Fredericton Kennel Club
Saturday, April 8, 2017 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, April 08 (Show # 1)
Saturday, April 08 (Show # 2)
Sunday, April 09 (Show # 3)
Sunday, April 09 (Show #4)

Obedience

Saturday, April 08 (Obedience Trial 1)
Saturday, April 08 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Sunday, April 09 (Rally Trial 1)
Sunday, April 09 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Great Pyrenees  
Ch Sanchor's Gamblin Downtown Boy
Points: 135 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Afghan Hound  
Ch Obiwan Heart Of Darkness
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Samoyed   Snowstar's Canadian Composer








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Madabout's Apple of Our I
  Retriever (Labrador)   25
Group 2nd   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   21
Group 3rd   
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   20
Group 4th   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   14
BPIG   
Camkota Phenomenon
  Spinone Italiano   N/A
Best Baby Puppy In Group    Deerview Delta's Whitby Jet   Weimaraner   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-1)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Best Puppy In Breed
Breezycreek Strykes Again


Winners Dog: (1-0-0-0)
Breezycreek Strykes Again

Junior Puppy Dog Class
1st Breezycreek Strykes Again



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Rainyday's Secret Rendezvous

Best Puppy In Breed
Rainyday's Secret Rendezvous


Winners Dog: (1-0-0-1)
Rainyday's Secret Rendezvous

Junior Puppy Dog Class
1st Rainyday's Secret Rendezvous


3-6 Month Bitch Class
1st Sagagold Hocuspocus At Jackson


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Madabout's Apple of Our I

Best Of Opposite Sex
GCh Doukare's Around The Corner

Best Puppy In Breed
Castlegar Smooth Sailing

Select Bitch
Ch Everwood Limitless Range Sista



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Castlegar Smooth Sailing

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Smooth Sailing


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChEx Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels Shine Bright Like A Diamond

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Puppy In Breed
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Select Dog
GCh Marsuvica's Centennial Victory


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dream Hi's RSVP Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dream Hi's RSVP Only

Open Dog Class
1st Dream Hi's RSVP Only



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Nonnies Special Blend

Best Of Opposite Sex
Bluestone's Here For A Reason

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Bluestone's Little Black Dress


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bluestone's Here For A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Bluestone's Here For A Reason


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Open Bitch Class
1st Ruskate Shore Alicenwonderland


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Camkota Phenomenon

Best Puppy In Breed
Camkota Phenomenon


Winners Dog: (2-0-0-0)
Camkota Phenomenon

Reserve Winners Dog
Camkota Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Camkota Phenomenon

Open Dog Class
1st Camkota Stand By Me



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Breica's Go Your Own Way


Winners Dog: (1-0-0-0)
Breica's Go Your Own Way

Open Dog Class
1st Breica's Go Your Own Way

3-6 Month Dog Class
1st Deerview Delta's Whitby Jet


3-6 Month Bitch Class
1st Deerview Delta's Star Ruby


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
Group 2nd   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 3rd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   5
Group 4th   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   4
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Genson's Sharpshooter




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sanchor's Gamblin Downtown Boy
  Great Pyrenees   26
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   24
Group 3rd   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   23
Group 4th   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   18
BPIG   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowstar's Canadian Composer   Samoyed   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Briley's Black Onyx

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Zwillings Josie's K Park Pick

Best Puppy In Breed
Zwillings Josie's K Park Pick


Winners Dog: (1-2-1-1)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Senior Puppy Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Mervio All About Asia

Best Of Opposite Sex
Ch Goldgrove Race The Summer Wind

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Logres' Ava Gardner

Best Puppy In Breed
Tequilas Hi Octane Reprise

Select Bitch
Ch Sunrock Red Hot Ember's Fabert


Winners Dog: (1-4-1-2)
Tequilas Hi Octane Reprise

Junior Puppy Dog Class
1st Tequilas Hi Octane Reprise


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blue Diamond's Jager Bomb

Open Dog Class
1st Blue Diamond's Jager Bomb



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Patientdane's Just Chillin @Katcrew

Best Of Opposite Sex
Ch CasaBali's RockIt Fuel



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Patientdane's Just Chillin @Katcrew

Reserve Winners Bitch
Exit Vom Munchhof

12-18 Month Bitch Class
1st Exit Vom Munchhof

Open Bitch Class
1st Patientdane's Just Chillin @Katcrew


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sanchor's Gamblin Downtown Boy

Select Dog
GCh Karleo's Gold Rush




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Trojan's New Girl in Town

Best Of Opposite Sex
Rottparadise Shiraz of Kessilla

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Galwood Krismas Holly


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Galwood Krismas Holly

Canadian Bred Bitch Class
1st Galwood Krismas Holly


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snowstar Light Camera Action

Best Puppy In Breed
Snowstar Light Camera Action


3-6 Month Dog Class
1st Snowstar's Canadian Composer


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snowstar Light Camera Action

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowstar Light Camera Action


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trieste's Miss Demeanor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trieste's Miss Demeanor

Open Bitch Class
1st Trieste's Miss Demeanor


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silcort Emma May



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silcort Emma May

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silcort Emma May


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Chimini's Orion The Hunter



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Dragonfox Fireball Kreuzritter
  Fox Terrier (Wire)   18
Group 2nd   
Ch Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   17
Group 3rd    Marlyn My Cherie Amour   Russell Terrier   16
Group 4th    Lochlomond's Rule The School   Cairn Terrier   15
BPIG   
Dragonfox Fireball Kreuzritter
  Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity

Best Puppy In Breed
Hollytroy's High Fidelity


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollytroy's High Fidelity

Senior Puppy Dog Class
1st Hollytroy's High Fidelity



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Best Of Opposite Sex
Gateway's Prince William

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Best Puppy In Breed
Gateway's Hot Chocolate


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gateway's Prince William

Junior Puppy Dog Class
1st Gateway's Prince William


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lochlomond's Rule The School

Reserve Winners Bitch
Gateway's Hot Chocolate

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Hot Chocolate
2nd Showme Gracie From Lochlomond

12-18 Month Bitch Class
1st Lochlomond's Rule The School


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Dragonfox Fireball Kreuzritter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonfox Fireball Kreuzritter


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Best Of Opposite Sex
TriNor Pride and Joy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Best Puppy In Breed
TriNor Pride and Joy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rexroth's Born to Win

Open Dog Class
1st Rexroth's Born to Win


Winners Bitch: (1-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Ellerker's Running Out Of Time

Best Puppy In Breed
Ellerker's Running Out Of Time


Winners Dog: (3-0-0-0)
Ellerker's Running Out Of Time

Reserve Winners Dog
Presbrooke Stand Back

Junior Puppy Dog Class
1st Ellerker's Running Out Of Time
2nd Ellerker's Before The Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Stand Back



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
All Inclusive Moravia Campanella

Best Puppy In Breed
All Inclusive Moravia Campanella


Winners Dog: (1-0-0-0)
All Inclusive Moravia Campanella

Senior Puppy Dog Class
1st All Inclusive Moravia Campanella



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Best Puppy In Breed
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   21
Group 2nd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   20
Group 3rd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   19
Group 4th   
Hero Our Time Of Legends Heart
  Griffon (Brussels)   18
BPIG   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eirmani's Piper of Breegar
  Havanese   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Best Puppy In Breed
SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Glenorchy's Holiday At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
SuShines Paris In The Spring

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Brunswick's Dream A Lil Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st SuShines Paris In The Spring

Open Bitch Class
1st Glenorchy's Holiday At Sigma Chi
2nd Chrys-Haefen Shelbie Rose


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Laika Du Domaine De Polana

Junior Puppy Bitch Class
1st Laika Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hero Our Time Of Legends Heart

Best Puppy In Breed
Hero Our Time Of Legends Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hero Our Time Of Legends Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Hero Our Time Of Legends Heart



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Eirmani's Piper of Breegar



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Diamondsun's Voodoo What U Want

Best Of Opposite Sex
Renaissance Riversedge To The Top

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Diamondsun's Voodoo What U Want

Best Puppy In Breed
Starstruck Ride The Stars


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Renaissance Riversedge To The Top

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Queen Ginger

Canadian Bred Bitch Class
1st Diamondsun's Vittle Sweetheart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Renaissance Riversedge To The Top

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Queen Ginger


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Conquistador




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annadeans Legacy Of Timbit

Best Puppy In Breed
Annadeans Legacy Of Timbit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annadeans Legacy Of Timbit

Reserve Winners Bitch
Annadeans Sassy Lassie

Senior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Legacy Of Timbit

Open Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Marsuvica's Military Heritage

Best Of Opposite Sex
Shanash Nightrider At Miracles

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Best Puppy In Breed
Shanash Nightrider At Miracles


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shanash Nightrider At Miracles

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Marsuvica's Life's A Treasure

Open Bitch Class
1st Marsuvica's Life's A Treasure


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd    United's Divinity at RSVP   Chow Chow   8
Group 3rd   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   6
Group 4th   
Ch Martrav N Briley's Pop That Cork
  French Bulldog   4
BPIG    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Onsengeltje Storybook Secret   Dalmatian   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
United's Divinity at RSVP

Best Of Opposite Sex
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Winners: (1-1-0-0)
United's Divinity at RSVP


Winners Dog: (1-1-0-0)
United's Divinity at RSVP

Open Dog Class
1st United's Divinity at RSVP


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

12-18 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Martrav N Briley's Pop That Cork

Best Of Opposite Sex
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Shore Star Of The Show


Winners Dog: (1-2-0-1)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-3-0-1)
K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou

Reserve Winners Bitch
Bijou's Burning Brightly

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou
2nd Bijou's Don't Make Me Blush

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Burning Brightly


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei


Winners Dog: (1-0-0-0)
Akanami's High Bar Kohei

Open Dog Class
1st Akanami's High Bar Kohei



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   GCh Grinzing's Jewelled Moonstone   Briard   20
Group 2nd   
Ch Riverryan Ford Ranger
  German Shepherd Dog   19
Group 3rd   
Landever Dream Without Limits
  Bouvier des Flandres   16
Group 4th   
Shelhaven Ignite
  Shetland Sheepdog   15
BPIG   
Landever Dream Without Limits
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Malka's Atlantic Dream
  Australian Shepherd   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Best Of Opposite Sex
Amadore She's Just The Coolest

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Amadore She's Just The Coolest

Best Puppy In Breed
Cowboy's Never Seen 'er Comin'

Select Dog
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet


Winners Dog: (1-2-3-0)
Becen's Double Take

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Double Take

3-6 Month Dog Class
1st Becen's Why Not


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

Best Of Opposite Sex
Sumerwynd Kissed By Fire De Mon Plaisir

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

Best Puppy In Breed
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

Junior Puppy Dog Class
1st Groguard Flash Point


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Landever Dream Without Limits

Best Puppy In Breed
Landever Dream Without Limits


Winners Dog: (1-0-0-0)
Landever Dream Without Limits

Junior Puppy Dog Class
1st Landever Dream Without Limits



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Anjay's Illusion




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Of Opposite Sex
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Puppy In Breed
Call Me Samson Von Lousar


Winners Dog: (1-0-1-1)
Call Me Samson Von Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Shelhaven Ignite

Best Of Opposite Sex
Ch Riviera's Flash Dance At Mariboy

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Shelhaven Ignite

Best Puppy In Breed
Lyricisle's Miss Know It All

Select Dog
Ch Truespirit Nikkilen Fall Storm


Winners Dog: (1-3-1-1)
Shelhaven Ignite

Open Dog Class
1st Shelhaven Ignite

3-6 Month Dog Class
1st Genson's River Of Dreams


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Lyricisle's Miss Know It All

Reserve Winners Bitch
Truespirits Nikkilen Because

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Cinderella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Miss Know It All

Open Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Because


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Becen's Fireball




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By