Cranbrook & District Kennel Club
Saturday, August 27, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Melody McMurphy --
GCH Lilangelz In My Dreams
"Reo"
Owner: Shelly Mackie & Melody McMurphy
Breeder/Handler: Shelley Mackie


Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Doberman Pinscher  
GCh Legendale Lady Luk V GoldGrove
Points: 166 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Spaniel (English Springer)   Beswin Ynot Salutaire Imagine
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Pomeranian  
Arwins The First Avenger
Best Veteran In Show
Judge: Stephen Dainard
Shiba Inu  
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   28
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Lady Penelope
  Setter (English)   26
Group 3rd    Beswin Ynot Salutaire Imagine   Spaniel (English Springer)   25
Group 4th   
LK Maggie Smith For Laodicea
  Lagotto Romagnolo   24
BPIG    Beswin Ynot Salutaire Imagine   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Goldcker Fish N Ships
  Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   Ch Mycrest Ray Of Sunshyne   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch LK Maggie Smith For Laodicea



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Parador High Road



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh TCh Glainddu's Song Of My Heart



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts
GCh Canzas Here Comes The Sun



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lonsdale The Major General



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh JavaHill's Charismatic



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sevenoaks Lady Penelope



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Allegiance Zilk Elixir



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts
Ch Rachris I Walk The Line



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ragtime Stone Washed



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Beswin Ynot Salutaire Imagine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Coomara's I Of The Tiger



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo







Group 2 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   Ch Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   17
Group 2nd   Ch Mistyglen's Highland Bramble   Irish Wolfhound   15
Group 3rd    Teckelwood Texas Independence SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   14
Group 4th   
GCh InParadise Premier Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   12
BPIG   Ch Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carrig's Baggin Badgers Murphy   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wagswell's Short Stop MS



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
Teckelwood Texas Independence SL



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts
Deisters Flyaway Magical Ladybug







Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
GCh Amahte's Duma Kukimbia



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mistyglen's Highland Bramble



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Rnb's Natural Navigator



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ukukhanya Ronaldo Bacchus



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
GCh Ethos N Eros PS I Love You







Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legendale Lady Luk V GoldGrove
  Doberman Pinscher   23
Group 2nd   
GCh Kiltic N Daynakin's Moonshine
  Great Dane   18
Group 3rd   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   14
Group 4th   
Ch CAS Cajun Pearl at CouleeCreek
  Akita   10
BPIG   
Ch CAS Cajun Pearl at CouleeCreek
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kiltic's Stand Sure
  Great Dane   0
Best Veteran In Group   Ch Paquestone's Zippy Doo Da Daz   Great Dane   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh CAS Cajun Pearl at CouleeCreek



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Breezy Hill's Life Of The Party At Mordawn



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh Legendale Lady Luk V GoldGrove



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Kiltic N Daynakin's Moonshine



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Ch Haytee & Journey's I'll Sail My Vessel To Hapipaws



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh MeadowPark Goober V Regalbear



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kuvuk's Walkin In Razor's Edge







Group 4 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd   GCh Winsea's There's The Trouble   Airedale Terrier   13
Group 3rd   Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors   Scottish Terrier   11
Group 4th    Ladyleigh Its Raining Deldawn   West Highland White Terrier   10
BPIG    Ladyleigh Its Raining Deldawn   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
GCh Winsea's There's The Trouble



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zealous Happy Hollydays



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bullydust Go For The Win



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Lil'Itch Mint Julep



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
Ch Boldheart's Hidden Treasure



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stalwart's Smoke 'N Mirrors



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts
GCh Distaff Blackbird



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
Ch Ladyleigh Its Raining Deldawn







Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st    Baker's Acre Diesel Power Monkey   Affenpinscher   24
Group 2nd   
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
  Havanese   23
Group 3rd   
GCh Arwins The Toymaker
  Pomeranian   17
Group 4th    Depasquiet Kiss Me Later   Yorkshire Terrier   11
BPIG    Dares To Dream Kiwiblues   Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Arwins The First Avenger
  Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
Ch Stromarlyn Victorian Rose
  Papillon   0
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts
Ch Baker's Acre Diesel Power Monkey



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts
Ch Northshore Full Of Grace At Urquhart



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Wisherwoods Maverick



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wind North By Norwest



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts
GCh Truluv's Patent Pending



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 5 pts
GCh Arwins The Toymaker



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sonora Bindy Baby At Keja



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hill Country's Big Bang Theory



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts
Depasquiet Kiss Me Later







Group 6 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oneeto's Keeper To Carry On
  Tibetan Terrier   28
Group 2nd   
GCh Ufourea All About Andy
  German Pinscher   26
Group 3rd   
GCh Dea Ventura Eterno Amore
  French Bulldog   25
Group 4th   
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell
  Xoloitzcuintli (Standard)   21
BPIG    Timberfox's Red Solo Pup   Shiba Inu   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Mackendrick Its The Wow Factor



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts
GCh Babylon's Nebuchadnezzar



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Hsot's As You Wish



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dalalta New Possibility



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts
GCh Dea Ventura Eterno Amore



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts
Ch Trumpet's Back In Time



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
Keja's Fia Thompson



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts
Ultra Sintaro Hermione's Black Magic



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts
Mtn High Legacy Of Kiki Son



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts
GCh Oneeto's Keeper To Carry On



Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts
Ch Azuwyn's Raisin' A Little Hell





Group 7 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Linkridge Blackberry
  Shetland Sheepdog   26
Group 2nd   
GCh Kohlein's Franchesca
  German Shepherd Dog   22
Group 3rd   
GCh Kiji Talk To Me
  Australian Shepherd   18
Group 4th    Silverspar's Hudson River One   Old English Sheepdog   13
BPIG    Silverspar's Hudson River One   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mystksand Karma Chameleon
  German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Tallywood Paparazzi   Collie (Rough)   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts
GCh Kiji Talk To Me



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
Ch Hpnotiq's Taking The Lead



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tallywood Bronwyn



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GCh Kohlein's Franchesca



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts
Silverspar's Hudson River One



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts
Windkist Minuet



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Linkridge Blackberry



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts
GCh Khaskova Early Morning Edition



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By