Prince Albert Kennel & Obedience Club
Thursday, September 2, 2021 - Show-6



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
CH Ghostpine's Quantum Leap
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Pomeranian  
Ch Windmist Sunterra Start Me Up
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Boxer  
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
Points: 122
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Bearded Collie  
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Italian Greyhound  
Ch Diavolino's Eleventh Hour








Group 1 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   Ch Eltin's Persnickety Spice   Setter (Irish)   25
Group 2nd   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   24
Group 3rd   
Ch Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   23
Group 4th   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   15
BPIG    Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna   Spinone Italiano   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luchan's No Cook'n The Books



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Rickways The Prophet

Best Of Opposite Sex
Ch Torngat's Lucky Penny

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Shadesi Make'n The Magic Happen

Select Dog
Ch Ekho's Adrenaline Blitz

Select Bitch
Ch Biscay Rosmarinus


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Biscay Fogo Island Harbour

Reserve Winners Bitch
Biscay Festival Maris

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eltin's Persnickety Spice



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Ch Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Rehmann's Red Ruby

Best Puppy In Breed
Ch Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Select Dog
Ch KLAD Samamari Shut Up And Drive


Winners Dog: (1-4-2-1)
Rehmans King Of Hearts


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Rehmann's Red Ruby

Reserve Winners Bitch
Samamari N KLAD's Adventures Await

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's On The Rocks

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keypoint's Play On Words

Best Puppy In Breed
Keypoint's Play On Words

Select Dog
Ch Paradise Hidden Courage


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keypoint's On The Rocks


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keypoint's Play On Words

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

Best Puppy In Breed
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna






Group 2 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 2nd   
Ch Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   13
Group 3rd   
GCh Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   11
Group 4th   
Ch Kolani Hardy D'Oner
  Basset Hound   9
BPIG   
Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Kolani Hardy D'Oner

Select Dog
Ch Introducing Ike V. Grunsven



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DragonPearl What If I Could Fly


Winners Dog: (1-0-0-0)
DragonPearl What If I Could Fly


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RHK Braewick Starry Knight


Winners Dog: (1-0-0-0)
RHK Braewick Starry Knight


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Carrig Dust Bunny Of Nwstar SW

Best Puppy In Breed
Carrig's I Will Survive



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Carrig Dust Bunny Of Nwstar SW

Reserve Winners Bitch
Carrig's Touch Up

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Heathview Francesca



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Heathview Francesca

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Khamsin's Another Perfect Day

Best Puppy In Breed
Khamsin's Another Perfect Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Winsmith The Edge At SpecialD

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Perfect Circle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Counterpoint Perfect Circle





Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   21
Group 2nd    Vanderbilt's Big Love   Samoyed   16
Group 3rd   
Ch Firezone's Firefly At Dragonair
  Schnauzer (Giant)   15
Group 4th   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   14
BPIG    Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic   Mastiff   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Breakout N Zaizoe's Spicy Hot

Select Dog
Ch Gallardo And Marburl's Broken Halos


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bolder's Special Addition



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bolder's Flatten The Curve

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Shayera Baystar Pumpkin Pie

Best Of Opposite Sex
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Ch Paquestone's Piece Of My Heart

Select Dog
GCh Laurado's Beat Ya To It At Sobeit



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic

Best Puppy In Breed
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vanderbilt's Big Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vanderbilt's Big Love

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Firezone's Firefly At Dragonair



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La

Best Of Opposite Sex
Vangaard's Northern Lily

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La


Winners Dog: (1-1-0-0)
Znumavangaard Mahatma La


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vangaard's Northern Lily





Group 4 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Versaterre Fetch It
  Border Terrier   12
Group 2nd   
Shawndee Sharp Focus
  Airedale Terrier   11
Group 3rd    Foxhollow Living On The Edge   Fox Terrier (Wire)   10
Group 4th   
Ch Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   9
BPIG    Langholm's Sapphire   Scottish Terrier   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shawndee Sharp Focus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shawndee Sharp Focus

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ambition's Southern Belle



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Acebreeders Sun Spark



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Acebreeders Sun Spark

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Ginger Spice And All Things Nice

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Versaterre Fetch It



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxhollow Living On The Edge


Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Minuteman Stir The Pot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Minuteman Stir The Pot

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Langholm's Sapphire

Best Puppy In Breed
Langholm's Sapphire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Langholm's Sapphire

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Hillside Harleen Quinzel







Group 5 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Windmist Sunterra Start Me Up
  Pomeranian   26
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   21
Group 3rd   
Ch Krystal Rock Solid Bet
  Papillon   18
Group 4th   
Ch That's Carlosas Solar Flair
  Havanese   15
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton

Best Of Opposite Sex
Crackerjack's Holly Berry

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton

Best Puppy In Breed
Cruiser de Bijoux de Coton

Select Bitch
Ch Jespersen's Heidi Surprise


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cruiser de Bijoux de Coton


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Crackerjack's Holly Berry

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bellamy's Pocket Change

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch That's Carlosas Solar Flair

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Havii Amelia Airheart

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Havii Amelia Airheart

Select Dog
Ch Havasmallpaw With Mr. Mikey

Select Bitch
Ch Loscompanero's Yabba Dabba Doo


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's Eleventh Hour



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Decho's Dare To Dream

Reserve Winners Bitch
Decho's Living The Dream

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Krystal Rock Solid Bet

Best Of Opposite Sex
Riesa's Just A Little Anarchy

Best Puppy In Breed
Riesa's Just A Little Anarchy

Select Bitch
Ch Firefly's Northern Adventure At Riesa



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Riesa's Just A Little Anarchy

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Diaquiris She's All That

Best Of Opposite Sex
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Puppy In Breed
Diaquiris She's All That



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Diaquiris She's All That

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Secret Siren

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GChB Windmist Sunterra Start Me Up

Best Puppy In Breed
Pom Parti Paws Knight In Shining Armor


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keja's Star Light Star Bright



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keja's Star Light Star Bright

Reserve Winners Bitch
Houseopaws Red Hot Magma

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aisle's I Am Groot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aisle's I Am Groot






Group 6 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   5
Group 2nd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   4
Group 3rd   
Ch Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   2
Group 4th    Gumby's Heaven Can Wait   Chinese Shar-Pei   1
BPIG    Cumulus Cabochon Roaring Lion   Bichon Frise   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Puppy In Breed
Cumulus Cabochon Roaring Lion


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cumulus Cabochon Roaring Lion


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gumby's Heaven Can Wait

Best Puppy In Breed
Gumby's Heaven Can Wait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gumby's Heaven Can Wait


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Oakridge Travelin' Soldier





Group 7 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eternity's Vance
  Belgian Shepherd Dog   40
Group 2nd   Ch Riverwild's Shades Of Autumn   Australian Cattle Dog   39
Group 3rd   
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In
  Bearded Collie   38
Group 4th    Winsorcastle Carmarthens Dahyl   Welsh Corgi (Pembroke)   37
BPIG   
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In
  Bearded Collie   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverwild's Shades Of Autumn



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Turbar Wyndstar You're The One I Want

Best Of Opposite Sex
Talk About That Boom Boom

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Turbar Wyndstar You're The One I Want

Best Puppy In Breed
Ch Kylone Turbar Who Do We Think We Are

Select Bitch
Ch Casselcreek Love It Or List It


Winners Dog: (3-2-0-1)
Talk About That Boom Boom

Reserve Winners Dog
Turbar's Shakin' it At Carnival

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In

Best Puppy In Breed
Ch Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eternity's Vance



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Life's A Beach

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Headline Prairiepine's Out Of This World

Select Dog
Ch Fonehill's On The Wing


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tamaron's Life's A Beach

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Tamaron's All Night Long

Best Of Opposite Sex
Caradilis Child Like Empress

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Whiskeyjack Alchemy Ambitions

Best Puppy In Breed
Caradilis Child Like Empress


Winners Dog: (2-1-1-0)
Whiskeyjack Alchemy Ambitions

Reserve Winners Dog
Caradilis Warrior


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Caradilis Child Like Empress

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Opposite Sex
Mystksand Firestarter

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Yak Die Weis Kirchen

Best Puppy In Breed
Mystksand Firestarter


Winners Dog: (1-2-1-0)
Yak Die Weis Kirchen


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mystksand Firestarter

Reserve Winners Bitch
Mystksand Eleganza Extravaganza Luckystryke

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 16 pts (4-7-2-4)
Ch Cincerlee Betwixt And Between

Best Of Opposite Sex
GCh Ksenia's Finesse In Chrome

Best Of Winners: (4-7-2-4)
Ksenia's Ane Of All Belles

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu

Select Bitch
Ch Zesta Unquestionablu


Winners Dog: (4-7-2-4)
Blueshadow Back In Black

Reserve Winners Dog
Prairiemist House Of Cards


Winners Bitch: (4-7-2-4)
Ksenia's Ane Of All Belles

Reserve Winners Bitch
Cincerlee Silvermyth That Girl

Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winsorcastle Carmarthens Dahyl

Best Of Opposite Sex
Night Keepish Flying High

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Winsorcastle Carmarthens Dahyl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Night Keepish Flying High


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Winsorcastle Carmarthens Dahyl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By