Markham Kennel Club
Tuesday, August 20, 2019 - Show # 1



Related Results

Conformation

Tuesday, August 20 (Show # 1)
Tuesday, August 20 (Show # 2)
Wednesday, August 21 (Show # 3)
Wednesday, August 21 (Show # 4)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tim Doxtater
German Shepherd Dog  
GCh Cherpa's High Dollar Client
Points: 138
Best Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Poodle (Toy)  
Zhou Fei Elf
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Chihuahua (Short Coat)   Bloomsbury Black Pearl
Best Veteran In Show
Judge: Tim Doxtater
Vizsla (Smooth-Haired)  
GCh Bonneterre Africa Zeus
Best Altered In Show
Judge: Tim Doxtater
Bernese Mountain Dog  
Ch Bosanova's All For One Belnois








Group 1 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   25
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   24
Group 3rd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   23
Group 4th   
GCh Whisperfield Out On A Limb
  Pointer (German Short-Haired)   22
BPIG   
Cawarra's Kilimanjaro Summit
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MLM 'N Bemuse's Follow A Dream
  Spaniel (Brittany)   0
Best Veteran In Group   
GCh Bonneterre Africa Zeus
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Whisperfield Out On A Limb

Best Puppy In Breed
Blastem's Hakuna Matata


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blastem's Hakuna Matata

Senior Puppy Dog Class
1st Blastem's Hakuna Matata



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rush's Just Another Werewolf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Liberty Henna Liska

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Bitagold's Rising To The Top

Best Puppy In Breed
Autumnmist's Who U Gonna Call


Winners Dog: (3-2-1-0)
Bitagold's Rising To The Top

Reserve Winners Dog
Autumnmist's Who U Gonna Call

Senior Puppy Dog Class
1st Autumnmist's Who U Gonna Call

12-18 Month Dog Class
1st Bitagold's Rising To The Top

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 7 pts (0-7-0-1)
Ch Pirate's The Valkyrie

Best Puppy In Breed
Cawarra's Kilimanjaro Summit



Winners Bitch: (0-7-0-1)
Cawarra's Kilimanjaro Summit

Reserve Winners Bitch
Miron Sophie At Cawarra

Senior Puppy Bitch Class
1st Cawarra's Kilimanjaro Summit

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Chocolate Eclair
2nd Wyndance's Black Jade

Canadian Bred Bitch Class
1st Masonridge Treasurehunt Sunny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Miron Sophie At Cawarra
2nd Ironridge's Roustabout


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st MLM 'N Bemuse's Follow A Dream



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ruskate's June Hello Dolly

Best Puppy In Breed
Ruskate Valentine Paw On Heart



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Ruskate's June Hello Dolly

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Sara

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruskate Valentine Paw On Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Ruskate's June Hello Dolly
2nd Ruskate's June Sara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Calabri Juniper Rose Royale

Best Puppy In Breed
Bonneterre Blondes Have Fun


Veteran Dog Class
1st GCh Bonneterre Africa Zeus


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bonneterre Blondes Have Fun

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Reo Gabby

Junior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Blondes Have Fun

12-18 Month Bitch Class
1st Bonneterre Reo Gabby

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Nova


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shetara's She Smiled Sweetly
  Whippet   19
Group 2nd   Ch Glenamadda Pashun O'Windkeeper   Irish Wolfhound   16
Group 3rd   
Ch Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   10
Group 4th   GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   9
BPIG   
Freckashpeng I Am The One
  Whippet   N/A
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Surrealism


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Surrealism

12-18 Month Dog Class
1st Boru's Surrealism



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Palakore's Talisman

Best Puppy In Breed
Chetcote The Emperor

Select Dog
Ch Chetcote Pawprints Classified


Winners Dog: (2-0-2-0)
Chetcote The Emperor

Reserve Winners Dog
Chetcote Catch Me If You Can

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Catch Me If You Can

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote The Emperor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 5 pts (0-1-0-5)
Ch Glenamadda Pashun O'Windkeeper

Select Bitch
Ch Odenwolf's Sheila



Winners Bitch: (0-1-0-5)
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arthayr B My Lord Of The Rings

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Arthayr B My Lord Of The Rings



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caristeda Dadaelis Baziloraius

12-18 Month Bitch Class
1st Caristeda Dadaelis Baziloraius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Puppy In Breed
Freckashpeng I Am The One

Select Bitch
Ch Freckashpeng Clutch My Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Freckashpeng I Am The One

Senior Puppy Bitch Class
1st Freckashpeng I Am The One


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   29
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   28
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   27
Group 4th   
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR
  Great Dane   26
BPIG   
Kitkat N Broadway's Ooh La La
  Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services




Veteran Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Opposite Sex
IliasLegacy Joy Kallisto



Winners Bitch: (0-3-1-0)
IliasLegacy Joy Kallisto

Reserve Winners Bitch
IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star

12-18 Month Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Evangelika Evening Star
2nd IliasLegacy Joy Bonnie Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st IliasLegacy Joy Kallisto


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (0-6-0-0)
Kitkat N Broadway's Ooh La La

Best Puppy In Breed
Kitkat N Broadway's Ooh La La



Winners Bitch: (0-6-0-0)
Kitkat N Broadway's Ooh La La

Reserve Winners Bitch
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Junior Puppy Bitch Class
1st Kitkat N Broadway's Ooh La La

Senior Puppy Bitch Class
1st Broadway Queen Of The Vegastar
2nd Cresswell's Cherokee Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redstones Rebel Rebel V Aludra

Open Bitch Class
1st Bodyguard Carley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Into The Storm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nasdane's Into The Storm

12-18 Month Dog Class
1st Nasdane's Into The Storm



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

Best Of Opposite Sex
Clandeboye's Star Of The Show

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

Select Dog
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino


Winners Dog: (1-1-1-0)
Clandeboyes NY HudsonRiverCruz

12-18 Month Dog Class
1st Clandeboyes NY HudsonRiverCruz


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Clandeboye's Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Clandeboye's Star Of The Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh El Shaddais Mighty Gift Theodore

Best Of Opposite Sex
Fidonacci S-p-e-l-l Itout

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Fidonacci S-p-e-l-l Itout


Winners Dog: (1-3-1-0)
Fidonacci Gatehouse Magic Bus

Open Dog Class
1st Fidonacci Gatehouse Magic Bus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Charbr's Dancing On The Edge

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Select Bitch
GCh Fado's Magical Inspiration


Winners Dog: (1-1-0-2)
Charbr's Dancing On The Edge

Open Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge

Veteran Dog Class
1st GCh Fado's Tesouro Escondido


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Riverwaves Dancando Na Chuva

Open Bitch Class
1st Riverwaves Dancando Na Chuva

Veteran Bitch Class
1st Ch Fado's Pinta Meu Mundo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Of Opposite Sex
King Zulu Von Der Haorepos

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Best Puppy In Breed
King Zulu Von Der Haorepos


Winners Dog: (1-1-0-0)
King Zulu Von Der Haorepos

Senior Puppy Dog Class
1st King Zulu Von Der Haorepos


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maja Von Der Urbacher Hohe

Open Bitch Class
1st Maja Von Der Urbacher Hohe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Histyle's Hermes A Rising Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Histyle's Hermes A Rising Star

12-18 Month Dog Class
1st Histyle's Hermes A Rising Star



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   16
Group 2nd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   15
Group 3rd   
Ch Accolade's Black Caviar
  Airedale Terrier   14
Group 4th   
Ch Skye Dreamer Pocket Princess
  Dandie Dinmont Terrier   11
BPIG   
Ch Skye Dreamer Pocket Princess
  Dandie Dinmont Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Formula For A Drama Free Brother   Bull Terrier   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Accolade's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Blue Realm

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

Best Puppy In Breed
Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mintvalley Blue Realm

12-18 Month Dog Class
1st Mintvalley Blue Realm


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shannon's Daisy's Caramel Crunch

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Daisy's Caramel Crunch


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kilmaree Torrance At Mistybrig

Canadian Bred Dog Class
1st Kilmaree Torrance At Mistybrig



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Best Puppy In Breed
Skye Dreamer Pocket Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skye Dreamer Pocket Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Skye Dreamer Pocket Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Sensations Thanks To Sophie

Best Puppy In Breed
Ch Sensations Thanks To Sophie

Select Bitch
Ch Yvana La Fee Lea



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Ashlyn's Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Classywags All Dolled Up Dolly

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashlyn's Girls Got Rhythm

Open Bitch Class
1st Classywags All Dolled Up Dolly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Deghall Count On Me

Best Of Opposite Sex
Blayloch Firecrackin' Scalawag



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Clandara Deltoro Kid Rock

Best Of Opposite Sex
Deltoro's Raise A Little Hell



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Deltoro's Raise A Little Hell

Reserve Winners Bitch
Sugar Pearl Korroziya Metalla

12-18 Month Bitch Class
1st Deltoro's Raise A Little Hell

Open Bitch Class
1st Sugar Pearl Korroziya Metalla


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   29
Group 2nd   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   25
Group 3rd    Bloomsbury Butterscotch Bonbon   Chihuahua (Short Coat)   18
Group 4th   
Zhou Fei Elf
  Poodle (Toy)   16
BPIG   
Zhou Fei Elf
  Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bloomsbury Black Pearl   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Abbymanor's Summer Star

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Rowantree Golden Promise

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Select Dog
Ch Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (1-3-2-1)
Rowantree Golden Promise

Open Dog Class
1st Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Abbymanor's Summer Star

Reserve Winners Bitch
Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhills GoingDottie

Canadian Bred Bitch Class
1st Cempa Greta Garbo Lavenderhill

Open Bitch Class
1st Abbymanor's Summer Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Butterscotch Bonbon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Butterscotch Bonbon

Reserve Winners Bitch
Lapinus Blooming Dasy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Butterscotch Bonbon

Open Bitch Class
1st Lapinus Blooming Dasy

3-6 Month Bitch Class
1st Bloomsbury Black Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Best Of Opposite Sex
Somershire's Fast Express Lane



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Somershire's Fast Express Lane

12-18 Month Bitch Class
1st Somershire's Fast Express Lane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Ch Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
Ch HeartsDelites Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Amistosa's Quintessential Gem

12-18 Month Bitch Class
1st Amistosa's Quintessential Gem

3-6 Month Bitch Class
1st HeartsDelite Salty Mermaid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alura Love Me Tender You Rascal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Tauro Ambex

Best Of Opposite Sex
Polaris Montserrat Caballe

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Tauro Ambex

Best Puppy In Breed
Polaris Montserrat Caballe


Winners Dog: (2-1-0-0)
Tauro Ambex

Reserve Winners Dog
Dzheus El Cute

12-18 Month Dog Class
1st Tauro Ambex

Open Dog Class
1st Dzheus El Cute


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Polaris Montserrat Caballe

Junior Puppy Bitch Class
1st Polaris Montserrat Caballe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Blessed Be

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Regaloake's Chance At Redbrant

Best Puppy In Breed
Regaloake's Chance At Redbrant


Winners Dog: (1-3-1-0)
Regaloake's Chance At Redbrant

Junior Puppy Dog Class
1st Regaloake's Chance At Redbrant


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Rockalily's Blessed Be

Reserve Winners Bitch
Sallysvalley Na Al Die Tijd

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Blessed Be
2nd Regaloake's Color By L'Oreal

Senior Puppy Bitch Class
1st Sallysvalley Na Al Die Tijd


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Best Puppy In Breed
Zhou Fei Elf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zhou Fei Elf

Senior Puppy Dog Class
1st Zhou Fei Elf



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rigair Easy Going Sati

Best Of Opposite Sex
Rigair Sweet Chily Pepper

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rigair Easy Going Sati


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rigair Sweet Chily Pepper

Reserve Winners Dog
Kenzo Of Mercedes

12-18 Month Dog Class
1st Kenzo Of Mercedes

Open Dog Class
1st Rigair Sweet Chily Pepper


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Rigair Easy Going Sati

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Easy Going Sati


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Brightspot Macho Uno   Dalmatian   15
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   10
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   8
BPIG   
Whitecap Illy Expresso
  Dalmatian   N/A
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Brightspot Macho Uno

Best Of Opposite Sex
Whitecap Illy Expresso

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso

Select Bitch
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Whitecap Illy Expresso

Reserve Winners Bitch
Batik A Hint Of Blarney

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso

Open Bitch Class
1st Batik A Hint Of Blarney


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jaklin del Azart Dog

Best Of Opposite Sex
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jaklin del Azart Dog

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fullofbulls Sgt. Beefcake

Senior Puppy Dog Class
1st Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jaklin del Azart Dog

12-18 Month Bitch Class
1st Jaklin del Azart Dog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

12-18 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Best Puppy In Breed
Enchantment's Where Art Thou


Winners Dog: (3-1-0-0)
Enchantment's Where Art Thou

Senior Puppy Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Enchantment's Where Art Thou

Open Dog Class
1st Acclaim On My Soapbox At Bibelot


Winners Bitch: (3-1-0-0)
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Senior Puppy Bitch Class
1st LeeAnns Liberty O'Honey Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vetset Count Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus

Open Dog Class
1st Tsukime's Deep Blue Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Best Puppy In Breed
Gigi Champagne Paradise For Everyone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gigi Champagne Paradise For Everyone

Junior Puppy Bitch Class
1st Gigi Champagne Paradise For Everyone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   25
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   24
Group 3rd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   23
Group 4th    Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog   Old English Sheepdog   18
BPIG    Assets Take A Chance On Me   Border Collie   N/A
Best Veteran In Group   Ch Aberdale's Dreamy Image   Shetland Sheepdog   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Robin's Melody For Mee

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Not For Sale des Costys du Tomberg

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Hear Me Roar

Select Dog
Ch Fortis's He's Too Sexy


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Robin's Melody For Mee

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Hear Me Roar

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Northern Reflection

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Assets Take A Chance On Me

Select Dog
Ch Asset's I'm On Fire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Assets Take A Chance On Me

Senior Puppy Dog Class
1st Assets Take A Chance On Me


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hollowshot Northern Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollowshot Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplemyst's Moonshadow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cherpa's High Dollar Client




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Keecams S'pose I'm Sexy

Select Bitch
GCh Follow Me Red Velvet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Regaloake's Navy Admiral

Best Of Opposite Sex
Cline Ridge Jalapeno Popper

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Cline Ridge Jalapeno Popper

Best Puppy In Breed
Ch Regaloake's Navy Admiral


Winners Dog: (2-3-1-0)
Fabina's Blue Stroke Of Luck

Reserve Winners Dog
Devines Just Chillin

Senior Puppy Dog Class
1st Devines Just Chillin

Open Dog Class
1st Fabina's Blue Stroke Of Luck


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Cline Ridge Jalapeno Popper

Reserve Winners Bitch
Crinan All That Jazz

12-18 Month Bitch Class
1st Mylestone's Princess Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Crinan All That Jazz

Open Bitch Class
1st Cline Ridge Jalapeno Popper

Veteran Bitch Class
1st Ch Aberdale's Dreamy Image


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bluetrix Zorro Longmire

Best Of Opposite Sex
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Best Puppy In Breed
Eyespy Edgebrook's Arianadu



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Eyespy Edgebrook's Arianadu

Reserve Winners Bitch
Eastdawns Salt And Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st Eyespy Edgebrook's Arianadu

Open Bitch Class
1st Eastdawns Salt And Pepper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Of Opposite Sex
Shannon's Trendy's Little Gem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Best Puppy In Breed
Shannon's White Strip


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shannon's White Strip

Junior Puppy Dog Class
1st Shannon's White Strip


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shannon's Trendy's Little Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Shannon's Trendy's Little Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By