Cornwall District Kennel Club
Friday, September 1, 2023



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChG/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Joe Lobb
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 241 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joe Lobb
Xoloitzcuintli (Standard)  
GChEx Negra Consentida (Arena)
Points: 185
Best Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Shetland Sheepdog   Laureate Sugar Plum
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joe Lobb
Whippet  
Cariad's Chuffed To Bits








Group 1 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   55
Group 2nd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   51
Group 3rd    Leah (Santos)   Retriever (Labrador)   42
Group 4th   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   34
BPIG    Wyldkatz Regal Knight   Spaniel (Field)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blackwoods Tchesinkut Slainte   Retriever (Labrador)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Barbochos Iris

Best Of Opposite Sex
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



4-6 Month Bitch Class
1st Imhotep MC De La Vieillegarde

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Perryglen's I'm A Wild Party



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Halestorm-Suma This Is Unbelievable

Best Of Opposite Sex
Ch Chrishelle's Fishin In The Dark

Best Puppy In Breed
Ch Chrishelle's Fishin In The Dark


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 8 pts (1-2-5-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Winners: (1-2-5-1)
Sunkozi Wild Highlander

Select Dog
Jackson Turngolds Miles Away


Winners Dog: (1-2-5-1)
Sunkozi Wild Highlander

12-18 Month Dog Class
1st Sunkozi Wild Highlander

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Leah (Santos)

Best Of Opposite Sex
Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Leah (Santos)

Best Puppy In Breed
Hunterleigh Beatrix

Select Dog
Ch AK's Patrick


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Leah (Santos)

Reserve Winners Bitch
Firecrest Queijeiro Sexy After Dark

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterleigh Beatrix

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Firecrest Queijeiro Sexy After Dark

Open Bitch Class
1st Leah (Santos)

4-6 Month Bitch Class
1st Firecrest Queijeiro Quiet Peasant
2nd Blackwoods Tchesinkut Mediangeles Charlottetown

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Wild Daisy

Best Puppy In Breed
Roaneden's Wild Daisy

Select Bitch
Ch Readyfor Fire On All Cylinders At Pointdujour



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Roaneden's Wild Daisy

Reserve Winners Bitch
Dragonluck's Silver Maple Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Roaneden's Wild Daisy
2nd Dragonluck's Silver Maple Angel

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lentigo's Dark Rider


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lentigo's Dark Rider

12-18 Month Dog Class
1st Lentigo's Dark Rider


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Ch Annagh's Roisin



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's One Day At A Time



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bryden's One Day At A Time

Reserve Winners Bitch
Bryden's Love Actually

Open Bitch Class
1st Bryden's One Day At A Time
2nd Bryden's Love Actually

Judge: Michael Guy

Best Of Breed: 17 pts (4-6-4-4)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley

Best Of Opposite Sex
GCh Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Best Of Winners: (4-6-4-4)
Wyldkatz Eye Of The Tiger

Best Puppy In Breed
Wyldkatz Regal Knight

Select Dog
Ch Winfarthing's Sorcerer

Select Bitch
GCh Pemberley's Starlight Huntress

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trystyn's Living In A Dream

Open Bitch Class
1st Trystyn's Living In A Dream

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Stoney Lake Chillin Charlie



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quantrels Deep Purple

Best Puppy In Breed
Truwind N Quantrels Star Lord


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quantrels Deep Purple

Reserve Winners Dog
Truwind N Quantrels Star Lord

Junior Puppy Dog Class
1st Truwind N Quantrels Star Lord

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Quantrels Deep Purple






Group 2 - Julie Keenan Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   32
Group 2nd   
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn
  Irish Wolfhound   31
Group 3rd   
GChS Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   30
Group 4th   
Ch Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   27
BPIG   Ch Royalcityrr Alpha Dorothea   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cariad's Chuffed To Bits
  Whippet   0
Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Of Opposite Sex
Kiungo Kizuri Togo Pili

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Best Puppy In Breed
Kiungo Kizuri Togo Pili

Select Bitch
Ch Blackwing's Davina Valentine


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kiungo Kizuri Togo Pili

Junior Puppy Dog Class
1st Kiungo Kizuri Togo Pili


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Heartbeat La Diva de l'Empire

Open Bitch Class
1st Heartbeat La Diva de l'Empire

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ctl Alt Del @ Freckashpeng

Best Of Opposite Sex
Odette Dick's Swan Song From Kishniya



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Odette Dick's Swan Song From Kishniya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odette Dick's Swan Song From Kishniya

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Distingue Just A Little Spicy Chili

Best Of Opposite Sex
GChB Chetcote Sky Ryder At Moonbeam


Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Open Bitch Class
1st Rhill's Ride The Iconic Wave MS

Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Requiem N Dragorra's Cloud Strife

Best Puppy In Breed
Ch Requiem N Dragorra's Cloud Strife



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Royalcityrr Alpha Dorothea

Best Puppy In Breed
Ch Royalcityrr Alpha Dorothea

Select Bitch
Ch Mountainridge's Uluzambezi



Judge: Julie Keenan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 13 pts (3-3-2-6)
GChS Comar's River Deep Mountain High

Best Of Opposite Sex
Wunder Living The Dream

Best Of Winners: (3-3-2-6)
Wunder Living The Dream

Best Puppy In Breed
Wunder Living The Dream

Select Dog
Ch Wroxton Dont They Know Who I Am

Select Bitch
GChS Aureate's Sweet Envie


Winners Dog: (3-3-2-6)
Wunder Living The Dream

Reserve Winners Dog
Freckashpeng Limited Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Freckashpeng Limited Edition
2nd McCartney's Chase The Dream

Senior Puppy Dog Class
1st Wunder Living The Dream

4-6 Month Dog Class
1st Cariad's Chuffed To Bits


Winners Bitch: (3-3-2-6)
A.M.@Hitor Perfect Maiden Of Light

Reserve Winners Bitch
Wunder's Lovestruck

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder's Lovestruck
2nd Mariki's Mynx At Comar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st A.M.@Hitor Perfect Maiden Of Light





Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   45
Group 2nd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   39
Group 3rd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   37
Group 4th   
Ch Oceanus Mastinis Militia
  Neapolitan Mastiff   33
BPIG   
Belnois Fire Away
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenfell's Amazing Electra Au Barka
  Eurasier   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Knockout Northstar Of Tonomi Hajndlberg

Best Of Opposite Sex
Northernsong's Shaking Tree

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Winterchill's Mystic Snowmoon

Best Puppy In Breed
Tonomi's Secret Agent Man

Select Bitch
GCh Northernsong's Written In The Stars


Winners Dog: (2-1-0-2)
Northernsong's Shaking Tree

Reserve Winners Dog
Tonomi's Secret Agent Man

Senior Puppy Dog Class
1st Tonomi's Secret Agent Man

12-18 Month Dog Class
1st Northernsong's Shaking Tree


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Winterchill's Mystic Snowmoon

12-18 Month Bitch Class
1st Winterchill's Mystic Snowmoon

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
Alpenspirit Life Is Great

Best Of Opposite Sex
Ch Du Kalinour Fall Of The Wall At Dudswelriver

Best Of Winners: (4-2-2-1)
Belnois Fire Away

Best Puppy In Breed
Belnois Fire Away

Select Dog
GChB Belnois On My Way


Winners Dog: (4-2-2-1)
Belnois Fire Away

Reserve Winners Dog
Alpenspirit Franklin Roosevelt

Junior Puppy Dog Class
1st Belnois Fire Away
2nd Belnois Da Mi Basia Mille

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Sherman Five

Open Dog Class
1st Alpenspirit Franklin Roosevelt


Winners Bitch: (4-2-2-1)
Alpenspirit Showgirl

Reserve Winners Bitch
Alpenspirit Golden Slam

Junior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Golden Slam

Open Bitch Class
1st Alpenspirit Showgirl

4-6 Month Bitch Class
1st Gienah Qi'ra De Blazing Stars

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Whitcam's Deep In The South

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Whitcam's Deep In The South

Best Puppy In Breed
Whitcam's Deep In The South

Select Dog
GCh Outlaws War Admiral V Liberator


Winners Dog: (3-1-2-0)
Merkur's Mister Big

Reserve Winners Dog
Big Red Freedom Fighter Von Guards

Junior Puppy Dog Class
1st Merkur's Mister Big
2nd Big Red Freedom Fighter Von Guards

Open Dog Class
1st Bodyguard Khaos


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Whitcam's Deep In The South

Senior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Deep In The South





4-6 Month Bitch Class
1st Glenfell's Amazing Electra Au Barka

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rieslin Going To See The Fairies

Best Of Opposite Sex
Rieslin Born In Shenanigans' Land

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rieslin Going To See The Fairies

Best Puppy In Breed
Rieslin Going To See The Fairies


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rieslin Going To See The Fairies

Canadian Bred Dog Class
1st Rieslin Going To See The Fairies


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rieslin Born In Shenanigans' Land

Junior Puppy Bitch Class
1st Rieslin Born In Shenanigans' Land

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ukulele Cavis Leonis

Best Of Opposite Sex
Disney Aurora Bory Cysterskie

Best Puppy In Breed
Disney Aurora Bory Cysterskie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Disney Aurora Bory Cysterskie

Junior Puppy Bitch Class
1st Disney Aurora Bory Cysterskie

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Oceanus Mastinis Militia

Best Of Opposite Sex
Playboy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Baby Blue's Witchy

Best Puppy In Breed
Baby Blue's Witchy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Playboy

Open Dog Class
1st Playboy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Baby Blue's Witchy

Senior Puppy Bitch Class
1st Baby Blue's Witchy

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Claircreek Tides Of The Sea


Winners Dog: (1-0-1-0)
Claircreek Tides Of The Sea

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek Tides Of The Sea


Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway







Group 4 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   13
Group 2nd   
Ch Symphonie's One From The Heart
  Russell Terrier   12
Group 3rd   
Ch Chess Running Through Brambles At Tayann
  Scottish Terrier   11
Group 4th    Darwyn Stellar At Stargazer   Welsh Terrier   10
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Kana Haus Rocket Man

Best Of Opposite Sex
Fairstone Struck With Awe

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ingle Valley Teddy Bear's Picnic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fairstone Struck With Awe

12-18 Month Bitch Class
1st Fairstone Struck With Awe

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fanfare Quite The Catch

Open Dog Class
1st Fanfare Quite The Catch


Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mazara's The Conductor



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's One From The Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's One From The Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symphonie's One From The Heart

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Beauideal I Gotta Feeling

Best Of Opposite Sex
Debessiere Beautiful Shooting Star

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Debessiere Playboy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Debessiere Playboy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Debessiere Playboy


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Debessiere Beautiful Shooting Star

Reserve Winners Bitch
Brandenburg's Forever In Blue Jeans

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Debessiere Beautiful Shooting Star

Open Bitch Class
1st Brandenburg's Forever In Blue Jeans

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Running Through Brambles At Tayann



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keepsake's Fashion Icon



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn Stellar At Stargazer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn Stellar At Stargazer

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn Stellar At Stargazer





Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   25
Group 2nd   
GCh Szulik's Lovely Pasha Britany
  Toy Manchester Terrier   21
Group 3rd   
GCh Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   20
Group 4th   
GCh Fields Edge Something To Talk About
  Cavalier King Charles Spaniel   19
BPIG    Ultime Duchesse Fergie De Bettignies   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heubergs Dyson Of Ember   Pug   0



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Junior Puppy Bitch Class
1st Ultime Duchesse Fergie De Bettignies

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Best Of Opposite Sex
Billy Rock's Macias

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia


Winners Dog: (1-1-0-0)
Billy Rock's Macias

Open Dog Class
1st Billy Rock's Macias


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cogie's Yur My Porsia

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (1-0-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Senior Puppy Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus


4-6 Month Bitch Class
1st Typecast Top Shelf At Cogie

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
St Johns Wind In The Willows

Best Of Winners: (1-1-1-0)
St Johns Little Soldier Boy


Winners Dog: (1-1-1-0)
St Johns Little Soldier Boy

Open Dog Class
1st St Johns Little Soldier Boy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
St Johns Wind In The Willows

Open Bitch Class
1st St Johns Wind In The Willows

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
GCh That's Carlosas Bandera Pirata

Best Puppy In Breed
Twinkle's Daring Carefree N Jolly



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Almendares Wynter With Twinkle

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Daring Carefree N Jolly

Open Bitch Class
1st Almendares Wynter With Twinkle

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marchwind Riverport's Punte Bianche



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja

Junior Puppy Dog Class
1st All I Want Elnaja


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Junior Puppy Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore

Best Of Opposite Sex
BR Gladiator’s Shakira

Best Puppy In Breed
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
BR Gladiator’s Shakira

Senior Puppy Bitch Class
1st BR Gladiator’s Shakira

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Opposite Sex
Heroncrests The One

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Heroncrests The One

Best Puppy In Breed
Heroncrests The One


Winners Dog: (1-1-0-1)
Heroncrests The One

Senior Puppy Dog Class
1st Heroncrests The One

4-6 Month Dog Class
1st Heubergs Dyson Of Ember

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   27
Group 2nd    Mrang Belcourt Ice Capades   Poodle (Miniature)   26
Group 3rd   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   21
Group 4th   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   13
BPIG   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana
  Poodle (Standard)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Argo's EQ Chill N' Like A Villain At Kadan

Best Of Opposite Sex
Ch Brenheather's Why So Serious


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Fox Canyons KC Chiefs Of Highwood

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Select Bitch
Ch Karendon's Pink Parfait


Winners Dog: (2-2-1-3)
Fox Canyons KC Chiefs Of Highwood

Reserve Winners Dog
Masino's Plein La Vue

Junior Puppy Dog Class
1st Masino's Plein La Vue

Open Dog Class
1st Fox Canyons KC Chiefs Of Highwood


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Karendon's Ping Ping Panda

Reserve Winners Bitch
Masino's Attache Ta Tuque

Junior Puppy Bitch Class
1st Karendon's Ping Ping Panda
2nd Masino's Attache Ta Tuque

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Puppy In Breed
Inukata No Chisana



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Inukata No Chisana

Junior Puppy Bitch Class
1st Inukata No Chisana

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Mrang Belcourt Ice Capades

Best Of Opposite Sex
Ch MD's Cloud 9

Best Puppy In Breed
Aviana Making Ripples With Elegance

Select Dog
GCh Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Select Bitch
Ch Opus' U've Got A Friend In Mee



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Aviana Making Ripples With Elegance

Senior Puppy Bitch Class
1st Aviana Making Ripples With Elegance

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bellini I Am A Believer

Best Puppy In Breed
Ch Bellini I Am A Believer

Select Bitch
GCh Theory Season's Diamond


4-6 Month Bitch Class
1st Opus' Ez On Mee

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChG Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Tenseibou Tofu

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Tenseibou Tofu

Select Bitch
Ch Innisfree Pika Bou


Winners Dog: (1-1-0-2)
Tenseibou Tofu

Canadian Bred Dog Class
1st Tenseibou Tofu


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Tenseibou Gaia Bou

Canadian Bred Bitch Class
1st Tenseibou Gaia Bou

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   38
Group 2nd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   34
Group 3rd   
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   33
Group 4th    Laureate Sugar Plum   Shetland Sheepdog   31
BPIG    Laureate Sugar Plum   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Queenly's Kona Latte
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Morningdove Ninebark Stormlight



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Morningdove Ninebark Stormlight

12-18 Month Bitch Class
1st Morningdove Ninebark Stormlight

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Defacto Golden Buzer Hondo

Best Of Opposite Sex
Aaronarra Vroengard

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Defacto Golden Buzer Hondo

Best Puppy In Breed
Aaronarra Vroengard


Winners Dog: (2-2-0-0)
Defacto Golden Buzer Hondo

Reserve Winners Dog
Tibone Summit Of A Dream

12-18 Month Dog Class
1st Defacto Golden Buzer Hondo

Open Dog Class
1st Tibone Summit Of A Dream


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Aaronarra Vroengard

Reserve Winners Bitch
Eagle Valley Unaccompanied Minor

Junior Puppy Bitch Class
1st Aaronarra Vroengard
2nd Eagle Valley Unaccompanied Minor

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Best Puppy In Breed
Galheights Go Dutton To Electric Peak

Select Dog
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Opposite Sex
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Best Puppy In Breed
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet


Winners Dog: (2-1-1-0)
Ennismoor Coronation At Eden

Reserve Winners Dog
Caradilis Peanut Butter Cup

Junior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Coronation At Eden

Senior Puppy Dog Class
1st Caradilis Peanut Butter Cup


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Junior Puppy Bitch Class
1st Gemstone's Taiaut Silverblu Violet

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Best Puppy In Breed
Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Reserve Winners Bitch
Chippenhooks Good Luck Charm

Junior Puppy Bitch Class
1st Taiaut Silverblu Set My Heart Afflame

Senior Puppy Bitch Class
1st Creekwood Taiaut Silverblu Ivy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chippenhooks Good Luck Charm

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Lindenhill-Gracelyne Game Of Thrones

Best Of Opposite Sex
Ch Eliseberg Marge Dragon's Dream

Best Puppy In Breed
Woodside's Always Remember


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy

Best Of Opposite Sex
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Puppy In Breed
Forestwood Gather Your Dreams



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Forestwood Gather Your Dreams

Reserve Winners Bitch
Forestwood Ebony Stargazer

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Gather Your Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Chenard Mademoiselle Lotus

Best Puppy In Breed
Ch Chenard Debut De Temps Nouveau

Select Dog
Ch Chenard Debut De Temps Nouveau



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Laureate Sugar Plum

Best Of Opposite Sex
Ch Velvetfog Laureate Freestyle

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Laureate Sugar Plum

Best Puppy In Breed
Laureate Sugar Plum

Select Dog
Ch Melodaly Tempo

Select Bitch
Ch Orcades Sorcha Perpetuel Presence Of Light


Winners Dog: (1-1-2-1)
Dury Voe Fear No Evil

12-18 Month Dog Class
1st Dury Voe Fear No Evil


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Laureate Sugar Plum

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sugar Plum

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yasashiikuma Classified Source


4-6 Month Dog Class
1st Edgebrook's Evil Ways


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yasashiikuma Classified Source

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Classified Source

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Queenly's Shooting Star

Best Of Opposite Sex
Ch Cymry Mariner's Legacy

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Queenly's Shooting Star

Best Puppy In Breed
Ch Cymry Mariner's Legacy

Select Dog
GCh Spock A Dream Is A Wish

Select Bitch
Ch Bredright Uptown Girl To Kalkinny


Winners Dog: (1-1-2-2)
Loveshine China I Was Around

Junior Puppy Dog Class
1st Loveshine China I Was Around


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Queenly's Shooting Star

Open Bitch Class
1st Queenly's Shooting Star

4-6 Month Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By