Fraser Valley Dog Fanciers
Sunday, October 7, 2018



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles


Best In Show
Judge: Norman Kenney
Poodle (Standard)  
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
Points: 308 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Norman Kenney
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 246
Best Puppy In Show
Judge: Norman Kenney
Pomeranian  
Ch Arwins Divinedream Wind Charm








Group 1 - Barbara Dempsey Alderman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   74
Group 2nd   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   66
Group 3rd   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   60
Group 4th   
GCh LK Roxy Blue
  Lagotto Romagnolo   59
BPIG    Tamarack's Icing On The Cake   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LK Roxy Blue



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Parador Secret Chord

Best Of Opposite Sex
Ch Malhaven Ice On The Side

Select Bitch
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Puppy In Breed
Blacklace Opal Goddess Of Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blacklace Opal Goddess Of Fire

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 5 pts (2-1-3-0)
GCh Allsgold's Golden Rusty Nut

Best Of Opposite Sex
Tamarack's Icing On The Cake

Best Of Winners: (2-1-3-0)
Tamarack's Icing On The Cake

Best Puppy In Breed
Tamarack's Icing On The Cake

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing


Winners Dog: (2-1-3-0)
Riverdance Yabba Dabba Doo

Reserve Winners Dog
Chigal's Seventy Fifth Rally


Winners Bitch: (2-1-3-0)
Tamarack's Icing On The Cake

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 22 pts (7-8-4-4)
Ch Makaila's Classic Bentley

Best Of Opposite Sex
Brush & Marsh For Those About To Rock

Best Of Winners: (7-8-4-4)
Brush & Marsh For Those About To Rock

Best Puppy In Breed
Ch Makaila's Classic Bentley

Select Dog
Ch Cedarwood Signatures Otter By Design

Select Bitch
GCh Sweetwater Amber Haze O'er Tchesinkut


Winners Bitch: (7-8-4-4)
Jessmick's Making Her Mark

Reserve Winners Bitch
Rainydaze's Ray Of Sunshine

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
Ch Kasomor's Light The Fire With Manitou

Best Puppy In Breed
Ch Kasomor's Light The Fire With Manitou

Select Dog
Ch Watermark Jedediah On Sabine

Select Bitch
Ch Watermark's Spitfire Shimonese


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Prairie Crest's Infrared

Best Of Opposite Sex
Set'r Ridge's Count Your Blessings

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Prairie Crest's Infrared

Best Puppy In Breed
Set'r Ridge's Count Your Blessings

Select Dog
Ch Set'r Ridge's Officer And A Gentleman


Winners Dog: (3-3-1-0)
Prairie Crest's Infrared

Reserve Winners Dog
Fifeshire's Keeper Of The Realm

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sassenach Oakisle Covert Amour

Best Of Opposite Sex
Blackthorn Habenera Just Dance

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sassenach Oakisle Covert Amour


Winners Dog: (1-2-0-0)
Blackthorn Habenera Just Dance


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sassenach Oakisle Covert Amour

Reserve Winners Bitch
Sassenach Oakisle Skyfall

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
GCh Shanz At Ed Southern Belle

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Heavenly Way's Singin' A Newsong

Best Puppy In Breed
Heavenly Way's Singin' A Newsong


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Newsong's GoGo Dancer

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Midnight Reckoning

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 10 pts (3-4-2-2)
GCh Jarde Winter Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Amadan's Boudicca

Best Of Winners: (3-4-2-2)
Mysticmoon Celtic Storm

Best Puppy In Breed
Mysticmoon Celtic Storm

Select Dog
GCh Ryallcourt In A Spin

Select Bitch
Ch Elcazador's Chasing A Dream


Winners Dog: (3-4-2-2)
Mysticmoon Celtic Storm

Reserve Winners Dog
Calypso Adventure Awaits


Winners Bitch: (3-4-2-2)
Radiance Field Of Dreams

Reserve Winners Bitch
Elcazador's Call Me Fred

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Best Puppy In Breed
Whistle Stop Wynner Takes All



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
GCh RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   26
Group 2nd   
Ch Barkerville Porta Nigra
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   25
Group 3rd   
Ch RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   24
Group 4th   GCh Ina's Fashion Bold   Greyhound   23
BPIG    Summit Guide To The Galaxy   Whippet   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xenos Copper Nite Of Polo



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RJ's Scottish Mist



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Breigayt Nobody Does It Better



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh InParadise Premier Performance



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Coho's Black Pearl



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Barkerville Porta Nigra



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ina's Fashion Bold



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spiritsound Rise Up



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Krieckside Go To The Start



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Kumani's Pour Some Sugar On Me

Select Dog
Ch Songbird's River Of Dreams At Topoftherocks

Select Bitch
Ch Msasa Mamoyo Sunstone


Winners Dog: (1-2-2-2)
Regalcrown Rider Of The Storm


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Kumani's Pour Some Sugar On Me

Reserve Winners Bitch
Totr Golden Nugget's Cougar

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
GCh Brushwood Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Momentum's Seacoast Explorer

Best Of Winners: (2-2-0-3)
Forgetmenot Elixir d'Amour

Best Puppy In Breed
Summit Guide To The Galaxy

Select Bitch
Ch Watch Me Prima Sangria Moon


Winners Dog: (2-2-0-3)
Momentum's Seacoast Explorer

Reserve Winners Dog
Sailaway Dream Catcher


Winners Bitch: (2-2-0-3)
Forgetmenot Elixir d'Amour

Reserve Winners Bitch
Summit Guide To The Galaxy





Group 3 - Barbara Dempsey Alderman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   36
Group 2nd   
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk
  Rottweiler   33
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   28
Group 4th   Ch Orionblu's Got My Mojo Working   Alaskan Malamute   27
BPIG   Ch Lindsayleigh's Alli's Secret   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Orionblu's Got My Mojo Working

Best Of Opposite Sex
Mytuk's Talk Of The Town



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mytuk's Talk Of The Town

Reserve Winners Bitch
Mytuk She B Stingn

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch NitroBerner's Enjoy The Race



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Toprank N Mephisto Spice Girl



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Toprank N Mephisto Spice Girl

Reserve Winners Bitch
Donoway After Dark

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
GCh Gaffle's Place UR Bets On Me V Kilmarnock

Best Of Winners: (3-1-1-1)
BTrue's Order In The Court @Strongbrew

Best Puppy In Breed
Ch Banbury's Between The Flags


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Btrue's Carmel Brulee Latte

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
GCh Fiveam's Finish What Ya Started

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Ka-Tet Stranger Things

Best Puppy In Breed
Ka-Tet Stranger Things

Select Bitch
GCh Cassels Chillin On The Moon


Winners Dog: (2-1-1-3)
Ka-Tet Death Note

Reserve Winners Dog
Orlando Osea Golden Light Del Littorio


Winners Bitch: (2-1-1-3)
Ka-Tet Stranger Things

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch B & K Paradise El Patron

Best Of Opposite Sex
Daynakin N' Valbydane Forever In My Heart

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Laurado's Kick The Dust Up

Best Puppy In Breed
Daynakin N' Valbydane Forever In My Heart

Select Bitch
Ch Laurado's Allure Of The West

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Stillstream's Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Heartsease Heart's Desire



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk

Best Of Opposite Sex
Von Braun's Heavenly Star V Ravencrest

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Neu-Rodes Shoot For The Stars Von Legion

Select Dog
GCh BigLuv's Let It Ride

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lindsayleigh's Alli's Secret

Best Puppy In Breed
Ch Lindsayleigh's Alli's Secret



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snow Image Gold Lili



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snow Image Gold Lili





Group 4 - Norman Kenney Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   23
Group 2nd   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   22
Group 3rd   
Ch Bulligomingo-Omega's Paella
  Bull Terrier (Miniature)   21
Group 4th   
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   19
BPIG    Villam's Touched By Fire   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Marauders Hey Jude



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Ryba's Skyfall

Best Puppy In Breed
Tidewalker Seas The Day



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Ryba's Skyfall

Reserve Winners Bitch
Tidewalker Raincoast Gypsy

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bulligomingo-Omega's Paella



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kingsmeres Im Walking On Sunshine

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Medley's Social Butterfly

Best Of Opposite Sex
Ch Black Bandits U Got It All Metric

Select Bitch
GCh TCh Black Bandits Qiss Me Kwik



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Medley's Social Butterfly

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Villam's Touched By Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Dreamaker Mirage

Best Puppy In Breed
Villam's Touched By Fire

Select Dog
GCh Empire Dreamaker Hot Tip


Winners Dog: (1-0-1-1)
Villam's Touched By Fire


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Avalonis Illuminatrix

Best Of Opposite Sex
Ch Rosgaards Eirian Morrison

Best Puppy In Breed
Avalonis Illuminatrix

Select Dog
GCh Vegasdreams Scotch On The Rocks



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Avalonis Illuminatrix

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
Skyfall Top Gun

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Skyfall Top Secret

Best Puppy In Breed
Skyfall Top Secret


Winners Dog: (1-1-0-1)
Skyfall Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Skyfall Top Secret

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zora Darwyn Vom Granitfelsen



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Eagle's The Wolverine
  Miniature Pinscher   49
Group 2nd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   41
Group 3rd   Ch Judawn Sparkling Rose   Yorkshire Terrier   34
Group 4th   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   31
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Mingchen Watson

Best Puppy In Breed
Mingchen Watson

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw


Winners Dog: (1-3-2-1)
Mingchen Watson


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Luciditys Zenyatta

Reserve Winners Bitch
Mingchen Perfect For Moyola

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Best Puppy In Breed
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Select Bitch
Ch Mylad's Grand Impressions



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
Eagle's The Wolverine

Best Of Opposite Sex
Ch Teralea's Fire Down Below

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Eagle's The Wolverine

Best Puppy In Breed
Ch Teralea's Fire Down Below

Select Dog
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch

Select Bitch
Ch Teralea's Serendipity


Winners Dog: (3-2-1-2)
Eagle's The Wolverine

Reserve Winners Dog
C's Envi Mi Rookie Of The Year


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Pinnacole Catching Fire

Reserve Winners Bitch
Canczech's Back To Ocean

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 11 pts (2-4-5-1)
GCh Involo Come On Over

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Animato Echo

Best Of Winners: (2-4-5-1)
Cadgets-Kalisse Mighty Mt. T

Best Puppy In Breed
Annacott Fancy Image Of Akai

Select Dog
Ch Animato Annacott Lone Star


Winners Dog: (2-4-5-1)
Cadgets-Kalisse Mighty Mt. T

Reserve Winners Dog
Annacott Animato Enigma


Winners Bitch: (2-4-5-1)
Annacott Fancy Image Of Akai

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Ease Into It

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cheyennes Celestial Rain

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Select Dog
GCh Lilangelz Dealer Of Dreams


Winners Dog: (1-1-2-1)
Sunokas Dream Pistol


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Cheyennes Celestial Rain

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy

Best Of Opposite Sex
Toystorys Black Magic

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy

Best Puppy In Breed
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy

Select Bitch
Ch Lemoges Wild Blackberry


Winners Dog: (1-1-0-1)
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Toystorys Black Magic

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Apricot Kiss Standing Free

Best Of Opposite Sex
Windwalker's Shaddow Dancer Of De Jaro

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Apricot Kiss Standing Free

Best Puppy In Breed
Vectra's Smashin' Fashion

Select Dog
GCh Festivals Soul Idris Elba


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Apricot Kiss Standing Free

Reserve Winners Bitch
Vectra's Smashin' Fashion

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Judawn Sparkling Rose

Best Of Opposite Sex
Guemart Adventure

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Judawn Pop The Asti


Winners Dog: (1-1-0-1)
Guemart Adventure


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Judawn Pop The Asti





Group 6 - Norman Kenney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   61
Group 2nd   
GCh Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   52
Group 3rd   
GCh Showtyme's Happy Feet
  Keeshond   51
Group 4th   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   37
BPIG   
Beaukees Southern Comfort Zone
  Keeshond   N/A
Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Purejoy's Two For Tea

Best Of Opposite Sex
Ch Absolutely Wagnes It's Time To Pay The Piper

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Absolutely Affinity Smiley Face

Best Puppy In Breed
Cabochon I Am A Bobbi Dazzler


Winners Dog: (2-1-1-1)
Cabochon I Am A Bobbi Dazzler

Reserve Winners Dog
Absolutely Agape First And Goal


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Absolutely Affinity Smiley Face

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Jinks Phenom

Best Of Opposite Sex
Dorkay's Heaven's Bounty

Best Puppy In Breed
Ch Jinks Phenom

Select Bitch
GCh Waylin's Song Of The South


Winners Dog: (2-0-0-2)
Dorkay's Heaven's Bounty

Reserve Winners Dog
Dorkay's It's Always Tea Time


Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Diamond D's Man About Town

Best Puppy In Breed
Penwiper's Northwest Edition


Winners Dog: (2-0-0-0)
Diamond D's Man About Town

Reserve Winners Dog
Penwiper's Northwest Edition


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 14 pts (2-3-4-6)
GCh Foxmoor Petite Cherie Chamonix

Best Of Opposite Sex
Foo Dog's Sonic La Boom Boom

Best Of Winners: (2-3-4-6)
Fernridges Never Say Never

Best Puppy In Breed
Fernridges Never Say Never

Select Dog
Ch Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Select Bitch
GCh Atalaya's Live Laugh Love


Winners Dog: (2-3-4-6)
Fernridges Never Say Never

Reserve Winners Dog
Dare To Dream Browny San-Mar


Winners Bitch: (2-3-4-6)
Foo Dog's Sonic La Boom Boom

Reserve Winners Bitch
Audreyof New You-Chuan

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 13 pts (4-3-5-2)
GCh Showtyme's Happy Feet

Best Of Opposite Sex
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa

Best Of Winners: (4-3-5-2)
Barkee's Nothing Else Matters

Best Puppy In Breed
Beaukees Southern Comfort Zone

Select Dog
GCh Keez Kause For Koncern

Select Bitch
GCh Russkoe Serebro Enigma At Pace


Winners Dog: (4-3-5-2)
Barkee's Nothing Else Matters

Reserve Winners Dog
Beaukees Southern Comfort Zone


Winners Bitch: (4-3-5-2)
Beaukees Killer Cruise

Reserve Winners Bitch
Keez Red Sole Sista

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Encor Psychopaths & Mystery Writers At Showtyme

Best Puppy In Breed
Kameo Maui Reign

Select Dog
Ch Aura Odd Fellow


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 8 pts (4-1-2-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
Ch Lemoges Dream Weaver

Best Of Winners: (4-1-2-2)
Creme Lula's Cream Corvette

Best Puppy In Breed
Ch Crystalton Chikoda Adamas

Select Dog
Ch Crystalton Chikoda Adamas

Select Bitch
Ch Artistry Charmed At Standard


Winners Dog: (4-1-2-2)
Creme Lula's Cream Corvette

Reserve Winners Dog
Castagne Catch You Later


Winners Bitch: (4-1-2-2)
Reigate's Wee Bit Of Holly

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunojo Pai Azyuu Go



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Kojiros Northern Lights

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Druzhanne Image Of Style

Best Puppy In Breed
Druzhanne Image Of Style


Winners Dog: (1-2-1-0)
Druzhanne Image Of Style


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kojiros Northern Lights

Reserve Winners Bitch
Kojiros Eclipse

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Playpoint Tiptop

Best Of Opposite Sex
Ch Miabella's Ema Dalha



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Norman Kenney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tallywood Transformation
  Collie (Rough)   33
Group 2nd   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   28
Group 3rd    Demuir A Time To Remember   Collie (Smooth)   25
Group 4th   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   23
BPIG   
Ch Lacomtesse Richie Gecko
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Minton Farms Canadian Cowgirl

Best Puppy In Breed
Minton Farms Canadian Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Minton Farms Canadian Cowgirl

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova

Best Of Opposite Sex
Vanstone Somthn To Talk About



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vanstone Somthn To Talk About

Reserve Winners Bitch
Vanstone Kiji Simply Devine

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Celticmoon's Classic Timepiece

Best Puppy In Breed
Follow Me Astra Meum

Select Dog
Ch Malinger's Crown Of Fire



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Follow Me Astra Meum

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Afterglow's My Darlin Clementine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Afterglow's My Darlin Clementine

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Tallywood Transformation

Best Of Opposite Sex
Cherfire Bless The Broken Road

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Cherfire Bless The Broken Road

Best Puppy In Breed
Cherfire Bless The Broken Road

Select Dog
Ch Windsong When Stars Align


Winners Dog: (1-1-3-0)
Cherfire's Road To Lochanside


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Cherfire Bless The Broken Road

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Demuir A Time To Remember

Select Bitch
Ch Cherfire's Irish Lullaby



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Demuir A Time To Remember

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ch Lacomtesse Richie Gecko

Best Puppy In Breed
Ch Lacomtesse Richie Gecko


Winners Dog: (2-0-1-1)
Woodside's Ajax

Reserve Winners Dog
Fonseca Heaveninourheadlights


Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
GCh Longhauls Its My Turn

Best Of Opposite Sex
Northview's Anastasia

Best Puppy In Breed
Northview's Anastasia

Select Dog
GCh Mosaic Sharpshooter

Select Bitch
Ch Marpointe's Crown Jewel



Winners Bitch: (0-4-3-1)
Northview's Anastasia

Reserve Winners Bitch
Triecho's Whitewater Rapids

Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Ch Aurigan Paparazzi



Judge: Norman Kenney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Merthyr Wanda Keep The Faith



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By