Kilbride & District Kennel Club
Sunday, August 11, 2019



Related Results


Results courtesy of:


--- Sarah Drake ---
MBIS MBISS Am Ch. Can GCh. Vetset Count Me In
"Lina"
Breeders/Owner: Dr. Elly Holowaychuk, Vetset Poodles
Presented by Sarah Drake


Best In Show
Judge: Guillermo Carrillo
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 210 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Guillermo Carrillo
Sealyham Terrier  
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
Points: 146
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Paterson
Cavalier King Charles Spaniel  
Ch Midsummer AllAbout The Journey
Best Baby Puppy In Show
Judge: Guillermo Carrillo
Pekingese   Diaquiris Pinball Wizard
Best Altered In Show
Judge: Guillermo Carrillo
Bernese Mountain Dog  
Ch (Alt) Orloff Jungfrau Syrrah
Best Owner Handled In Show
Judge: Cheryl Paterson
Finnish Lapphund  
GCh Maplemyst True North








Group 1 - Antaon Hlebarov Top Dog
Points
Group 1st    Crimsonacre Come Running   Setter (Irish)   35
Group 2nd   
Ch Katyra Avatar Thingamajigger
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   34
Group 3rd   
Bonneterre Eh Miz Trini
  Vizsla (Smooth-Haired)   30
Group 4th    Fantail's English Gentry   Setter (English)   29
BPIG    Rovers Claire Beauchamp Fraser   Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Foxbrookes Canadian Maple Syrup
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Rovers Claire Beauchamp Fraser

Best Puppy In Breed
Rovers Claire Beauchamp Fraser

Select Bitch
Ch Rovers Penny Lane



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Rovers Claire Beauchamp Fraser

Reserve Winners Bitch
Celeste Biscay's Lapis Lazuli

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coquetel Tukeglen Prettyinpink



Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Leasides Dax

Best Puppy In Breed
Ch Legacyk's Country Legend



Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 10 pts (3-4-1-3)
Majesty Try Not To Stare

Best Of Opposite Sex
GCh Coppermoon Sm'Orlagh Bug

Best Of Winners: (3-4-1-3)
Majesty Try Not To Stare

Best Puppy In Breed
Bittersweet Eyes That Sparkle

Select Dog
GCh Grayvalley's Walking Tall

Select Bitch
Ch Goodlife's Driving Miss Daisy


Winners Dog: (3-4-1-3)
Majesty Try Not To Stare

Reserve Winners Dog
Luchan's All In No Bluff


Winners Bitch: (3-4-1-3)
Bittersweet Eyes That Sparkle

Reserve Winners Bitch
Cheers Let The Weekend Be Gin

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gaff Ravenheartstout Castlegar

Best Puppy In Breed
Ch Gaff Ravenheartstout Castlegar



Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Katyra Avatar Thingamajigger

Best Of Opposite Sex
Hawks Nest First Class Flight To Redaero

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Oryxes Tasman From Cashel Vale

Select Dog
GCh Roaneden's Dream Catcher


Winners Dog: (1-1-2-0)
Oryxes Tasman From Cashel Vale

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry

Best Of Opposite Sex
Fantail's English Rose Petal

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fantail's English Gentry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fantail's English Rose Petal

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crimsonacre Come Running


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crimsonacre Come Running


Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Silkroad's Totally Hair Barbie

Best Of Opposite Sex
Kelgerri's Ten Out Of Ten

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kelgerri's Ten Out Of Ten

Best Puppy In Breed
Kelgerri's Ten Out Of Ten


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kelgerri's Ten Out Of Ten


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Windstar's Jus Sel N Contraband

Reserve Winners Bitch
Ramahs Blue Ridge Roanoke

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Windy Hill's Pink Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rivermist Broxden Ready Or Nut


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Windy Hill's Pink Diamond

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bonneterre Eh Miz Trini

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethtons Shade In The Moonlight

Best Puppy In Breed
Ethtons Shade In The Moonlight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ethtons Shade In The Moonlight





Group 2 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   29
Group 2nd   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   27
Group 3rd   
Ch Chilcotin's Silver Cloud
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   26
Group 4th   
Ch Sweetwire's Living On The Edge
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   25
BPIG   
Ch McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wunder's Late Night Lover From Laurel   Whippet   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Generations Wizards Kyanite

Best Of Opposite Sex
GCh Napier's Omg Did You Hear

Best Puppy In Breed
Lijolba Love Angel Hadraniel


Winners Dog: (2-0-0-1)
Generations Wizards Kyanite

Reserve Winners Dog
Lijolba Love Angel Hadraniel


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pridebass Child Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pridebass Child Gold


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Chetcote The Musketeer

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Pawprints Uptown Girl

Best Puppy In Breed
Chetcote Catch Me If You Can


Winners Dog: (2-0-1-1)
Chetcote Catch Me If You Can

Reserve Winners Dog
Chetcote The Emperor


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Prelude Newhope Brighthope MW

Best Of Opposite Sex
Brighthope Flanders Field MW


Winners Dog: (1-0-0-1)
Brighthope Flanders Field MW


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Silver Cloud



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pax Mundi Ares



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Starkeeper Granuaile's Galleon

Best Of Opposite Sex
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Select Bitch
GCh Three Little Birds' Follow My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Glenamadda Poem Of Wolfholm

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Arthayr A Winter Warrior

Best Of Opposite Sex
Arthayr B My Winter Goddess

Best Puppy In Breed
Arthayr B My Winter Goddess



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Arthayr B My Winter Goddess

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nirokii Jewel At Kopera



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Shwana Courageous Windstorm

Best Puppy In Breed
Shwana Courageous Windstorm


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shwana Courageous Windstorm


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Best Of Opposite Sex
Ch Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Lavish Dreams

Select Bitch
Ch McCartney's Lavish Dreams


Winners Dog: (1-0-1-2)
Jetstream's 24K Magic






Group 3 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   63
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   58
Group 3rd   
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix
  Great Dane   57
Group 4th   
Ch Liberator's Desperado
  Doberman Pinscher   48
BPIG    Snowmist's Porsche   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skipnstone's Fits Just Right   Portuguese Water Dog   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Orloff Jungfrau Syrrah
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-1-0-0)
Alpenbliss Calvin K Wagenblast

Best Puppy In Breed
Alpenbliss Calvin K Wagenblast


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alpenbliss Calvin K Wagenblast


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh CinniBon's She's The One

Best Of Opposite Sex
GCh Katmandu Dot Ca

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Fyrecreek's Confident

Best Puppy In Breed
Fyrecreek's Confident

Select Bitch
GCh Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha


Winners Dog: (1-2-1-2)
Fyrecreek's Stone Cold


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Fyrecreek's Confident

Reserve Winners Bitch
Rockhaven & K-Krew's Nyx At Barkingcedar

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Majestic Promises In The Dark

Best Of Opposite Sex
GCh Demetra Dali Land

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Majestic Promises In The Dark

Best Puppy In Breed
Majestic Promises In The Dark


Winners Dog: (2-1-0-1)
Majestic Promises In The Dark

Reserve Winners Dog
Majestic More Then A Feeling


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Majestic The Legend Continues

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Liberator's Desperado

Best Of Opposite Sex
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Best Puppy In Breed
Arket N Gra-Lemor Scoutmaster

Select Bitch
Ch Outlaw Angel Dream


Winners Dog: (1-3-1-2)
Arket N Gra-Lemor Scoutmaster


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Redstones Rebel Rebel V Aludra

Reserve Winners Bitch
Outlaw Runnin Down A Dream

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 11 pts (5-3-2-2)
GCh Camelot's A New Hope

Best Of Opposite Sex
Ch Chateaurouge's X-Rated Diva

Best Of Winners: (5-3-2-2)
Chateaurouge's X Ray Vision

Best Puppy In Breed
Bloom's Majestic Honor Of Chateaurouge

Select Dog
Ch Chateaurouge Veni Vidi Vici

Select Bitch
GCh Chateaurouge's Va Va Va Voom


Winners Dog: (5-3-2-2)
Chateaurouge's X Ray Vision

Reserve Winners Dog
Chateaurouge's Yissachar


Winners Bitch: (5-3-2-2)
Chateaurouge's Violetta

Reserve Winners Bitch
Bloom's Majestic Honor Of Chateaurouge

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku's All That Glitters Is Gold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku's All That Glitters Is Gold

Reserve Winners Bitch
Naku Sweetdreams R Made O'This



Winners Dog: (4-1-2-2)
TriLa's Little Deuce Coupe

Reserve Winners Dog
Shakti & Danemark's Ziggy Stardust


Winners Bitch: (4-1-2-2)
Zlato'a Beautiful Soul

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Sionnarush Wehra

Best Of Opposite Sex
Earhart A Match Made In Heaven


Winners Dog: (1-2-0-1)
Earhart A Match Made In Heaven


Winners Bitch: (1-2-0-1)
CR Bambina Mia

Reserve Winners Bitch
Disguise's Double Encore

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blues Fiery Cinders

Best Of Opposite Sex
Il Drago Torrido

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blues Fiery Cinders


Winners Dog: (1-1-0-0)
Il Drago Torrido


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blues Fiery Cinders

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Keevabay's The Teddy Sneak

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Best Puppy In Breed
Keevabay's The Teddy Sneak


Winners Dog: (2-6-0-2)
Keevabay's The Teddy Sneak

Reserve Winners Dog
Keevabay's Backfield In Motion


Winners Bitch: (2-6-0-2)
Chasinwaves Rising Star At Keevabay

Reserve Winners Bitch
Skipnstone's Romeos Tune

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cortaillod Imperatrix Victoria



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cortaillod Imperatrix Victoria

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill Maximum Overload

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Snowmist's Porsche

Best Puppy In Breed
Snowmist's Porsche

Select Bitch
Ch Kabu's Ludicrous Speed


Winners Dog: (1-2-0-2)
Unicornhill Maximum Overload


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Snowmist's Porsche

Reserve Winners Bitch
Unicornhill Fox Trot





Group 4 - Glenda Goller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   16
Group 2nd   GCh Paperman Atlantis   Lakeland Terrier   15
Group 3rd    Yvana La Fee Lea   Schnauzer (Miniature)   14
Group 4th    Moonshadows Ode To Liberty   Manchester Terrier   13
BPIG    Yvana La Fee Lea   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Actions Nocho II



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Best Of Opposite Sex
Ch Axelbelle Zdenek Archi The Red

Best Puppy In Breed
Ch Clear Soul Bull El Bonito

Select Bitch
Ch Axelbelle Khaleesi Stormborn



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Of Opposite Sex
Thunder Dragon Ilunari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Best Puppy In Breed
Moonshadows Ode To Liberty


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thunder Dragon Ilunari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Moonshadows Ode To Liberty

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yvana La Fee Lea

Best Puppy In Breed
Yvana La Fee Lea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yvana La Fee Lea

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Deghall Count On Me

Best Of Opposite Sex
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Select Bitch
Ch Bodyguard Alice



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Reserve Winners Bitch
Redrox Haslemere Heart Of Gold

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Best Of Opposite Sex
Can I Get A Kiss Moravia Campanella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kometa Rossi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kometa Rossi

Judge: Antaon Hlebarov

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sandywheat's Celtic Senorita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sandywheat's Celtic Senorita





Group 5 - Guillermo Carrillo Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 2nd   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   3
Group 3rd   Ch Pinkribbon Calvin Klein   Papillon   2
Group 4th   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   1
BPIG   
Ch Midsummer AllAbout The Journey
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Pinball Wizard   Pekingese   0
Best Altered In Group    Mysticmoon Gooseberry Blossom   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 5 pts (3-2-2-0)
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Bardora Halloween Trick

Best Puppy In Breed
Ch Midsummer AllAbout The Journey

Select Dog
Ch Huntmagic Garfield


Winners Dog: (3-2-2-0)
Venrose's Bhaltair

Reserve Winners Dog
Mysticmoon Black Tie Affair


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Bardora Halloween Trick

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming



Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pinkribbon Calvin Klein

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Calvin Klein







Judge: Cheryl Paterson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up







Group 6 - Glenda Goller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   21
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   16
Group 3rd   
GCh Horizon's Wildest Dream
  Dalmatian   13
Group 4th   
Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   12
BPIG   
Canmoy's Boston Broadway Baby
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fabelhaft Robobull Faure   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Canmoy's Boston Broadway Baby

Best Puppy In Breed
Canmoy's Boston Broadway Baby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Canmoy's Boston Broadway Baby

Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakewinds Fire Within

Best Puppy In Breed
Lakewinds Fire Within


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakewinds Fire Within


Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Ch Taipan Palace Double Dawg Dare

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-2-0)
GCh Rio's Sherlock Bones

Select Dog
GCh Cincere's We Hit The Jackpot With Padow



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Horizon's Wildest Dream



Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Stormins' Sweet Melody

Best Of Opposite Sex
Ch Fabelhaft Robobull Egoiste

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Jaklin del Azart Dog

Best Puppy In Breed
Ch Stormins' Sweet Melody

Select Dog
Ch Barknbwild's Grin And Bear It

Select Bitch
Ch Bythebulls Wonder Girl


Winners Dog: (1-1-2-2)
Stormin The Gates At Bullmarkt


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Jaklin del Azart Dog

Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bellefleet's Navigator

Best Of Opposite Sex
Adanac's Champagne Bubbles

Best Puppy In Breed
Ch Bellefleet's Navigator



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Adanac's Champagne Bubbles

Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Tivin Thunder Dancer At Balfox

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Tivin Thunder Dancer At Balfox

Best Puppy In Breed
Tivin Thunder Dancer At Balfox


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Paragon's Princess Corinna

Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha





Group 7 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kyon's One Prim And Proper
  Norwegian Buhund   31
Group 2nd   
Ch Cameron's Bannockburn Bettyann
  Bearded Collie   30
Group 3rd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   29
Group 4th   
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan
  Border Collie   25
BPIG    LS Twins Crew Onslow   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sterlingden Elton du Belgiador   Belgian Shepherd Dog   0
Best Altered In Group   
Ch Keeva Bay's Spice Of Life
  Schapendoes   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Nail Hills Make It So Number One

Best Puppy In Breed
Nail Hills Make It So Number One


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nail Hills Make It So Number One


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Skyrunners Cal'lous Messenger

Best Of Winners: (1-1-2-0)
LS Twins Crew Onslow

Best Puppy In Breed
LS Twins Crew Onslow

Select Dog
GCh Northbay Xsell Electric Blue


Winners Dog: (1-1-2-0)
LS Twins Crew Onslow


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Skyrunners Cal'lous Messenger

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cameron's Bannockburn Bettyann



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Unique's Build Me A Dynasty

Best Of Opposite Sex
Watch Out Of Dark Brightness


Winners Dog: (1-0-0-1)
Watch Out Of Dark Brightness


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quiche's Pearl Laurendell



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quiche's Pearl Laurendell

Reserve Winners Bitch
Quiche's Reese Laurendell

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Livingwater Triumph 'N Victory

Best Of Opposite Sex
Moonshadows Classy Sassy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Livingwater Triumph 'N Victory


Winners Dog: (1-1-0-0)
Livingwater Triumph 'N Victory


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Moonshadows Classy Sassy

Judge: Guillermo Carrillo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Colwick's Cover Story



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Maplemyst True North



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sanhedrin's Black Lace

Best Puppy In Breed
Timberline's Harvest Moon


Winners Dog: (1-1-1-1)
Timberline's Harvest Moon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sanhedrin's Black Lace

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kyon's One Prim And Proper



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-3-1-1)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc

Best Of Opposite Sex
GCh Schap Ovcji Koder My Bear Dalia



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Happiest Tails Twinkle Star

Judge: Glenda Goller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Cermel Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Karmuns Raven Darkholme At Cambria

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Cermel Olives Mount Fraxinus

Best Puppy In Breed
Devines Just Chillin


Winners Dog: (2-3-1-0)
Cermel Olives Mount Fraxinus

Reserve Winners Dog
Devines Just Chillin


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Karmuns Raven Darkholme At Cambria

Reserve Winners Bitch
Divine's Secret Destiny

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Excalibur's Runnin Outta Sunshine



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By