Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, July 10, 2021 - Show-3



Related Results

Conformation

Friday, July 09 (Show-1)
Friday, July 09 (Show-2)
Saturday, July 10 (Show-3)
Saturday, July 10 (Show-4)
Sunday, July 11 (Show-5)
Sunday, July 11 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 10 (Obedience Trial-1)
Sunday, July 11 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, July 10 (Rally Trial-1)
Sunday, July 11 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:


-- Newfoundland (All Breed) Kennel Club --
www.newfoundlandkennelclub.ca


Best In Show
Judge: David Kelland
Xoloitzcuintli (Standard)  
Ch Barhund Her Majesty
Points: 80 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Kelland
Beagle  Ch Shillington Smart Cookie
Points: 76
Best Puppy In Show
Judge: David Kelland
Keeshond  
Keesridge Jorri Comes From Away
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Kelland
Retriever (Golden)  
Bitagold's Watch Me Fly
Best Veteran In Show
Judge: David Kelland
  
Best Altered In Show
Judge: David Kelland
Collie (Rough)   Bannerstone Highcroft Elation








Group 1 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st    Rhapsody Glazed And Confused   Vizsla (Smooth)   23
Group 2nd   
GCh Plaisance King Louis Jolliet
  Setter (English)   22
Group 3rd   Ch Landnsea's Iceberg Alley   Retriever (Labrador)   19
Group 4th   Ch Bluestone Femme Fetail   Spaniel (English Cocker)   8
BPIG    Fare's Toy Story Rex   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bitagold's Watch Me Fly
  Retriever (Golden)   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
Ambercreek Princess Marleena

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Fare's Toy Story Rex

Best Puppy In Breed
Fare's Toy Story Rex


Winners Dog: (2-2-2-0)
Fare's Toy Story Rex

Reserve Winners Dog
Canza's Mystic Falls

Senior Puppy Dog Class
1st Fare's Toy Story Rex

Open Dog Class
1st Canza's Mystic Falls

4-6 Month Dog Class
1st Nautilus Augusta's Golden Bell


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Ambercreek Princess Marleena

Reserve Winners Bitch
Skylon Bette Davis Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Skylon Bette Davis Eyes

Open Bitch Class
1st Ambercreek Princess Marleena

4-6 Month Bitch Class
1st Bitagold's Watch Me Fly
2nd In The Pinks Lexy Grace

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 10 pts (5-3-1-2)
Ch Landnsea's Iceberg Alley

Best Of Opposite Sex
GCh Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Winners: (5-3-1-2)
Onarock's Sunday Morning Cash

Best Puppy In Breed
Onarock's Sunday Morning Cash

Select Bitch
GCh Onarock's Silver Lining


Winners Dog: (5-3-1-2)
Onarock's Sunday Morning Cash

Reserve Winners Dog
Gofetch Golden Bay

Senior Puppy Dog Class
1st Onarock's Sunday Morning Cash
2nd Gofetch Golden Bay
3rd Onarock's Jiggs Dinner

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Onarock's Jigs And Reels

Open Dog Class
1st Landnsea's Luvs Me Guinness


Winners Bitch: (5-3-1-2)
Onarock's Pint Of Porter

Reserve Winners Bitch
Gofetch Wait A Fair Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Pint Of Porter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onarock's Beach Stone

Open Bitch Class
1st Gofetch Wait A Fair Wind

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Plaisance King Louis Jolliet

Best Of Opposite Sex
GChB Plaisance Princess Maia

Select Dog
GCh Plaisance Lord Hopedale



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Captiva Beauty And Brawn


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone Femme Fetail



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused

Open Dog Class
1st Rhapsody Glazed And Confused






Group 2 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   6
Group 2nd   
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   5
Group 3rd    Admindacs Long Way Around   Dachshund (Miniature Long-Haired)   4
Group 4th   Ch Jackwyre's Miss Americana   Dachshund (Standard Wire-Haired)   2
BPIG No Entry
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shillington Smart Cookie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shillington Smart Cookie

12-18 Month Bitch Class
1st Shillington Smart Cookie

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around

Best Of Opposite Sex
Daydreamer Chetcote Ferrari Testarossa

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around

Canadian Bred Bitch Class
1st Admindacs Long Way Around

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana

Best Of Opposite Sex
Jackwyre King Of My Heart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Jackwyre's Miss Americana

Open Bitch Class
1st Jackwyre's Miss Americana





Group 3 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   GCh Brooklane's Chevy Chevelle   Rottweiler   12
Group 2nd   
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago
  Doberman Pinscher   9
Group 3rd   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   8
Group 4th   
Ch Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   7
BPIG    Backshift Monsters Inc @ Maribelle   Bullmastiff   N/A
Best Altered In Group   
Ch Daviks Houston Has A Problem
  Siberian Husky   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Highway Girl

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Vanquish Cinbar Maestros Venom


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Maestro Vanquish Highway Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Highway Girl

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
T-Boldt's Law And Order

Best Puppy In Breed
Backshift Monsters Inc @ Maribelle


Winners Dog: (2-0-0-0)
T-Boldt's Law And Order

Reserve Winners Dog
Backshift Monsters Inc @ Maribelle

Junior Puppy Dog Class
1st Backshift Monsters Inc @ Maribelle

Open Dog Class
1st T-Boldt's Law And Order


Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Brooklane's Chevy Chevelle

Best Of Opposite Sex
Brooklane's Classy Corvette

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brooklane's Cruzin Camaro


Winners Dog: (1-1-1-0)
Brooklane's Cruzin Camaro

Open Dog Class
1st Brooklane's Cruzin Camaro


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brooklane's Classy Corvette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brooklane's Classy Corvette

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Davik's Luck Of The Draw







Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   4
Group 2nd   Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme   West Highland White Terrier   3
Group 3rd    Alphaloup Eastern Delta Burke   Russell Terrier   1
Group 4th No Entry
BPIG   Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Best Of Opposite Sex
Journey's End Tango

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Journey's End Tango

Open Dog Class
1st Journey's End Tango


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Open Bitch Class
1st Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Varekai Besala Mientras Vuela



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Varekai Besala Mientras Vuela

Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme

Best Puppy In Breed
Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme

Reserve Winners Bitch
McRaegan's Love For Nita

Senior Puppy Bitch Class
1st Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme

12-18 Month Bitch Class
1st McRaegan's Love For Nita





Group 5 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chriscendo Cornerstone   Pomeranian   11
Group 2nd   
Drageltik's Bubbles
  Pug   10
Group 3rd   Ch Embee's Tirari Sunrise   Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 4th    Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent   Griffon (Brussels)   3
BPIG   
Drageltik's Bubbles
  Pug   N/A
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Ch Embee's Tirari Sunrise

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi Kratos From Cuddle Me

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Stelwen Saltwater Joys

Best Puppy In Breed
Stelwen Saltwater Joys


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Stelwen Saltwater Joys

Reserve Winners Bitch
Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter

Junior Puppy Bitch Class
1st Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter

Senior Puppy Bitch Class
1st Stelwen Saltwater Joys

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Best Puppy In Breed
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Reserve Winners Bitch
Seagryph's Ann Chovey

Junior Puppy Bitch Class
1st Dashwood N' Seagryph's Presumed Innocent

Senior Puppy Bitch Class
1st Seagryph's Ann Chovey

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Cornerstone



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Best Puppy In Breed
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Senior Puppy Dog Class
1st Drageltik's Bubbles


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Best Of Opposite Sex
Groveshire's Daisy Duke

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause


Winners Dog: (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Open Dog Class
1st Groveshire Cause For Applause


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Open Bitch Class
1st Groveshire's Daisy Duke





Group 6 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   3
Group 2nd   
Ch Ahkama Ser Khe Po A Ma
  Tibetan Terrier   2
Group 3rd   
Keesridge Jorri Comes From Away
  Keeshond   1
Group 4th   Ch Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   0
BPIG   
Keesridge Jorri Comes From Away
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ooh La La's Beau   Poodle (Standard)   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keesridge Jorri Comes From Away

Best Puppy In Breed
Keesridge Jorri Comes From Away


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keesridge Jorri Comes From Away

Junior Puppy Dog Class
1st Keesridge Jorri Comes From Away


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Dog: (1-0-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Open Dog Class
1st Umbra Aberwyn On Target





4-6 Month Dog Class
1st Ooh La La's Beau


4-6 Month Bitch Class
1st Ooh La La's Louisa

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Ser Khe Po A Ma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Ser Khe Po A Ma

Open Bitch Class
1st Ahkama Ser Khe Po A Ma

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barhund Her Majesty





Group 7 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zesta Girl Interrupted
  Shetland Sheepdog   15
Group 2nd   
New Era's Liberty Bell v Eclipse
  German Shepherd Dog   13
Group 3rd   Ch Bannerstone's Blue Baysil   Collie (Rough)   10
Group 4th   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   7
BPIG   
Ch Lacomtesse Bo Katan
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group    Bannerstone Highcroft Elation   Collie (Rough)   0
Group 2nd (Altered)    Audurs Galdra StJani   Iceland Sheepdog   0
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Catalyst's Wastin' Gas

Open Dog Class
1st Catalyst's Wastin' Gas


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Malka's Like A Boss

Best Of Opposite Sex
Malka's Letting Go

Best Puppy In Breed
Malka's More Than A Memory



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Malka's Letting Go

Reserve Winners Bitch
Malka's More Than A Memory

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Malka's Bar None

Open Bitch Class
1st Malka's Letting Go

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellaclan Bold N' Beautiful

Best Puppy In Breed
Bellaclan Bold N' Beautiful



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellaclan Bold N' Beautiful

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Bold N' Beautiful

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Bannerstone's Blue Baysil

Select Bitch
Ch Bannerstone Bluebell Rhea



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Bannerstone Road Goes Ever On

Open Bitch Class
1st Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
New Era's Liberty Bell v Eclipse

Best Of Opposite Sex
GCh New Era's Raider

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Bo Katan



Winners Bitch: (0-2-1-0)
New Era's Liberty Bell v Eclipse

Reserve Winners Bitch
Lacomtesse Bo Katan

Junior Puppy Bitch Class
1st Lacomtesse Bo Katan

Open Bitch Class
1st New Era's Liberty Bell v Eclipse





Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Zesta Girl Interrupted

Best Puppy In Breed
Zesta Answer The Bling


4-6 Month Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Zesta Answer The Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Answer The Bling

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Unsolved Mystery


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By