Nipissing Kennel Club
Friday, May 10, 2024 - Show-1



Related Results

Conformation

Friday, May 10 (Show-1)
Friday, May 10 (Show-2)
Saturday, May 11 (Show-3)
Saturday, May 11 (Show-4)
Sunday, May 12 (Show-5)
Sunday, May 12 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Saluki  
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
Points: 124
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Chow Chow  
Agni Ars Michiko
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Labrador)  
Labradale's Northern Lights








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ambertru's Head Over Heels
  Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   21
Group 3rd   
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   20
Group 4th   Ch Whispering Willows Chillin Hunter   Vizsla (Smooth)   17
BPIG   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Labradale's Northern Lights
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor

Best Puppy In Breed
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor

Select Bitch
GChS Perryglen's Black Label




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Lakota Hills Lord Of The Ring

Best Of Opposite Sex
Ch Blastem's All Time High

Best Puppy In Breed
Ch Stannyfield's Quarter Mile At A Time @Blastem

Select Dog
Ch Stannyfield's Quarter Mile At A Time @Blastem




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GCh Moonlit's Meet The Press

Best Of Opposite Sex
Ch Fieldbrook's I Am I Said

Best Puppy In Breed
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Select Dog
Ch Fieldbrook's An Antidote 2 Khaos

Select Bitch
Ch Labradale's Nothing But Blue Skies


Winners Dog: (1-0-2-2)
Westmeadow's Tel N Tales At Asklar

Junior Puppy Dog Class
1st Westmeadow's Tel N Tales At Asklar


4-6 Month Bitch Class
1st Labradale's Northern Lights


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reidwood Ahead By A Century




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Galewinns Extra Nice N Naughty




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wynridge's Winchester Castle

Best Of Opposite Sex
Brickett's Standing Ovation

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wynridge's Winchester Castle

Best Puppy In Breed
Brickett's Standing Ovation


Winners Dog: (1-2-0-0)
Brickett's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Brickett's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wynridge's Winchester Castle

Reserve Winners Bitch
Nonnies Raise A Little Hell

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Raise A Little Hell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Winchester Castle


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trapezy’s Running To Stand Still 'Gibson'




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bounce's It's A Lark!




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Stannyfield's Daughter Of Time Rising Above

Best Of Opposite Sex
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Daughter Of Time Rising Above



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whispering Willows Chillin Hunter




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 2 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   13
Group 2nd   
GCh Hundeleben Win-Tin-Tin
  Dachshund (Standard Long-Haired)   12
Group 3rd    Lakilanni Kenya Resist   Greyhound   11
Group 4th   
Ch McCartney's Celestial Phoenix
  Whippet   10
BPIG   
Angelridge Quintessential
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Boru's Birth Of Venus

Best Of Opposite Sex
Boru's Legend Of El Dorado

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Boru's Legend Of Elora Danan


Winners Dog: (1-3-0-1)
Boru's Legend Of El Dorado

12-18 Month Dog Class
1st Boru's Legend Of El Dorado


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Boru's Legend Of Elora Danan

Reserve Winners Bitch
Legend's Sleetwood Mac At Boru

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's Legend Of La Fortuna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boru's Legend Of Elora Danan

Open Bitch Class
1st Legend's Sleetwood Mac At Boru


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Freestyle's Save A Horse MW



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Open Dog Class
1st Lakilanni Kenya Resist



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Mardi Gras Hold My Beer Angelridge

Best Of Opposite Sex
Angelridge Quintessential

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Angelridge Quintessential

Best Puppy In Breed
Angelridge Quintessential


Winners Dog: (1-1-1-0)
Angelridge Bushwacker

Junior Puppy Dog Class
1st Angelridge Bushwacker


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Angelridge Quintessential

Senior Puppy Bitch Class
1st Angelridge Quintessential


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch McCartney's Celestial Phoenix




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 3 - Brenton Wright Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   11
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   10
Group 3rd   
GCh Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach
  Boxer   7
Group 4th   Ch Gatehouse Forty Creek V Arete   Doberman Pinscher   6
BPIG    Holmrun's Last Call   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Kalinka Esugey Bagatur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Denshaw N Tybrushe's Jorja Peach




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Best Of Opposite Sex
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hurstkins Arctic Voyage Aklak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hurstkins Arctic Voyage Aklak


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hurstkins Beyond Foxe Basin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hurstkins Beyond Foxe Basin


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Gatehouse Forty Creek V Arete

Best Of Opposite Sex
Cybo Brienne Fredis

Best Puppy In Breed
Ch Holmrun's Last Call

Select Dog
Ch Holmrun's Last Call



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cybo Brienne Fredis

Junior Puppy Bitch Class
1st Cybo Brienne Fredis


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Of Opposite Sex
Capenauti You're The One That I Want

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Capenauti You're The One That I Want


Winners Dog: (1-1-1-0)
Capenauti Just Keep Swimming

Canadian Bred Dog Class
1st Capenauti Just Keep Swimming


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Capenauti You're The One That I Want

12-18 Month Bitch Class
1st Capenauti You're The One That I Want


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Brenton Wright

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sherakan's Arctic Frost

Best Puppy In Breed
Sherakan's Arctic Frost


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sherakan's Arctic Frost

Senior Puppy Dog Class
1st Sherakan's Arctic Frost



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pinehome's Clear Sailing
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
Group 2nd   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   3
Group 3rd   
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun
  Border Terrier   2
Group 4th    Mazara's Stardance   Fox Terrier (Wire)   1
BPIG No Entry
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mazara's Stardance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mazara's Stardance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Stardance


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Pinehome's Clear Sailing

Select Dog
Ch Adako Squeegee Luigi




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   14
Group 2nd   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   11
Group 3rd   
Ch Weylinmarsh's That Grl Is Mine
  Coton De Tulear   10
Group 4th   
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy
  Pomeranian   9
BPIG    Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi   Biewer Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silver Lining’s Candle Smoke And Cider At Ashke   Xoloitzcuintli (Toy)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

Best Of Opposite Sex
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

Best Puppy In Breed
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Winners Dog: (1-1-0-0)
Exquisite Romeo Ronny

12-18 Month Dog Class
1st Exquisite Romeo Ronny


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi

Senior Puppy Bitch Class
1st Exquisite's Beautiful Fraulein Uschi


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Best Puppy In Breed
Rulers Brown Betty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rulers Brown Betty

Junior Puppy Bitch Class
1st Rulers Brown Betty


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Miso Miss The Party



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Arcreya's Toasted Marshmallow

Open Bitch Class
1st Arcreya's Toasted Marshmallow


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Twinkle's Catch Me If You Cayenne

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Daring Carefree N Jolly

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Catch Me If You Cayenne


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Heaven Sent A Traveling Man Nelson

Best Of Opposite Sex
Heaven Sent Kensi Sunshine And Gunpowder

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Heaven Sent A Traveling Man Nelson


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services




Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   15
Group 2nd   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   13
Group 3rd   
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo
  Bulldog   9
Group 4th   
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   5
BPIG   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Best Of Opposite Sex
Ch Starlight Northern Lights

Select Bitch
Ch Jacib's Firefly Lane Girl At Roxanhaus



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Starlight Princess Daisy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight Princess Daisy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Winter Nights

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Best Puppy In Breed
Agni Ars Michiko


Winners Dog: (2-1-0-1)
Agni Ars Michiko

Reserve Winners Dog
Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty

Junior Puppy Dog Class
1st Agni Ars Michiko

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Reigning Dynasty


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Dragonslayer Tai's Bridget

Canadian Bred Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Bridget


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Best Puppy In Breed
Glow Gucci Poochy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
LeeAnns Glow Red Hot Flame

Reserve Winners Bitch
Glow Gucci Poochy

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Red Hot Flame

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Gucci Poochy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

12-18 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Souyen's Ziggy Stardust

Best Of Opposite Sex
Souyen's Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Souyen's Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Souyen's Queen Of Hearts

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Souyen's Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Algos Silk & Lace




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services


Group 7 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Casryn's Yippee Kai Yay
  Belgian Shepherd Dog   37
Group 2nd   
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith
  Australian Cattle Dog   36
Group 3rd   Ch Sylvan Argent Seafield Black Sails   Collie (Rough)   35
Group 4th   
Ch Kecskeri Gyongye Harlee
  Mudi   30
BPIG    Sylvan Argent Seafield Black Sails   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cheynat's Undercover   Australian Shepherd   0
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Best Of Opposite Sex
Ch Aussiezip On A Roll

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Best Puppy In Breed
Cheynat's The Best Of Us

Select Dog
GCh Cheynat's Skywalker


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Starpoint Almost Famous

Reserve Winners Bitch
Cheynat's The Best Of Us

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheynat's The Best Of Us

Canadian Bred Bitch Class
1st Aussiezip Midnight Star Baby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aussiezip Majesty N Motion

Open Bitch Class
1st Starpoint Almost Famous

4-6 Month Bitch Class
1st Cheynat's Undercover


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step

12-18 Month Bitch Class
1st Runamok Texas Two Step


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Casryn's Yippee Kai Yay

12-18 Month Dog Class
1st Casryn's Yippee Kai Yay



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Best Puppy In Breed
Shorewind Omnipotent One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shorewind Omnipotent One

Senior Puppy Dog Class
1st Shorewind Omnipotent One



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Of Opposite Sex
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Sylvan Argent Seafield Black Sails

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Seafield Black Sails


Winners Bitch: (3-2-0-0)
5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Reserve Winners Bitch
Sylvan Argent Windsong Pure Imagination

12-18 Month Bitch Class
1st 5C's & Kaymann's Oh Sleet!

Open Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Pure Imagination


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Calista Von Lousar

Best Puppy In Breed
Calista Von Lousar



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Calista Von Lousar

Reserve Winners Bitch
Flair Von Redwood

Junior Puppy Bitch Class
1st Calista Von Lousar

12-18 Month Bitch Class
1st Chronicles Of Narnia Von Lousar

Open Bitch Class
1st Flair Von Redwood

4-6 Month Bitch Class
1st Du Domaine Keep It Simple Von Lousar


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Tanasi's Lightly Toasted

Best Of Opposite Sex
Pinewood's Girl Next Door At Pixielane

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pinewood's Knight Ryder

Best Puppy In Breed
Pinewood's Girl Next Door At Pixielane


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pinewood's Knight Ryder

12-18 Month Dog Class
1st Pinewood's Knight Ryder


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
Ch McPotter's Creek's Tuzvihar




Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Redpine's Heaven Cent

Best Puppy In Breed
Brantstars Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Redpine's Heaven Cent

Reserve Winners Bitch
Brantstars Wish Upon A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstars Wish Upon A Star

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Dream Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Redpine's Lady Mia Gift From Above

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Redpine's Heaven Cent
2nd Regaloake's Icandy


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Ch Edgebrook's I'll Have What She's Having


4-6 Month Dog Class
1st Coedwig's Wrecsam's Red Dragon



Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Alenclaud Nicasia

Best Of Opposite Sex
GCh Loveshine China I Was Around

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dragonjoy Over The River

Best Puppy In Breed
Ch Alenclaud Nicasia


Winners Dog: (1-2-1-1)
Dragonjoy Over The River

Open Dog Class
1st Dragonjoy Over The River


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Ravinel Spellbound By The Moon

Reserve Winners Bitch
Cymry Mariner's Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Mariner's Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel Spellbound By The Moon


Class results courtesy of: Diana Edwards Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By