Prince Albert Kennel & Obedience Club
Thursday, September 2, 2021 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
CH Ghostpine's Quantum Leap
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Tannis Postma
Spaniel (Clumber)  
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
Points: 154 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tannis Postma
Beagle  
DragonPearl What If I Could Fly
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Tannis Postma
Italian Greyhound  
Ch Diavolino's Eleventh Hour
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Tannis Postma
Bichon Frise   Cumulus Cabochon Roaring Lion
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tannis Postma
Poodle (Toy)   Nadals So Fine In Black








Group 1 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   24
Group 2nd   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   23
Group 3rd   
Ch Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   22
Group 4th   
GCh Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   15
BPIG   
Ch Mar-K N Kove's Oops I Did It Again
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn   Spaniel (American Cocker)   6
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luchan's No Cook'n The Books



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GCh Rickways The Prophet

Best Of Opposite Sex
Ch Torngat's Lucky Penny

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Shadesi Make'n The Magic Happen

Select Dog
Ch Torngat Cabot Maritime Charlie

Select Bitch
Ch Biscay Rosmarinus


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Biscay Festival Maris

Reserve Winners Bitch
Biscay Fogo Island Harbour

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Driftwind Reach for The Stars



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Rehmans King Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Mar-K N Kove's Oops I Did It Again


Winners Dog: (1-4-1-1)
Rehmans King Of Hearts

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Paradise Hidden Courage

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Play On Words

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keypoint's On The Rocks

Best Puppy In Breed
Keypoint's Play On Words


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keypoint's On The Rocks


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keypoint's Play On Words

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

Best Puppy In Breed
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna






Group 2 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   15
Group 2nd   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 3rd   
Ch Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   13
Group 4th   
GCh Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   11
BPIG   
Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   N/A
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Kolani Hardy D'Oner

Select Dog
Ch Introducing Ike V. Grunsven



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DragonPearl What If I Could Fly


Winners Dog: (1-0-0-0)
DragonPearl What If I Could Fly


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RHK Braewick Starry Knight


Winners Dog: (1-0-0-0)
RHK Braewick Starry Knight


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh FifthElement's Plavalguna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Carrig's Flora MacDonalds Fancy

Best Puppy In Breed
Carrig's I Will Survive



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Carrig's Flora MacDonalds Fancy

Reserve Winners Bitch
Carrig's Touch Up

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Heathview Francesca



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Heathview Francesca

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Khamsin's Another Perfect Day

Best Puppy In Breed
Khamsin's Another Perfect Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Winsmith The Edge At SpecialD

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Perfect Circle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Counterpoint Perfect Circle





Group 3 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   22
Group 2nd   
Ch Firezone's Firefly At Dragonair
  Schnauzer (Giant)   17
Group 3rd   
GCh dBella's Back To The Fuchsia
  Doberman Pinscher   16
Group 4th    Vanderbilt's Big Love   Samoyed   13
BPIG No Entry
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Andres Riomadea Grande



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Timbavati's Noga Light Of Dawn

Select Dog
Ch Gallardo And Marburl's Broken Halos


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bolder's Special Addition



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bolder's Flatten The Curve

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh dBella's Back To The Fuchsia

Best Of Opposite Sex
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming

Select Bitch
Ch Shayera Baystar Pumpkin Pie



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Ch Paquestones Piece Of My Heart

Select Dog
Ch Laurado's Beat Ya To It At Sobeit



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Bendegeit's Question Everything



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bendegeit's Question Everything

Reserve Winners Bitch
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanderbilt's Big Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanderbilt's Big Love

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Firezone's Firefly At Dragonair



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La

Best Of Opposite Sex
Vangaard's Northern Lily

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La


Winners Dog: (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vangaard's Northern Lily





Group 4 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Versaterre Fetch It
  Border Terrier   13
Group 2nd   
Ch Minuteman Boardwalk
  Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd   
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   11
Group 4th   
Ch Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   10
BPIG    Langholm's Sapphire   Scottish Terrier   N/A
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shawndee Sharp Focus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shawndee Sharp Focus

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ambition's Southern Belle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
FLK Beef N Broccoli

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Acebreeders Sun Spark



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Acebreeders Sun Spark

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Ginger Spice And All Things Nice

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Versaterre Fetch It



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Minuteman Boardwalk



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Langholm's Sapphire

Best Puppy In Breed
Langholm's Sapphire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Langholm's Sapphire

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Hillside Harleen Quinzel







Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windmist Sunterra Start Me Up
  Pomeranian   26
Group 2nd   Ch Aisle's I Am Groot   Pug   22
Group 3rd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   20
Group 4th    Bellamy's Pocket Change   Griffon (Brussels)   17
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nadals So Fine In Black   Poodle (Toy)   1
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Jespersen's Heidi Surprise

Best Of Opposite Sex
Cruiser de Bijoux de Coton

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton

Best Puppy In Breed
Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Crackerjack's Holly Berry

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch That's Carlosas Solar Flair

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Havii Amelia Airheart

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Havii Amelia Airheart


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's Eleventh Hour



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Decho's Living The Dream

Reserve Winners Bitch
Decho's Dare To Dream

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Krystal Rock Solid Bet

Best Of Opposite Sex
Riesa's Just A Little Anarchy

Best Puppy In Breed
Riesa's Just A Little Anarchy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Riesa's Just A Little Anarchy

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Of Opposite Sex
Diaquiris She's All That

Best Puppy In Breed
Diaquiris She's All That



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Diaquiris She's All That

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Secret Siren

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChB Windmist Sunterra Start Me Up

Best Puppy In Breed
Pombeach Midnight Sun

Select Dog
Ch Terramarie's Casanova


Winners Dog: (2-0-2-0)
Pombeach Midnight Sun

Reserve Winners Dog
Windsong's Rembrandt At Pombeach


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keja's Star Light Star Bright



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keja's Star Light Star Bright

Reserve Winners Bitch
Houseopaws Red Hot Magma

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aisle's I Am Groot

Best Of Opposite Sex
Aisle's Pepper Potts

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aisle's I Am Groot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aisle's I Am Groot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aisle's Pepper Potts





Group 6 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   8
Group 2nd   
GCh Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   6
Group 3rd   
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito
  French Bulldog   5
Group 4th    Gumby's Heaven Can Wait   Chinese Shar-Pei   4
BPIG    Cumulus Cabochon Roaring Lion   Bichon Frise   N/A
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Puppy In Breed
Cumulus Cabochon Roaring Lion


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cumulus Cabochon Roaring Lion


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gumby's Heaven Can Wait

Best Puppy In Breed
Gumby's Heaven Can Wait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gumby's Heaven Can Wait


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keja Pawsatively Penelope

Best Puppy In Breed
Keja Pawsatively Penelope



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keja Pawsatively Penelope

Reserve Winners Bitch
Keja Sonora Gem In The Mist

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Elkridge's Princess Of Monaco

Best Of Opposite Sex
Ch Oakridge Travelin' Soldier

Best Puppy In Breed
Elkridge's Princess Of Monaco



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Elkridge's Princess Of Monaco



Group 7 - Penny Lewis Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   40
Group 2nd   
Ch Eternity's Vance
  Belgian Shepherd Dog   39
Group 3rd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   38
Group 4th   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   37
BPIG   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Woolkin's Hello World
  Old English Sheepdog   0
Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverwild's Shades Of Autumn



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Turbar Wyndstar You're The One I Want

Best Of Opposite Sex
Talk About That Boom Boom

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Turbar Wyndstar You're The One I Want

Best Puppy In Breed
Kylone Turbar Who Do We Think We Are

Select Bitch
Ch Casselcreek Love It Or List It


Winners Dog: (3-2-0-1)
Talk About That Boom Boom

Reserve Winners Dog
Kylone Turbar Who Do We Think We Are

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In

Best Puppy In Breed
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eternity's Vance



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Boyero Triple Twist Salto



Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Life's A Beach

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Headline Prairiepine's Out Of This World

Select Dog
Ch Fonehill's On The Wing


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tamaron's Life's A Beach

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tamaron's All Night Long


Winners Dog: (1-0-1-0)
Whiskeyjack Alchemy Ambitions


Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Mystksand Firestarter

Best Of Opposite Sex
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mystksand Firestarter

Best Puppy In Breed
Mystksand Firestarter


Winners Dog: (1-2-1-0)
Yak Die Weis Kirchen


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mystksand Firestarter

Reserve Winners Bitch
Mystksand Eleganza Extravaganza Luckystryke





Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 19 pts (4-9-3-4)
Ch Zesta Unquestionablu

Best Of Opposite Sex
Ch Miqelon Eye Spy

Best Of Winners: (4-9-3-4)
Prairiemist House Of Cards

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu

Select Bitch
Ch Cassbar Reflections


Winners Dog: (4-9-3-4)
Prairiemist House Of Cards

Reserve Winners Dog
Zesta Ask Me How


Winners Bitch: (4-9-3-4)
Cassbar's Shinning Light

Reserve Winners Bitch
Miqelon Street Style

Judge: Penny Lewis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsorcastle Carmarthens Dahyl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsorcastle Carmarthens Dahyl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By