)   0
Best Veteran In Group   
Ch Castilleja's Chuck Wagon
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Puppy In Breed
Blastem's Hakuna Matata


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blastem's Hakuna Matata

Senior Puppy Dog Class
1st Blastem's Hakuna Matata



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Liberty Henna Liska

Best Of Opposite Sex
Autumnmist's Who U Gonna Call

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Liberty Henna Liska

Best Puppy In Breed
Autumnmist's Who U Gonna Call


Winners Dog: (1-2-0-0)
Autumnmist's Who U Gonna Call

Senior Puppy Dog Class
1st Autumnmist's Who U Gonna Call


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wyndance's Chocolate Eclair


Veteran Dog Class
1st Ch Castilleja's Chuck Wagon


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Wyndance's Chocolate Eclair

Reserve Winners Bitch
Pirate's Queen Of The Night

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Chocolate Eclair

Canadian Bred Bitch Class
1st Masonridge Treasurehunt Sunny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Queen Of The Night


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life

Best Puppy In Breed
Harbinger's Its A Wonderful Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbinger's Its A Wonderful Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbinger's Its A Wonderful Life


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's Still Stoked

Best Puppy In Breed
Captiva's Still Stoked



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's Still Stoked

Junior Puppy Bitch Class
1st Captiva's Still Stoked


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st MLM 'N Bemuse's Follow A Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ruskate Valentine Paw On Heart

Best Puppy In Breed
Ruskate Valentine Paw On Heart



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Ruskate Valentine Paw On Heart

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Hello Dolly

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruskate Valentine Paw On Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Hello Dolly
2nd Ruskate's June Sara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Calabri Juniper Rose Royale

Best Puppy In Breed
Bonneterre Blondes Have Fun


Veteran Dog Class
1st GCh Bonneterre Africa Zeus


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bonneterre Blondes Have Fun

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Reo Gabby

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Blondes Have Fun

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Reo Gabby


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   14
Group 2nd    Caristeda Dadaelis Baziloraius   Saluki   13
Group 3rd   Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster   Irish Wolfhound   12
Group 4th   GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy   Borzoi   9
BPIG   
Three Little Birds' Grooving ToThe Music
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chetcote Top Hat N Tails   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Dulce Mountain Lake's Sashay Away

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Chetcote Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Chetcote Catch Me If You Can

Select Dog
Ch Chetcote Pawprints Classified


Winners Dog: (2-1-2-0)
Chetcote Catch Me If You Can

Reserve Winners Dog
Chetcote The Emperor

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Catch Me If You Can

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote The Emperor

3-6 Month Dog Class
1st Chetcote Top Hat N Tails


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Dulce Mountain Lake's Sashay Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Dulce Mountain Lake's Sashay Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Grooving ToThe Music



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Of Opposite Sex
Hyflyte Crush'n The Course

Best Puppy In Breed
Hyflyte Crush'n The Course


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hyflyte Crush'n The Course

Open Dog Class
1st Hyflyte Crush'n The Course



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   33
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   32
Group 3rd   
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix
  Great Dane   31
Group 4th   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   29
BPIG    Broadway Queen Of The Vegastar   Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Best Of Opposite Sex
Bernewa's Harmony By Jaroussky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Best Puppy In Breed
Bernewa's Harmony By Jaroussky


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bernewa's Harmony By Jaroussky

Senior Puppy Dog Class
1st Bernewa's Harmony By Jaroussky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chasseron's Yearofthe Huricane

Reserve Winners Bitch
Haustier's Tell Me Why

12-18 Month Bitch Class
1st Chasseron's Yearofthe Huricane
2nd Haustier's Tell Me Why

Veteran Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch IliasLegacy Joy Kallisto

Best Of Opposite Sex
Ch Kalinka Esugey Bagatur



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Best Of Opposite Sex
Ultrasounds No Secrets In Life

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Best Puppy In Breed
Broadway Queen Of The Vegastar

Select Bitch
Ch Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Hausenbrook's RiversOfBabylon

Reserve Winners Bitch
Broadway Queen Of The Vegastar

Junior Puppy Bitch Class
1st Kitkat N Broadway's Ooh La La

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway Queen Of The Vegastar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's RiversOfBabylon

Open Bitch Class
1st Bodyguard Carley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Select Bitch
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Best Of Opposite Sex
Ch Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

Select Dog
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Clandeboye's Star Of The Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Fidonacci S-p-e-l-l Itout

Best Of Opposite Sex
Fidonacci Gatehouse Magic Bus

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Fidonacci S-p-e-l-l Itout

Select Dog
Ch El Shaddais Mighty Gift Theodore


Winners Dog: (1-3-1-0)
Fidonacci Gatehouse Magic Bus

Open Dog Class
1st Fidonacci Gatehouse Magic Bus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Charbr's Dancing On The Edge

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Select Bitch
GCh Fado's Magical Inspiration


Winners Dog: (1-1-0-2)
Charbr's Dancing On The Edge

Open Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge

Veteran Dog Class
1st GCh Fado's Tesouro Escondido


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Open Bitch Class
1st Riverwaves Dancando Na Chuva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Opposite Sex
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear


Winners Dog: (2-0-0-0)
Nightline Grizzly Bear

Reserve Winners Dog
Histyle's Hermes A Rising Star

12-18 Month Dog Class
1st Histyle's Hermes A Rising Star

Open Dog Class
1st Nightline Grizzly Bear



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skye Dreamer Pocket Princess
  Dandie Dinmont Terrier   15
Group 2nd   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   14
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   11
Group 4th   
Ch Blayloch Firecrackin' Scalawag
  Scottish Terrier   10
BPIG   
Ch Skye Dreamer Pocket Princess
  Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Formula For A Drama Free Brother   Bull Terrier   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

Best Of Opposite Sex
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

Best Puppy In Breed
Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

12-18 Month Dog Class
1st Mintvalley Blue Realm


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Open Bitch Class
1st Samabel Lady Northover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Of Opposite Sex
Ispy A Glaurieus Dream

Best Puppy In Breed
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ispy A Glaurieus Dream

Reserve Winners Bitch
Camerata Miss Chatelaine

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy A Glaurieus Dream

Open Bitch Class
1st Camerata Miss Chatelaine


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig


3-6 Month Bitch Class
1st Meliagold's Master Of The Game


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Best Puppy In Breed
Skye Dreamer Pocket Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Skye Dreamer Pocket Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Yvana La Fee Lea



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Classywags All Dolled Up Dolly

Open Bitch Class
1st Classywags All Dolled Up Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Blayloch Firecrackin' Scalawag



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell

12-18 Month Bitch Class
1st Rocglen Goldmark At Bushwell


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jo Ann Pavey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   18
Group 2nd   
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   16
Group 3rd    Xoe's Poppy   Pug   15
Group 4th   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   14
BPIG    Xoe's Poppy   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ashstones Zoella O'Weatherford
  Havanese   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Ch Lavender Hills Espressomartini

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (1-2-1-1)
Rowantree Golden Promise

Open Dog Class
1st Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Reserve Winners Bitch
Lavenderhills GoingDottie

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhills GoingDottie

Canadian Bred Bitch Class
1st Cempa Greta Garbo Lavenderhill


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lapinus Blooming Dasy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lapinus Blooming Dasy

12-18 Month Bitch Class
1st Lapinus Blooming Dasy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Best Of Opposite Sex
Somershire's Fast Express Lane



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Somershire's Fast Express Lane

12-18 Month Bitch Class
1st Somershire's Fast Express Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh



3-6 Month Bitch Class
1st Ashstones Zoella O'Weatherford


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Best Puppy In Breed
Sallysvalley Na Al Die Tijd



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Senior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Na Al Die Tijd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Xoe's Poppy

Best Puppy In Breed
Xoe's Poppy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Xoe's Poppy

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Poppy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Rigair Easy Going Sati

Best Of Opposite Sex
Ch Justatitch Lord Of The Rings

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Rigair Easy Going Sati

Best Puppy In Breed
Shoalcreek Justatitch Porcha


Winners Dog: (2-2-1-0)
Kenzo Of Mercedes

Reserve Winners Dog
Rigair Sweet Chily Pepper

12-18 Month Dog Class
1st Kenzo Of Mercedes

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Rigair Easy Going Sati

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek Justatitch Porcha

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek Justatitch Porcha

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Easy Going Sati


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   11
Group 3rd   
GCh Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   10
Group 4th    Tsukime's Deep Blue Hibiscus   Shiba Inu   8
BPIG   
Whitecap Illy Expresso
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ahkama Meadow Daisy   Tibetan Terrier   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whitecap Illy Expresso

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Holifield's Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Holifield's Thunderstruck


Winners Dog: (1-0-0-0)
Holifield's Thunderstruck

Junior Puppy Dog Class
1st Holifield's Thunderstruck



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Best Of Opposite Sex
Liang Mu Yuan Easo

Best Of Winners: (2-1-0-0)
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Best Puppy In Breed
LeeAnns Liberty O'Honey Bear


Winners Dog: (2-1-0-0)
Liang Mu Yuan Easo

Reserve Winners Dog
Acclaim On My Soapbox At Bibelot

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo

Open Dog Class
1st Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Bitch: (2-1-0-0)
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Liberty O'Honey Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vetset Count Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus

Open Dog Class
1st Tsukime's Deep Blue Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Best Puppy In Breed
Gigi Champagne Paradise For Everyone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Junior Puppy Bitch Class
1st Gigi Champagne Paradise For Everyone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa



3-6 Month Bitch Class
1st Ahkama Meadow Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   21
Group 2nd   
GCh ThundeRun Night Editor
  Australian Shepherd   20
Group 3rd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   15
Group 4th   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   14
BPIG    Wenlisa's Hear Me Roar   Australian Shepherd   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh ThundeRun Night Editor

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Hear Me Roar

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Not For Sale des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Hear Me Roar

Select Dog
Ch Fortis's He's Too Sexy


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Wenlisa's Hear Me Roar

Reserve Winners Bitch
Robin's Melody For Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Northern Reflection

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Assets Take A Chance On Me


Winners Dog: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Senior Puppy Dog Class
1st Assets Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
James Maximus Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-0-0-1)
James Maximus Vom Burgimwald

12-18 Month Dog Class
1st James Maximus Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Follow Me Red Velvet

Select Bitch
Ch Frontrunner Chief General




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bluetrix Zorro Longmire

Best Of Opposite Sex
Eastdawns Salt And Pepper

Best Of Winners: (1-2-1-0)
White Raven Look On The Bright Side

Best Puppy In Breed
White Raven Look On The Bright Side


Winners Dog: (1-2-1-0)
White Raven Look On The Bright Side

Senior Puppy Dog Class
1st White Raven Look On The Bright Side


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Eastdawns Salt And Pepper

Reserve Winners Bitch
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Junior Puppy Bitch Class
1st Eyespy Edgebrook's Arianadu

Open Bitch Class
1st Eastdawns Salt And Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Of Opposite Sex
Shannon's Trendy's Little Gem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Puppy In Breed
Shannon's White Strip


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Junior Puppy Dog Class
1st Shannon's White Strip


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shannon's Trendy's Little Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Trendy's Little Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By